لوله مسی به محصولی گفته می‌شود که از مس (فلز قهوه‌ای قرمز) با نماد شیمیایی Cu و عدد اتمی 29 ساخته شده است. از این لوله جهت انتقال آب، گاز، نفت یا سیالات دیگر از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شود.

لوله‌های مسی معمولاً در صنعت ساختمان برای خطوط آبرسانی مسکونی و گاهی برای خطوط تخلیه و هواکش استفاده می‌شود. این محصولات را می‌توان به صورت نرم یا سفت تولید کرد. لوله‌های از جنس مس یک نوع مصالح ساختمانی مستحکم‌تر از لوله‌های پلی اتیلن به حساب می‌آید و طول عمر آن‌ها به 70 سال هم می‌رسد.

با این حال، مس حدود 60 درصد گران‌تر از PEX است و اگر آب داخل لوله‌ها در معرض دمای انجماد باشد، می‌تواند مستعد ترک‌خوردگی باشد. همچنین لوله‌های مسی، مستعد خوردگی فرسایشی هستند؛ به ویژه زمانی که برای انتقال آب استفاده می‌شوند. از سوی دیگر به دلیل واکنش یون‌های آب با یون‌های مس، احتمال بروز انواع دیگر خوردگی مانند خوردگی حفره‌ای در این محصول وجود دارد.

انواع لوله‌های مسی

سه نوع مرسوم لوله‌های مسی مورد استفاده در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری عبارتند از نوع K، نوع L و نوع M. نوع چهارم که برای تخلیه فاضلاب یا لوله‌کشی DWV استفاده می‌شود، اغلب در برخی از خانه‌های قدیمی یافت می‌شود.

لوله مس نوع K

لوله‌های مسی نوع K ضخیم‌ترین دیواره را در میان انواع رایج لوله‌های مسی دارد. معمولا از این نوع لوله‌ برای توزیع آب، تهویه مطبوع، محفاظت در مقابل آتش و روغن و ….. در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که لوله نوع K در اشکال صلب و انعطاف‌پذیر موجود است.

استفاده از این محصول برای خطوط اصلی آب و تاسیسات زیرزمینی توصیه می‌شود زیرا ضخامت آن به مقاومت در برابر فشار ناشی از خاک پر شده در ترانشه‌ها کمک می‌کند. لوله‌های مسی نوع K معمولا با یک مهر سبز رنگ مشخص می‌شود. این نوع لوله جز گران قیمت‌ترین لوله مس به شمار می‌رود و معمولاً برای لوله‌های تامین آب داخلی استفاده نمی‌شود.

لوله مس نوع L

نوع L این نوع لوله‌ها، معمولا جهت لوله‌کشی داخلی و همچنین برای حفاظت در برابر آتش و برخی از کاربردهای HVAC  استفاده می‌شود. این نوع لوله در اشکال سفت و انعطاف‌پذیر موجود است. نوع L رایج‌ترین نوع لوله‌کشی مسی در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌توان از آن در کاربردهای بسیار بیشتری نسبت به نوع K استفاده کرد.

مس انعطاف‌پذیر نوع L انتخاب رایج برای تعمیر یا جایگزینی خطوط آب انشعابات قدیمی است. نوع L همچنین می‌تواند در خارج از خانه و مکان‌هایی که به صورت مستقیم در معرض دید قرار می‌گیرد استفاده شود.

مس نوع L نازک‌تر از نوع K اما ضخیم‌تر از نوع M است. این نوع لوله مسی معمولا با مهر آبی رنگ مشخص می‌گردد و لوله‌کش‌های حرفه‌ای برای اکثر خطوط تامین آب مسکونی داخلی از آن استفاده می‌نمایند.

لوله مس نوع M

لوله مسی نوع M نازک‌تر از لوله مس نوع K و L است. این لوله یک انتخاب متداول برای تعمیرات، تعویض و گسترش خطوط تامین آب داخلی است. اما استفاده از مس نوع M همیشه در همه مناطق مجاز نیست، در صورت مجاز بودن، اغلب برای کارهای مسکونی به دلیل قیمت نسبتا پایین آن ترجیح داده می‌شود.

دیوار لوله نازک‌تر به معنای مس کمتر و در نتیجه قیمت پایین‌تر است. این موضوع مورد علاقه افرادی است که خود نصب آن را انجام می دهند، زیرا برش و جا دادن آن بسیار آسان است. همچنین می‌توان گفت که این نوع لوله مس با علامت‌های قرمز مشخص می‌گردد.

لوله‌های مسی DWV

این محصول برای لوله‌کشی، زه‌کشی‌ها و دریچه‌ها در بسیاری از خانه‌های قدیمی و کاربردهای تجاری استفاده می‌‌شود، اما در ساخت و سازهای مدرن، لوله‌های پلاستیکی PVC یا ABS جایگزین آن شده‌اند. این لوله‌ها نمی‌توانند فشار آب اکثر سیستم‌های تامین آب شهری را تحمل کنند. لوله DWV معمولا دارای علامت‌های زرد رنگ است تا آن را از انواع دیگر متمایز کند.

کاربردهای لوله مسی

تکنولوژی مدرن از ترکیب منحصر به فرد خواص مس و آلیاژهای مس در قالب محصولات لوله استفاده کرده است. لوله‌های مسی به طور گسترده‌ای برای انتقال آب آشامیدنی در ساختمان‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود. آلیاژهای مس برای انتقال سیالات متنوع برای صنایع نفت، شیمیایی، فرآیندی و دریایی انتخاب می‌شوند.

دومین کاربرد رایج این محصول در سیستم‌های تهویه مطبوع و تبرید است. همچنین استفاده از آن در سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی و سیستم‌های توزیع گاز سوخت در ساختمان‌های مسکونی و اداری بسیار مرسوم است. مس عمدتاً به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، ماشین‌کاری و سطح بالای انتقال حرارت برای لوله‌کشی استفاده می‌شود.

یکی‌دیگر از کاربردهای اصلی لوله مس در صنعت حمل و نقل برای رادیاتورهای خودرو و کامیون، سیستم‌های تهویه مطبوع و خطوط هیدرولیک است. در خدمات دریایی، از لوله و آلیاژ مس برای حمل آب آشامیدنی، آب دریا و سایر سیالات استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای اصلی بسته‌های لوله آلیاژی مسی، استفاده برای کندانسورها و مبدل‌های حرارتی کمکی است. صنایع غذایی و نوشیدنی نیز از لوله مس برای حمل مایعات فرآیندی مانند مشروبات الکلی، تصفیه شکر و نیشکر و سایر عملیات فرآوری مواد غذایی استفاده می‌کنند.

خرید انواع لوله‌های مسی

اگر قصد خرید لوله‌ مسی  را دارید، با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات و استعلام قیمت به صورت لحظه‌ای از قیمت لوله مسی مطلع شوید و خریدی ایده‌آل و مقرون به صرفه داشته باشید. عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار، کیفیت لوله مس، کارخانه تولید کننده و مقدار در تغییر قیمت لوله مسی کیلویی وجود دارد به همین دلیل نمی‌توان قیمت واحدی را برای خرید و فروش لوله مسی در نظر گرفت. پس از بررسی قیمت‌ها محصول مورد نظر را انتخاب و به سبد خرید خود اضافه نمایید.

نتیجه‌گیری

لوله‌های مسی اغلب برای سیستم‌های گرمایشی و به عنوان خط مبرد در سیستم‌های HVAC استفاده می‌شود. قابل ذکر است که لوله‌ مس به آهستگی با لوله‌های PEX در کاربردهای آب سرد و گرم جایگزین می‌گردد. دو نوع اصلی لوله مس وجود دارد، مس نرم و مس سخت. لوله‌ مس با استفاده از اتصالات فلر، فشرده‌سازی و لحیم‌کاری به همدیگر متصل می‌گردند. همچنین مس سطح بالایی از مقاومت در برابر خوردگی را ارائه می‌دهد اما بسیار پرهزینه است.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع‌رسانی در این صنعت راه اندازی شده است و شما می‌توانید با خیالی آسوده معاملات آهنی خود را در بستری امن انجام دهید.