سیم خاردار یک نوع سیم رشته‌ای است که با لبه‌های تیز ساخته شده و با نقاط تنظیم شده در فواصل و امتداد مرتب شده از رشته‌ها می‌باشد. این رشته‌ها برای ساختن نرده‌های ارزان قیمت و در اطراف بالای دیوارها مورد استفاده قرار می گیرند. حق ثبت و اختراع سیم خاردار برای نخستین بار به نام «لوسین بی اسمیت» از شهر «کنت، اوهایو» در سال ۱۸۶۷ در ایالات متحده به عنوان مخترع صادر گردید.

جنس سیم خاردار

سیم خاردار معمولا از فولاد ساخته می‌شود؛ که آلیاژ آهن با مقدار کمی کربن است. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد عبارتند از سنگ آهن، کک و سنگ آهک که کک در واقع مواد غنی از کربن است که با گرم کردن ذغال سنگ در دمای بالا در صورت عدم وجود هوا تولید می‌شود. برای جلوگیری از زنگ زدن سیم‌خاردار فولادی، معمولا از روی استفاده می‌شود. گاهی اوقات فولاد از آلومینیوم پوشیده شده و گاهی اوقات جنس سیم خاردار، آلومینیوم می‌باشد.

نحوه تولید سیم خاردار

مرحله اول

اولین قدم در ساخت سیم‌های خاردار، ساخت شمش‌های فلزی و شمش‌هایی است که قطعات لازم برای نگه داشتن سیم‌‌ها بر عهده دارند. اندازه‌ این شمش‌‌ها معمولا کم‌تر از 6 اینچ (15 سانتی متر) در 6 اینچ است. اگر ابعاد بزرگ‌تر باشد، شمش به عنوان بلوم شناخته می‌شود. اگر مقطع به جای مربع، مستطیل باشد، شمش اسلب شناخته می‌شود.

مرحله دوم

دومین قدم شمش‌‌ها گرم می‌شوند؛ سپس از طریق رول‌های شیار زده شده که شمش‌‌ها را در اندازه دلخواه علامت گذاری می‌کنند، فشرده می‌شوند. این سطوح سپس گرم می‌شوند و برای ایجاد سیم از طریق غلطک‌‌ها جا به جا می‌شوند. در این قسمت سیم باید فرآیندی به نام آنیل شدن را طی کند تا پایدار شود، زیرا در ابتدا سیم بسیار سفت است. این فرآیند با گرم کردن سیم در نمک مذاب، سرب یا کوره نیتروژن، انجام می‌شود.

مرحله سوم

سومین قدم سیم‌ها گالوانیزه شده است، می‌تواند از طریق دستگاه سیم‌خاردار پیچ شود و تبدیل به سیم‌خاردار مورد نظر شود. برای تولید سیم خاردار‌های تک رشته، سیم را وارد دستگاه می‌کنند، سپس سیم مفتولی دیگری را با فاصله‌های مشخص و یک اندازه به عنوان خار به دور آن گره می‌زنند.

 انواع سیم خاردار

با کمی کسب اطلاعات در مورد انواع مختلف سیم‌خاردار، شما نیز می‌توانید حصاری مناسب را به منازل خود اضافه کنید و محافظت از آن‌ها را افزایش دهید. این نوع سیم‌ها دارای سه نوع پیچ رایج می‌باشند: سیم پیچ تکی، سیم پیچ دوتایی و سیم پیچ سنتی. انواع سیم پیچ خاردار  به نوع سیم پیچ اصلی و خار وابسته است و سیم اصلی بعضی اوقات تک سیم است و گاهی اوقات دو سیم است. در ساده‌ترین حالت، سیم خاردار معمولی با چرخاندن سیم در جهت عقربه‌های ساعت ایجاد می‌شود. در زیر به توضیحات کاملی از انواع سیم‌خاردار پرداخته‌ایم :

  • سیم خاردار تکی

سیم‌خاردار تکی، یک نوع حصار امنیتی با لبه‌های تیز و سیم با کشش بالا است.

جنس:

سیم فولادی گالوانیزه، سیم فولادی کم کربن، سیم فولادی ضد زنگ، سیم آهنی با پوشش pvc دررنگ‌های آبی، سبز، زرد

کاربرد:

سیم‌خاردار تکی به طور گسترده در زمینه‌های نظامی، زندان‌ها، بازداشتگاه‌ها، ساختمان‌های دولتی و دیگر امکانات امنیتی ملی استفاده می شود. در سال‌های اخیر، سیم‌های خار در سیم حصار با سطح بالا نه تنها برای برنامه‌های امنیتی ملی و نظامی، بلکه برای حصار کلبه، مرز و ساختمان‌های خصوصی هم مورد توجه خاصی قرار گرفته است.

  • سیم خاردار دوتایی

سیم خاردار دوتایی، دارای دو سیم خطی است که به یک‌دیگر پیچیده‌اند. این سیم به طور معمول به پایه‌های چوبی با استفاده از میخ خم شده متصل می‌شود. این نوع بسیار امن‌تر از یک سیم خاردار با کشش بالا است.

جنس:

سیم گالوانیزه با غوطه وری گرم، سیم الکتروگالوانیزه، سیم پوشش داده شده با PVC

کاربرد:

این سیم با کشش بالا انتخاب مناسبی برای حافظت از حیوانات و مزارع کشاورزی است. این نوع سیم با حصار جوش داده شده یا زنجیر شده در راه آهن، فرودگاه و مناطق با حفاظت بالا استفاده می‌شود. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است؛ که خارها بسیار تیز و دردآور هستند، هنگام استفاده و نصب آن‌ها حتما از دستکش استفاده کنید.

  • سیم خاردار سنتی

سیم‌خاردار سنتی از سیم فولادی کم کربن یا سیم گالوانیزه با پیچ خوردن توسط دستگاه سیم‌خاردار ساخته شده است. سیم پیچ خورده سنتی، در مقایسه با سیم خاردار تکی و دوتایی امنیت بالاتری دارد.

جنس:

سیم فولاد کم کربن، سیم PVC پوشش داده شده، سیم گالوانیزه روی، سیم آهن.

کاربرد:

از این سیم برای مکان‌های امنیتی که به حفاظت بیشتری نیاز دارد استفاده می شود؛ به عنوان مثال پایگاه‌های نظامی، زندان و… در واقع این نوع حصار، یکی از بهترین انواع حصار برای مقابله با مزاحمت می‌باشد.

قیمت سیم خاردار

قیمت سیم‌خاردار باغ با توجه به انواع آن متفاوت است و بر اساس ضخامت مفتول و خار و… تعیین می‌شود. برای این منظور ابتدا باید باید انواع سیم‌خاردار، مشخصات آن‌ها و کاربرد‌های‌شان آشنا شوید که در ادامه این مقاله به طور کامل این موضوع را برای شما شرح خواهیم داد. در نتیجه می‌توانید بهترین نوع آن را با کم‌ترین قیمت انتخاب کنید. این نوع حفاظ در سه نوع گالوانیزه خطی سوزنی یا معمولی، حلقویِ سیمی و حلقویِ تبری یا تیغی تولید می‌شود.

 قیمت فروش سیم خاردار خطی

قیمت سیم‌خاردار خطی در مقایسه با نوع حلقوی پایین‌تر است. رنج قیمتی این سیم به قیمت حلقوی سوزنی با قطر 60 نزدیک‌تر است.

قیمت فروش سیم خاردار حلقوی

قیمت سیم‌خاردار حلقوی تبری به دلیل داشتن تیغه‌های تبری شکل به عنوان خار، بیش‌تر از حلقوی سوزنی می‌باشد. قیمت نوع حلقوی تبری گالوانیزه در بازار بیش‌تر از قیمت انواع دیگر است. شما می‌توانید جهت دریافت آخرین قیمت سیم‌خاردار خطی، حلقوی و حلقوی تبری به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

نتیجه گیری

خرید سیم‌ خاردار متناسب با نیازها و هدف ما صورت می‌گیرد. پس اولین گام جهت خرید، شناخت نیازها و سپس یافتن محصولی است که با مناسب‌ترین قیمت، دارای بهترین کیفیت باشد. اگر قصد خرید سیم خاردار با بهترین قیمت را دارید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز سیم خاردار به وب سایت آهن اسپات که یک مرجع معتبر و به روز است مراجعه کنید.