از آنجاکه قیمت میلگرد، نقش تعیین کننده‌ای در هزینه تمام شده هر پروژه ساخت و ساز دارد، استعلام قیمت میلگرد روز، قبل از اقدام به خرید، از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته قیمت میلگرد بر اساس فاکتورهای متفاوتی تعیین می‌شود که نوع و سایز میلگرد از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر آن هستند که در ادامه به تشریح هریک از این موارد می‌پردازیم.

1. سایز میلگرد های پرمصرف

انتخاب صحیح سایز میلگرد علاوه بر اینکه ایمنی و استحکام ساختمان‌ را تضمین می‌کند، بر قیمت پروژه‌ نیز تأثیر دارد، بنابراین قبل از خرید میلگرد حتماً از مهندسین سازه مشاوره بگیرید تا طبق نقشه ساختمان، سایز میلگرد و تعداد مورد نیاز آنهارا برای شما تعیین کنند.

سایز میلگردها بر‌اساس قطر سطح مقطع آنها تعیین می‌شود که در جدول سایز میلگرد، میلگردهای با قطر ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۲، ۳۶، ۴۰ و ۵۰ میلی متر، قابل مشاهده هستند.

میلگرد سایز 14 و سایز 16 از پرمصرف‌ترین سایزهای میلگرد به حساب می‌آیند که تقاضای خرید زیادی نیز دارند. به همین دلیل قیمت میلگرد ۱۴ و ۱۶ نسبت به قیمت سایر سایزهای میلگرد، بالاتر است.

برای استعلام قیمت میلگرد ۱۴ امروز و قیمت میلگرد نمره ۱۶ ، با شماره 02191005131 تماس بگیرید.

2. انواع میلگرد های مصرفی

میلگرد یکی از پرکاربردترین مقاطع در صنعت ساخت و ساز است که در حالت کلی به دو دسته میلگرد ساده و  آجدار تقسیم‌ می‌شود.

از مهمترین مشخصات میلگرد ها، شکل ظاهری آن‌هاست که سبب شده تا انواع میلگرد از نظر مقاومت نیز با هم تفاوت داشته باشند. بنابراین می‌توان میلگردهای ساده و آجدار را بر اساس شکل ظاهری و میزان مقاومت آنها نیز، تقسیم بندی کرد.

انواع میلگرد از نظر ظاهری

1. میلگرد A1

میلگرد A1 نوعی میلگرد ساده است که با نام میلگرد نرم نیز در بازار آهن خرید و فروش می‌شود. ظاهر این نوع میلگرد، صاف و بدون آج است.

میلگرد ساده

2. میلگرد A2

میلگرد A2 یا نیمه نرم به دو صورت آجدار و آج فنری تولید و به بازار عرضه می‌شود. این نوع میلگرد برای خاموت زنی، بسیار مناسب است.

3. میلگرد A3

میلگرد A3 یا آجدار خشک در سایزهای 12 تا 32 تولید می‌شود. سایزهای مختلف میلگرد آجدار با توجه به کاربردشان، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میلگرد آجدار

انواع میلگرد از نظر مقاومت

  • میلگرد سیاه
  • میلگرد اپوکسی
  • میلگرد گالوانیزه
  • میلگرد فایبرگلاس
  •  میلگرد فولاد استنلس (استیل)

تفاوت در مشخصات انواع میلگردهای آجدار و ساده سبب تفاوت قیمت آنها نیز می‌شود. به طور مثال قیمت هر کیلو میلگرد ۱۶ بالاتر از قیمت میلگرد ۱۴ امروز است. البته موارد دیگری نیز بر قیمت انواع میلگرد تاثیر دارند که در ادامه به شرح هریک از آنها می‌پردازیم.

عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد

فاکتورهای زیادی بر قیمت میلگرد تأثیر دارند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

1. عرضه و تقاضا در بازار

از آنجاکه میزان عرضه و تقاضای هر محصول من جمله میلگرد، به طور مستقیم بر قیمت آن تأثیر دارد، با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، قیمت میلگرد، افزایش پیدا می‌کند و بالعکس.

2. هزینه مواد اولیه تولید میلگرد

قیمت مواد اولیه تولید میلگرد مانند سنگ‌ آهن، آهن قراضه و موادی همچون نیکل و کروم تأثیر زیادی بر قیمت میلگرد دارند، بطوریکه با افزایش قیمت مواد اولیه لازم برای تولید میلگرد، قیمت این محصول نیز به نسبت، افزایش پیدا می‌کند.

ذوب آهن اصفهان یکی از کارخانه های تولید میلگرد است قیمت میلگرد تولیدی خود را بالاتر از سایر کارخانه ها اعلام می‌کند، زیرا مواد اولیه استفاده شده در تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان، مرغوب‌تر از میلگرد سایر برندهاست.

3. نوسانات ارز

نرخ ارز، مؤلفه مهمی است که بر قیمت آهن آلات و محصولات فولادی من جمله میلگرد، تاثیر زیادی دارد. اگر روند قیمت میلگرد در بازار را در ماه‌های اخیر دنبال کنید، می‌بینید که همزمان با تغییر قیمت این محصول، قیمت دلار نیز تغییر کرده است، بطوریکه علت افزایش قیمت میلگرد در روزهای اخیر را می‌توان به افزایش قیمت دلار در بازار، نسبت داد.

4. هزینه حمل‌و‌نقل

باربری آهن آلات، به دلیل مصارف گسترده آنها، از بخش‌های پرترافیک سیستم حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور به حساب می‌آید. همچنین یکی از نکات خرید میلگرد که بسیار مهم و قابل بحث است، هزینه حمل‌و‌نقل آن است، چراکه هرچه محل خرید آهن و میلگرد به محل تخلیه بار، نزدیک‌تر باشد، هزینه حمل کاهش پیدا می‌کند. در واقع هزینه حمل بار، رابطه مستقیم با قیمت تمام شده محصول خریداری شده دارد، بنابراین باید به هزینه باربری قبل از خرید، توجه کنیم. 

5. کارخانه های تولید میلگرد

در حال حاضر، ایران یکی از برترین تولیدکنندگان میلگرد مصرفی است که حتی بخش زیادی از تولیدات خود را صادر می‌کند. کارخانه‌های زیادی در کشورمان مشغول به تولید انواع میلگرد هستند که خرید عمده میلگرد از آنها به صورت مستقیم و یا از طریق بورس، صورت می‌گیرد. البته نحوه خرید میلگرد از درب کارخانه و یا از بورس کالا، تفاوت دارد.

بهترین کارخانه تولید میلگرد در ایران

یکی از بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران، ذوب آهن اصفهان است که انواع میلگرد را در سایزهای مختلف، تولید می‌کند.

وزن استاندارد میلگرد ذوب آهن و استفاده از مواد اولیه باکیفیت در تولید این محصول، سبب مرغوبیت آن شده و حتی علی رغم قیمت بالای آن به نسبت قیمت میلگرد سایر برندها، از تقاضای بالایی برخوردار است.

کارخانه امیرکبیر و ابهر نیز جایگاه ویژه‌ای در تولید میلگرد دارند و کیفیت بالای تولیدات آنها سبب شده تا تقاضای خرید میلگرد ابهر و امیرکبیر نیز بالا باشد.

آهن اسپات از فروشندگان میلگرد در تهران است و در وبسایت خود این امکان فراهم کرده تا کاربران با بتوانند لیست انواع میلگرد از فروشندگان مختلف را مشاهده کنند. بدین ترتیب خریداران می‌توانند به صورت لحظه‌ای قیمت انواع میلگرد موجود در بازار را استعلام بگیرند و پس از مقایسه قیمت‌ها، اقدام به خرید میلگرد کنند.

ارزانترین قیمت میلگرد در آهن اسپات

تحقیق و مقایسه قیمت‌ها برای خرید ارزانترین قیمت میلگرد، مرحله‌ای مهم است. چراکه برخی از فروشندگان ممکن است قیمت‌های مختلفی را برای یک نوع میلگرد ارائه دهند.
بنابراین، بهتر است قبل از خرید، قیمت‌ها را از چند منبع معتبر دریافت و با یکدیگر مقایسه کنید، اما توجه داشته باشید که انتخاب ارزانترین گزینه همیشه بهترین گزینه نیست؛ بلکه ترکیبی از کیفیت و قیمت مناسب میلگرد، بهترین انتخاب خواهد بود.

با ورود به وبسایت آهن اسپات می‌توانید قیمت انواع میلگرد از برندهای مختلف را مشاهده و باهم مقایسه کنید و در نهایت خریدی به صرفه و اقتصادی داشته باشید.