میلگرد میانه آذربایجان مانند سایر میلگردها، یکی از مهمترین محصولات فولادی است که امروزه در سازه‌ها و پروژه‌های ساختمانی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از پروژه‌های کوچک ساختمانی مانند ساخت یک ساختمان کوچک گرفته تا برج های بزرگ مسکونی و تجاری، ساخت شهرک‌ها و تاسیسات شهری و ماشین‌آلات سنگین کارخانه، همه به شدت به میلگرد وابسته هستند.

با توجه به اهمیت ویژه میلگردها که یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه ساخت و ساز هستند، قیمت آن‌ها می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت مسکن تاثیر بگذارد. در ادامه این مطلب درباره میلگرد میانه و فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت آن صحبت خواهیم کرد.

درباره فولاد آذربایجان (میانه) 

شرکت فولاد آذربایجان که با نام مجتمع فولاد میانه نیز شناخته‌ می‌شود، در تاریخ 1368 شمسی با ظرفیت تولیدی 550 هزار تن در سال، در شهرستان میانه از توابع استان آذربایجان شرقی کلنگ زنی گردید تا به مرحله احداث برسد.
تنها محصول تولیدی مجتمع فولاد میانه در حال حاضر میلگرد است که مطابق با استاندارد ملی ایران 3132 تولید می‌شود و از استحکام کششی و تسلیم خوبی برخوردار است.

میلگرد میانه آذربایجان

قیمت میلگرد میانه با توجه به فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود. قیمت میلگرد میانه در ابتدای تاسیس و شروع تولید فولاد آذربایجان، با احتساب قیمت شمش آهن، هزینه‌های تولید و با اضافه کردن سود تولید کننده بر قیمت میلگرد میانه درب کارخانه، تعیین می‌گردید.
جالب است بدانید در حال حاضر روال تعیین قیمت میلگرد میانه اندک تغییر کرده و بیشتر از سمت واسطه‌ها و صاحبان بار به صورت روزانه قیمت‌گذاری می‌شود.

فولاد آذربایجان بیشتر تولیدات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند و واحد بازرگانی فولاد میانه به درخواست‌های بالای ۳۰۰ تن، با توجه به میزان درخواست قیمت اعلام می‌کند.
در حال حاضر در استان آذربایجان شرقی با توجه به کیفیت محصولات فولاد آذربایجان، قیمت میلگرد میانه از سایر کارخانه‌های استان مناسب و به‌صرفه‌تر می‌باشد.

مهمترین عوامل در تعیین قیمت میلگرد میانه چیست؟

می‌دانیم که قیمت فولاد یکی از تأثیرگذارترین فاکتور ها در تعیین قیمت میلگرد می‌باشد و البته تاثیر بسزایی در قیمت مسکن که یکی از اولین نیازهای هر انسانی است؛ دارد.
به طور کلی عوامل زیادی باعث افزایش یا کاهش قیمت میلگرد میانه یا سایر میلگردهای تولیدی ایران می‌شود. برخی از محرک‌های اصلی شامل موارد زیر است:

1. عرضه و تقاضای محصول

عرضه و تقاضا یکی از محرک‌ها و عوامل اصلی افزایش یا کاهش قیمت‌ها هستند. لازم به ذکر است که افزایش و افزایش قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تنها مربوط به قیمت میلگرد میانه است که همه کالاها و محصولات نمی‌توانند تحت تاثیر این دو شاخص مهم قرار گیرند.

به طور کلی، هر زمان که تقاضای یک کالا برای یک کالا افزایش یابد، قیمت آن کالا افزایش می‌یابد (زیرا این امر می‌تواند آن کالا را تا حدودی کمیاب کند).
از سوی دیگر، هرگاه تقاضای جامعه برای یک کالا کاهش یابد و مردم نیاز کمتری به آن داشته باشند، موجودی کالاهای تولید کننده کارخانه افزایش می‌یابد (به اصطلاح کالاها روی دست کارخانه باد می‌کنند!) و این باعث می‌شود که کارخانه‌ها یا شرکت‌هایی که آن را تولید می‌کنند. محصولات خود را با قیمت کمتری به بازار عرضه کنند تا بتوانند به فروش خود ادامه دهند.

2. قیمت ارز و دلار

محرک مهم دیگری که می‌تواند بر افزایش یا کاهش قیمت میلگرد میانه تاثیر بسزایی داشته باشد؛ نرخ ارز و دلار به ویژه در کشور ایران می‌باشد.
دلار رایج‌ترین ارز بین‌المللی است که در معاملات بین‌المللی استفاده می‌شود. بنابراین هر کالایی که هر یک از اجزا و مواد اولیه خود را از خارج از ایران وارد کند مستقیماً تحت تأثیر قیمت دلار قرار می‌گیرد.

میلگرد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیشتر مواد اولیه مصرفی در میلگرد شمش وارداتی است که باعث می‌شود افزایش قیمت دلار بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.

همچنین بسیاری از تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در ساخت میلگرد از خارج از کشور وارد می‌شود. قیمت این دستگاه‌ها نیز تابعی از قیمت دلار بوده و می‌تواند بر هزینه نهایی تولید محصول اثرگذار باشد.

به این ترتیب قیمت ارز می‌تواند هزینه کل تولید و هزینه آن را برای مصرف‌کننده افزایش دهد. فولاد یک محصول جهانی است اما فقط برخی کشورها می‌توانند آن را تولید کنند که کشور مایکی از آن‌هاست و فولاد و میلگرد را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کند. بنابراین نوسانات قیمت دلار می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.

3. قیمت سوخت و انرژی

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد میانه قیمت سوخت است. قیمت سوخت و انرژی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد داشته باشد، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر کارخانه‌های فولاد و محصولات فولادی از سوخت جامد استفاده می‌کنند.
همچنین اندازه‌گیری‌ها نشان داده است که برای تولید یک تن میلگرد، کارخانه‌ها از 1.5 تن فولاد، سنگ یا شمش، 630 کیلوگرم زغال سنگ و حدود 55 کیلوگرم آهک نیاز دارند.

4. تحولات جهانی

از عوامل خارجی تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ظفر میانه در بازار ایران می‌توان به قیمت جهانی مواد اولیه خام و شمش فولادی، اثرات مخرب ناشی از تحریم‌ها در سال‌های اخیر و میزان عرضه و تقاضا در کشورهای تولیدکننده و میزان صادرات اشاره کرد.

برای مثال در جریان همه‌گیری ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها از سوی کشورها تولید بسیاری از محصولات همچون محصولات فولادی در بسیاری از کشورها با مشکل روبرو شد و به طبع صادرات آن‌ها نیز کاهش یافت که افزایش قیمت میلگرد را در برداشت.

حتی کشوری مانند چین که زودتر از سایر کشورها نسبت به بازگشایی‌ها و کاهش محدودیت‌های قرنطینه اقدام کرد و وارد مرحله پسا کرونا شد، به دلیل تقاضای بالای داخلی برای تکمیل و اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره و به تعویق افتاده، قادر به صادرات نبوده است.
این در حالی است که چین از بزرگ‌ترین صادرکننده‌ها و تامین کننده‌های محصولات فولادی است و کاهش صادرات چین برابر با کاهش عرضه در بازار جهانی است و بالارقتن تقاضا برای خرید میلگرد نسبت به عرضه، بالا رفتن قیمت را به همراه دارد.

لازم به ذکر است بیشتر میلگرد موجود در بازار ایران توسط کارخانه‌های دولتی و خصوصی کشور تولید و به بازار عرضه می‌شوند. همچنین ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن در سراسر دنیا محسوب می‌شود و بدیهی است که رفتار بازار بر قیمت میلگرد میانه می‌تواند تاثیرگذار باشد.

5. هزینه حمل‌ونقل

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار هزینه حمل‌ونقل است که بر روی قیمت تولید میلگرد کشیده می‌شود. به ویژه کارخانه‌های بزرگ میلگرد مانند کارخانه میانه آذربایجان که از میزان تولید بسیار بالایی برخوردار است ممکن است بیش از چندین تن در روز میلگرد به شهرهای مختلفی حمل کند. این حمل‌ونقل نیاز به سوخت دارد و این امر نیز مستقیماً بر قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارد.

میلگرد میانه

قیمت میلگرد ظفر میانه

آهن اسپات یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین مراکز ارائه قیمت به روز میلگرد میانه می‌باشد که با فعالیت‌های خود در این حوزه موفق شده است مهندسان را در پروژه های ساختمانی، معماری و ساختمانی یاری کند.

شما می‌توانید از طریق مراجعه به سایت آهن اسپات، به داده‌های میلگرد میانه مانند قیمت میلگرد ۱۶میانه دسترسی داشته باشید و خرید بهتری را تجربه کنید.
جالب است بدانید که میلگرد 16 میانه یکی از پرفروش‌ترین سایزهای این کارخانه است که در وزن 19 کیلوگرم به تولید می‌رسد. این میلگرد در شاخه 12 متری و استاندارد A3 قابل خرید است.

استعلام قیمت و خرید میلگرد میانه 

میلگرد قطعه‌ای فولادی است که در ساخت‌وساز بتن استفاده می‌شود و به‌جرات می‌توان ادعا کرد که مهم‌ترین بخش ساختمان محسوب می‌شود. برای تهیه میلگرد، یکی از ضروری‌ترین فرایندها دانستن قیمت محصول است.

سایت آهن اسپات به منظور اطلاع‌رسانی در صنعت آهن راه‌اندازی شده است که قیمت و اخبار حوزه آهن و فولاد کشور را به صورت روزانه ارائه می‌کند. شما می‌توانید قیمت میلگرد ظفر میانه را در این سایت به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

می‌توانید از طریق وبسایت آهن اسپات برای خرید میلگرد اقدام کنید. در این صورت می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد بپردازید. مزیت اصلی خرید مستقیم این است که شما می‌توانید میلگرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
تیم مجرب آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا بهترین و بروزترین اطلاعات بازار آهن را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات قیمت انواع میلگرد، پروفیل و… با توجه به نوسانات بازار و انتخاب بهترین زمان خرید، می‌توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات از قیمت روز میلگرد میانه آذربایجان و سایر محصولات فولادی در بازارآهن مطلع شوید.