یکی از اجزای مهم و پرکاربرد در صنایع گوناگون ورق پانچ است. ورق‌ها به دلیل کاربرد گسترده‌شان در طرح و اندازه‌های گوناگون ساخته می‌شوند. ورق پانچ استیل نیز یکی از انواع ورق‌های موجود در بازار است. تفاوت‌های جزیی در ویژگی ورق‌ها سبب می‌شود که انواع مختلفی از آن‌ها در بازار آهن آلات و لوازم فولادی یافت شود.

ورق پانچ استیل به سبب خواص منحصر به فردی که دارد؛ امروزه در لیست پر مصرف‌ترین انواع ورق‌ها قرار گرفته است. در ادامه با مشخصات و ویژگی‌های ورق پانچ استیل آشنا می‌شوید.

ورق پانچ استیل

مشخصات ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل یک نمونه از انواع و اقسام ورق‌های موجود در بازار است که ویژگی متمایز آن نسبت به بقیه ورق‌ها در این است که ورق پانچ شده از جنس استیل، در واقع یک ورق فلزی سوراخ دار است که این ورق به وسیله دستگاه‌ها یا به صورت دستی، این سوراخ‌ها در آن ایجاد شده است.

سوراخ‌های موجود در ساختار این ورق، به طور معمول از یک طرح و ساختار منظمی پیروی می‌کند. در واقع ورق پانچ نیز از ویژگی‌های عمومی سایر ورق‌ها پیروی می‌کند و تفاوت‌هایی در جنس و ابعاد با سایر نمونه‌های موجود در بازار دارد.

متریال‌های مورد استفاده در ساخت ورق پانچ استیل

از متریال‌های گوناگونی برای تولید ورق پانج شده استیلی، استفاده می‌شود. جنس مورد استفاده در ساخت این ورق پانچ شده نه تنها بر روی ویژگی‌های محصول نهایی موثر است بلکه بر روی قیمت تمام شده کالای نهایی نیز تاثیر مستقیمی دارد.
چند نمونه از متریال‌های مورد استفاده در ساخت این ورق:

  1. استنل استیل
  2. گالوانیزه
  3. ورق سیاه
  4. آلومینیوم
  5. مس
  6. برنج
  7. تیتانیوم

چشمه و ضخامت ورق استیل پانچ شده

توجه به مشخصات ورق پانچ استیل در حین خرید از مهم‌ترین اقداماتی است که باید به دقت آن‌ها را بررسی کرد. این ویژگی‌ها هر یک نه تنها بر روی محصول نهایی و کیفیت آن تاثیر گذارند بلکه بر روی قیمت تمام شده محصولات تهیه شده نیز تاثیر زیادی دارند.

در ابتدا باید به طول و عرض و ضخامت ورق مورد استفاده دقت کرد و مشخصات محصول را قبل از خرید مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این فاکتور‌ها توجه به چشمه ورق هم در خرید این نوع ورق استیل شده الزامی است.

چشمه ورق در واقع نشان دهنده اندازه سوراخ‌های موجود روی ورق است که اغلب بر اساس واحد میلی متر گزارش می‌شود و این عدد مضرب قطر دایره سوراخ است. مقدار سوراخ‌های ایجاد شده و تراکم و فاصله آن‌ها از هم یکی از ویژگی‌های متغیر در تولید ورق پانچ استیل است که بر حسب نیاز مشتری و نوع کاربردی که قرار است ورق داشته باشد؛ تعیین می‌شود.

اندازه چشمه‌های ورق بستگی به ضخامت ورق پانچ دارد و از یک مقدار حداقل و حداکثر پیروی می‌کند. برای مثال ابعاد سوراخ ورق نمی‌تواند از ضخامت ورق کم‌تر باشد و حتما باید اندازه سوراخ و پانچ‌ها حداقل هم اندازه با ضخامت و بزرگ‌تر از آن باشد.

به طور معمول اندازه‌های رایج برای چشمه‌های ورق پانچ از ۰/۵ میلی متر، ۱ میلی متر، ۲ میلی متر، ۲/۵ میلیمتر، ۳ میلی متر، ۳/۵ میلی متر، ۴ میلیمتر، ۵ میلیمتر، ۶ میلی متر، ۷ میلی متر، ۸ میلی متر، ۹ میلی متر، ۱۰ میلی متر، ۱۱ میلی متر، ۱۲ میلی متر، ۱۵ میلی متر، ۲۰ میلی متر و ۲۵ میلی متر، است.

ورق پانچ استیل

کاربرد ورق پانچ استیل

ورق پانچ شده به سبب ویژگی‌های منحصر به فرد و تنوع بالا در نوع جنس به کار رفته در ساختار و همچنین اندازه‌های متنوع، کابرد‌های گوناگونی دارد. تفاوت در هر یک از اجرای سازنده از جمله جنس و چشمه ورق در نوع کاربرد آن بسیار موثر است.

چشمه ورق همان اندازه سوراخ‌های موجود در ورق استیل پانچ شده است که واحد آن بر حسب میلی متر است و بر اساس کابردی که مورد استفاده قرار میگیرد و بر اساس نیاز مشتری هر یک از این ویژگی‌ها متغیر هستند.

کاربرد‌های متنوع ورق پانچ استیل بسیار گسترده است و در صنایع گوناگونی از جمله کشتی سازی، پالایشگاه‌ها، صنایع غذایی و لبنیاتی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، صنعت خودروسازی، قطعات لوازم خانگی، دکوراسیون و معماری و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولیدکنندگان ورق پانچ استیل

با توجه به کاربردهای فراوان این ورق استیلی، در صنایع گوناگون و مزایای زیادی که نسبت به محصولات مشابه به خود دارد؛ در کارخانه‌های زیادی تولید می‌شود.
ورق پانچ استیل هم در داخل کشور تولید می‌شود و هم به صورت وارداتی از کشور‌هایی همچون روسیه و قزاقستان و… قابل دسترس است.

از کارخانه‌های داخلی تولید کننده این مصول می‌توان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه پتروپارسیان و کارخانه فولاد مشهد اشاره کرد.

قیمت ورق پانچ استیل

چنانچه شما قصد خرید این محصول را داشته باشید باید چند فاکتور مهم را به یاد داشته باشید. در ایتدا نوع استفاده و کاربرد آن را بدانید و بر حسب کاربرد آن متریال و جنس مورد استفاده را تعیین کنید و در مرحله دوم تعداد سوراخ‌ها و ضخامت ورق را نیز به طور دقیق ارزیابی کنید. در هر کدام از این مراحل با توجه به تغییرات در ویژگی‌ها باعث تغییر در قیمت تمام شده می‌شود.

قیمت محصول خود یکی از عوامل مهم در خرید است و با توجه به این‌که کارحانه و شرکت‌های تولید زیادی هستند باید این تفاوت‌های قیمت‌ها را به طور دقیق رصد کنید.
ولی تفاوت در قیمت فقط منوط به تفاوت در کارخانه تولیدی نیست و عوامل زیادی از جمله وضعیت بازار و نوع محصول و ویژگی‌های آن همگی در تفاوت قیمت موثرند.

خرید ورق پانچ استیل از آهن اسپات

برای خرید و اطلاع از قیمت لحظه‌ای ورق پانچ استیل، می‌توانید به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.
آهن اسپات یک مرجع معتبر و به روز برای خرید محصولات از جنس آهن آلات است چرا که مشخصات و ویژگی‌های هر یک از محصولات مورد نیاز به طور دقیق ذکر شده است؛ همچنین قیمت به روز و لحظه ای هر یک از کالا‌ها به تفکیک کارخانه تواید کننده نیز ذکر شده است.