لوله‌های آهنی همواره در معرض اکسید شدن و فرسودگی بسیار سریع هستند. به همین علت، در طول زمان سعی شده است که در ترکیبات آهن تغییراتی ایجاد شود تا این اتفاق، کمتر رخ دهد. ساخت آلیاژهای مختلف از جمله انواع استیل، یکی از قدم‌های مهم در مسیر استحکام بیشتر لوله‌ها و ورق‌های آهنی بود. آلیاژ استیل با داشتن درصدهای مختلفی از کربن و عناصر دیگر، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدن دارد و انتخابی مناسب برای ساخت لوله‌ها و ورق‌های فلزی است که قرار است در محیط‌های مرطوب استفاده شوند. لوله استیل ۳۱۶ یکی از محصولاتی است که در زمینه ساخت و ساز و صنعت بسیار پرکاربرد است. این محصول، از جمله محبوب‌ترین فرآورده‌های استیلی است که می‌تواند در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد.

ماده اولیه لوله استیل ۳۱۶

همانگونه که از نام این محصول پیداست، ماده اولیه آن از یک نوع استیل به نام استیل ۳۱۶ ساخته می‌شود. این آلیاژ، از جمله مقاوم‌ترین و محبوب‌ترین ماده‌های اولیه برای تولید محصولات فلزی مختلف است. دمای ذوب استیل ۳۱۶، چیزی در حدود ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۹ درجه است. این محصول در ساختار خود درصد زیادی کروم و نیکل دارد که باعث افزایش استحکام و مقاومت آن در برابر خوردگی می‌شود.

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد لوله استیل ۳۱۶، می‌توان به خاصیت ضدزنگ آستنیتی آهن اشاره کرد. داشتن این ویژگی، به این معناست که لوله استیلی که از این آلیاژ ساخته شده باشد، در صورت قرار گرفتن در معرض گرما، سخت نمی‌شود. در واقع این محصول به دلیل داشتن نیکل، منگنز و نیتروژن، خاصیتی غیر مغناطیسی دارد و می‌تواند انتخاب مناسبی برای استفاده در محیط‌های گرم و مرطوب باشد.

لوله استیل ۳۱۶، در زمره استیل‌های کم کربن قرار می‌گیرد. درصد کربن به کار رفته در این محصول، کمتر از ۰.۰۳ درصد است، به همین دلیل با نام ۳۱۶ معروف شده است. کم بودن میزان کربن باعث می‌شود این لوله‌ها شکل‌پذیرتر باشند و همچنین، عملیات جوشکاری روی آن‌ها راحت‌تر انجام شود. به طور کلی درصد عناصر اصلی در این محصول به شرح زیر است:

 • ۰.۰۳ درصد کربن
 • ۱۶ درصد کروم
 • ۱۰ درصد نیکل
 • ۲ درصد مولیبدن

یکی دیگر از خواص ویژه لوله‌ استیل ۳۱۶، این است که آلیاژ به کار رفته در آن حاوی عنصر مولیبدن است. این عنصر باعث مقاومت محصول نهایی در برابر انواع مواد اسیدی، کلر و آلکالیدها می‌شود. لوله‌هایی از این جنس، در محیط‌های نامساعد دچار خوردگی و فرسودگی نمی‌شوند. به همین دلیل می‌توان از آن‌ها به صورت گسترده در صنایع مختلف کوچک و بزرگ استفاده کرد.

ویژگی‌های لوله استیل ۳۱۶

لوله استیل ۳۱۶ به دلیل داشتن ماده اولیه خاص، دارای ویژگی‌هایی است که آن را در سطح برتری نسبت به انواع دیگر استیل از جمله استیل ۳۰۴ قرار می‌دهد. به دلیل داشتن درصد کربن پایین، این محصول به راحتی شکل می‌پذیرد و خم می‌شود. همچنین، در عملیات جوشکاری می‌توان به راحتی با لوله استیل ۳۱۶ کار کرد، در حالی که این فرآیند در برخی انواع استیل با مشکل مواجه است.

عناصر انواع آلیاژ استیل تقریبا یکسان است، اما درصد به کارگیری آن‌ها متفاوت است. لوله‌هایی که از این جنس استیل هستند، درصد نیکل و مولیبدن بالایی دارند. نیکل باعث می‌شود لوله‌های استیل ۳۱۶ بسیار محکم و مقاوم باشند. داشتن عنصر مولیبدن هم این محصول را به فرآورده‌ای مناسب جهت استفاده در محیط‌های اسیدی، بازی و نمکی تبدیل می‌کند. لوله استیل ۳۱۶ در صورت استفاده در محیط‌هایی مانند استخر، دریا و دیگر محیط‌های مرطوب، به هیچ وجه دچار اکسیداسیون و خوردگی نخواهد شد.

کاربردهای لوله استیل ۳۱۶

داشتن خواص منحصر به فرد و مقاومت بالا، باعث کاربرد بسیار زیاد لوله استیل ۳۱۶ در صنعت شده است. این محصول به راحتی می‌تواند در محیط‌هایی با شرایط نامساعد دوام بیاورد. همچنین انتقال مواد اسیدی با این لوله‌ها به هیچ وجه به آن‌ها آسیبی نخواهد زد. همچنین می‌توان از این محصولات در شرایط آب و هوایی گرم نیز به راحتی استفاده کرد، خاصیت ضدمغناطیسی این لوله، از سختی آن در گرما جلوگیری کرده و آسیب آن را به حداقل می‌رساند. به طور کلی می‌توان گفت لوله استیل ۳۱۶ در موارد زیر کاربرد دارد:

 • استفاده به عنوان نرده یا میله دستگیره در استخرها به دلیل مقاومت در برابر کلر و رطوبت زیاد
 • کاربرد در محیط‌های دریایی مانند صنایع نفت و گاز و یا مراکز تفریحی و تجاری در اطراف دریا
 • ساخت بخش‌هایی از کشتی‌ها و زیردریایی‌ها
 • استفاده در صنایع پتروشیمی جهت انتقال سیالات حساس و اسیدی
 • کاربرد در صنایع دارویی برای انتقال و نگهداری مواد دارویی حساس
 • استفاده به عنوان نرده و حفاظ در بخش‌های بیرونی ساختمان‌ها
 • کاربرد گسترده در صنایع طراحی و معماری جهت زیباسازی
 • ساخت سازه‌های موقت و یا تزیینی

مزایا و معایب استفاده از لوله استیل ۳۱۶

لوله‌های استیلی که از جنس آلیاژ ۳۱۶ هستند، ویژگی‌های مثبت زیادی دارند. این محصولات با داشتن عنصر مولیبدن، در برابر خوردگی‌های ناشی از شرایط نامساعد آب و هوایی و همچنین، در برخورد با مواد اسیدی و شیمیایی بسیار مقاوم هستند. همچنین، اگر قرار است محصول در محیطی باشد که در معرض چربی قرار می‌گیرد، بهتر است از لوله استیل ۳۱۶ استفاده شود. زیرا در هنگام پاک کردن و تمیزکاری، باید از محلول‌های شیمیایی و بخار پرفشار استفاده شود، اگر در چنین شرایطی از محصولات دیگر استفاده کنید احتمالا پس از مدتی شاهد فرسودگی لوله‌ها خواهید بود اما درباره لوله استیل ۳۱۶ اینطور نیست.

یکی دیگر از نکات مثبت این لوله‌ها، این است که نمک و آب دریا بر خلاف فلزات دیگر، آن‌ها را فرسوده نمی‌کند. در آب دریا درصد زیادی نمک و کلرید وجود دارد، این مواد باعث خوردگی و فرسودگی انواع فلزات از جمله آهن و فولاد خواهدشد. به عنوان مثال در صورت استفاده از استیل ۳۰۴ در محیط دریا، حتی لایه حفاظتی ضدزنگ آن هم از بین خواهد رفت و لوله به سرعت فرسوده خواهد شد. به همین دلیل انواع لوله استیل ۳۱۶ بهترین انتخاب برای استفاده در کشتی، اسکله و دیگر محیط‌های دریایی خواهدبود.

در نهایت، آلیاژ ۳۱۶ کاملا منعطف است، به همین دلیل در صورت ساخت لوله از ورق استیل ۳۱۶، محصول دچار گسست یا ترک خوردگی نخواهد شد. این محصول انتخابی مناسب برای ساخت لوله‌های استیل با ضخامت مختلف و کاربردهای گوناگون است اما باید توجه داشت که در کنار تمام این مزایا، معایبی هم دارد.

یکی از ایرادهای بزرگ این محصول، این است که به دلیل به کار بردن عنصر مولیبدن، کروم و نیکل، قیمت تمام شده محصول نسبت به انواع دیگر بسیار بالاست. این مقدار با بالا رفتن درصد به کار بردن این عناصر بیشتر هم می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید لوله استیل ۳۱۶ را در محیط‌های بسته و شرایط مساعد استفاده کنید، ممکن است خرید این محصول کمی زیاده‌روی در هزینه‌ها باشد، چون انواع ارزان‌تر هم کاربردی خواهند بود. اما در صورت نیاز به محصول در محیط‌های نامساعد، خرید لوله استیل ۳۱۶ حتی با وجود قیمت بالا به صرفه است، چون عمر طولانی‌تری دارد و نیاز به تعمیرات نخواهد داشت.

مقایسه لوله استیل ۳۱۶ با دیگر لوله‌های استیل

وجه تمایز اصلی لوله استیل ۳۱۶ با دیگر انواع، در میزان عناصر به کار رفته در آلیاژ آن است. این نوع لوله درصد کربن کمتر و در مقابل، میزان نیکل و مولیبدن بیشتری دارد. همین موضوع باعث ایجاد خواص منحصر به فرد و البته بالا رفتن قیمت محصول می‌شود. این محصول مانند تمامی انواع لوله استیل خاصیت ضدزنگ دارد و علاوه بر آن، در مقابل خوردگی در برابر اسید، کلر و نمک هم مقاوم است. لوله استیل ۳۱۶ در مقایسه با دیگر محصولات عمر بیشتری دارد و استفاده از آن در طولانی مدت، به صرفه تر خواهدبود.

قیمت لوله استیل ۳۱۶

یکی از دغدغه‌های مهم در خرید لوله‌های استیل قیمت آن‌ها است. اگر بخواهیم این محصول را با انواع لوله آهنی و فولادی مقایسه کنیم، باید بگوییم که لوله استیل ۳۱۶ محصولی بسیار گران به حساب می‌آید. حتی در مقایسه با انواع دیگر لوله استیل، قیمت این نوع لوله به دلیل داشتن عنصر مولیبدن و نیکل، بیشتر است. اما آیا این قیمت گران، باعث می‌شود این محصول در دسته فرآورده‌های لوکس و غیر اقتصادی قرار بگیرد؟ خیر! به صرفه بودن یک محصول را علاوه بر قیمت اولیه آن، عمر و میزان مقاومت هم تعیین می‌کند. در واقع اگرچه قیمت لوله استیل ۳۱۶ گران است، اما عمر طولانی و عدم نیاز به تعمیرات، این قیمت را جبران می‌کند.

برای استعلام قیمت لوله استیل ۳۱۶، می‌توانید از افراد آگاه در این زمینه کمک بخواهید، اما اگر چنین امکانی برایتان فراهم نیست، استفاده از پلتفرم آهن اسپات را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این سایت شما می‌توانید به روز ترین قیمت‌ها را مشاهده کنید. قیمت انواع لوله استیل در سایزها و گریدهای مختلف در این سایت به صورت یکجا و منظم موجود است. با تحلیل این قیمت‌ها، این امکان را دارید که لوله استیل ۳۱۶ و دیگر محصولات فولادی را از بهترین فروشندگان و با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.

خرید لوله استیل ۳۱۶

برای خرید لوله استیل ۳۱۶ ابتدا اطمینان حاصل کنید که این محصول با نیاز شما متناسب است. گاهی ممکن است بخواهید لوله استیل را در محیط‌های داخلی و بدون ریسک فرسودگی استفاده کنید. در چنین شرایطی خرید نوع ۳۱۶ این محصول، تنها یک خرج اضافی و غیر مفید است. همچنین در خرید محصول، حتما به سایز آن توجه کنید؛ داشتن عنصر نیکل و مولیبدن باعث شده‌ است که افزایش وزن محصول روی قیمت آن خیلی موثر باشد. در نهایت برای خرید بهترین نوع لوله استیل ۳۱۶، می‌توانید با کارشناسان آهن اسپات تماس بگیرید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.