ورق برش خورده در صنایع گوناگون یک ابزار بسیار کاربردی به شمار می‌رود. این ورق‌ها در سایزها و ضخامت‌های گوناگونی در بازار وجود دارند.
یکی از علت‌های محبوبیت این ورق‌ها، مقاومت بالای آن‌هاست که سبب می‌شود بتوان در سال‌های متمادی از آن‌ها استفاده کرد. ورق‌ها در انواع بسیار متنوعی تولید می‌شوند و به همین دلیل، هر یک از آن‌ها ویژگی منحصربه‌فردی دارند.

از این ورق‌ها در پوشش سقف، صنایع الکترونیک، برخی لوازم‌خانگی و صنعت استفاده می‌شود. مواد اولیه‌ای که در تهیه این ورق‌ها به کار می‌رود، در تعیین قیمت ورق برشی کاربرد دارد.
در ایران، کارخانه‌های گوناگونی این ورق‌ها را با ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌کنند. کیفیت ورق‌های تولید داخل بسیار بالاست و به همین دلیل، بخشی از آن را به سایر کشورها صادر می‌کنند.

ورق برش خورده

ویژگی‌های ورق برش خورده

ورق‌های برش خورده از جنس فولاد هستند، بنابراین از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. این ورق‌ها را با کمک تکنولوژی نورد گرم و در حرارت بالا تولید می‌کنند.
تختال نام مواد اولیه‌ای است که از آن برای ساخت ورق‌ها استفاده می‌کنند. ورق‌ها با ضخامت‌های گوناگونی در بازار عرضه می‌شوند. حرارتی که طی فرایند نورد گرم ایجاد می‌شود، ضخامت ورق برش خورده را تا حدودی کم می‌کند.

ورق برشی ساختمانی و صنعتی با یکدیگر تفاوت دارند. ورق‌های فولادی معمولاً گالوانیزه هستند و در تماس با رطوبت دچار زنگ‌زدگی نمی‌شوند. فرایند نورد گرم و نورد سرد، دو ورق متفاوت را تولید می‌کند. ورقی که به روش نورد گرم ساخته می‌شود.

به‌عنوان ورق سیاه شناخته می‌شود. حال آن که به ورقی که با نورد سرد تولید می‌شود، ورق روغنی می‌گویند.
ورق سیاه را معمولاً به دلیل ظاهری که دارد در موقعیت‌هایی به کار می‌برند که شکل محصول اهمیتی ندارد.

آشنایی با کاربرد ورق برش خورده

همان‌طور که گفتیم مقاومت بالای این محصول، نقطه قوت آن محسوب می‌شود. قیمت بسیار مناسب ورق‌ها نیز فاکتور مهم دیگری است که مشتریان زیادی را به سمت خرید آن‌ها جذب می‌کند. در این بخش برخی از کاربردهای این ورق‌ها را برای شما عزیزان ذکر می‌کنیم.

 1. ورق برش خورده ساختمانی را در ساخت‌وساز سقف سوله‌ها استفاده می‌کنند؛
 2. ورق‌های برش خورده صنعتی را در سدسازی، ساخت مخزن و پتروشیمی به کار می‌گیرند؛
 3. ورق برش خورده در تولید برخی لوازم‌خانگی مانند یخچال به کار می‌رود؛
 4. به دلیل استحکام بالا، از آن‌ها برای ساخت بدنه خودروها کمک می‌گیرند؛
 5. در ساخت تانکرهای بزرگ، همچنین صنایع کشتی‌سازی نقش اساسی دارند؛
 6. به علت عدم زنگ‌زدگی، از برخی از نمونه‌های آن برای شیروانی خانه‌ها استفاده می‌کنند؛

این ورق‌ها هم به‌صورت رولی و هم به‌صورت صفحه‌ای در بازار وجود دارند. مشتریان می‌توانند متناسب با موقعیت و نیاز خود، یکی از این مدل‌ها را خریداری نمایند.
نکته حائز اهمیتی که در این باره وجود دارد، این است که ورق‌های رول شده دارای محدودیت طولی نیستند و شما می‌توانید آن‌ها را در اندازه دلخواه خود برش دهید.
البته ورق‌های صفحه‌ای و فابریک را نیز می‌توانید در اندازه‌های دلخواه خود سفارش دهید، اما برخی از ابعاد در بازار متداول محسوب می‌شوند.

نحوه برش ورق‌ها 

ورق‌ها سیاه را معمولاً با استفاده از گیوتین برش می‌دهند. چنانچه ضخامت ورق‌های تولید شده بیشتر باشد، برای بریدن آن‌ها از دستگاه CNC استفاده می‌کنند. هوابرش و برش پلاسما نیز از دیگر ابزارهای موجود برای بریدن انواع ورق‌ها هستند.

از آن جایی که گیوتین برش‌ها را بادقت بیشتری انجام می‌دهد و ورق برش خورده کیفیت بالاتری دارد، معمولاً افراد استفاده از آن را به سایر ابزارها ترجیح می‌دهند.

دستگاه هوابرش با استفاده از اکسیژن و گاز ورق‌ها را می‌برد، به همین دلیل برای بریدن ورق‌های ضخیم بهتر است. روش CNC هزینه بالاتری دارد. برش انواع ورق‌ها به‌وسیله این دستگاه، زمان بیشتری را می‌طلبد چراکه این کار را بادقت بسیار بالایی انجام می‌دهد.

دستگاهی که برای برش ورق‌ها استفاده می‌شود نیز به طور مستقیم بر قیمت نهایی ورق برش خورده تأثیر می‌گذارد. مکان‌های مختلفی در حوزه فروش ورق برش خورده فعالیت دارند. برای خرید این ورق‌ها، آن‌ها را از مکان‌های معتبری تهیه کنید.

نحوه تولید ورق برش خورده 

در ابتدا، تختال که ماده اولیه برای تولید ورق‌ها محسوب می‌شود را درون کوره قرار می‌دهند. روی تختال یک پوسته وجود دارد. در مرحله بعدی برای ازبین‌بردن این پوسته‌ها آن‌ها را پوسته شویی می‌کنند.

سپس تختال‌ها را بین غلتک‌های گوناگون می‌چرخانند تا اندازه دلخواه آن را به دست آورند. در مرحله نورد نهایی نیز تختال‌ها را از میان قفسه نورد نهایی عبور می‌دهند.
پس از خنک نمودن آن، به‌وسیله کلاف پیچ، ورق‌ها را به حالت کلاف درمی‌آورند. همان‌طور که اشاره کردیم ورق برش خورده به دو صورت شیت و رولی ساخته می‌شوند.

چنانچه سایز ورق 15 میلی‌متر به بالا باشد، تنها نمونه شیتی آن وجود دارد. این ورق‌ها را در سایزهای گوناگونی برش می‌دهند. معمولاً برش‌ها را به روش گرم انجام می‌دهند، زیرا این روش در قیاس با روش سرد ورق‌ها را بادقت بالاتری برش می‌دهد.

تجهیزات مربوط به برش سرد مقداری هزینه برتر از برش گرم است. به همین دلیل ممکن است در اغلب موارد از روش برش گرم استفاده شود.

کمانش برشی ورق به چه معناست؟

کمانش برشی یکی از اصطلاحات بسیار متداول است که برای ورق‌ها به کار می‌رود. زمانی که یک سازه با حجم زیادی از فشارهای لرزه‌ای روبه‌رو می‌شود، فشار به مقطع ساخت آن منتقل می‌شود. به نیرویی که به‌صورت عمودی بر ستون یا ورق منتقل می‌شود، کمانش می‌گویند.

کمانشی که به سازه وارد می‌شود باید نسبت به نیرو و تنشی که در فولاد است کمتر باشد. اگر این فشار بیشتر باشد، کمانش پایدار در سازه رخ می‌دهد.

ورق‌ برشی بهتر است یا ورق‌ فابریک؟!

ورق‌های فابریک همان ورق برش خورده است که در ابعاد دلخواه به‌صورت آماده در بازار وجود دارند. ورق‌های برشی نیز دسته‌ای از ورق‌ها هستند که مطابق با خواست مشتری برش داده می‌شوند. ورق‌های فابریک و برشی در بازار به‌صورت روغنی، رنگی، سیاه و گالوانیزه وجود دارند.

سایزی که در تولید ورق‌های برشی متداول است، عددی بین 1.5 تا 6 متر است. چنانچه مشتری بخواهد ضخامت ورق بیش از 3 میل باشد، می‌تواند آن را سفارش دهد. اندازه ورق‌ها را می‌توانند به درخواست مشتری تغییر دهند.

تختال تنها ماده‌ای نیست که برای تولید ورق‌ها به کار می‌رود. ورق سیاه به طور معمول در گریدهای ST52 و ST37 به‌صورت بسیار گسترده‌ای در صنعت استفاده می‌شود. دو ورق ذکر شده، از محصولات پایه‌ای به شمار می‌روند که در تولید ورق برش خورده دخالت دارند.

این ورق به‌شدت باکیفیت‌اند و دارای مقاومت فوق‌العاده بالایی هستند. دو ورق A283 و A256 نیز از جمله ورق‌هایی هستند که در صنعت تولید ورق برش خورده نقش اساسی ایفا می‌کنند.

مزایای ورق برش خورده 

تا به اینجا با کاربرد ورق‌ها و ویژگی‌های آنان آشنا شدیم. در این بخش از مقاله سعی داریم، برخی از مزایای این محصول را با یکدیگر بررسی کنیم.

 • قیمت ورق برشی در قیاس با کیفیت مطلوب آن بسیار مناسب است
 • این ورق‌ها در برخورد با رطوبت دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند
 • در صنایع گوناگون می‌توان از آن‌ها بهره برد
 • حمل‌ونقل آسانی دارند
 • مشتریان می‌توانند ورق را با ابعاد دلخواه خود سفارش دهند
 • هم به‌صورت رولی و هم در قالب شیت به بازار عرضه می‌شود
 • استفاده از ورق برش خورده در ساختمان‌سازی، استحکام سازه شما را چندین برابر افزایش می‌دهد
 • تنوع بالایی دارند و دسترسی به آن‌ها آسان است

استاندارهای تولید ورق برش خورده

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم ورق برشی ساختمانی و صنعتی اندازه متفاوتی دارد. بااین‌حال برای تولید آن‌ها استانداردهایی وجود دارد. برخی از اندازه‌ها در بازار بیشتر متداول هستند و کارخانه‌ها بیشتر ورق‌ها را در این سایزها تولید می‌کنند.

ورق‌هایی که به‌صورت رولی در بازار هستند، محدودیتی در طول ندارند و افراد می‌توانند به‌اندازه دلخواه آن را برش دهند. برخی از اندازه‌های استاندارد این ورق‌ها به‌صورت زیر است:

 1. ورق‌هایی که در سایز 100 سانتی‌متر تولید می‌شوند
 2. ورق‌هایی که در اندازه 150 سانتی‌متری وجود دارد
 3. ورق‌هایی که در سایز 50 و 200 سانتی‌متری وجود دارند

قیمت ورق برش خورده و خرید آن

قیمت ورق برش خورده را عوامل گوناگونی تعیین می‌کند. مشتریان می‌توانند این ورق‌ها را بسته به ابعادی که مدنظر دارند، سفارش دهند. مجتمع فولاد گیلان، فولاد مبارکه سپاهان، شرکت فولاد کاویان.
همچنین شرکت اکسین خوزستان همگی در حوزه تولید انواع ورق‌های فولادی برش خورده فعالیت دارند. ورق برش خورده تولیدی این شرکت‌ها، معمولاً ضخامتی بین 2 تا 80 میل دارد.

کارخانه تولیدکننده، اندازه ورق، ضخامت و گرید همگی از فاکتورهایی هستند که قیمت ورق برشی را مشخص می‌کنند. البته باتوجه‌ به کیفیت بالای این ورق‌ها و کاربردی که دارند هزینه‌ای که برای خرید آن‌ها پرداخت می‌کنید، کاملاً منطقی خواهد بود.

این ورق‌ها به دلیل برخورداری از خاصیت ضدزنگ آسیب نمی‌بینند، بنابراین تا سال‌های طولانی همچنان قابل‌استفاده خواهند بود. متأسفانه به دلیل عدم تعادل در بازار ایران، نمی‌توان قیمت دقیقی برای محصولات تعیین نمود.

افراد زیادی در زمینه خرید و فروش ورق برش خورده فعالیت دارند، اما این محصول را از مراکز معتبر در این زمینه تهیه کنید.
آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.

قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.