پروفیل ناودانی 14 یکی از مقاطع سبک فولادی است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع گوناگون دارد. این پروفیل از دو بخش تشکیل شده است: دو بال و یک جان. ناودانی‌ها را حتما در نمای ساختمان‌های قدیمی‌دیده‌اید. شکل ظاهری این پروفیل‌ها به شکل حرف U انگلیسی بوده و به همین علت به آن‌ها مقطع U با جان باز نیز گفته می‌شود.

مشخصات ناودانی 14

ارتفاع پروفیل ناودانی 14 معادل 140 میلی متر است و پهنای بال پروفیل ناودانی سبک 14 نیز برابر 58 میلی متر می‌باشد. با توجه به طراحی سازه‌های فولادی، مطابق با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ایران یا همان آیین نامه فولاد ایران و ظرفیت برشی مورد نیاز، می‌توان از دو نوع پروفیل ناودانی استفاده کرد.

نوع اول

نوع اول پروفیل ناودانی‌ها را با توجه به ضخامت جان آن که کم‌تر است، “پروفیل ناودانی سبک” و نوع دوم پروفیل ناودانی که ضخامت جان آن بیش‌تر است، “پروفیل ناودانی سنگین” می‌نامند. ضخامت جان پروفیل ناودانی 14 سبک معادل 4.9 میلی متر است و ضخامت بال پروفیل ناودانی سبک 14 نیز برابر با 8.1 میلی متر است.

نوع دوم

نوع دوم وزن پروفیل ناودانی 14 سبک عبارت است از 12.3 کیلوگرم در هر متر طول. از آن جایی که قیمت پروفیل ناودانی 14 سبک بر اساس وزن آن تعیین می‌شود، از حاصل ضرب طول هر شاخه در وزن هر متر طول از آن می‌توان به طور تقریبی به وزن هر شاخه پروفیل ناودانی 14 سبک پی برد. البته باید به این نکته توجه داشت که در زمان خرید پروفیل ناودانی 14 سبک ملاک پرداخت نهایی هزینه توسط خریدار، وزن مقاطع ناودانی بر روی باسکول است.

کاربرد‌های ناودانی 14

ناودانی 14 به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر، کاربرد بسیاری دارد:

 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه‌ها و خرپاها
 • مقاومت ناودانی در برابر تنش‌های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • مقاومت در برابر ضربه
 • کم بودن میزان پرتی ناودانی

مهم‌ترین کاربردهای ناودانی در عملیات عمرانی عبارتند از:

 1. کاربرد در ترمیم دیوار تخریب شده یک بنا به عنوان مهار بند
 2. کاربرد در ساخت قاب‌های فلزی برای تجهیزات صنعتی
 3. استفاده به عنوان پایه برای تجهیزات ترافیکی، گارد ریل
 4. استفاده در ساخت اسکلت‌های فلزی به کار رفته در کامیون‌ها و ماشین آلات سنگین
 5. استفاده برای ساخت ساپورت لوله در سیستم‌های پایپینگ و پایپ لاین
 6. استفاده در ساخت چهارچوب در و پنجره آهنی ساده
 7. استفاده در خرپاها، بادبندها و ستون‌های به کار رفته در ساختمان‌های بلند

انواع ناودانی از نظر فرایند تولید

به طور کلی ناودانی‌ها را به دو شکل می‌سازند. هر یک از این موارد خصوصیات خاص خود را داشته و ناودانی با مشخصات منحصر به فرد تولید می‌کند:

 • ناودانی فابریک:

ناودانی فابریک طی فرآیندی به نام “نورد” ساخته می‌شود. در این شیوه، شمش در دستگاه نورد قرار داده می‌شود و با دادن گرما و حرارت به آن، محصول خروجی به صورت یک رول صاف خارج می‌شود. در مرحله بعد رول‌هایی که دمای بالایی دارند، از میان غلطک‌های دستگاه نورد عبور کرده و به شکل ناودانی در می‌آیند.

در آخرین مرحله نیز دمای قطعات را پایین آورده و اصطلاحا آن‌ها را سرد می‌کنند. سرد شدن ناودانی 14 باعث می‌شود که متریال به کار رفته در آن دچار انقباض شده و به همین دلیل نمی‌توان قطعه‌ای با ابعاد دقیق به دست آورد.

 • ناودانی پرسی:

ناودانی پرسی حاصل از انجام عملیات پرسکاری روی ورق فلزی می‌باشد. در این شیوه ورق‌ها را با طول مشخص وارد دستگاه پرس کرده و آن‌ها را به شکل ناودانی فرم می‌دهند. ناودانی پرسی به دلیل فشار پرس در محل اتصال جان به بال دارای ضخامت کمتری است. با این حال به دلیل سرعت بالای پرسکاری و هم‌چنین ابعاد دقیق و صاف بودن لبه‌های آن بسیار پرکاربرد می‌باشد.

شیوه تولید ناودانی 14

تولید ناودانی پرسی مشابه نبشی پرسی،  قوطی و پروفیل، پروفیل در و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی سرد و از طریق دستگاه رول فورمینگ صورت می‌گیرد. ابتدا ورق به پهنای مورد نیاز برش داده می‌شود و در ابتدای خط تولید قرار می‌گیرد، سپس مواد اولیه با عبور از میان قالب‌های پرس، شکل ناودانی به خود می‌گیرد. کلیپ شماره 1 را مشاهده فرمایید. پس از آن شاخه‌های 14 متری برش داده شده و برای بسته بندی به سمت انبار هدایت می‌شوند.

کارخانه‌های تولید کننده ناودانی 14

از جمله برترین کارخانجات تولید ناودانی 14 باید به تولید کنندگان مطرح زیر اشاره کرد:

 • شرکت صبا فولاد منظومه
 • صنایع فولاد کوهپایه
 • ناودانی ناب تبریز
 • ناودانی نورد یاران زنجان
 • ناودانی شکفته مشهد
 • مجتمع فولاد البرز غرب
 • ناودانی فایکو – فولاد البزر ایرانیان

استانداردهای تعیین شده در تولید ناودانی

کارخانه‌های سازنده پروفیل، دو استاندارد UPE و UPN را برای تولید ناودانی در نظر گرفته اند. این موضوع به این خاطر است که ناودانی‌ها غالبا به دو شکل U و C عرضه می‌شوند. تفاوت عمده این دو استاندارد در بال‌‌های به کار رفته در هر یک از آن‌ها است.

استاندارد UPE بال‌‌های موازی دارد و به ناودانی C اختصاص پیدا کرده است. در حالی که استاندارد UPN بال‌هابب به شکل مخروط داشته و در ناودانی‌ U مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو استاندارد مذکور در کشور ایران در دستور کار کارخانجات سازنده قرار گرفته اند.

توجه داشته باشید که در سایر کشورها، استانداردهای متفاوتی مد نظر قرار داده می‌‌شود که ما در این قسمت به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. در فرانسه دو استاندارد NFA 45-255 و DIN EN ISO 14944-3 برای ناودانی در نظر گرفته شده است. تمرکز این استانداردها بر مقامت پروفیل است.

استعلام قیمت ناودانی 14

قیمت این پروفیل به عوامل مختلفی از جمله قیمت آهن ناودانی ۱۴ بستگی دارد. از جمله سایر پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت ناودانی ۱۴ باید به هزینه حمل و نقل، نرخ ارز خارجی، قیمت بازارهای داخلی و خارجی فولاد و آهن، انرژی مصرف شده کارخانه و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

سخن پایانی

ناودانی 14 یکی از جمله پروفیل‌هایی است که در وب سایت آهن اسپات به درج قیمت آن پرداخته می‌شود. ما در آهن اسپات در تلاش هستیم تا به صورت روزانه از کارخانه‌های فولاد کشور استعلام قیمت بگیریم تا به این ترتیب کمکی به تسهیل مبادلات آهن کرده باشیم؛ چرا که وب سایت آهن اسپات یک مرجع معتبر برای خرید و فروش انواع آهن آلات به شمار می‌رود.