قیمت میلگرد 14 نیز همانند سایر سایزهای این محصول پرکاربرد صنعت ساخت‌و‌ساز، براساس وزن آن و برخی عوامل دیگر، تعیین می‌شود.

میلگرد سایز 14

مشخصات میلگرد سایز 14

مشخصات میلگرد سایز 14 به شرح زیر است:

وزن در واحد طول

7.65 پوند بر فوت (11.41 کیلوگرم بر متر)

قطر اسمی

1.693 اینچ (43 میلی‌متر)

مساحت اسمی

2.25 اینچ مربع (1452 میلی‌متر مربع)

مشخصات میلگرد 14 آجدار با استاندارد A3

تنش جاری :

4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع

تنش گسیختگی :

برابر 6000 کیلو گرم بر سانتی مترمربع

اندازه‌های میلگرد 14 با متریک اروپایی

میلگرد تقویت‌کننده در اندازه‌های مختلف مانند موارد زیر در بازار موجود است:

 • 8.0 (خوانش شده به‌عنوان اندازه میلگرد متریک 8 میلی‌متر)
 • 10.0 (خوانده شده به‌عنوان اندازه میلگرد متریک 10 میلی‌متر)
 • 12،0 (خواندن به‌عنوان میله متریک اندازه میله 12 میلی‌متر)
 • 0.14 (خوانده شده به‌عنوان اندازه نوار متریک 14 میلی‌متر)
 • 16،0 (خوانده شده به‌عنوان اندازه میله متریک 16 میلی‌متر)
 • 20،0 (خوانده شده به‌عنوان اندازه میله متریک 20 میلی‌متر)
 • 25،0 (خواندن به‌عنوان اندازه نوار متریک 25 میلی‌متر)
 • 32،0 (اندازه نوار متریک 32 میلی‌متر)
 • 40.0 (خوانده شده به‌عنوان اندازه نوار متریک 40 میلی‌متر)
 • 50،0 (خواندن اندازه نوار متریک 50 میلی‌متر)

سایر میلگردهای موجود در بازار :

این میلگردها می‌توانند با توجه به نیاز مشتریان سفارشی شوند. دقت داشته باشید که نرخ میلگرد ۱۴ به‌صورت شاخه‌ای محاسبه می‌شود.
یعنی قیمت یک شاخه میلگرد ۱۴ معادل با قیمت هر کیلو میلگرد ۱۴ می‌باشد. در بخش‌های بعدی درباره قیمت میلگرد ۱۴ بیشتر صحبت خواهیم کرد، اما شما می‌توانید قیمت روز میلگرد ۱۴ را از طریق سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

کاربردهای میلگرد 14

در حالی که اندازه‌های میلگرد کوچک‌تر معمولاً برای پروژه‌های ساختمانی در مقیاس کوچک‌تر در نظر گرفته می‌شوند، میلگرد شماره 14 یکی از بزرگ‌ترین اندازه‌های استاندارد است.
به این ترتیب، میلگرد تقویت‌کننده شماره 14 عمدتاً برای کاربردهای ساختمانی سنگین به ویژه برای ایجاد پایداری بیشتر برای سازه‌های بتنی بزرگ استفاده می‌شود.

به‌عنوان مثال می‌توان به ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها، اسکله‌ها و تاسیسات صنعتی اشاره کرد. میلگرد فشار وارده بر بتن را کاهش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد بارها را راحت‌تر تحمل کند.
همچنین استحکام کششی ذاتی بتن را افزایش می‌دهد، گزینه‌های سبکی و ساختاری در دسترس معماران را گسترش می‌دهد و راه‌حلی بادوام و قابل اعتماد برای چالش‌های عملی به مهندسان ارائه می‌دهد. بتنی که شامل تکیه گاه میلگرد داخلی است به‌عنوان “بتن مسلح” شناخته می‌شود.

میلگرد 14

عوامل موثر بر قیمت میلگرد 14

یکی از مهم‌ترین فاکتور ها در خرید یک محصول، قیمت آهن میلگرد ۱۴ می‌باشد. این موضوع به فاکتورهای گوناگونی مانند نرخ ارز، بورس، تحولات جهانی و… بستگی دارد.
همچنین نوع محصولی که می‌خواهید خریداری کنید در این موضوع تاثیر گذار است. به‌عنوان مثال قیمت میلگرد آجدار ۱۴ با قیمت شاخه میلگرد 14 ساده متفاوت است.

 • استانداردهای میلگرد 14

انواع استانداردهای میلگرد که بر قیمت میلگرد 14 تاثیر گذار است به شرح زیر می‌باشد:

1. استاندارد A3

شکل آج در این میلگرد نسبت به محور طولی به‌صورت جناقی هشتی (هفت و هشت) شکل می‌باشند؛ و نسبت به میلگرد سایز A2 و A1 ترد و شکننده‌تر می‌باشد. عملیات جوشکاری به ‌هیچ‌ وجه بر روی این نوع محصول مجاز نمی‌باشد.

میلگرد سایز 14 استاندارد A3 در فونداسیون (آرماتور عرضی)، ساخت انواع تیرچه، تیر، ستون، دیوار برشی، دال، سازه بتنی، ضد زلزله کردن ساختمان بتنی، آرماتوربندی، خاموت و… کاربرد دارد. خواص مکانیکی میلگرد a3 به ترتیب برای 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتی ‌متر مربع برای استحکام تسلیم و استحکام کششی می‌باشد.

2. استاندارد A2

تنش جاری آن برابر با 3000 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع بوده تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.

شکل آج در این میلگرد نسبت به محور طولی به‌صورت منفرد و موازی و فنری شکل می‌باشد میلگرد A2 انعطاف‌پذیرتر نسبت به میلگرد سایز A3 است و عملیات جوشکاری به‌هیچ‌وجه بر روی این نوع محصول مجاز نمی‌باشد. برای افزایش 30 تا 40 درصدی مقاومت سازه بتنی از میلگرد آجدار a2 استفاده می‌شود.

به‌صورت کلی خواص ساختاری این نوع میلگرد آجدار A2 و A3 بهتر از میلگرد A1 می‌باشد.

3. استاندارد A1

میلگرد a1 به میلگرد ساده یا به عبارتی میلگرد تخت گفته می‌شود. دو پارامتر استحکام تسلیم و استحکام کششی در این نوع میلگرد به ترتیب 2300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و 3800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.

 • نوع روکش میلگرد 14

یکی دیگر از فاکتورهای اثرگذار در قیمت میلگرد ۱۴امروز نوع و روکش آن می‌باشد. در اینجا شش نوع رایج میلگرد موجود در بازار جهانی آورده شده است:

1) میلگرد اروپایی:

این نوع میلگرد دارای عنصر آلیاژی منگنز می‌باشد. خواص مکانیکی متمایز آن را می‌توان به مقاومت خمشی کم آن نسبت داد که آن را برای استفاده در پروژه‌ها و ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله ناکارآمد می‌کند. میلگرد اروپایی کمترین قیمت را در بین سایر رده‌ها دارد.

۲) میلگرد فولاد کربنی (میلگرد سیاه):

از ویژگی‌های این نوع میلگردها خطر شکستگی و ترک خوردن بتن در صورت زنگ‌زدگی می‌باشد. بنابراین، این نوع آرماتورها در ساختمان‌هایی که به شدت مستعد رطوبت و آب هستند، قابلیت کارکرد ندارند.

3) میلگرد با روکش اپوکسی:

میلگرد کربنی با روکش اپوکسی (Black Rebar) این نوع آرماتورها را تشکیل می‌دهد. تنها از نظر مقاومت در برابر خوردگی آرماتورهای روکش اپوکسی، مقاومت آند بیش از 70 تا 1700 برابر بیشتر است. این مقاومت به دلیل وجود پوشش اپوکسی است.

4) میلگرد گالوانیزه:

میلگرد گالوانیزه نسبت به سایر انواع میلگرد در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاومت بیشتری دارد. می‌توان گفت مقاومت این نوع میلگرد بیش از چهل برابر بیشتر از میلگرد مشکی است. این ویژگی‌ها دلیل گران بودن این نوع آرماتورها است.

5) میلگرد فایبرگلاس:

در مقابل فولاد سبک و… زنگ‌زده یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع میلگرد می‌باشد. البته به دلیل شباهت آن به فیبر کربن نباید آن را خم کنیم.

6) میلگرد ضدزنگ:

قیمت میلگرد استنلس استیل به دلیل ویژگی‌هایی که دارد بالاترین قیمت را دارد. استحکام بالا و فولاد ضد زنگ از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع آرماتورها می‌باشد. مقاومت میلگرد فولادی ضد زنگ حدود 1500 برابر بیشتر از آرماتور اپوکسی است.

 •  سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

از سایر فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت شاخه میلگرد ۱۴ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت تسلیم:

خواص مکانیکی مهم در میلگرد دو ویژگی مقاومت تسلیم و مقاومت کششی است. مقاومت تسلیم برابر با مقدار مقاومت کششی ثابت است که با آن طول میلگرد شروع به افزایش می‌کند. این نیروی کششی تسلیم یا مقاومت نامیده می‌شود.

استحکام کششی:

استحکام کششی میلگرد فولادی نیز بر اساس حداکثر مقاومت کششی ثبت شده در آزمون کشش در واحد سطح مقطع اولیه میلگرد است.

کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد 14:

همچنین کارخانه تولید کننده میلگرد نیز می‌تواند در قیمت تاثیر مهمی داشته باشد. مجموعه‌ها و کارخانه‌های بسیاری در ایران مشغول تولید محصولات فولادی به ویژه میلگرد 14 هستند. شما می‌توانید تمامی مواد زیر را از طریق سایت آهن اسپات مشاهده کنید:

سایت آهن اسپات قیمت شاخه‌ای میلگرد 14 هر یک از شرکت‌های بالا را به شما نشان می‌دهد. همچنین از طریق صفحه محصول می‌توانید اطلاعاتی کلی درباره هر یک از شرکت‌های تولید کننده کسب کنید.

خرید میلگرد 14 از آهن اسپات

میلگرد تقویت‌کننده شماره 14 در درجه اول برای کاربردهای ساختمانی سنگین استفاده می‌شود. برای خرید میلگرد 14، مهم‌ترین و نخستین نکته دانستن قیمت میلگرد ۱۴ می‌باشد.
جداول قیمتی این میلگرد را می‌توانید از طریق سایت آهن اسپات که مرجع اطلاع‌رسانی بزرگ و گسترده برای قیمت روز آهن و میلگرد می‌باشد؛ مشاهده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید میلگرد، مستقیما از کارخانه‌های تولید میلگرد، محصولات مورد نظر خود را تهیه کنید. چرا که در این صورت می‌توانید با قیمت مناسب‌تری محصولات را بخرید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه به واسطه‌ها ندارید.

نگران این موضوع نباشید که چطور با کارخانه‌ها ارتباط برقرار کنید. آهن اسپات این مشکل را برای همیشه بر طرف کرده است. می‌توانید به سادگی به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و فرایند خرید خود را انجام دهید.

برای خرید از آهن اسپات کافیست که حساب کاربری برای خود در وبسایت آهن اسپات ایجاد کنید و به صورت لحظه به لحظه نوسانات قیمت بازار آهن را زیر نظر بگیرید.
اگر در فرایند ایجاد حساب کاربری یا خرید به مشکلی برخوردید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مطرح شده در صفحه تماس با ما، با همکاران و مشاوران آهن اسپات در تماس باشید. تیم آهن اسپات تلاش می‌کند بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهد.