ناودانی نوعی فولادی شاخه‌ای فلزی با سطح مقطع U شکل است. ناودانی 10 فولادی را از ضایعات آهن تولید ‌می‌کنند. جنس این ناودانی از فولاد است و بر همین اساس دارای مقاومت بالایی در شرایط محیطی مختلف می باشد. این مقطع در صنعت ساخت و ساز دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و کاربرد گسترده‌ای دارد.

وزن ناودانی 10

همانطور که اشاره شد ناودانی 10 و به طور کلی تسمه‌های کوره ای با طول 6 متر تولید و به بازار عرضه ‌می‌گردند. وزن هر شاخه 6 متری برابر 39kg است. بسته بندی سفارش ناودانی حدود 2 تن وزن دارد. در نتیجه هر بسته ناودانی 10 آهنی حاوی حدود 50 شاخه ‌می‌باشد.

سایزبندی ناودانی‌ها به چه صورت تعیین ‌می‌‌شود؟

سایزبندی ناودانی‌ها بر اساس ارتفاع آن‌ها صورت ‌می‌‌گیرد. این عدد نیز برحسب سانتی‌ متر اعلام ‌می‌‌شود. به ‌عبارت ‌دیگر در صورتی‌ که بال‌های یک ناودانی دارای ارتفاع 10 سانتی‌متر باشند، به آن ناودانی 10 گفته ‌می‌شود.

انواع ناودانی‌ها ازلحاظ شکل ظاهری، وزن، جنس، روش تولید و کاربرد متفاوت ‌اند. هر یک از این انواع نیز دارای مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی هستند که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید.

ابعاد ناودانی 10 طول شاخه‌های ناودانی معادل 12 متر است. در عین حال به دلیل تسهیل در حمل و نقل، آن‌ها را به صورت شاخه‌های 6 متری برش ‌می‌دهند. وجه داخلی ناودانی 10 معادل 100 میلیمتر یا 10 سانتی متر است. اندازه باله‌های این محصول 45mm و ضخامت آن‌ها نیز 5 mm ‌می‌باشد. به این ترتیب پشت تا پشت ناودانی 10 فولادی حدودا 90 mm است. ضخامت جان وجه اصلی ناودانی نیز، 5 mm است.

ویژگی‌های ناودانی 10

ناودانی 10 به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر، بسیار پرکاربرد است:

 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه‌ها و خرپاها
 • مقاومت ناودانی در برابر تنش‌های بزرگ (قانون هوک و خاصیت ارتجاعی فولاد)
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
 • مقاومت در برابر ضربه
 • کم بودن میزان پرتی ناودانی

مهمترین کاربردهای ناودانی عبارتند از:

 1. کاربرد در ترمیم دیوار تخریب شده یک بنا به عنوان مهار بند
 2. کاربرد در ساخت قاب‌های فلزی برای تجهیزات صنعتی
 3. استفاده به عنوان پایه برای تجهیزات ترافیکی، گارد ریل
 4. استفاده برای ساخت ساپورت لوله در سیستم‌های پایپینگ و پایپ لاین
 5. استفاده در ساخت چهارچوب در و پنجره آهنی ساده
 6. استفاده در خرپاها، بادبندها و ستون‌های به کار رفته در ساختمان‌های بلند
 7. استفاده در ساخت اسکلت‌های فلزی به کار رفته در کامیون‌ها و ماشین آلات سنگین

انواع ناودانی از نظر فرایند تولید

ناودانی‌ها را از جهت فرآیند ساخت و تولید آن‌ها به دو دسته کلی تقسیم ‌می‌کنند. در ادامه اطلاعاتی در مورد این دو دسته به شما ارائه خواهیم داد:

 • ناودانی فابریک:

ناودانی فابریک از طریق فرآیند نورد، تولید ‌می‌شود. در این روش، شمش در دستگاه نورد قرار داده ‌می‌شود و با ایجاد گرما و حرارت محصول خروجی به صورت یک رول صاف خارج ‌می‌شود. در مرحله بعد رول‌ها دردمای بالا از میان غلطک‌های دستگاه نورد عبور کرده وبه شکل ناودانی در ‌می‌آیند.

در آخرین مرحله نیز قطعات سرد شده و دمای آن‌ها را پایین ‌می‌آورند. سرد شدن ناودانی 10 باعث ‌می‌شود که متریال به کار رفته در آن دچار انقباض شده و به همین دلیل نمی‌توان قطعه ای با ابعاد دقیق به دست آورد.

 • ناودانی پرسی:

ناودانی پرسی حاصل انجام عملیات پرسکاری روی ورق فلزی است. در این روش ورق با طول مشخص وارد دستگاه پرس شده و به شکل ناودانی فرم داده ‌می‌شود. ناودانی پرسی به دلیل فشار پرس در محل اتصال جان به بال دارای ضخامت کمتری است. با این حال به دلیل سرعت بالای پرسکاری و همچنین ابعاد دقیق و صاف بودن لبه‌های آن بسیار پرکاربرد ‌می‌باشد.

خط تولید ناودانی 10  چگونه است؟

همان گونه که گفته شد ناودانی دو نوع پرسی و فابریک دارد. تولید ناودانی پرسی همانند نبشی پرسی،  قوطی و پروفیل، پروفیل در و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی سرد و از طریق دستگاه رول فورمینگ صورت ‌می‌گیرد. ابتدا ورق به پهنای مورد نیاز برش داده ‌می‌شود و در ابتدای خط تولید قرار ‌می‌گیرد، پس از آن با عبور از میان قالب‌های پرس، شکل ناودانی به خود ‌می‌گیرد. پس از آن شاخه‌های 10 متری برش داده شده و برای بسته بندی به سمت انبار هدایت ‌می‌شوند.

کارخانه‌های تولید کننده ناودانی 10

از جمله برترین کارخانجات تولید ناودانی 10 باید به تولید کنندگان مطرح زیر اشاره کرد:

 • ناودانی ناب تبریز
 • ناودانی نورد یاران زنجان
 • ناودانی شکفته مشهد
 • مجتمع فولاد البرز غرب
 • شرکت صبا فولاد منظومه
 • ناودانی فایکو – فولاد البزر ایرانیان
 • صنایع فولاد کوهپایه

استانداردهای تعیین شده در تولید ناودانی

ناودانی‌ها را از نظر کاربرد به دو صورت U و C تولید ‌می‌کنند. به همین منظور دو استاندارد UPE و UPN را برای تولید ناودانی در نظر گرفته اند. تفاوت عمده این دو استاندارد در بال‌‌های به کار رفته در هر یک از این دو مورد است.

استاندارد UPE بال‌‌های موازی دارد و به ناودانی C اختصاص پیدا کرده است. در حالی که استاندارد UPN بال‌های مخروطی شکل دارد و برای ناودانی‌ U مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو استاندارد در کشور ایران مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.

توجه داشته باشید که در کشورهای دیگر، استانداردهای متفاوتی مد نظر قرار داده ‌می‌‌شود که ما در این قسمت به دو مورد از آن‌ها اشاره ‌می‌کنیم. در فرانسه دو استاندارد NFA 45-255 و DIN EN ISO 12944-3 برای ناودانی در نظر گرفته شده که در برابر خوردگی مقاوم ‌می‌باشد.

قیمت ناودانی نمره 10

قیمت ناودانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این پارامترها شامل قیمت مواد اولیه، هزینه حمل و نقل، نرخ ارز خارجی، قیمت بازارهای داخلی و خارجی فولاد و آهن، انرژِی مصرف شده کارخانه و مواردی از این دست ‌می‌باشند که در محاسبه قیمت ناودانی تاثیرگذار هستند.

کلام پایانی

در صورتی که قصد خرید ناودانی 10 یا سایر محصولات مربوطه را دارید، برای اطلاع از قیمت به روز آن‌ها ‌می‌توانید به وب سایت آهن اسپات رجوع کنید. آهن اسپات مرجعی دقیق و معتبر برای استعلام قیمت از معتبرترین کارخانجات فولاد کشور ایران است.