فولاد تقویت‌کننده بتن که به عنوان میلگرد شناخته می‌شود، استحکام کششی را افزایش می‌دهد و دوام دال‌های بتنی را تقویت می‌کند.
اندازه مناسب میلگرد برای یک کاربرد خاص؛ به ضخامت و استحکام آن و اینکه آیا میلگرد تنها آرماتور است یا خیر بستگی دارد.

یکی از پرکاربردترین میلگردها در ساختمان‌سازی، سایز 10 آن می‌باشد. اما هنگام خرید میلگرد ۱۰ باید به چه نکاتی توجه کنیم و چه عواملی بر روی قیمت میلگرد ۱۰ تاثیر می‌گذارد؟

میلگرد سایز 10

میلگرد ۱۰ و کاربردهای آن

میلگرد 10 آجدار به عنوان یک میلگرد A3 محسوب می‌شود که تنش جاری آن 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و تنش گسیختگی آن برابر 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
تغییر شکل نسبی پلاستیکی آن 14 درصد بوده و به طور کلی میلگرد ترد است و برای ساختمان مناسب می‌باشد.

آج میلگرد ۱۰ به شکل جناقی (هفت و هشت) است. در مکان‌هایی که سازه با تغییر شکل مواجه است، این میلگرد مناسب نبوده و عملیات جوشکاری در آن ممنوع می‌باشد.

میلگرد 10 میلی‌متری به قطر دایره‌ای 8، 10 یا 12 اینچی شکل می‌گیرد. حلقه‌های میلگرد که در کاربردهای خود همه‌کاره هستند.
آن‌ها پشتیبانی تقویت‌شده برای ستون‌های بتنی را فراهم می‌کنند، میلگردهای طولی را در جای خود نگه می‌دارند یا می‌توانند در نصب پنجره‌ها استفاده شوند.

مزایای استفاده از میلگرد 10

از مزایای استفاده از میلگرد 10 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. قابلیت پشتیبانی از تمامی پروژه‌ها
  2. ممکن است مقدار کمی زنگ‌زدگی روی سطح خارجی داشته باشد که بر یکپارچگی محصول تأثیری ندارد.
  3. قابلیت استفاده برای ستون‌های گرد
  4. نصب آسان

به علت نوسانات قیمت در بازارآهن، قیمت هر شاخه میلگرد 10 می‌تواند از 14 تا 18 هزار تومان متغیر باشد. بنابرین توصیه می‌کنیم قبل خرید حتما از قیمت‌ها استعلام بگیرید.
توجه داشته باشید که قیمت میلگرد 10 امروز به‌صورت کیلویی محاسبه‌شده و هر شاخه میلگرد آجدار 12 متری می‌باشد.

قیمت میلگرد 10 

وزن میله‌های فولادی بر حسب کیلوگرم یا تن اندازه‌گیری می‌شود و همچنین ممکن است بر حسب کیلوگرم بر متر، پوند بر فوت، یا کیلوگرم بر فوت با اندازه‌های مختلف میله‌ها مانند 8 میلی‌متر، 10 میلی‌متر، 12 میلی‌متر، 16 میلی‌متر، 20 میلی‌متر، 25 میلی‌متر و موارد دیگر محاسبه شود.

میله فولادی که به صورت خمیده U یا میله مستقیم عرضه می‌شود، طول یک میله حدود 12 متر یا 40 فوت است. همچنین قیمت میلگرد 10 آجدار با قیمت میلگرد ۱۰ ساده متفاوت است.

میلگردسایز 10

نکات مهم هنگام خرید میلگرد 10 

  • وزن میله فولادی

به طور کلی وزن میله فولادی در هر متر برای میله 8 میلی‌متری حدود 0.395 کیلوگرم، برای 10 میلی متر، وزن آن حدود 0.617 کیلوگرم، برای 12 میلی متر، وزن آن 0.889 کیلوگرم و برای 16 میلی متر، وزن آن 1.58 کیلوگرم است که بر قیمت نهایی قیمت میلگرد 10 ساده تاثیر می‌گذارد.

فولاد در ساختار RCC ساخت و ساز ساختمان مانند پایه پایه، تیر ستون و دال سقف استفاده می‌شود. بسیاری از ما می‌خواهیم بدانیم که چه مقدار وزن میلگردهای فولادی برای ساخت خانه نیاز دارد، پیش از شروع ساخت و ساز با دانستن وزن 1 قطعه فولادی، طول میله فولادی، تعداد فولاد در یک بسته، وزن میلگرد فولادی در هر بسته، پا و وزن میله فولادی در هر متر تخمین و هزینه تقریبی را انجام می‌دهیم.

  • انتخاب اندازه مناسب میلگرد

سه اندازه مختلف میلگرد وجود دارد که برای پروژه‌های خانگی مورد نیاز است معمولاً شماره 3، 4، و 5.
میلگرد شماره 3 برای راهروها و پاسیوها استفاده می‌شود.
برای دیوارها و ستون ها باید از اندازه میلگرد شماره 4 استفاده شود زیرا به استحکام بیشتری نیاز دارند.
برای فوتر و فونداسیون بهتر است از سایز میلگرد 5 استفاده کنید.

در ایالات متحده میلگرد بر اساس قطر آن دسته بندی می‌شود. سایز و گرید میلگرد نیز بر قیمت میلگرد آجدار ۱۰ یا نوع ساده آن تاثیرگذار است.

  • خم و برش میلگرد 10

ممکن است دقیقاً بدانید که میلگردهایتان چقدر از هم فاصله دارند، اما اگر میلگردهای شما خیلی بلند باشد چه؟ یا اگر ساختاری که ایجاد می‌کنید نیاز به خمیدگی در میلگرد داشته باشد چه؟

برخی از میلگردها قبلاً خم‌شده‌اند، اما به طور کلی، باید برای بریدن و خم کردن میلگرد آماده‌باشید تا بتوانید آن را به درستی قرار دهید.

بیشتر میلگردها باید در محل خم و بریده شوند. اگر ابزار مناسبی داشته باشید، این فرآیند آسان است. برای برش میلگرد می‌توان از چندین ابزار استفاده کرد.
اگر میلگرد به اندازه کافی نازک باشد و اگر مقدار زیادی برش نمی‌زنید، اره برقی یا برش پیچ گزینه خوبی است. اگر کار با اندازه قابل توجهی انجام می‌دهید، یک برش زاویه دار با چرخ برش کار بسیار خوبی را انجام می‌دهد.

با تمام ابزارهای ذکر شده، مهم است که توجه داشته باشید که نیازی به بریدن کل میلگرد ندارید. فقط باید نصف آن را برش دهید و به راحتی می‌توانید آن را از وسط نصف کنید. از این هک کوچک استفاده کنید و در نهایت در زمان خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

خم کردن میلگرد 10 معمولاً بسیار ساده است. اگر بتوانید اهرم کافی به دست آورید، می‌توانید قطعات نازک‌تر میلگرد را با دست خم کنید.
اگر از میلگرد ضخیم تر استفاده می‌کنید، یا اگر نمی‌توانید اهرم کافی به دست آورید، می‌توانید یک خم کن میلگرد خریداری کنید. گزینه‌های زیادی وجود دارد، اما تا زمانی که شغل شما در اندازه متوسط ​​باشد، مدل‌های ارزان‌تر عالی کار خواهند کرد.

  • نشانه گذاری میلگرد

هر میله دارای علامت هایی برای شناسایی آسیاب، اندازه میله، نوع فلز و تعیین درجه یا حداقل قدرت تسلیم است. نزدیک ترین حرف یا نماد به انتهای میله، آسیاب را مشخص می‌کند. اندازه نوار درست زیر آن است.
بعد باید یک “W” یا “S” را پیدا کنید.
“W” به شما می‌گوید که میله از فولاد کم آلیاژ ساخته‌شده است و “S” برای فولاد کربنی است که به آن فولاد ملایم نیز می‌گویند.
نمره در آخر داده می‌شود و ممکن است با یک عدد یا با خطوطی که در طول میله قرار دارند نشان داده شود. یک خط نشان‌دهنده درجه 60 است، درجه‌ای که اغلب برای ساخت و ساز بتن مسکونی استفاده می‌شود. درجه 60 نیز ممکن است با عدد 4 نشان داده شود که مخفف متریک گرید 420 است.

  • قوانین ساختمان

قبل از شروع یک پروژه جدید و خرید میلگرد 10؛ قوانین ساختمانی ایالتی و محلی خود را برای الزامات و توصیه‌های بتن و میلگرد بررسی کنید.
مقاومت مورد نیاز تحت فشار و مقاومت کششی، که بزرگترین تنش کششی است که بتن مسلح می‌تواند بدون پاره شدن تحمل کند، فرمول و ضخامت خود بتن و همچنین نوع، درجه، اندازه و فاصله شبکه میلگرد را تعیین می‌کند.

خرید میلگرد 10 از آهن اسپات

فولاد یک ماده باربر است که در خطوط ساختمانی در زمینه کارهای ساختمانی صنعتی، ساختمان‌سازی، تشکیل روبنای پل و سد ساختمان‌های صنعتی و تجاری، ساختمان‌های مسکونی و بسیاری از انواع ساخت و ساز در مهندسی عمران استفاده می‌شود.
میلگرد 10 یکی از پرکاربردترین میلگردهایی است که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد و فاکتورهای متعددی بر قیمت آن تاثیر گذار است که در این مطلب به آنها پرداختیم.

از طریق وبسایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد با قیمت مناسب بپردازید.
مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که میلگرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه می‌کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.