لوله‌های استیل، محصولاتی مقاوم در برابر اکسیداسیون هستند که می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. این فرآورده براساس روش تولید، به دو نوع تقسیم می‌شود: درزدار و بدون درز. لوله استیل دکوراتیو، در واقع نوع لوله درزدار از جنس استیل است که می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای در معماری و صنعت داشته باشد. این محصول، خواص ظاهری به خصوصی دارد و قیمت آن، نسبت به لوله‌های استیل دیگر مناسب‌تر است. به همین علت، احتمالا این محصول را در اطراف خود زیاد ببینید.

مشخصات فنی لوله استیل دکوراتیو

این محصول از جمله مشهورترین لوله‌های استیل بدون درز با دیواره‌های نازک است. ضخامت این محصول، حدودا بین ۰.۸ تا ۲ میلی متر بوده و قطر آن به ۱۰ تا ۱۰۲ میلی متر می‌رسد. بنابراین می‌توان گفت این محصول در دسته لوله‌های ظریف قرار می‌گیرد و نمی‌تواند در کاربردهای پرفشار و سنگین استفاده شود. دلیل اصلی استفاده از این محصول مقاومت بسیار بالای آن در برابر خوردگی و اکسید شدگی است.

جنس آلیاژ به کار رفته در این نوع لوله‌ها، معمولا از نوع استیل ۳۰۴ است. این آلیاژ در مصارف داخلی و خارجی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و قیمت آن نیز مناسب است؛ اما برای کاربردهای خیلی حساس صنعتی چندان کاربردی نیست. به همین جهت، برای بالا بردن تنوع کاربردی این محصول، از آلیاژهای ۳۰۴، ۳۱۰، ۳۱۶ و ۳۲۱ که به مراتب مقاوم‌تر هستند استفاده می‌شود.

انواع لوله استیل دکوراتیو

این محصول بر اساس دو معیار می‌تواند دسته بندی شود:

 • آلیاژ مورد استفاده
 • شکل ظاهری محصول

انواع لوله استیل دکوراتیو بر اساس ماده اولیه

همانگونه که گفتیم بر اساس آلیاژهای مورد استفاده می‌توان این محصول را به چندین دسته تقسیم کرد، از جمله:

 • لوله استیل ۲۰۱: در این محصول مقدار کربن و کروم به کار رفته کم است، به همین علت مقاومت چندانی در برابر اکسیدشدگی ندارد. در عوض، قیمت محصول نهایی ارزان‌تر از دیگر آلیاژهای استیل خواهدبود. به همین علت برای استفاده‌های سبک و داخلی، استفاده از این نوع لوله ارجحیت دارد.
 • لوله استیل ۳۰۴: این محصول دارای ۱۸ تا ۲۰ درصد کروم و ۸ تا ۱۰.۵ درصد نیکل است. به دلیل حضور این عناصر، لوله استیل دکوراتیو ۳۰۴ در دسته محصولات ضدزنگ قرار می‌گیرد. از این نوع لوله می‌توان در استخرها و محیط‌های مرطوب خارج از ساختمان استفاده کرد. مقاومت این آلیاژ در برابر اکسیداسیون بسیار بالا است و قیمت آن نیز مناسب و به صرفه است.
 • لوله استیل ۳۱۶: شباهت این آلیاژ با انواع ۳۰۴ بسیار زیاد است، اما مقاومت نهایی محصول تولید شده از استیل ۳۱۶ بیشتر است. این آلیاژ، از جمله فلزهایی است که در عناصر خود عنصر کروم، نیکل و مولیبدن دارد. دمای ذوب این محصول حدود ۱۳۹۹ و مقاومت کششی آن، ۵۷۹ مگاپاسکال است. لوله استیل دکوراتیو ساخته شده از این آلیاژ، در برابر خوردگی اسیدی و کلری نیز مقاومت دارد. به همین جهت، نسبت به انواع ۳۰۴ انتخاب بهتری برای استفاده در استخرهاست و البته، قیمت بیشتری هم دارد.
 • لوله استیل ۳۲۱: مقاوم‌ترین نوع لوله‌های دکوراتیو از این نوع آلیاژ ساخته می‌شوند. این محصول همان استیل ۳۰۴ است که خواص آن با اضافه کردن تیتانیوم بهبود یافته است. لوله‌هایی که از این آلیاژ ساخته شده باشند، به شدت در برابر حرارت بالا مقاوم هستند و به همین دلیل، انتخاب خوبی برای شرایط نامساعد آب و هوایی و استفاده در صنایع خواهند بود. در نهایت باید توجه داشته باشید که قیمت محصول نهایی ساخته شده از این فلز نیز نسبت به آلیاژ ۳۰۴ گران‌تر است.

انواع لوله استیل دکوراتیو بر اساس شکل ظاهری

لوله‌های دکوراتیو به دلیل تنوع کاربردی، در اشکال گوناگون تولید شده و به بازار عرضه می‌گردند. بر این اساس، می‌توان این محصول را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد. مشهورترین انواع لوله استیل دکوراتیو که کاربرد زیادی در معماری و صنعت دارند، انواع زیر هستند:

 • لوله استیل طرح‌دار: از آن‌جایی که این محصول در طراحی داخلی و معماری کاربرد زیادی دارد، برای زیبایی بیشتر روی برخی انواع آن طرح‌هایی اجرا می‌شود. این طرح‌ها تنوع زیادی دارند و می‌توانند بنا به درخواست مشتریان، متفاوت باشند. همچنین، داشتن طرح روی لوله استیل، از سرخوردن آن جلوگیری می‌کند و به همین دلیل، یکی از رایج‌ترین انتخاب‌ها برای محیط‌هایی مانند استخر است.
 • لوله استیل نازک: نازک بودن محصول، اشاره به ضخامت کم دیواره‌های آن دارد. این محصول، ضخامت ۰.۵ تا ۱.۵ میلی متری دارد و می‌تواند از آلیاژ ۲۰۱، ۳۰۴ یا ۳۱۶ تولید شود. مقاومت این نوع لوله در برابر ضربه و فشار زیاد نیست، به همین جهت بیشتر در معماری و طراحی کاربرد دارد و برای انتقال سیالات از آن استفاده نمی‌شود.
 • لوله استیل خش دار: مقاومت لوله استیل به طور کلی در مقابل ضربات خارجی کم است، برای رفع این مشکل انواع خاصی از لوله با نام خش‌دار به بازار عرضه شده‌اند. این محصولات در رنگ‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند و بیشتر در اماکن عمومی مانند بانک‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس شهری و فضاهای پر رفت و آمد کاربرد دارند.
 • لوله استیل طلایی: در محیط‌های لوکس مانند هتل‌ها و مراکز تجاری، از لوله‌های استیل زیاد استفاده می‌شود. برای شکیل‌تر شدن برخی قسمت‌ها، لوله‌های استیل در رنگ طلایی به کار می‌روند. این محصول می‌تواند به تنهایی و یا به صورت ترکیبی با انواع نقره‌ای استفاده شود. همچنین لوله طلایی می‌تواند در دسته انواع نازک، طرح‌دار و خش‌دار نیز جای بگیرد.
 • لوله استیل مات: براق بودن لوله استیل با تمام زیبایی، باعث ایجاد نقص‌هایی در آن هم می‌شود. مثلا این نوع لوله‌ها خیلی زود دچار خط و خش می‌شوند و برخورد اجسام سخت، ممکن است به آن‌ها آسیب بزند. لوله مات محصولی است که در برابر ضربه و آسیب فیزیکی مقاوم‌تر است و می‌تواند برای ساخت نرده و حفاظ، انتخاب بهتری باشد.

کاربردهای لوله استیل دکوراتیو

لوله‌های استیل دکوراتیو به دلیل تنوعی که دارند، می‌توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. یکی از کاربردهای اصلی این محصول، استفاده در صنعت دکوراسیون و معماری است. همچنین می‌توان از آن در صنایع دارویی و غذایی سبک نیز استفاده کرد. به طور کلی، کاربردهای این محصول در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • استفاده در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز به دلیل مقاومت در برابر خوردگی (انواع ۳۱۶ و ۳۲۱ در این بخش بیشتر کاربرد دارند.)
 • کاربرد در صنایع اتومبیل سازی برای بخش‌های داخلی ماشین یا در خطوط تولید
 • استفاده در کارخانه‌های مواد غذایی مانند شیر، آبمیوه و روغن به دلیل عدم تاثیر این محصول روی کیفیت مواد
 • استفاده در صنایع کشاورزی و گلخانه‌ها به عنوان لوله انتقال آب یا دکوراسیون فضای داخلی گلخانه
 • کاربرد گسترده در صنایع معماری داخلی مانند طراحی فضای خانه، هتل، آشپزخانه و غیره
 • ساخت مجسمه‌های تزیینی یا سازه‌های کوچک و موقت
 • استفاده در داخل آسانسور، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و غیره به عنوان نرده یا دستگیره

استعلام قیمت لوله استیل دکوراتیو

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در خرید لوله استیل دکوراتیو قیمت آن است. بر کسی پوشیده نیست که بهای اولیه این محصول نسبت به لوله آهنی و فولادی گران‌تر است، اما باید توجه داشته باشید که مقاومت بالا در طول زمان، مزیتی است که این نقص را جبران خواهد کرد.

برای اطلاع دقیق‌تر از قیمت این محصول، باید از مراجعی مطمئن برای استعلام قیمت اقدام کنید. در آهن اسپات به عنوان مرجعی مطمئن در خرید و فروش محصولات فولادی، می‌توانید قیمت انواع مختلف لوله استیل را ببینید. در این پلتفرم، تمامی قیمت‌ها به صورت به روز و لحظه‌ای در دسترس شما خواهند بود.

با توجه به اختلاف قیمت انواع لوله استیل دکوراتیو اعم از ۲۰۱، ۳۰۴، ۳۱۶ و ۳۲۱، بهتر است پیش از خرید حتما در سایت آهن اسپات قیمت تمامی این محصولات را مشاهده نموده و پس از مقایسه دقیق، با توجه به نیاز خودتان اقدام به خرید نمایید. همچنین باید توجه داشته باشید که لوله‌های استیل طلایی، مات، طرح‌دار و خش دار، از انواع معمولی گران‌تر هستند. اما با توجه به مقاومت بالایی که این محصولات دارند، در صورتی که با پرداخت اولیه مشکلی نداشته باشید، خرید آن‌ها به صرفه خواهد بود.

خرید لوله استیل دکوراتیو

برای خرید لوله استیل دکوراتیو ابتدا میزان نیاز خود را دقیقا مشخص نموده و با کمک کارشناسان سایت آهن اسپات، قیمت‌ها را استعلام نمایید. در قدم بعدی، وارد صفحه اصلی سایت شده و قسمت لوله را انتخاب کنید. در این بخش، تمامی لوله‌های فولادی به شما نمایش داده خواهند شد. از بخش بالایی صفحه، لوله استیل را انتخاب کنید تا تمامی محصولات این دسته در جدول‌هایی منظم به شما نمایش داده شوند.

در این مرحله، ابتدا قیمت، نوع محصول و محل تحویل آن را کاملا بررسی نمایید. در نهایت می‌توانید با کارشناسان متخصص سایت آهن اسپات تماس بگیرید تا ضمن راهنمایی شما برای خرید، اطلاعات دقیق محصول را نیز در اختیارتان قرار دهند. چه بخواهید به صورت عمده خرید کنید، چه در حد نیازهای عادی، این مرجع پاسخگوی نیاز شما خواهدبود.