میلگرد سایز 12 یا میلگرد 12 از جمله میلگردهای پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این نوع میلگرد  پرمصرف فولادی به نام آرماتور 12 نیز شناخته می‌شود.

عمده مصرف میلگرد 12 و در کل میلگردها در عرصه ساختمان سازی در بتن است. از میلگردها در سازه‌های بتنی به منظور مقاوم سازی استفاده می‌کنند تا مقاومت کششی پایین بتن را جبران کند. همان طور که احتمالا خودتان نیز می‌دانید بتن ماده‌ای است که مقاومت کششی آن بسیار پایین است و نمی‌تواند در برابر لرزش‌ها و ضربه‌های شدید از خود مقاومتی نشان دهد.

در محاسبات مربوط به سازه‌ها، مقاومت کششی بتن را صفر در نظر می‌گیرند. از این رو وظیفه تحمل کشش در سازه‌های بتنی، بر عهده میلگردها است.

علاوه بر این موضوع، میلگرد 12 کاربردهای متنوع دیگری نیز دارد. در این متن قصد داریم اطلاعات مفیدی را در رابطه با میلگرد 12 و قیمت روز میلگرد ۱۲ در اختیار شما قرار دهیم.

میلگرد سایز 12میلگرد 12 چیست؟

منظور از میلگرد سایز 12 یا میلگرد نمره 12 این است که سطح مقطع میلگرد، معادل 12 میلی متر است. این که میلگردها در چه سایزی تولید می‌شوند بستگی به استانداردهای مربوطه دارد.
کارخانجات فعال در ایران همگی از استاندارد 31 32 سازمان ملی استاندارد تبعیت می‌کنند و محصولات تولیدی آنان مطابق با این استاندارد است.
در این استاندارد تمامی مشخصات میلگرد 12 که بایستی توسط تولیدکنندگان رعایت شود، آورده شده است. اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید، می‌توانید کتاب استاندارد 3132 را مطالعه کنید.

همان طور که گفتیم، اصلی‌ترین کاربرد میلگردها در صنعت ساختمان سازی و به منظور تقویت مقاومت کششی بتن است. حال اگر در سازه بتنی از میلگرد 12 استفاده شود، به آن بتن، بتن مسلح یا بتن آرمه گفته می‌شود.

بهتر است از نوع آجدار میلگرد 12 برای تقویت بتن استفاده شود. چرا که در میلگردهای آجدار به واسطه حضور برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها که به آن‌ها آج گفته می‌شود، سطح درگیر بتن و میلگرد افزایش می‌یابد و در این صورت مقاومت سازه بتنی بیشتر خواهد شد.

مزایای میلگرد ۱۲

این که در بتن از میلگرد با چه سایزی استفاده کنیم نیز، توسط آیین نامه تعیین می‌شود. در مبحث نهم آیین نامه ساختمان ایران به این موضوع اشاره شده است. در این آیین نامه گفته شده است که میلگرد با توجه به دو عامل انتخاب می‌شود.

 1. مقاومت کششی مورد نیاز عضو و سازه بتنی.
  این موضوع با توجه به بارهای سازه‌ای و همچنین نیروی زلزله مشخص می‌شود.
 2. تراکم میلگرد در سازه بتنی.
  طبق استانداردها بایستی تراکم میلگرد در مقاطع بتنی در حدود مشخصی باشد و از این مقدار مجاز کمتر نباشد یا بیش از حد زیاد نباشد.
  3. قیمت میلگرد 12
  با توجه به شرایط اقتصادی کشور، قیمت ناپایدار است و بسیار نوسان دارد.

مشخصات فنی میلگرد 12

میلگردها به صورت شاخه‌ای وارد بازار کار می‌شوند و هر شاخه در حدود 12 متر است. یعنی پس از تولید میلگرد در کارخانه، هر شاخه میلگرد به طول 12 متر بریده می‌شود و وارد بازار کار می‌شود. وزن یک شاخه میلگرد 12 که در حدود 12 متر طول دارد، تقریبا یازده کیلوگرم است.

میلگرد سایز 12 خود به طور کلی به دو دسته میلگرد ساده 12 و میلگرد آجدار 12 تقسیم می‌شود. میلگرد سایز 12 ساده، سطح صافی دارد و هیچ آجی بر روی آن قرار داده نشده است.
این نوع میله معمولا از فولاد نرم تولید می‌شود. قیمت این میلگرد به نسبت نوع آجدار آن کمتر است و به صورت کلی مقاومت کششی کمتری نیز به نسبت میلگرد آجدار سایز 12 دارد. در زمان خرید به راحتی از روی شکل می‌توانید متوجه شوید که میلگرد 12 مورد نظر، میلگرد ساده است یا میلگرد آجدار.

میلگردهای ساده برای مواردی که نیاز به تغییر شکل است یا نیاز به عملیات آهنگری است، مناسب است. همچنین می‌توان بر روی این میلگردها، عملیات جوشکاری نیز انجام داد.

کاربرد میلگرد ساده سایز 12

کاربرد میلگرد ساده سایز 12 در صنعت ساختمان سازی، شامل موارد زیر است:

 • از میلگرد ساده سایز 12 به منظور دور پیچ اعضای سازه و نمای سازه استفاده می‌شود.
 • می‌توان از میلگرد 12 به عنوان یک میلگرد حرارتی در ساختمان بهره برد.

نکته :

 1. نوع آجدار میلگرد 12 در دو نوع گرید A2 و گرید A3 تولید می‌شود. در نوع آجدار میلگردهای سایز 12، به دلیل مقاومت بالا و خشک بودن میلگردها، نمی‌توان عملیات‌هایی از جمله خم‌کاری، آهنگر و غیره انجام داد. همچنین قابلیت جوشکاری نیز بر روی این میلگردها وجود ندارد.
 2. از میلگرد آجدار سایز 12 گرید A2 و گرید A3 در ساخت تیرچه بتنی، ساخت اسکلت فلزی، فونداسیون و غیره بهره گرفته می‌شود.
  همچنین قیمت میلگرد 12 آجدار گرید A3 در مقایسه با میل گرد 12 آجدار گرید A2 بیشتر است و از مقاومت کششی بیشتری نیز برخوردار است.

میلگرد 12

عوامل موثر در قیمت میلگرد 12 

قیمت میلگرد 12 به موارد زیادی بستگی دارد. اولین موضوع این است که شما چه نوع میلگرد سایز 12ی مد نظر دارید. آیا میلگرد مورد نظر شما ساده است؟ یا آجدار؟ اگر آجدار است، میلگرد از نوع A2 است یا A3؟

بنابراین در وهله اول نیاز است که این موضوع را مشخص کنید که طبیعتا به اهداف و نیاز شما بستگی دارد.

در مرحله بعدی باید بدانید قیمت میلگرد 12 به کیفیت، وزن و برند کارخانه نیز بستگی دارد.
در واقع مهم‌ترین فاکتور در تعیین قیمت میلگرد 12، قیمت مواد اولیه مصرفی برای تولید میلگرد است. اکثر کارخانه‌هایی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند، این موضوع را با توجه به استاندارد مشخص می‌کنند. اما با این حال ممکن است برخی به دلیل متفاوت بودن روش تولید یا تفاوت در کیفیت مواد اولیه، محصولاتی با کیفیت پایین‌تری نسبت به استاندارد تولید کنند.

از این رو قیمت میلگرد به وزن آن نیز مربوط می‌شود. در این دسته بندی میلگرد را به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌کنند. قیمت میلگرد نوع سنگین به نسبت نوع سبک بیشتر است.
منظور از میلگرد سبک، میلگردی است که وزن آن از وزن استاندارد کمتر است. و منظور از میلگرد سنگین نیز، میلگردی است که وزن آن مطابق با استانداردهای ملی باشد.

میلگرد 12 توسط کارخانه‌ها به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسد و قیمت هر شاخه میلگرد 12 نیز بستگی به این که بخواهید به صورت مستقیم از کارخانه بخرید یا از فروشگاه‌ها واسطه، متفاوت است.
اگر بتوانید میلگرد را به صورت مستقیم خریداری کنید، می‌توانید به قیمت کمتری آن را تهیه کنید.

استعلام قیمت میلگرد 12 امروز

قیمت روز میلگرد دوازده با توجه به عواملی همچون شرایط اقتصادی، نوسانات دلار و غیره پیوسته در حال تغییر است و نمی‌توان عدد مشخصی را برای آن بیان کرد.
اما شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز میلگرد 12 به وب سایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ مراجعه کنید. در این وب سایت، جدیدترین قیمت‌های میلگرد و دیگر پروفیل‌های صنعتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم حتما از قابلیت‌های این وب سایت استفاده نمایید.

خرید میلگرد 12 از آهن اسپات

وب سایت آهن اسپات این امکان را فراهم کرده است تا متقاضیان خرید میل گرد 12 بتوانند، این محصول را به صورت مستقیم از مراکز تولیدی خریداری کنند.
مزیت عمده و اصلی خرید مستقیم این است که شما می‌توانید با حذف عوامل واسطه، با قیمت پایین‌تری اقدام به خرید میلگرد 12 کنید.

می‌توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات، هم آخرین قیمت‌ها را مشاهده کنید و هم در نهایت سفارش خود را انجام دهید.

همچنین می‌توانید با مشاوران آهن اسپات در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید. تیم آهن اسپات در تلاش است خدمات جامع و کاملی را به کاربران خود ارائه دهد.

برای ثبت سفارش در آهن اسپات کافی است در این وب سایت ثبت نام و حساب کاربری ایجاد نمایید. اگر در این زمینه به مشکلی بر خوردید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مطرح شده در صفحه تماس با ما، با کارشناسان فروش آهن اسپات در تماس باشید.