یکی از موارد مهمی که در صنعت ساخت‌و‌ساز در نظر گرفته می‌شود، قیمت تمام شده پروژه است. قیمت تیرآهن نیز مستقیماً بر هزینه پروژه تأثیر دارد، زیرا تیرآهن یکی از پرمصرف‌ترین پروفیل‌های ساختمانی است.

قیمت انواع تیرآهن، معمولاً براساس وزن آنها اعلام می‌شود. در ادامه با انواع تیرآهن و عومل مؤثر بر قیمت آن‌ها آشنا می‌شوید.

 انواع تیرآهن 

انواع تیر ساختمان، تیرآهن‌های IPB، IPN،IPE و تیرآهن لانه زنبوری هستند که تیر زنبوری از برش و جوش دوباره تیرآهن‌ها تولید می‌شود. همچنین می‌توان تیرآهن را براساس خواص مکانیکی و شکل ظاهری آن نیز دسته‌بندی کرد.

انواع تیرآهن

1. تیرآهن IPE

تیرآهن IPE مطابق با استانداردهای اروپایی تولید می‌شود. این نوع تیرآهن با عنوان تیرآهن معمولی نیز شناخته می‌شود و شکل ظاهری آن شبیه حرف انگلیسی I است. تیرآهن ipe، ضخامت ثابتی دارد و اندازه بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان‌ هستند.

تیرآهن معمولی پرمصرف‌ترین نوع تیر ساختمانی محسوب می‌شود، زیرا طراحی استانداردی دارد و مشخصات تیرآهن I نیز کاملا مطابق با جدول اشتال تیرآهن است.

تیرآهن‌های معمولی در سایزهای 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27 و 30 سانتی‌متر و با طول 12 متر تولید ‌می‌شوند.

2. تیرآهن‌ INP

تیرآهن INP، از لحاظ ظاهری شبیه به I انگلیسی است و طبق استانداردهای روسیه و چین و با ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر، تولید می‌شود.
تفاوت عمده‌ این تیرآهن با نوع IPE، این است که در تیر INP، با فاصله‌ گرفتن از جان تیرآهن، ضخامت بال کاهش می‌یابد.

3. تیرآهن‌ IPB (هاش) 

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که تیرآهن هاش چیست؟ در پاسخ باید گفت تیرآهن IPB همان تیرآهن هاش است که با عنوان تیرآهن بال‌ پهن نیز شناخته می‌شود.
با توجه به مشخصات تیرآهن‌ هاش که از ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر تولید می‌شود، در ساخت ساختمان‌های بزرگ تجاری، سوله‌ها و… از این تیر، استفاده می‌شود.

انواع تیرآهن هاش بر اساس وزن

تیرآهن هاش یا بال پهن، به 3 دسته هاش سبک، تیرآهن هاش سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌شود.

  • HEA: تیرآهن‌ بال پهن سبک 
  • HEB: تیرآهن‌ IPB سنگین 
  • HEM: هاش فوق سنگین

4. تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه‌ زنبوری (CPE) که با نام تیرآهن شبکه نیز شناخته می‌شود. تیرآهن شبکه، به صورت سفارشی تولید می‌شود و در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

کاربردهای اصلی تیرآهن 

تیرآهن‌‌های IPN، IPB، IPE و تیرآهن لانه زنبوری از کاربردی‌‌ترین انواع تیرآهن هستند که در قسمت‌های مختلف ساختمان، ساخت پل و سازه‌های صنعتی و فلزی و با هدف انتقال نیروهای خمشی و برشی بکار می‌روند.

مهمترین کاربرد تیرآهن در ساخت اسکلت‌های فولادی است. در ساخت اسکلت ساختمان‌ در ابتدا از چدن و یا فولاد کم کربن استفاده می‌شد، اما با گذشت زمان، فولاد جایگزین این دو آلیاژ شد. در حال حاضر در ساختمان‌های اسکلت فلزی، از انواع تیرآهن استفاده می‌شود. مهمترین کاربردهای تیرآهن عبارتند از:

  • ستون؛ در ساختمان‌ با اسکلت فلزی
  • کفی ستون (اتصال به ستون‌ها)
  • تیر اصلی (شاه‌تیر)

سایزهای تیرآهن

تیرآهن‌ها در سایزهای 12، 14، 16، 18 ، 20 و…بسته به نوع پروژه و نوع کاربری تیر، تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیرآهن 12

تیرآهن سایز 12 با محدوده وزنی بین 10.4 الی 26.8 کیلوگرم در ازای هر متر و استاندارد مورد استفاده برای ساخت، تولید می‌شود.

تیرآهن 14

یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین نوع تیرآهن، تیرآهن سایز 14 است. محدوده وزنی بین 12.9 الی 33.7 کیلوگرم دارد و در اکثر کارخانه‌های تولید تیرآهن داخلی، ساخته می‌شود.

تیرآهن 16

تیرآهن سایز 16 بر اساس استانداردهای متفاوت، در وزن‌های بین 15.8 الی 41.6 کیلوگرم تولید می‌شود.

تیرآهن 18

تیرآهن سایز 18، طبق استانداردهای IPE ،INP و IPB تولید و با وزن حدود 18.8 الی 49.1 کیلوگرم تولید می‌شود. این نوع تیر در سازه‌های بزرگ و سنگین کاربرد دارد.

تیرآهن 20

یکی از متداول‌ترین نوع تیر، تیرآهن سایز 20 است که وزنی معادل 22.4 تا 60 کیلوگرم دارد. این سایز تیرآهن، به دلیل وزن و مقاومت بالا، غالبا در سازه‌های بزرگ و یا در طبقات زیرین سازه استفاده می‌شود.‌

جدول وزن و محاسبه قیمت روز تیرآهن

مراجعه به جدول وزن تیرآهن‌‌های موجود در بازارآهن برای و محاسبه قیمت تیرآهن روز و تخمین هزینه پروژه بسیار مهم است.

هر کارخانه برای تیرآهن‌های تولیدی خود در مدل و سایزهای مختلف (تیرآهن IPE، تیرآهن هاش بال پهن HEB-IPB و…) جدول وزن تهیه می‌کند و در اختیار خریداران قرار می‌دهد تا نیازی به محاسبه وزن تیرآهن به صورت جداگانه نداشته باشند.

به طور مثال برای محاسبه قیمت روز آهن 14 اصفهان در مشهد فقط کافیست به جدول وزن تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان مراجعه و به راحتی قیمت هر شاخه تیرآهن اصفهان را محاسبه کنید.

وزن و قیمت روز تیرآهن رابطه ‌مستقیمی با یکدیگر دارند و براساس وزن تیرآهن، قیمت این محصول، محاسبه و اعلام می‌شود.

محاسبه وزن انواع تیرآهن

یکی از مهمترین مواردی که در انتخاب و خرید تیرآهن، تاثیر دارد، ابعاد و وزن آن است. که بر اساس این فاکتورها قیمت تیرآهن نیز مشخص می‌شود.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری

وزن تیرآهن لانه زنبوری (Kg): طول تیرآهن (m) * وزن یک متر تیرآهن لانه زنبوری از جدول اشتال

فرمول محاسبه وزن تیرآهن معمولی

وزن تیرآهن معمولی یا هاش (Kg): وزن یک متر تیرآهن از جدول اشتال * طول تیرآهن (m)

 خرید تیرآهن از آهن اسپات

به غیر از کارخانه آهن اصفهان، کارخانجات تولید تیرآهن زیادی در کشور فعالیت دارند که می‌توانید تیرآهن‌های مورد نیاز خود را بدون واسطه و به صورت مستقیم از آهن اسپات، تهیه کنید.

برای استعلام قیمت روز تیرآهن و دریافت مشاوره خرید تیرآهن و سایر محصولات فولادی از درب کارخانه، می‌توانید با شماره 91005131-021 تماس بگیرید.