سیم جوش چیست؟

سیم ­جوش در حقیقت، قطعه­‌ای ساده اما کاربردی جهت ایجاد اتصال بهتر و پر کردن فضاهای خالی بین دو ماده (که عمدتا فلز می‌­باشد) است. سیم­ جوش‌ بسته به نوع فلز، پوشش و کاربرد آن‌ها به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود.

 

انواع سیم جوش

سیم‌جوش‌‏ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن­ها با توجه به ویژگی‌هایشان، جهت جوشکاری فلزات عمدتا آهنی یا غیر آهنی استفاده می‌­شوند. بسته به نوع کیفیت، بهره‌­وری و هزینه می­‌توان از بین سیم‌جوش‌های مختلف برای کار بهره برد. این سیم­‌ها شامل موارد زیر هستند:

 1. سیم جوش جامد فلزی با گاز محافظ (GMAW)
 2. سیم جوش هسته فلزی
 3. سیم جوش توپودری (FCAW)
 4. سیم‌جوش CO2
 5. سیم جوش میگ-مگ (Mig-Mag)
 6. سیم جوش تیگ

1.سیم جوش جامد فلزی با گاز محافظ (GMAW)

بهترین سیم جهت اتصال ورق­‌های فلزی، سیم جوش جامد فلزی با گاز محافظ است، زیرا می­‌تواند جوش­‌های صاف و تمیز ایجاد کند و گاز محافظ آن از بیماری­‌های احتمالی تنفسی جلوگیری می­‌کند.

جهت استفاده از این سیم، گاز محافظ را در معرض باد قرار ندهید؛ زیرا ممکن است منجر به کاهش کیفیت جوش شود. نتیجه جوشکاری با این سیم جوش بستگی به ترکیب شیمیایی این سیم و نوع گاز محافظ آن دارد؛ به علاوه روش استفاده نیز در نتیجه کار تاثیرگذار است.

2.سیم جوش هسته فلزی

سیم‌­های هسته فلزی، الکترودهای لوله‌­ای هسته فلزی هستند. سیم­ جوش مفتول فلزی مانند سیم جامد GMAW یک جوش بدون سرریزه تولید می‌­کند که به پاکسازی کم یا عدم پاکسازی نیاز دارد.

ویژگی‌­های عملکردی این سیم نیز مشابه سیم‌های جامد GMAW  است. سیم فلزی که قبلا به عنوان یک سیم شار هسته‏‌ای طبقه‏‌بندی می‏‌شد، اکنون به عنوان یک الکترود مرکب GMAW طبقه‏‌بندی می‌‏شود.

یک سیم­‌جوش متصل به فلز می‌‏تواند برای کاربردهای با مقاومت بالا و آلیاژ کم استفاده شود. در فلزهای کم آلیاژ، اجزای فلزی این سیم جوش می‌توانند با مولفه اصلی ترکیب شوند تا به نتایج مطلوب برسند.

ویژگی‌های نوع هسته فلزی

 • سیم جوش هسته فلزی نسبت به سیم جوش جامد فلزی می‌‏تواند مقیاس بیشتری از آلودگی‏‌های سطحی را به خاطر اجزای فلزی آن تحمل کند.
 • به دلیل خاصیت لوله­‌ای سیم­ جوش مفتول فلزی، چگالی جریان این سیم جوش در یک آمپراژ معین بیشتر از یک سیم جامد با قطر یکسان است.
 • اگر سرعت کار جز فاکتورهای مهم باشد، سیم هسته فلزی باید در اولویت باشد.
 • الکترودهای هسته فلزی برای کاربردهایی با مقاومت بالا و آلیاژ کم در دسترس هستند. اگرچه می­‌توان اجزای فلزی کم آلیاژ را به هسته اضافه کرد تا به خواص مکانیکی مطلوب برسد.

3.سیم جوش تو پودری (FCAW)

این الکترودهای لوله‌­ای حاوی عوامل شار در هسته و هم چنین اکسیدکننده­‌ها هستند تا از جو بیشتر محافظت و شرایط سخت‌­تری را تحمل کنند. بزرگترین مزیت‌های این نوع، قابلیت آن برای جوشکاری خارج از موقعیت و هم در موقعیت مناسب است.

ویژگی‌­های نوع تو پودری

 • در سیم ­جوش‌­های فوق، سیم FCAW مناسب‌­ترین گزینه برای جوشکاری در فلز دارای سطح کثیف است.
 • در زمان نیاز به رسوب بالا، سیم­‌های FCAW با قطر بزرگ می­‌توانند فضای بیشتری در واحد زمان نسبت به سیم جامد GMAW یا سیم هسته فلزی پر کنند.
 • از آن جا که مواد مختلفی به هسته آن اضافه می‌­شود، الکترودهای FCAW می­‌توانند به خواص مکانیکی خوبی دست یابند.
 • سیم FCAW به دلیل رسوبی که روی جوش باقی می­‌گذارد، به بیشترین تمیزکاری نیاز دارد.

4.سیم‌جوش CO2

از این سیم برای انجام جوشکاری‌های یکنواخت استفاده می‌شود. سیم‌جوش CO2 را با گاز آرگون به طور همزمان استفاده می‌کنند.

5.سیم جوش میگ-مگ (Mig-Mag)

جوشکاری با سیم‌جوش میگ‌مگ به صورت قوس الکتریکی انجام می‌شود. در این روش سیم با یک سرعت معین به حوضچه منتقل می‌شود. در طول مدت زمان استفاده از این روش، گازی محافظ نیز مصرف می‌شود که از ورود هوا و آلودگی و سپس ایجاد تخلل در حوضچه جلوگیری کند.

6.سیم جوش تیگ

در جوشکاری‌هایی نظیر جوشکاری فولادهای ساختمانی، مخازن تحت فشار و غیره از سیم تیگ استفاده می‌شود. استفاده از سیم‌ تیگ منجر به ایجاد استحکام بالای نقطه اتصال، مقاومت این قسمت نسبت به ضربه و دارا بودن داکتیلیته می‌شود. این سیم در انواع متفاوتی بدون آلیاژ، کم آلیاژ و آلیاژ بر پایه نیکل ساخته می‌شود.

سیم جوش

ویژگی‌های جوشکاری با سیم جوش

با در نظر گرفتن نکات زیر می‌­توان جوشکاری با کیفیت حاصل کرد.

 • نفوذ عمیق:

برای ساخت اتصال‌های نازک، بهترین روش، استفاده از سیم‌‌ها است؛ زیراکه در ریشه جوش به طور عمقی نفوذ می‌کنند و اتصال نازک را به وجود می‌آورند.

 • کاهش عیوب جوشکاری:

جوشکاری بر روی انواع سطوح باعث ایجاد تخلخل می‌شود. در هر نوع جوشکاری تلاش شده است که این تخلخل‌ها کاهش یابد.

بر روی سطوح مختلف سیم جوش دی‌اکسیدکننده‌هایی وجود دارد که منجر به کاهش این تخلخل‌ها می‌شود. وجود این دی‌اکسیدها به شما کمک می‌کند نیاز کمتری به تمیز کردن محیط جوشکاری داشته باشید

 • مکانیسم تغذیه:

از آنجایی که مکانسیم تغذیه جوشکاری با سیم‌جوش به صورت تزریق خودکار به داخل حوضچه مذاب است،‌ استفاده از روش جوشکاری با سیم‌جوش باید توسط افراد حرفه‌ای با مهارت بالا انجام شود.

 • سرعت بالای جوشکاری:

استفاده از سیم‌ها در فرآیند جوشکاری باعث بالا رفتن سرعت جوشکاری می‌شود. به همین دلیل نرخ رسوب‌گذاری نیز به مراتب افزایش می‌یابد و لذا طرفداران این نوع جوشکاری بیشتر است.

 • مراقبت از سیم­جوش:

لایه‌ای مسی به عنوان پوشش محافظ بر روی سیم‌ها کشیده شده است. این لایه منجر به بهبود عملکرد جوش می‌شود.

 • سرباره‌ها:

هر چقدر هم که وجود دی‌اکسیدکننده‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی بگذارد، اما با ایجاد تکه‌های کوچکی به نام Small Isolated Patches منجر به ایجاد عیوبی نیز بر روی سطح جوش می‌شود.

کاربرد سیم‌جوش

به طور کلی سیم‏ جوش‌‏ها در اتصال دو ماده عمدتا فلزی به کار می‌‏روند و در صنایع متفاوتی کاربرد دارند. برای مثال صنعت ساخت تجهیزات ثابت به ویژه مخازن تحت فشار و مبدل­‌های حرارتی (فولادهای ساده کربنی، فولادهای کم آلیاژ و نیز فولادهای آلیاژی)، صنایع حمل و نقل، صنایع خودروسازی (جهت ساخت مجموعه های منفصله و نیز بدنه سازی خودروها)، ساختمان­‌سازی و مجسمه­‌سازی از سیم‌ها و جوشکاری سیم مستقیم استفاده می‌­کنند.

نکات ایمنی در حین جوشکاری

 • نه تنها برای این نوع جوشکاری، برای برای هر نوع جوشکاری، نیازمند استفاده از عینک و ماسک جوشکاری هستید؛ زیرا عدم استفاده از آنها منجر به آسیب ناشی از اشعه‌های قوس الکتریکی می‌شود.
 • از لباس و پیش‌بند مخصوص برای محافظت از اندام خود استفاده کنید.
 • برای انجام عملیات جوشکاری از دستکش ایمنی استفاده کنید تا پر‌ش‌های ناشی از جوش باعث سوختگی نشوند.
 • برای محافظت از چشمان خود از نقاب‌های دستی در بازه زمانی کوتاه مدت و از نقاب‌های ثابت برای بازه زمانی طولانی مدت استفاده کنید.
 • از انبرهای عایق استفاده کنید تا خطرات ناشی از برق گرفتگی کاهش بیابد.

جمع بندی

برای جوشکاری با استفاده از سیم­ جوش بسته به موقعیت جوشکاری، میزان حساسیت به کیفیت سطح جوش و جنس فلز پایه باید دقت گردد تا مناسب‌ترین نوع آن با کارایی بالا در حین فرآیند جوشکاری ایجاد گردد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز انواع سیم همراه آهن اسپات باشید.