ناودانی نوعی فولاد شاخه‌ای فلزی است که سطح مقطع U شکل دارد. ناودانی 8 فولادی را از مواد اولیه ضایعات آهن تولید می‌کنند. این مقطع در امور ساختمان سازی جایگاه ویژه و کاربرد گسترده‌ای دارد به دلیل اینکه از جنس فولاد ساخته شده است.

انواع ناودانی از نظر فرایند تولید

ناودانی‌ها از نظر فرآیند تولید آن‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. این دو دسته بندی کلی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • ناودانی پرسی:

ناودانی پرسی از انجام عملیات پرسکاری روی ورق فلزی حاصل می‌شود. در این روش ورق با طول مشخص وارد دستگاه پرس شده و به شکل پروفیل ناودانی فرم داده می‌شود. ناودانی پرسی به دلیل فشار پرس در محل اتصال جان به بال دارای ضخامت کمتری است. با این حال به دلیل سرعت بالای پرسکاری و همچنین ابعاد دقیق و صاف بودن لبه‌های آن بسیار پرکاربرد می‌باشد.

 • ناودانی فابریک:

ناودانی فابریک از طریق فرآیند نورد، تولید می‌شود. در این روش، شمش در دستگاه نورد قرار داده می‌شود و با ایجاد گرما و حرارت محصول خروجی به صورت یک رول صاف خارج می‌شود. در مرحله بعد رول‌ها در دمای بالا از میان غلطک‌های دستگاه نورد عبور کرده وبه شکل ناودانی در می‌آیند.

در مرحله پایانی دمای قطعات را کاهش داده و آن‌ها را سرد می‌کنند. سرد شدن ناودانی ۸ باعث می‌شود که متریال به کار رفته در آن دچار انقباض شده و به همین دلیل نمی‌توان قطعه ای با ابعاد دقیق به دست آورد.

خط تولید ناودانی 8 چگونه است؟

همان گونه که گفته شد ناودانی دو نوع پرسی و فابریک دارد. تولید ناودانی پرسی همانند نبشی پرسی،  قوطی و پروفیل، پروفیل در و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی سرد و از طریق دستگاه رول فورمینگ صورت می‌گیرد. ابتدا ورق به پهنای مورد نیاز برش داده می‌شود و در ابتدای خط تولید قرار می‌گیرد، پس از آن با عبور از میان قالب‌های پرس، شکل ناودانی به خود می‌گیرد. پس از آن شاخه‌های 12 متری برش داده شده و برای بسته بندی به سمت انبار هدایت می‌شوند.

کارخانه‌های برتر تولید کننده ناودانی 8

از جمله معتبرترین و برترین کارخانجات تولید ناودانی 8 باید به اسامی‌زیر اشاره کرد:

 • ناودانی ناب تبریز
 • ناودانی نورد یاران زنجان
 • ناودانی شکفته مشهد
 • مجتمع فولاد البرز غرب
 • شرکت صبا فولاد منظومه
 • ناودانی فایکو – فولاد البزر ایرانیان
 • صنایع فولاد کوهپایه

استانداردهای تعیین شده در تولید ناودانی

ناودانی‌ها را از نظر کاربرد آن‌ها به دو دسته U و C تقسیم بندی می‌کنند. به همین منظور دو استاندارد UPE و UPN برای تولید ناودانی در نظر گرفته شده است. تفاوت عمده این دو استاندارد در بال‌‌های به کار رفته در هر یک از این دو نوع است.

استاندارد UPE بال‌‌های موازی دارد و به ناودانی C اختصاص پیدا کرده است. در حالی که استاندارد UPN بال‌های مخروطی شکل دارد و برای ناودانی‌ U مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو استاندارد در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که در کشورهای دیگر، استانداردهای متفاوتی مد نظر قرار داده می‌‌شود که ما در این قسمت به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ابعاد و سایزبندی ناودانی 8

طول هر شاخه ناودانی معادل 12 متر است. به خاطر آسان شدن حمل و نقل ناودانی‌ها، آن‌ها را به صورت شاخه‌های 6 متر برش می‌دهند. وجه داخلی این سایز ناودانی، 80 میلیمتر یا ۸ سانتی متر است. ضخامت بال‌های ناودانی ۸ معادل 5mm  می‌باشد. ضخامت جان وجه اصلی ناودانی نیز معادل 4 میلیمتر می‌باشد.

سایزبندی ناودانی‌ها را بر اساس ارتفاع آن‌ها تعیین می‌کنند. این عدد نیز برحسب سانتی‌ متر اعلام می‌‌شود. به ‌عبارت ‌دیگر در صورتی‌ که بال‌های یک ناودانی دارای ارتفاع ۸ سانتی‌متر باشند، به آن ناودانی ۸ گفته می‌شود.

انواع ناودانی‌ها ازلحاظ شکل ظاهری، وزن، جنس، روش تولید و کاربرد متفاوت می‌باشند. هر یک از این انواع نیز دارای مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید.

وزن ناودانی 8

همان طور که گفتیم ناودانی ۸ و به طور کلی تسمه‌های کوره ای با طول 6 متر عرضه می‌گردند. وزن هر شاخه 6 متری 29kg است.

ویژگی‌های عمومی‌ناودانی 8

ناودانی 8 به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر، در ساختمان سازی بسیار پرکاربرد است:

 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه‌ها و خرپاها
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • مقاومت ناودانی در برابر تنش‌های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • مقاومت در برابر ضربه
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • کم بودن میزان پرتی ناودانی

مهمترین کاربردهای ناودانی 8 عبارتند از:

 1. کاربرد در ترمیم دیوار تخریب شده
 2. کاربرد در ساخت قاب‌های فلزی برای تجهیزات صنعتی
 3. استفاده برای ساخت ساپورت لوله در سیستم‌های پایپینگ و پایپ لاین
 4. استفاده در ساخت چهارچوب در و پنجره آهنی ساده
 5. استفاده در خرپاها، بادبندها و ستون‌های به کار رفته در ساختمان‌های بلند
 6. استفاده از ناودانی 8 در ساخت اسکلت‌های فلزی ماشین آلات

قیمت ناودانی نمره 8

قیمت ناودانی به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد. این فاکتورها شامل هزینه مواد اولیه، هزینه حمل و نقل، نرخ ارز خارجی، قیمت بازارهای داخلی و خارجی فولاد و آهن، انرژی مصرف شده کارخانه و مواردی از این دست می‌باشند که در محاسبه قیمت ناودانی تاثیرگذار هستند. همان طور که احتمالا مطلع هستید این قیمت‌ها به صورت روزانه بالا و پایین می‌شوند.

سخن پایانی

در صورتی که قصد خرید ناودانی 8 یا سایر محصولات فولادی را دارید می‌توانید جهت اطلاع از قیمت به روز آن‌ها به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید. وب سایت آهن اسپات یک مرجع معتبر برای خرید و فروش محصولات آهنی است.