تیرآهن کوثر اهواز، محصولی از کارخانه فولاد کوثر اهواز است که می توان به جرات گفت، این محصول جز مهم ترین پروفیل های اصلی در ساختمان سازی به حساب می آید.
وظیفه اصلی تیرآهن کوثر اهواز، تحمل تنش های حاصله از نیرو های برشی و لنگر خمشی میباشد. به عبارتی دیگر این محصول، بارهای وارده بر بدنه ساختمان را تحمل میکند.

کیفیت تیرآهن های تولیدی هر شرکت به شمس های مورد استفاده در فرایند تولید آن ها بستگی دارد. همچنین لازم به ذکر است که این امر می تواند بر روی قیمت تیرآهن اهواز نیز تأثیر بگذارد. بسیاری از کارخانه های تولیدی، شمس های مورد نیاز خود را از بیرون مجموعه تهیه میکنند در صورتیکه شرکت کوثر اهواز، شمس های مورد نیاز خود را از کارخانه فولاد سازی اهواز تأمین می کند که این موضوع می تواند در قیمت آهن اهواز تاثیر قابل توجهی بر جای بگذارد.

تیرآهن کوثر اهواز

آشنایی با کارخانه فولاد کوثر اهواز

کارخانه کوثر اهواز، یکی از زیر مجموعه های گروه ملی صنعتی فولاد ایران می باشد که در سال 1381 در کیلومتر 9 جاده اهواز شهرستان خرمشهر احداث گردید.

این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 559 هزار تن به منظور خود کفایی صنعتی و شکوفایی اقتصادی کشور مشغول به فعالیت می باشد. این شرکت به دلیل بالا بودن کیفیت محصولات فولادی، با صادر کنندگان فولاد جهان رقابت می کند.

کارخانه کوثر اهواز تولید کننده انواع محصولات متنوع شامل میلگرد اهواز، تیرآهن اهواز، لوله بدون درز، محصولات مختلف مفتولی و قطعه سازی … می باشد.

همچنین لازم به ذکر است که در حال حاضر این مجموعه دارای کارخانه های فولاد سازی، نورد میلگرد و مفتول، ماشین سازی، لوله سازی و نورد تیرآهن می باشد که یکی از مهم ترین زیر مجموعه های این شرکت، کارخانه نورد تیرآهن اهواز می باشد.

علاوه بر سابقه و میزان تولید، کیفیت تیرآهن های تولیدی این شرکت با توجه به واحد کنترل کیفی قوی، این محصول را به عنوان یکی از پر طرفدارترین تیرآهن های موجود در بازار مبدل کرده است. این موضوع موجب گشته تا قیمت تیرآهن اهواز درب کارخانه با قیمت های دیگر برند ها متفاوت به نظر برسد.

مشخصات تیرآهن کوثر اهواز             

سطح مقطع این تیرآهن ها به دو شکل I و H می باشد که از آلیاژهای مختلفی ساخته شده اند. این محصول از دو بخش جان و بال ها آن که همان لبه ها و کناره ها را شامل می شود، تشکیل شده است.
جان تیرآهن در برابر نیرو های برشی مقاومت کرده و بال ها نیز در مقابل گشتاور خمشی تاب می‌آورند.

تیرآهن، اصلی ترین بخش ساختمان های اسکلت فلزی می باشد به طوری که می توان گفت بدون تیرآهن، ساختمان اسکلت فلزی، وجود خارجی نخواهد داشت.

وظیفه ای که برای تیرآهن ها در ساختمان سازی به عنوان یک جز سازه ای تعریف شده است، تحمل و انتقال بارهایی است که بر ساختمان وارد می شود.

نحوه تیرآهن کوثر اهواز 

این محصول فولادی را می توان به چهار روش از قبیل روش نورد شده، روش اکسترود شده، روش جوش داده شده و روش پرچ شده تولید نمود.

در فرایند تولید تیرآهن اهواز به روش نورد شده و اکسترود شده، ابتدا ماده اولیه را در دمای 1100 درجه سانتی گراد گرم کرده و سپس آن را با کمک جک های هیدرولیکی به سمت غلتک های بزرگ فرستاده تا صاف شده و به شکل های دلخواه درآیند.

به این بخش مرحله نورد کشی تیرآهن می گویند. پس از اینکه تیرآهن ها به شکل مورد نظر درآمدند سطح آن ها را صاف و صیقلی کرده و در نهایت به طول های استاندارد برش داده می شوند.

در روش جوش داده شده، ورق های فلزی را در اندازه های مشخصی بریده و سپس با استفاده از ابزار های جوشکاری، ورق ها را به یکدیگر جوش می دهند.

در روش آخر، همان روش پرچ شده، ابتدا سوراخ هایی روی ورق های فلزی بریده شده ایجاد کرده و سپس این قطعات را به یکدیگر پرچ می کنند.

نکته نهایی در این مورد فرایند سایزینگ است که یکی از مراحل تولید تیرآهن می باشد. در هر خط تولید از همان ابتدا باید ابعاد تیرآهن مانند عرض جان، ضخامت و ارتفاع بال ها مشخص شود.

تیرآهن ها اغلب در سایزهای 10 ,12 ,14 ,16 ,18 ,20 ,22 ,27 ,30 تولید میشوند. که در ساختمان سازی برخی از این سایزها کاربرد و محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر سایز ها دارند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که هر چه دقت این ابعاد بیشتر باشد محصول نهایی شرایط مطلوب تری خواهد داشت و همچنین این موضوع بر روی قیمت این محصول تأثیر گذار خواهد بود.

شما هم اکنون می توانید برای آگاهی از قیمت تیرآهن ۱۴ اهواز و قیمت تیرآهن ۱۶ اهواز به صفحه اصلی وب سایت آهن اسپات مراجعه نموده و از نوسانات لحظه ای قیمت این محصولات مطلع شوید.

انواع تیرآهن کوثر اهواز

تیرآهن اهواز، دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به خواص مکانیکی و شکل ظاهری آن هر کدام از محصول کاربرد های به خصوصی دارند که در ادامه به معرفی مشخصات انواع تیرآهن اهواز پرداخته ایم.

1. تیرآهن IPE

شکل ظاهری این محصول به صورت حرف انگلیسی I می باشد و به عنوان تیرآهن معمولی در بازار شناخته می شود. ضخامت این تیرآهن ثابت بوده و بال های ابتدایی و انتهایی آن یکسان اند.

Ipe در اصل مخفف کلمه I profile Eroeenne می باشد و مطابق با استاندارد های اروپایی تولید می شود. در اکثر سازه های طراحی شده در ساختمان سازی از این استاندارد استفاده شده است. به همین دلیل این نوع تیرآهن از محبوبیت بالاتری بین مشتریان برخوردار است.

2. تیرآهن INP

شکل ظاهری این نوع تیرآهن نیز مانند تیرآهن های ipe می باشد و طبق استاندارد های روسیه و چین تولید می شود.
یکی از تفاوت های این نوع تیرآهن با نوع ipe در این است که تیرآهن inp با فاصله گرفتن از جان تیرآهن، ضخامت بال نیز کاهش می یابد. در مقابل نیز شباهت های ظاهری بسیاری با همدیگر دارند به طوری که تشخیص آن ها در نگاه اول کار مشکلی می باشد.

3. تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن

این نوع تیرآهن در شرکت های بزرگ تجاری، سوله ها و… استفاده می شود. این تیرآهن بر اساس ضخامت، به دو دسته  HEA و HEB تقسیم می شوند. HEA نوع سبک و HEB نوع سنگین این نوع محصول می باشد.

تیرآهن بال پهن سنگین، از ضخامت بیشتری نسبت به تیرآهن بال پهن سبک برخوردار است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که وزن تیرآهن بال پهن سبک و سنگین در سایزهای یکسان، متفاوت خواهد بود.

4. تیرآهن لانه زنبوری

این نوع تیرآهن از لحاظ استاندارد و شکل ظاهری به صورت های گوناگونی تولید می شود. دلیل نام گذاری این محصول شکل ظاهری آن میباشد که در پهنای جان آن خانه های توخالی به شکل پنج ضلعی است که تداعی کننده شکل لانه زنبور می باشد.

هدف اصلی تیرآهن لانه زنبوری این است که بتواند لنگر خمشی بزرگتری در مقایسه با تیر نورد شده اولیه تحمل کند.

تیرآهن کوثر اهواز

کاربردهای تیرآهن کوثر اهواز

همانطور که می دانید تیرآهن دارای سایز های مختلفی می باشد و هرکدام از این سایزها برای کاربرد های مختلفی تولید شده اند؛ بنابراین لازم است قبل از اقدام به خرید، اطلاعاتی در خصوص کاربرد هر یک از ابعاد مختلف تیرآهن کوثر اهواز کسب نمایید.

کاربرد تیرآهن سایز 12

تیرآهن ۱۲ اهواز، از وزنی مابین 10.4 تا 26.8 کیلوگرم به ازای هر متر برخوردار است و عمده کاربرد این محصول در ساخت ستون، پوشش سقف و تیر می باشد.

کاربرد تیرآهن سایز 14

تیرآهن اهواز 14 یکی از پرکاربرد ترین نوع تیرآهن می باشد که دارای وزنی مابین 12.9 تا 33.7 کیلو گرم است. این محصول در تولید ستون، نعل وتیر در پوشش سقف کاربرد دارد.

کاربرد تیرآهن سایز 16

تیرآهن سایز 16 که دارای وزنی بین 15.8 تا 41.6 کیلوگرم بوده و در ساخت خرپا، نعل، تیر و در پوشش سقف و پل لانه زنبوری استفاده فراوانی دارد.

کاربرد تیرآهن سایز 18

این محصول به دلیل وزن بالایی که دارد در سازه بزرگ و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. وزن این تیرآهن بین 18.8 تا 49.1 کیلوگرم می باشد.

کاربرد تیرآهن سایز 20

این محصول وزنی مابین 22.4 تا 60 کیلوگرم می باشد و در سازه های بزرگ و یا طبقات زیرین سازه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصولات می توانید به صفحه اصلی وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و از قیمت تیرآهن 18 اهواز و قیمت تیرآهن 20 اهواز آگاه شوید

مزایا و معایب تیرآهن کوثر اهواز

برخی از مزایای تیرآهن کوثر اهواز عبارتند از:

  1. چندین قطعه را می توان به هم متصل نمود
  2. بعد از این که سازه به اتمام رسید امکان توسعه سازه وجود دارد
  3. در ارتفاعات می توان از این محصول استفاده کرد
  4. اجزا و قطعات آن به صورت پیش ساخته در بازار موجود است

از معایب این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. عدم مقاومت در برابر حرارت بالا
  2. احتمال کمانش
  3. خطر خوردگی و زنگ زدگی
  4. نیاز به تعمیر و نگه داری

قیمت تیرآهن کوثر اهواز

قیمت تیرآهن اهواز متأثر از همان عواملی است که قیمت آهن تأثیر می پذیرد. به عبارتی دیگر می توان گفت که قیمت آهن آلات اهواز بر اساس مقدار عرضه و تقاضا و قیمت جهانی سنگ آهن دچار نوسانات می شود.
همچنین وضعیت بازار مسکن، نرخ ارز، هزینه حمل و نقل، هزینه سوخت و تورم جهانی از دیگر موارد تأثیر گذار بر قیمت تیرآهن اهواز امروز می باشد.

 قیمت روز تیرآهن 14 اهواز و همچنین دیگر برند های موجود به صورت روزانه در سایت آهن اسپات به ‌روز رسانی شده و شما می توانید با مراجعه به این سایت از قیمت روز محصولات فولادی مطلع گردید.

خرید تیرآهن کوثر از آهن اسپات

تیرآهن کوثر اهواز به عنوان یکی از مقاطع فولادی پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی تولید و به بازار عرضه می شود.

اگر قصد خرید تیرآهن کوثر با قیمت مناسب دارید، میتوانید به وبسایت آهن اسپات مراجعه و پس از مشاوره با کارشناسان فروش آهن اسپات، سفارش خود را ثبت نمایید.