گریتینگ یک شبکه تور مانند یا مشبک است که به علت توان بالای مقاوت در برابر میزان بار وارده به خود و همچنین وزن مناسبی که از خود نشان میدهد در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسته به نوع کاربرد و انواع مختلف گریتینگ از مواد مختلف در طرح‌های گوناگون تولید می‌شود. این شبکه توری شکل از المان‌های فلزی که به صورت طولی و عرضی (تسمه باربر و رابط ) در کنار هم قرار دارند استفاده می‌کند.

گریتینگ‌ها به دلیل استفاده در محیط‌های مرطوب برای جلوگیری از زنگ زدگی، آن را بر اساس استاندارد A123 گالوانیزه نوع گرم می‌کنند. طراحی به خصوص این محصول، آن را به گزینه‌ای عالی برای کاربردهای تحمل ضربه و بارگیری زیاد، از قبیل پیاده روها، پله‌ها، سکوها و نیم طبقه‌ها تبدیل کرده است.

عناصر تشکیل دهنده گریتینگ‌ها در صورت فلزی بودن می‌تواند فولاد، آلومینیوم و دیگر عناصر از این شکل یا در صورت غیر فلزی بودن می‌تواند کامپوزیت یا فایبرگلاس باشد.

انواع گریتینگ

این محصول، براساس فرآیند ساخت و مصالح ساختمانی، انواع مختلفی دارد. تعداد کمی‌از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 1. گریتینگ فلزی
 2. گریتینگ کامپوزیت
 3. گریتینگ استیل
 4. گریتنیگ چدنی
 5. گریتینگ آلومینیومی
 6. گریتینگ کم کربن
 7. گریتینگ گالوانیزه

گریتنگ فلزی 

این محصولات، از جنس فولاد کم کربن یا فولاد ضدزنگ می‌باشند که هر کدام مزایای منحصر به فردی را ارائه می‌دهند.

گریتینگ کامپوزیت 

گریتینگ‌های FRP، از ترکیب فایبرگلاس و رزین در قالب ایجاد می‌شوند؛ که دارای ساختاری مستحکم، وزنی سبک و در برابر خوردگی مقاوم می‌باشند. این محصول، از نظر الکتریکی و حرارتی؛ نارسانا بوده و از طریق دو فرآیند قالب ریزی یا فرآیند پولتروژن تولید می‌شود

گریتینگ استیل 

نوع استیل آن، یکی از متنوع‌ترین و با ارزش‌ترین مواد در جهان است. با این حال، همان‌طور که بیشتر از قبل می‌دانید، بزرگترین اشکال فولاد ضد زنگ این است که بسیار گران است و برای اکثر برنامه‌های کاربردی عملی نخواهد بود. از این گذشته، گریتینگ‌های فلزی از جنس استنلس استیل، به سرعت گرما را جذب می‌کنند و باعث ایجاد میدان گرمایی می‌شوند که ممکن است دمای محیط را به صورت مصنوعی افزایش دهند.

گریتینگ کفپوش گسترده 

گریتینگ گسترده، از صفحات فولادی با کربن کم وزن‌تر تولید می‌شود. لایه‌ها و دهانه‌های این محصول بسیار بزرگ می‌باشند و برای تردد عابران پیاده مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که این شبکه توری مانند، در صورت وجود تکیه گاه مناسب، بارهای سنگین‌تری را نیز متحمل می‌شود.

گریتینگ فولادی جوشی 

این نوع، معمولاً در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از طریق جوشکاری نقطه‌ای تسمه نگهدارنده به تسمه باربری، در یک ترتیب منظم و متقاطع تولید می‌شود.

گریتینگ چدنی 

این توری چدنی، یک محصول عالی و مقرون به صرفه است که در مناطقی با ظرفیت بار سنگین یا سبک از آن استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در نقاط سایشی، مقاومت به خوردگی خوبی از خود نشان می‌دهد؛ اما مستعد زنگ زدگی می‌باشد؛ همچنین، به دلیل بالا رفتن ارزش قراضه این محصول در سال‌های اخیر، بسیار مورد سرقت قرار گرفته است.

 گریتینگ فولادی کم کربن 

این توری‌ها، به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ و ظرافت و نظم خاصی به سازه‌های منتخب ارائه می‌دهند؛ اما در مقایسه با همتایان خود از مقاومت کششی ضعیفی برخوردار می‌باشند.

گریتینگ فولادی گالوانیزه 

بر روی گریتینگ‌های فولادی گالوانیزه، عملیات پرداخت صورت می‌گیرد و دارای ظاهری صیقلی و براق می‌باشند. این محصول، به دلیل برخورداری از مزایای عالی، گزینه‌ای ایده آل جهت اهداف صنعتی می‌باشد.

گریتینگ آلومینیومی‌

توری آلومینیومی، به دلیل وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی، یک گزینه ایده آل می‌باشد. این محصول، به دلیل تطبیق پذیری و دوام بالا، برای انواع کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این باره، مسئله اصلی معماران، زیبایی شناسی می‌باشد

اجزای گریتینگ

گریتینگ از چهار بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. تسمه باربری
 2. تسمه رابط یا نگهدارنده
 3. تسمه فریم
 4. مش بندی

تسمه باربری 

تسمه‌ موازی و مسطحی است که در هر دو انتها متکی می‌باشد و به منظور انتقال نیروهای ناشی از بار وارد بر گریتینگ استفاده می‌شود. همچنین، آرایش ضد لغزش یک طرفه در این نوع، به عنوان گریتینگ دندانه دار معروف است که با ایجاد شیار در تسمه مسطح مطرح می‌شود.

تسمه نگهدارنده یا رابط 

این تسمه‌ برای قرارگیری و ایجاد ثبات در تسمه‌های باربری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی، این تسمه‌های 6 میلی متری، در جهت عمود بر تسمه باربری جوش داده می‌شوند.

تسمه فریم 

تسمه‌های جوشی مسطحی هستند که در حاشیه گریتینگ برای نگه داشتن و ایجاد استحکام مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد گریتینگ

این توری‌های فولادی، به طور گسترده‌ای در پتروشیمی، نیروگاه برق، آب، تصفیه فاضلاب، دکوراسیون معماری، کشتی سازی، پارکینگ شخصی، مهندسی شهرسازی، مهندسی بهداشت و سایر رشته‌ها، پیاده روها، راهروها، روکش گودال‌ها، روکش سوراخ‌ها، پلکان، فنس‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چرا از گریتینگ فولادی استفاده کنیم؟

بر اساس دلایل زیر در ساخت انواع گریتینگ از فولاد استفاده می‌شود:

استحکام

فولاد از استحکام کششی بسیار بالایی برخوردار است. یک آلیاژ با دوام است که از مواد واکنشگر ساخته شده است و باعث سست شدن نابجایی در سطح اتمی‌ می‌شود.

دوام

فولاد به هیچ وجه دچار پوسیدگی نمی‌شود. بنابراین در شرایط مختلف مانند گرما و سرمای شدید، وزش باد سنگین یا باران شدید می‌توان با اطمینان بر روی آن حساب کرد.

پایداری

فولاد یکی از مواد قابل بازیافت در جهان می‌باشد. که می‌توان آن را ذوب کرد و بارها و بارها بدون از دست دادن ساختار و پایداری آن استفاده کرد. نرخ بازیافت جهانی فولاد 90٪ است. با این حال، برخی منتقدین اظهار داشتند که انرژی زیادی جهت ذوب و بازیافت فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است در طولانی مدت باعث خسارات بیشتر شود.

فرایند تولید گریتینگ فولادی

به طور کلی، فرآیند تولید این محصول، به دو نوع دستی و ماشینی تقسیم می‌شود. در روش ماشینی از یک دستگاه جوشکاری با ولتاژ بالا استفاده می‌شود؛ که از طریق نیروی جوشکاری الکتریکی و فشار هیدرولیک، به طور خودکار و یکنواخت از روی میله‌های افقی واقع در فولاد مسطح عبور می‌کند.

نیرو به وسیله‌ی میله نگهدارنده به فولاد مسطح وارد می‌شود، و در نهایت یک محصول فولادی با کیفیت، همراه با اتصالات لحیم کاری قوی، پایداری و استحکام بالا حاصل می‌شود.

در تولید گریتینگ به روش دستی، ابتدا فولاد مسطح پانچ می‌شود و سپس میله نگهدارنده با استفاده از جوشکاری نقطه‌ای یا خالجوش به سوراخ متصل می‌شود.

لازم به ذکر است که بین نگهدارنده و فولاد مسطح، فاصله وجود دارد و جوشکاری در هر نقطه تماسی غیرممکن است. بنابراین؛ جوش، قوی نیست و استحکام آن کاهش می‌یابد.

تولیدکنندگان گریتینگ

طی ۱۰ سال گذشته در سطح کشور، شرکت‌ها و کارگاه‌های متعددی در زمینه تولید گریتینگ تأسیس شده و فعالیت خود را ادامه داده‌اند که بیشترین این شرکت‌ها در شهر اراک مشغول هستند درواقع اراک به عنوان مهد گریتینگ ایران شناخته شده است.
تهران و اصفهان را نیز می‌توان به عنوان بخش‌های فعال در این حوزه نام برد. اکثر شرکت‌های سازنده گریتینگ در ایران، همچنان از روشهای سنتی جهت برش و پانچ تسمه‌های گریتینگ استفاده می‌کنند که این امر با توجه به مراحل ساخت این محصول، دارای راندمان پایین‌تری نسبت به روشهای بهینه و اتوماتیک می‌باشد.

اراک توانسته برای اولین بار در ایران دستگاه فیدر تمام اتوماتیک (PLC)، جهت پانج و برش تسمه کویل گریتینگ را طراحی و تولید کرده تا علاوه بر کاهش نیروی انسانی و خطای پانچ کاری، باعث افزایش میزان تولید، راندمان کاری و ایجاد تحول در ساخت گریتینگ گالوانیزه شود.

خرید گریتینگ باکیفیت و ارزان از آهن اسپات

برای مشاهده قیمت آنلاین گریتینگ و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت همراه آهن اسپات باشید. آهن اسپات یک وب سایت معتبر برای ارائه انواع و اقسام خدمات گوناگون است.

شما برای آگاهی یافتن از قیمت لحظه‌ای انواع محصولات مورد نیاز خود و با ویژگی‌های مد نظر می‌توانید به این وب سایت مراجعه کنید.