لوله‌های آلیاژی فلزی در صنایع مختلفی کاربرد دارند. نوع کاربری آن‌ها وابسته به صنعت مورد نظر و وظیفه‌ای که در نظر گرفته شده است می‌تواند تفاوت‌های فراوانی داشته باشد. یکی از انواع این لوله‌های پرمصرف فلزی، لوله‌ مسی است.

لوله‌های مسی با توجه به خواص مکانیکی و فیزیکی که مس دارد، در سایزهای مختلفی با اهداف گسترده‌ای تولید می‌شوند. یکی از پرفروش‌ترین انواع این لوله‌ها، لوله مسی کولر گازی است.

مس عنصری فلزی است که بیشتر به علت داشتن رسانایی الکتریکی و ضریب هدایت حرارتی عالی در میان مردم شناخته شده است.
این فلز قابلیت آلیاژسازی با دیگر عناصر از جمله روی را دارد. همچنین می‌تواند ویژگی‌ منحصربه‌فرد مقاومت به خوردگی را به صورت آلیاژ شده هم به نمایش درآورد.
آلیاژهای مس را در اشکال و مقاطع متنوعی می‌توان مشاهده کرد. پر مصرفترین محصولات ساخته شده از مس به صورت سیم، صفحه و لوله‌ها هستند.

لوله مسی کولر گازی

لوله مسی چیست؟

لوله مسی که با نام لاتین copper pipe هم خوانده می‌‌شود، تاثیر بسیاری در رشد صنایع مختلف از جمله صنایع برودتی داشته است. چراکه مس قابلیت شکل‌دهی آسانی دارد و به راحتی می‌توان آن را در وزن و ابعاد مختلفی تولید کرد.

دیگر ویژگی که سبب اهمیت کاربرد و خرید لوله مسی کولر گازی شده است را می‌توان در خواص خوردگی آن دانست. البته خواص مکانیکی و رفتار شکست آن نیز غیر قابل گذشت است.
استحکام نهایی و سختی مس در دامنه گسترده‌ای تعریف می‌شود و تحت فشارهای مختلف ویژگی‌های خود را از دست نمی‌دهد.

لوله مسی را به چندین روش قابلیت تولید دارد. از میان سه روش ریخته‌گری Up Cast، اکستروژن و DIRECT TRUE تولیدکنندگان داخلی بیشتر روش ریخته‌گری سربالا را برای تولید انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات جدیدترین قیمت 5 متر لوله مسی کولر گازی و دیگر مقاطع فلزی را مشاهده کنید.

برای این که بتوان کیفیت هر مقطع آلیاژی از جمله لوله مسی کولر گازی را سنجید و قیمت لوله مسی برای کولر گازی را تعیین کرد، استانداردهایی جهت ایجاد هماهنگی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده تعریف شد.

استانداردهای لوله مسی

استانداردهای مختلفی برای سنجش کیفیت انواع لوله مسی وجود دارد که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • DIN 1787
 • DIN 1754-2
 • ASTM B111M-11
 • BS 2871-21972

امکان تولید این لوله مسی در ابعاد مختلفی وجود دارد. قطر داخلی این لوله‌ها با توجه به ضخامتشان تعیین می‌شود.
تنها نکته‌ای که در هنگام خرید لوله مسی کولر  باید بدان توجه داشت این است که همواره قطر خارجی لوله بیش از 1 اینچ از قطر داخلی بزرگتر می‌باشد.

لوله‌های فلزی به علت قابلیت‌هایی که دارند بیشتر از انواع لوله‌های بتنی و لوله پلیمری مصرف می‌شوند، اما قيمت لوله مسی كولر گازی به علت مقاومت در برابر خوردگی که دارد کمی بیشتر از سایزهای مشابه در جنس‌های دیگر می‌تواند باشد.

انواع لوله مسی

لوله‌های مسی با توجه به ابعادی که دارند نام گذاری می‌شوند. این نام گذاری سبب شده که مصرف‌کننده در زمان خرید لوله مسی کولر راحت‌تر انتخاب کند.
البته روش دیگری برای شناسایی انواع لوله‌های مسی و طبقه‌بندی آن‌ها نیز وجود دارد. در روش دوم گروه بندی بر اساس کاربرد انواع لوله مسی انجام می‌شود.

گرید  M

گرید یا درجه M به لوله‌های مسی اطلاق می‌شود که کمترین ضخامت را دارند. از این لوله در سیستم آب خانگی و سیستم‌های خلا استفاده می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از به‌روزترین قیمت لوله مسی کولر اطلاع پیدا کنید.

گرید  L

معروفترین گرید در زمان خرید لوله مسی کولر گازی همین گرید است. ویژگی‌های این لوله شامل سختی مطلوب، انعطاف پذیری مناسب، مقاومت در برابر حرارت و گرما می‌شود.
همین خواص سبب شده که از آن در صنعت HVAC استفاده گردد. برای اتصال این دسته از لوله‌ها از روش‌های فشرده سازی، لحیم کاری و جوشکاری می‌توان استفاده کرد.

گرید  K

ضخیم‌ترین لوله مسی در گرید K جای می‌گیرد. همین ضخامت سبب افزایش سختی و استحکام آن‌ها شده است. از لوله مسی گرید K در صنایع مختلفی از جمله خطوط انتقال گاز، انتقال آب و روغن و صنایع HVAC  استفاده می‌شود. بهترین روش‌ برای اتصال آن‌ها جوشکاری و فشرده سازی است.

لوله مسی سخت

همان‌طور که از نامش پیداست سختی بالای این لوله مانع از خمکاری آسان آن خواهد شد. عموما این لوله‌ها در طول‌های 10 و یا 20 فوتی به بازار عرضه می‌شوند.

لوله مسی نرم

لوله مسی نرم میزان سختی کمتر و انعطاف پذیری بیشتری دارد. این نوع لوله در طول‌های 25 یا 50 فوتی به بازار عرضه می‌شوند. همچنین قیمت هر متر لوله مسی کولر گازی نرم باید با توجه به قطر آن‌ها تعیین گردد.

قطر بیرونی این لوله تا 13 اینچ می‌تواند متغیر باشد. اگر نشان ACR بر رویان حکاکی شده باشد، می‌توان از آن برای تهویه مطبوع، تبرید و کولر گازی استفاده کرد.

لوله مسی کولر گازی

کاربرد لوله مسی کولر گازی

لوله مسی کولر گازی یکی از پر مصرفترین مقاطع مسی است که در سال‌های اخیر به بازار عرضه شده است. از این لوله‌ها در سیستم‌های تهویه هوا به عنوان مبرد و در ساخت کویل‌ها و مبدل‌های حرارتی استفاده می‌شود. به جز خواص متالورژیکی که مس  دارد، استفاده از آن به نفع محیط زیست هم خواهد بود.

قیمت لوله مسی کولر طبق تغییر ابعادی آن تغییر می‌کند. اگر چه نسبت به نمونه‌های آلیاژی دیگر شاید گرانتر باشد ولی با توجه به دوامی که دارد مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود. این لوله‌ها را می‌توان در قطرهای مختلفی از کوچک تا بزرگ تولید کرد. به همین خاطر در صنایع برودتی، یخچال سازی و… جای خود را باز کرده است.

لوله مسی کولر گازی را برای ایجاد مسیری برای مبرد جهت گردش در بین اجزای سیستم و مهار آن به فضای بیرون استفاده می‌شوند. نصب لوله مسی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. در هنگام نصب باید دقت داشت که هیچ گونه آلودگی مانند رطوبت، خاک، چربی و… وارد آن نشود.
همین ذرات بسیار ریز می‌توانند بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد لوله‌ها بگذارند. در نهایت از طریق لوله وارد بخش‌های دیگر دستگاه خواهند شد و به آن آسیب می‌زنند.

مزایای استفاده از لوله مسی کولر گازی

مزیت‌های لوله مسی کولر گازی تنها به مواردی چون مقاومت به خوردگی و استحکام مناسب ختم نمی‌شود. به طور مثال این مقطع را به روش‌های مختلفی از جمله جوشکاری می‌توان در سیستم‌های تهویه مطبوع کار گذاشت. اما به طور خلاصه می‌توان مهمترین ویژگی‌های آن را در موارد زیر بیان کرد:

 • تنوع در روش ساخت
 • امکان مونتاژ آسان و در هر کجا
 • قیمت لوله مسی کولر گازی ارزان
 • هزینه تولید ارزان قیمت
 • تکنولوژی تولید در دسترس تولیدکننده داخلی
 • ضرایب انتقال حرارت و الکتریسیته بالا
 • کاهش تعداد مبرد فلزی با به کارگیری انواع لوله مسی کولر گازی
 • امکان طراحی سیستمانتقال حرارت
 • امکان توزیع همگن و یکنواخت درجه حرارت در سیستم
 • فشردگی، ضریب اطمینان و بازدهی بالا
 • کاهش میزان اتلاف حرارت
 • سازگار با محیط زیست
 • عدم سمیت
 • قابلیت آلیاژ سازی مس با عناصر کاربردی دیگر با اهداف مشخص

با توجه به مزیت‌هایی که این لوله دارد، قیمت لوله مسی اسپیلت یا کولر گازی به خاطر بازدهی که دارد همیشه اقتصادی بر شمارده می‌شود. شما می‌توانید به سایت آهن اسپات برای مشاهده قیمت لوله مسی کولر گازی مراجعه کنید.

خرید لوله مسی کولر گازی از آهن اسپات

خرید مقاطع مسی مستقیما به کاربرد و خواص مکانیکی آن‌ها مرتبط است. به همین خاطر باید قیمت لوله کولر گازی را با توجه به پارامترهای متعددی سنجید.
اهمیت دانستن این پارامترها حتی در زمان تعویض و تعمیر لوله‌های مسی هم اهمیت دارد.

 • ضخامت دهانه کارگذاری لوله
 • قابلیت خم‌پذیری لوله
 • نیاز به عایق کاری
 • قطر لوله
 • قابلیت جوشکاری و تعمیر

دو ویژگی طول و سایز در انتخاب لوله مسی تاثیر بسیاری دارند. قیمت لوله مسی کولر گازی متری بر اساس فاکتورهایی که در بالا فهرست شده است تعیین می‌گردد.
قطر و ضخامت لوله هم تعیین کننده سایز آن هستند که باید با توجه به ظرفیت‌های گرمایشی و سرمایشی انتخاب شوند.

در حال حاضر تولیدکنندگان بسیاری در کشور آماده فروش لوله مسی کولر گازی در سایزهای مختلف هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات با نام و محصولات این تولیدکنندگان آشنا شوید.
همچنین امکان بررسی و مقایسه قیمت لوله مسی کولر کارخانه‌های مختلف با یکدیگر بر روی سایت وجود دارد. به علاوه تمامی داده‌های مندرج بر روی سایت به صورت لحظه‌ای به‌روز رسانی می‌شود.