پروفیل سبک یا پروفیل مبلی که به آن قوطی سبک هم میگویند، از ورق روغنی (ورق نورد سرد) و براساس استاندارد DIN 2394(1) 94 و EN 10 219 -2 تولید می‌شود.

پروفیل سبک از مهمترین دسته‌های پروفیل است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، استفاده گسترده‌ای در تولیداتی از قبیل مبلمان، دوچرخه، خودرو، لوازم خانگی، اگزوز، کانکس، کانتینر و… دارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با این نوع پروفیل بیشتر آشنا شوید.

پروفیل مبلی

پروفیل‌ سبک به پروفیلی گفته می‌شود که از ورق نازکی تولید می‌شود. این ورق‌ها معمولا نورد سرد (روغنی) هستند و ضخامتی بین ۰.۴ تا ۱.۵ میلی‌متر دارند. سطح مقطع پروفیل مبلی (سبک) می‌تواند باز مثل پروفیل زد یا بسته مانند قوطی و یا پروفیل ساختمانی باشد.

تاریخچه تولید پروفیل مبلی

حدوداً از سال 1850 استفاده از محصولات فولادی نورد گرم در بریتانیا و آمریکا رایج شد و کم کم از آن‌ها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شد.در مقابل آن در سال‌های 1920 و 1930 استفاده از محصولات فولادی نورد سرد هنوز رواج پیدا نکرده بود. اما به چه دلیل؟
زیرا تا آن زمان هنوز استاندارد مشخص و کد مدونی برای طراحی، تولید و بازرسی آن تهیه نشده بود.

پس از مشاهده نیاز مهندسان به محصولات نورد سرد با انجام آنالیز‌ها و آزمایشات کد‌ها شکل گرفتند و استاندارد‌ها مشخص شدند و بالاخره از سال‌های 1930 و 1940 به بعد محصولات نورد سرد و مخصوصاً قوطی پروفیل‌های مبلی جایگاه خاصی در ساخت انواع وسایل ساختمانی و غیر ساختمانی پیدا کردند.

مشخصات پروفیل مبلی

پروفیل مبلی نوعی محصول فولادی می‌­باشد که به دلیل سبک بودن وزن و ضخامت کم آن، به آن پروفیل سبک نیز گفته می‌شود. از آن‌جایی که این نوع پروفیل در تولید انواع مبلمان کاربرد زیادی دارد به نام پروفیل مبلی خوانده می‌­شود. پروفیل مبلی از ورق سرد با ضخامت 0.6 تا 1.5 میلی­‌متر (به طور معمول) تولید می‌­شود. کاربردی­‌ترین و رایج­‌ترین شکل پروفیل مبلی قوطی پروفیل مبلی با سطح مقطع مربع و یا قوطی سبک با سطح مقطع مستطیل شکل است. پروفیل مبلی‌­ای که سطح مقطع دایره‌­ای شکل دارد، نوعی لوله مبلی می‌­باشد که در ادامه به توضیح آن می‌­پردازیم.

لوله مبلی

لوله مبلی که اصطلاحاً به آن لوله روغنی گفته می‌شود (به دلیل وزن سبک‌تر نسبت به دیگر لوله‌های فولادی)، در ساخت پایه مبل و دیگر وسایل خانگی بسیار کاربرد دارد.

این‌که فرایند تولید لوله مبلی در نورد سرد انجام می‌شود، تاًثیر به سزایی در کاهش وزن آن دارد. لوله مبلی به جز سطح مقطع دایره‌ای شکل تفاوت دیگری با پروفیل مبلی ندارد.

فرایند تولید پروفیل مبلی (سبک)

معمولاً در تولید پروفیل از چند روش استفاده می­‌شود. برخی مانند تیرآهن و میلگرد از طریق نورد گرم، برخی مانند تیرورق از طریق جوشکاری و برخی دیگر همانند ستونی صنعتی از طریق نورد سرد تولید می­‌شوند.

در تولید پروفیل به روش شکل دهی سرد اصولا از ورق فولادی استفاده می­ شود.‌ ورق‌­های فولادی انواع و ضخامت­‌های گوناگونی دارند. جالب است بدانید که ضخامت هر پروفیل عیناً مانند ضخامت ورق خام آهنی است.

مزایای پروفیل مبلی

ویژگی­‌ها و مزایای این محصول باعث شده که این نوع پروفیل کاربرد گسترده­‌ای در صنعت داشته باشد. پروفیل مبلی از ورق سرد با ضخامت 0.6 تا 1.5 میلی‌­متر تولید می­‌شود. پروفیل مبلی با سطح مقطع‌­های متفاوتی هم­‌چون: سه گوش، چهار گوش، دایره­‌ای و یا ترکیبی تولید می‌شود. کاربردی­‌ترین و رایج‌­ترین شکل پروفیل مبلی قوطی پروفیل مبلی با سطح مقطع مربع و یا قوطی سبک با سطح مقطع مستطیل شکل است.

پروفیل مبلی سطح براق و سطح یکپارچه‌ای دارد به همین دلیل محصول نهایی به دست آمده از آن‌ها علاوه بر کیفیت بالایی که دارد، ظاهری زیبا و جذاب را به ارمغان می‌آورد.

از جمله این ویژگی­‌ها و مزایا می‌­توان به سطح با کیفیت آن، فرم پذیری (چکش خواری) عالی، دارای قطر و ضخامت بسیار دقیق، تنوع وزنی زیاد، ابعاد مطلوب و قابلیت آبکاری اشاره کرد.

پروفیل مبلی درز جوش بسیار با کیفیتی دارد و آن هم به خاطر استفاده از جوشکاری فرکانس بالا (High Frequency Welding) در تولید این محصول است. پروفیل مبلی مانند اکثر پروفیل‌ها شاخه‌­های 6 متری از آن تولید می­‌شود.وزن شاخه 6 متری به دو عامل بستگی دارد: 1-­ ضخامت ورق سرد 2- ­ابعاد

پروفیل سبک در دو نوع درز‌دار (welded) و بدون درز (seamless) تولید می­‌شود که هر کدام کاربرد‌های گوناگونی دارند.

کاربرد پروفیل مبلی

پروفیل مبلی به دلیل سبک بودن و استحکام بالا کاربرد گسترده‌­ای در صنعت دارد.در این‌جا ما به چند کاربرد عمده آن اشاره می‌­کنیم:

  • تولید مبلمان اداری و خانگی
  • خودروسازی
  • تولید فروفوژه
  • ساخت تجهیزات صنایع هوایی
  • ساخت تابلو­های تبلیغاتی
  • استفاده در صنعت دوچرخه سازی،
  • تجهیزات و مبلمان شهری
  • و…

قیمت پروفیل مبلی(سبک)

قیمت پروفیل مبلی همواره بستگی به قیمت ورق روغنی­‌ای دارد که از آن تولید می­‌شود. هر چه کیفیت ورق روغنی بالا­­‌تر باشد بالطبع کیفیت و قیمت پروفیل مبلی تولید شده هم بالا‌تر است.
البته علاوه بر کیفیت و قیمت ورق روغنی عوامل دیگری مانند: قیمت واحد وزنی اجرت خدمات پروفیل سبک مانند: نحوه صحیح آبکاری، سوراخکاری، جوشکاری و خم نیز در قیمت پروفیل مبلی دخیل هستند.

برای درک بهتر موارد بالا مثالی برایتان آورده‌­ایم:­ پروفیل­‌های مبلی با جوش دو سر ورق تولید می‌شوند. برای خنک کاری هم از آب و صابون استفاده می­‌شود. پس از جوشکاری اگر هم­‌چنان محلول آب و صابون از داخل قوطی سبک خارج نشود، می­‌توان باعث زنگ زدگی و افت کیفیت محصول نهایی شود و همین امر سبب کاهش قیمت آن می‌شود.

درست است که در ایران کارخانه‌های زیادی به تولید پروفیل مبلی می­‌پردازند اما در مواقعی که نیاز به پروفیل مبلی وارداتی باشد، باید هزینه های گمرک را هم از جمله هزینه های پروفیل در نظر گرفت. علاوه بر تمامی این موارد، کارخانه تولید کننده پروفیل سبک نیز بر قیمت آن تآثیر می‌­گذارد.

هر چه مواد اولیه مورد استفاده با کیفیت‌­تر باشد محصول نهایی نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و قیمت پروفیل سبک نیز بیش‌­تر می­‌شود.
از جمله این کارخانه‌ها می‌توان به کارخانه ساوه اشاره کرد. پروفیل مبلی یا همان پروفیل سبک دارای 13 نوع ضخامت است که از میان این 13 نوع ضخامت 0.6 میلی متر از همه گران­‌تر است.
زیرا فرایند تولید و ایجاد ضایعات ورق فرایندی کند است؛ بنابراین ضخامت 0.6 میل همیشه گران‌­ترین می­‌باشد.

صادرات پروفیل مبلی

همان‌طور که در بخش کاربرد‌های پروفیل سبک گفته شد پروفیل سبک کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد ( چه در ایران و چه در کشور‌های دیگر )؛ بنابراین قطعا صادرات انواع لوله و پروفیل از جمله لوله و پروفیل مبلی در کنار صادرات محصولات نفتی می‌­تواند کمک بزرگی به اقتصاد کشور کند.

کارخانه‌­های تولید کننده پروفیل سبک

در ابتدا لازم به ذکر است که تولید انواع پروفیل در ایران در سه استان تهران، مرکزی و اصفهان متمرکز شده است اما این به این معنی نیست که در دیگر استان­‌ها کارخانه­‌های تولید پروفیل نداریم. کارخانه‌هایی از جمله پروفیل مشهد در خراسان رضوی، پویا لوله زاینده رود در اصفهان، پروفیل فولادی کارمانیا در کرمان،شرکت پروفیل البرز کویر در یزد، فولاد صنعت کاوه در قم و… از این دست هستند. در ادامه می‌خواهیم برخی از معروف‌ترین شرکت های تولید کننده انواع پروفیل در کشور را معرفی کنیم.

کارخانه­‌های نورد و پروفیل ساوه

شرکت پروفیل ساوه در سال 1354 تاسیس شد و هدف اولیه‌‌ی آن تولید 50000 تن از انواع لوله و پروفیل­‌های فولادی در سال بود. اما هدف کنونی آن‌­ها تولید 2 میلیون تن فولاد در سال برای تولید انواع مقاطع فولادی می­‌باشد.
محصولات این شرکت هم نیاز انبوهی از صنعتگران را تامین می­‌کند و هم برای صادرات مورد استفاده قرار می‌‌­گیرد.

شرکت لوله و پروفیل سپنتا

شرکت سپنتا در سال 1339 تاسیس شد و پس از انقلاب خط‌­‌های تولیدی جدیدی در آن راه اندازی شد. ظرفیت تولید این کارخانه 300000 تن در سال برآورد شده است.
کارخانه پروفیل این شرکت در تهران قرار دارد و نام آن شرکت لوله و پروفیل سپنتا تهران است و به تعداد 140000 تن از  انواع لوله و قوطی پروفیل را در سال تولید می­‌کند.

شرکت جهان پروفیل پارس

مجموعه شرکت­‌های لوله و پروفیل پارس در سال 1369 تاسیس گردید. این شرکت برای تولید فرآورده­‌های فولادی خود از تجهیزات و امکانات به روز استفاده می­‌کند و در سال حدود 500000 تن محصول فولادی تولید می­‌کند.

کارخانه خاور صنعت هما

این کارخانه تولید پروفیل مبلی را از سال 1377 آغاز کرد.این شرکت انواع پروفیل را با قطر 10 تا 76 و ضخامت 0.4 تا 1.5 میلی متر تولید می­‌کند. این شرکت صادرات پروفیل به کشور­های همسایه را از سال 1388 آغاز نمود.

خرید پروفیل سبک

شرکت‌ها و سایت‌های متعددی به فروش پروفیل‌ از جمله پروفیل مبلی می­‌پردازند، اما چیزی که برای خریدار از همه مهم‌­تر است، قیمتی مناسب و خریدی مقرون به صرفه و البته دربافت محصولی باکیفیت است.

شرکت آهن اسپات با عرضه مستقیم و بدون واسطه محصولات این امکان را برای مشتریان فراهم کرده تا بتوانند با کم‌­ترین هزینه خریدی مطمئن، با بالا­ترین کیفیت داشته باشند. به این منظور شما می‌­توانید از طریق سایت، ایمیل و یا شماره تلفن آهن اسپات اقدام نمایید.