ورق پانچ سیاه جزو یکی از ورق‌های موجود در بازار است که در ساختمان سازی و صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در ادامه با ورق پانچ سیاه، انواع و کاربردهای آن آشنا می‌شوید.

ورق پانچ سیاه چیست؟

از پرکاربردترین ورق‌های مشبک، وررق پانچ سیاه است. این نوع ورق از ورقی تولید می‌شود که به روش نورد گرم تولید می‌شود.
قطعا می‌دانید که ورق ها به دو روش نورد سرد و نورد گرم حاصل می‌شوند. ورق سیاه همان ورقی است که به روش نورد گرم به دست می‌آید و مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

حال اگر بر روی سطح این نوع ورق، حفره‌هایی منظم با اشکال یکسان ایجاد شود، ورق سیاه پانچ تولید می‌شود. در بسیاری از کارخانه‌ها این نوع ورق تولید می‌شود و در هر کارخانه ضخامت، جنس و سایز مشخصی برای تولید در نظر گرفته شده است.

ورق پانچ سیاه

انواع ورق پانچ سیاه

این نوع از ورق‌های پانچ را می‌توان از نظر سایز و ضخامت طبقه بندی کرد. ضخامت‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده که از 0.9 میلی‌متر تا 3 میلی‌متر در بازار موجود است.
هر ضخامتی از این محصول در جای مخصوصی به کار گرفته می‌شود. سایز ورق سیاه پانچ شده نیز مشخص است و با توجه به نوع کاربرد می‌توان از هر کدام استفاده کرد.

ورق پانچ سیاه را از نظر اشکال روی سطح نیز می‌توان دسته بندی کرد:

  • ورق سیاه پانچ با سوراخ گرد
  • سوراخ لوبیایی
  • سوراخ ستاره‌ای
  • سوراخ مستطیلی
  • سوراخ مربعی
  • سوراخ طرح‌دار
  • سوراخ شش ضلعی
  • و…

شاید در نظر برخی از افراد تولید این تنوع از محصوب نیاز نباشد، اما حقیقت این است که هر محصول در یک صنعت خاص کاربرد دارد و با توجه به سلیقه افراد مورد استفاده قرار می گیرد.
هر کدام از این اشکال را می‌توانید بر اساس نیاز خود به کارخانه مربوط سفارش داده و سپس آن را تهیه کنید.

1. ورق پانچ سیاه سوراخ لوبیایی

به عنوان مثال ورق پانچ سیاه سوراخ لوبیایی را می‌توان یکی از پرکاربردترین نمونه‌های موجود در بازار دانست. این نوع از ورق پانچ سیاه برای پوشش دادن بخش‌هایی از بدنه ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اکثر مواقع موتور این قبیل دستگاه‌ها نیاز به حفاظ دارد که ورق پانچ سیاه از نوع سوراخ لوبیایی برای محافظت از موتور و عبور هوا به عنوان پوشش در جلوی آن گذاشته می‌شود. البته برای انجام رگلاژ و یا تنظیم بسته و باز کردن پیچ از این نوع ورق سیاه استفاده می‌شود.

نوع سوراخ موجود در این ورق سیاه توانسته توجه طراحان را نیز به خود جلب کند. به عنوان مثال در بسیاری از ساختارهای دکوراتیو از این نوع ورق پانچ سیاه استفاده می‌شود.

2. ورق پانچ سیاه سوراخ گرد

اگر بخواهیم درباره یکی‌دیگر از نمونه‌های ورق پانچ سیاه صحبت کنیم، می‌توانیم به ورق پانچ سیاه سوراخ گرد اشاره کنیم. این محصول در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از این موارد، صنعت فیلترسازی است. این ورق به عنوان عضوی از بدنه یک فیلتر کارایی دارد. یکی دیگر از صنایع مورد استفاده، صنعت صندلی سازی است. در این زمینه نیز به منظور افزایش استحکام و دوام صندلی از این نوع ورق پانچ استفاده می‌شود.

قیمت ورق پانچ سیاه

بدون شک مهم ترین فاکتور خرید برای مشتری، قیمت محصول است. قیمت ورق سیاه پانچ شده به عوامل مختلفی نظیر چشمه ورق، نوع اشکال هندسی، ضخامت و… وابسته است.

هنگام خرید باید نوع دقیق ورق سیاه پانچ را از مرجع فروش در خواست کنید تا محصول مناسبی تهیه کنید. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق پانچ سیاه، برند یا همان کارخانه تولیدکننده آن است. هر کارخانه با توجه به مواد اولیه و دستگاه های مورد استفاده در روند تولید قیمت مخصوصی به محصول خود می دهد و نباید این مورد را نادیده گرفت.

خرید ورق پانچ سیاه

با توجه به اینکه در بازار ثبات قیمت وجود ندارد، این مسئله که ورق سیاه پانچ شده را از کجا تهیه کنید، بسیار مهم است. همواره به یاد داشته باشید که انتخاب یک مرجع معتبر و مطمئن می تواند به شما در یک خرید موفق کمک کند.

مشاورین مراجع معتبر مانند آهن اسپات شما را در خرید خود با پاسخ به سوالات و دادن اطلاعات کافی یاری خواهند کرد.
همچنین با توجه به اینکه اطلاع از قیمت روز محصولات فولادی مختلف در این سایت در هر ساعت از شبانه روز ممکن است، شما می توانید بهترین زمان خرید را مشخص کنید.