همان­طور که می­دانید که فلزات در تمامی صنایع کاربرد دارند و می­توان تمامی صنایع را وابسته به فلزات دانست. در برخی صنایع زنگ‌زدگی و خوردگی فلزات مشکلاتی را به وجود می­آورد؛ به همین جهت، باید روی سطح این فلزات یک‌لایه محافظت‌کننده قرار بدهیم تا این از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری به عمل آید. به همین دلیل ورق پانچ گالوانیزه امروزه بسیار در صنایع پرکاربرد است. در ادامه این بخش، کمی به معرفی فرایند گالوانیزاسیون و خود محصول می­پردازیم.

یکی از عمل­هایی که می­توانید در این راستا انجام دهید، فرایند گالوانیزاسیون است. در این فرایند شما می­توانید ورق­های فلزی را گالوانیزه کنید تا این فلزات دیگر زنگ نزنند و دچار شکستگی نشوند. اگر در صنعت مدنظر شما، ورق پانچ موردنیاز باشد، می­توان پس از فرایند گالوانیزاسیون، ورق گالوانیزه را پانچ کنید.

ورق پانچ گالوانیزه یکی از پرکاربردترین محصولات در تولید محصولات ثانویه و صنایع مختلف است که توسط شرکت­های مختلفی در ایران به تولید می­رسد و مشتریان داخلی زیادی دارد. به همین علت در این مقاله به این موضوع پرداختیم؛ بنابراین اگر شما عزیزان نیز علاقه­مندید تا در مورد ورق پانچ و مطالب مرتبط با آن، مانند قیمت این ورق از نوع گالوانیزه، اطلاعاتی را به دست آورید، تا پایان همراه ما باشید.

فرایند تولید ورق پانچ گالوانیزه

در بخش اول، کمی به نحوه تولید این محصول یا همان ورق مشبک گالوانیزه پرداختیم و توضیح دادیم که برای افزایش استحکام و مقاومت ورق آهنی یا فولادی، فلزی مانند فلز روی را بر روی آن قرار می­دهیم. به همین میزان، هر چه ضخامت فلز روی بیشتر باشد، مقاومت ورق در برابر زنگ‌زدگی نیز بیشتر خواهد بود. پس از انجام فرایند گالوانیزاسیون، ورق برای پانچ شدن تحت‌فشار پرس دستگاه پانچ می­رود و در این مرحله چندین نوع پانچ مختلف می­تواند بر روی ورق انجام شود که از انواع آن، می­توان به پانچ­های دایره­ای، مستطیلی، مربعی و… اشاره کرد.

سایز و ضخامت ورق پانچ گالوانیزه

دست شما عزیزان در خرید ورق پانچ گالوانیزه کاملاً باز است و می­توانید بر حسب نیاز صنعت خود اقدام به انتخاب سایز ورق گالوانیزه پانچ شده نمایید. سایز معمول این ورق­ها 2*1 متر است اما این سایز می­تواند بر حسب نیاز مشتری تغییر کند. ضمناً باید اشاره کنیم که معمولاً سایز ورق مشبک گالوانیزه، 0.8 میلی­متر است.

مزایا و ویژگی‌­های ورق پانچ گالوانیزه

مهم­ترین ویژگی­‌های این محصول به شرح زیر است:

  • این محصول در محیط­های مرطوب و اسیدی، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی نشان می­دهد.
  • این محصول در برابر شکستگی مقاومت خوبی نشان می­دهد و باگذشت زمان دچار سایش نمی­شود. پس می­توان نتیجه گرفت که مقاومت مکانیکی بالای این محصول، دلیلی بر پرکاربرد بودن آن است.
  • ورق پانچ گالوانیزه در برابر صوت و الکتریسیته عایق است.
  • از نظر اقتصادی، محصولی به‌صرفه و ارزان است.
  • نصب این محصول به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن صورت می­پذیرد و برای اجرای پروژه­های مربوط نیاز به‌صرف زمان زیادی ندارید.

مقاومت در برابر عوامل گوناگون باعث شده است تا صنایع مختلف به این محصول علاقه بیابند. دیگر دلیل محبوبیت این محصول، وجود سوراخ در این محصول است و این ویژگی فیزیکی باعث شده تا این محصول در محیط­های گوناگونی مانند محیط­های مرطوب، کارخانه­ها، فاضلاب­ها و…. کاربرد داشته باشد.

کاربردهای ورق پارچ گالوانیزه

ورق پانچ گالوانیزه با توجه ­به مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و طی فرایند پانچ، بسیار پرکاربرد است و در صنایع متفاوتی به کار می­رود. از جمله کاربردهای این ورق را می­توان به کاربرد در ساخت هواکش موتورخانه‌­ها، ساخت لوازم‌خانگی، ساخت وسایل تزیینی و دکوری، نیروگاه­‌های برق، دکل­‌های مخابراتی، درب ورودی پارکینگ­‌ها، ساختمان­‌های مسکونی، انبارها، صنایع کشاورزی، گیاهی و غذایی، ساخت دیواره­‌ها و سقف آسانسور، صنایع ماشین‌سازی و آب، صنایع غذایی، ساخت حفاظ برای امکان حساس نظامی مانند پادگان­ها، صنایع پتروشیمی، صنعت عمران و شهرسازی و صنعت خودرو اشاره کرد.

به طور مثال، یکی از کاربردهای این محصول در صنعت خودرو است که در این بخش کمی به توضیح آن می‌پردازیم. ورق­های پانچ گالوانیزه در تولید قطعات ماشین آلات راهسازی، کشاورزی، ماشین آلات سبک و سنگین و… استفاده می­شود. از جمله این قطعات می­توان به انواع فیلترهای هوا و روغن، شبکه­های تهویه و خنک کن، موتور تهویه در ماشین آلات سنگین، گریل­های رادیاتور و… اشاره کرد.

باتوجه­ به این لیست می­توان اذعان کرد که این محصول، محصولی بسیار مهم در صنعت است و بررسی قیمت لحظه­‌ای آن می­توان امری مهم و مؤثر باشد. آهن اسپات، امکان بررسی قیمت ورق گالوانیزه پانچ شده را برای شما عزیزان فراهم ساخته تا بتوانید به راحتی این مهم را به انجام برسانید. در این وب‌سایت می­توانید شرایط فروش این محصول در کارخانه‌های مختلف را بررسی نمایید و اطلاعات لازم در مورد محصولات هر شرکت را به دست آورید.

قیمت ورق پانچ گالوانیزه

این محصول قیمت مناسب و به­‌صرفه‌­ای دارد و این موضوع مزید بر علت شده است تا در صنایع مختلف به کار رود. قیمت ورق پانچ شده گالوانیزه به عوامل مختلفی مانند ضخامت ورق گالوانیزه و چشمه پانچ شده بستگی دارد. این موضوع باعث شده است تا قیمت ورق­ه‌های پانچ گالوانیزه تولید شده در چشمه‌­های متفاوت و با ضخامت مختلف، قیمتی متفاوتی داشته باشند. صدالبته که قیمت آهن و فلز روی به‌کاررفته در ورق مشبک گالوانیزه نیز می­‌تواند بر روی قیمت این محصول تأثیر داشته باشد.

شما عزیزان می­توانید قیمت انواع ورق­ پانچ گالوانیزه را بر روی وب­سایت آهن اسپات بررسی نمایید و از قیمت ورق­ه‌ای با ضخامت 0.5، 0.6، 1، 2، 1.5، 1.25 میلی­متر آگاه شوید.

جمع‌بندی

آهن اسپات به‌عنوان مرجع قیمت لحظه­‌ای محصولات فولادی در سراسر کشور در دسترس شما عزیزان قرار دارد تا بتوانید قیمت محصولاتی مانند ورق پانچ گالوانیزه را بررسی کنید و برای خرید این دسته از محصولات تصمیم­ گیری کنید. این وب‌سایت محصولات کارخانه‌های مختلف را پوشش داده است و قیمت تمامی محصولات این کارخانه‌ها بر روی وب‌سایت آهن اسپات موجود است و می‌­توانید مواردی مانند نمودار قیمت و… را بررسی نمایید.