استیل، یکی از فلزات شکیل و مقاوم است که به دلیل داشتن خاصیت ضد زنگ، در تولید محصولات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع ورق و لوله‌های استیل در بازار موجود هستند که برای مصارف گوناگون مورد توجه قرار گرفته‌اند. این محصولات، از آلیاژهای استیل مختلف ساخته شده‌اند و بر اساس عناصری که در آن‌ها وجود دارد، می‌توانند خواص مختلفی داشته باشند و در موارد متفاوتی استفاده شوند. لوله استیل ۳۰۴ یکی از مشهورترین انواع محصولاتی استیلی موجود در بازار است. این محصول عموما در امور دکوراسیون و طراحی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر استحکام و میزان مقاومت، آلیاژ ۳۰۴ جزء ساده‌ترین و البته ارزان‌ترین انواع استیل موجود در بازار است و بیشتر در مصارف سبک کاربرد دارد. برای آشنایی بیشتر با لوله استیل ساخته شده از این نوع آلیاژ‌ و خواص آن، این مطلب را دنبال کنید.

ماده اولیه لوله استیل ۳۰۴

در تولید این محصول از نوعی آلیاژ استیل به نام استیل ۳۰۴ استفاده می‌شود. این آلیاژ دمای ذوب بین ۱۳۹۹ تا ۱۴۵۴ سانتیگراد دارد. در ساخت این آلیاژ از حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد کروم و بین ۸ تا ۱۰.۵ درصد نیکل استفاده می‌شود. هدایت الکتریکی و حرارتی در این محصول نسبت به آلیاژهای فولادی بسیار کمتر است، چرا که خاصیت ضد زنگ آستنیتی دارد. به این معنا که این نوع استیل در صورت قرار گرفتن در معرض گرما، به دلیل داشتن خاصیت ضد مغناطیسی، حالت سخت به خود نخواهد گرفت.

کاربرد آلیاژ ۳۰۴ در ساخت محصولات فلزی از جمله انواع لوله بسیار زیاد است. دلیل این موضوع این است که استحکام این آلیاژ بسیار بالاست و مقاومت کششی آن، چیزی در حدود ۶۲۱ مگاپاسکال است. این محصول می‌تواند در دمای ۸۷۰ درجه سانتیگراد هم مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین بهترین انتخاب برای استفاده در محیط‌های گرم است. این آلیاژ به دلیل داشتن نیکل در ترکیبات خود، در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل داشتن کربن، به هیچ وجه اکسید نمی‌شود.

با این حال آلیاژ ۳۰۴ در دسته استیل‌های متوسط قرار دارد و نمی‌تواند انتخاب خوبی برای استفاده در محیط‌های نمکی، دارای کلر یا اسیدی باشد. این محصول تنها در برابر رطوبت و گرما مقاومت دارد و در ترکیبات آن، عنصری که بتواند در برابر مواد شیمیایی مقاومت ایجاد کند وجود ندارد. همین موضوع باعث کاهش قیمت لوله استیل ۳۰۴ در مقایسه با دیگر انواع می‌شود. این محصول برای استفاده‌های داخلی کاندید بهتری است و تنوع آن در صنعت ساختمان بسیار زیاد است.

ویژگی‌های لوله استیل ۳۰۴

لوله استیل ۳۰۴ به دلیل داشتن درصد بالای کروم در ترکیبات خود، در برابر خوردگی و فرسایش ناشی از رطوبت در طول زمان، مقاوم است. این محصول به راحتی تمیز می‌شود و مواد شوینده و ضد عفونی کننده، باعث خراب شدن و زنگ زدن آن نخواهند شد. دلیل این موضوع، استفاده از عناصر کربن و منگنز در ترکیبات اصلی محصول است. استیل ۳۰۴ در دسته فلزات شکل‌پذیر قرار دارد. این محصول می‌تواند بهترین انتخاب برای محیط‌های گرم و مرطوب است.

یکی از خواص مهم این نوع لوله که در کاربرد آن بسیار موثر است، این است که در برابر کلر و نمک به سرعت دچار فرسایش می‌شود. اگر لوله استیل ۳۰۴ در محل‌هایی مانند استخر یا دریا استفاده شود، روی بدنه آن خوردگی موضعی و حفره شکل‌ میگیرد و خیلی سریع، پوسیده می‌شود.

در صورتی که این لوله اگر قرار باشد در آب استفاده شود، باید از گرید H۳۰۴ استفاده گردد؛ این محصول می‌تواند در دماهای بالاتر از ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم باشد. همچنین در صورت استفاده از این گرید در آب، محصول دچار خوردگی و پوسیدگی نخواهد شد.

کاربردهای لوله استیل ۳۰۴

لوله‌های استیل ساخته شده از آلیاژ ۳۰۴ یکی از محصولات پرکاربرد در ساخت و ساز و صنعت هستند. این نوع لوله‌ها می‌توانند انتخاب خوبی برای دکوراسیون داخلی و یا استفاده در محیط‌های گرم و خشک یا گرم و مرطوب باشند. این محصولات با خاصیت ضد مغناطیسی خود می‌توانند در محیط‌های صنعتی گرم استفاده شوند. همچنین لوله استیل ۳۰۴ انتخاب خوبی برای استفاده در صنایع مواد غذایی و دارویی است. این محصول با داشتن قیمت مناسب، بهترین انتخاب ممکن برای محیط‌های غیراسیدی و غیرکلریدی خواهدبود. از جمله کاربردهای این نوع لوله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دکوراسیون داخلی : لوله‌های استیل یکی از شکیل‌ترین محصولات برای استفاده به عنوان نرده، دستگیره، میله پرده و غیره هستند. این محصولات می‌توانند تا مدت‌ها زیبایی خود را حفظ کنند و به راحتی قابل تمیزکاری هستند.
  • کاربرد در صنایع غذایی: این نوع لوله‌های استیل می‌توانند بهترین انتخاب ممکن برای استفاده در صنایع مواد غذایی باشند. در مراکزی مانند دامداری‌ها، استریل‌کننده‌های شیر و مایعات، مخازن ذخیره و لوله‌های انتقال مواد خوراکی مانند آبمیوه، شیر و آب معدنی از این محصول استفاده می‌شود.
  • صنایع دریایی: این محصول در قسمت‌های داخلی کشتی‌ها و صنایع دریایی استفاده می‌گردد. (استفاده در محیط بیرونی به دلیل حساسیت محصول به نمک و کلر ممکن نیست)
  • ماشین سازی: بسیاری از بخش‌های ماشین آلات سبک و سنگین، از جنس لوله‌های استیل ۳۰۴ هستند.

مزایا و معایب لوله استیل ۳۰۴

یکی از مهم‌ترین نکات مثبت لوله‌های استیل ۳۰۴، مقاومت آن‌ها در برابر زنگ زدگی است. این محصول می‌تواند بهترین انتخاب ممکن برای استفاده در محیط‌های مرطوب باشد. همچنین مقاومت کششی محصولات تولید شده از آلیاژ ۳۰۴ بسیار بالاست، به همین دلیل لوله استیل ۳۰۴ انتخاب خوبی برای استفاده در محیط‌هایی است که تحت فشار کشسانی قرار دارند.

این لوله‌ها، قابلیت انتقال سیالات پرفشار را دارند و مقاومت آن‌ها در طول زمان بسیار بالا است. از سویی، داشتن سطح صیقلی هم باعث زیبایی محصول می‌شود و هم در محیط‌های بهداشتی، امکان نظافت و ضدعفونی کردن محصول را فراهم می‌کند.

داشتن عنصر کروم، محصول را نسبت به خوردگی مقاوم می‌سازد و باعث می‌شود لوله استیل ۳۰۴ فرآورده‌ای مستحکم باشد که می‌تواند در برابر فشار به خوبی مقاومت کند. داشتن عنصر نیکل، محصول را سخت می‌کند و آن را در برابر هر گونه تغییر شکلی مقاوم می‌سازد. همچنین داشتن درصد اندکی عنصر مولیبدن، این لوله‌ها را در برابر دماهای بسیار بالا مقاوم می‌سازد.

یکی دیگر از نکات مثبت این محصول، این است که نسبت به کاربردهای فراوانی که دارد، قیمت آن مناسب و به صرفه است. لوله استیل ۳۰۴ در بین محصولات هم رده خود، محصولی با قیمت متوسط و کیفیت عالی به حساب می‌آید. در صورتی که محیطی که لوله را در آن استفاده می‌کنید، شرایطی متناسب با خواص محصول داشته باشد،‌ می‌توانید به عمر طولانی آن امیدوار باشید.

با تمام این نکات مثبت، این محصول همچنان در رده متوسط قرار دارد و در موارد زیادی، استفاده از لوله ۳۱۶ به این نوع لوله استیل ترجیح داده می‌شود. نکته ضعف اصلی لوله استیل ۳۰۴، در محیط‌های دریایی و نمکی مشخص می‌شود. کلر موجود در این محیط‌ها، لوله را دچار خوردگی و فرسایش شدیدی می‌نماید. به همین علت استفاده از این لوله‌ها در قسمت بیرونی کشتی یا هر صنعت دریایی دیگری توصیه نمی‌شود.

استعلام قیمت لوله استیل ۳۰۴

برای خرید لوله استیل، از هر گریدی که باشد، باید به قیمت آن به عنوان عنصری مهم توجه کنید. قیمت لوله استیل ۳۰۴ نسبت به لوله‌های آهنی و فولادی، نسبتا گران است اما در مقایسه با محصولات استیلی دیگر، می‌تواند در رده متوسط قرار داشته باشد. این محصول، بر مبنای درصد عناصر به کار رفته در آن قیمت‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال اگر درصد نیکل در محصول بالا باشد، با افزایش قیمت نیکل، بهای محصول ثانویه یا همان لوله استیل نیز افزایش خواهد یافت. به همین علت لازم است پیش از اقدام به خرید، حتما درباره مقدار نیاز خود اطلاعات دقیقی جمع‌آوری کنید.

برای اطلاع از به روزترین قیمت لوله استیل ۳۰۴، می‌توانید از پلتفرم آهن اسپات کمک بگیرید. در این سایت قیمت تمامی لوله‌های استیلی به صورت یک جا برای شما نمایش داده می‌شود. در این سایت این امکان را دارید که قیمت فروشندگان مختلف را باهم مقایسه کنید. توجه داشته باشید که تنها قیمت، معیار مناسبی برای قضاوت محصول نخواهد بود. ارزانی یک محصول لزوما به معنای به صرفه بودن آن نیست، زیرا با خرید لوله استیل احتمالا قرار است تا مدت‌ها از آن استفاده کنید. بنابراین عجله نداشته باشید و پس از بررسی قیمت‌ها در سایت، سعی کنید بازار را تحلیل نموده و سپس اقدام به خرید کنید.

خرید لوله استیل ۳۰۴ با بهترین قیمت

اگر قصد طراحی داخلی و یا بیرونی خانه خود را داشته باشید، احتمالا استفاده از محصولات استیلی برای بخشیدن چهره‌ای مدرن به منزلتان یکی از گزینه‌هایی است که در ذهن دارید. خرید لوله ۳۰۴ یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید داشته باشید. این نوع لوله با داشتن قیمت مناسب و ظاهری شکیل، به شما کمک می‌کند دکوراسیونی مدرن در خانه خود ایجاد کنید.

برای خرید لوله استیل ۳۰۴، کافی است به سایت آهن اسپات مراجعه نموده و وارد بخش لوله شوید. در این قیمت، ابتدا بخش لوله استیل را انتخاب کنید تا تمامی محصولات با گریدهای مختلف و فروشندگان متفاوت به شما نمایش داده شود. در این مرحله می‌توانید با بررسی محصولات، متناسب با نیازتان یک یا چند نوع لوله استیل را در سایزهای موجود انتخاب کنید. برای تجربه خریدی بهتر، این امکان برای شما فراهم شده است که بتوانید با کارشناسان مجرب سایت در تماس باشید و با دریافت راهنمایی‌های دقیق، خریدی آسان و مطمئن را با آهن اسپات تجربه کنید.