از دیگر محصولات فولادی مورد استفاده در خصوص ایمن سازی و مقاومت بخشیدن به سازه‌ها و پروژه‌های مسکونی، تیرآهن 20 می‌باشد. تیرآهن 20 جز قطعات فولادی نیمه سنگین به حساب می‌آید که در اکثر کارخانه‌های فولادی ایران هم‌چون کارخانه ذوب آهن اصفهان و کارخانه فایکو تولید و به بازار عرضه می‌شود.

حتی اگر مدت زمان کوتاهی در بازار آهن آلات کشور به دنبال خرید این محصول بوده باشید، صد در صد نام تیرآهن‌های ذوب اصفهان به گوشتان خورده است. فروشندگان زیادی به دلیل کیفیت بالای این محصولات، خرید آن‌ها را به مشتریان خود توصیه می‌کنند.

شما می‌توانید برای مشاهده قیمت تیرآهن 20 تولیدی کارخانجات مختلف مثل قیمت تیرآهن ۲۰ اصفهان، قیمت تیرآهن ۲۰ فایکو و… به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

تیرآهن 20

مشخصه‌های تیرآهن 20

تیرآهن 20 شاخه‌ای، دارای طول 12 متر و هم‌چنین شکل سطح مقطع آن به صورت حرف انگلیسی H می‌باشد. ارتفاع سطح مقطع این محصول 20 سانتی متر است که همین امر موجب نام گذاری این محصول بدین صورت شده است.

از دیگر ویژگی‌های ظاهری تیرآهن 20 می‌توانیم بگوییم که ضخامت جان، 5.6 میلی‌ متر و ضخامت بال آن نیز، 8.5 میلی متر است و هم‌چنین وزن شاخه 12 متری این محصول برابر با 268.8 کیلوگرم می‌باشد.

تیرآهن 20، زیر مجموعه تیرآهن‌های استاندارد IPE می‌باشد. لازم به ذکر این نکته است که تمامی تیرآهن‌های موجود در بازار دارای استاندارد می‌باشند. IPE استاندارد ایران و اروپا، INP استاندارد چین و روسیه و استاندارد IPB تیرآهن‌های دارای بال پهن می‌باشد.

تیرآهن‌های استاندارد IPE در کشور ایران و کشور‌های اروپایی تولید می‌شوند و ظاهر آن‌ها مانند حرف انگلیسی I است و ضخامت بال این نوع تیرآهن‌ها همیشه ثابت بوده و هیچ گونه تغییری نمی‌کنند. این نوع تیرآهن‌ها در ایران کاربرد فراوانی دارند.

کاربرد تیرآهن 20

تیرآهن یکی از عناصر اساسی و بسیار مهم در ساخت و ساز به شمار می‌آید. تیرآهن‌ها وظیفه حمل فشارهای تنشی و خمشی وارد بر ساختمان را دارند. در این بخش ما به کاربرد‌های فراوان تیرآهن 20 در ساختمان سازی می‌کنیم:

1. اسکلت سازه فولادی

در ساختمان سازی می‌توان برای مقاوم سازی اسکلت سازه از این محصول بهره مند شد.

2. کفی ستون

این محصول در صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی به کار می‌رود.

3. ستون

ستون، انتقال دهنده نیرو‌های عمودی و نیروی افقی باد به فونداسیون ساختمان است که از تیرآهن 20 با عنوان ستون در سازه‌ها استفاده می‌شود. ستون‌ها در ساختمان‌های اسکلت فلزی به 3 صورت استفاده می شوند:

ستون‌های وسط که اگر آن‌ها را از مرکز یک مربع در نظر بگیریم، بار کل مربع را منتقل می‌کنند و ستون‌های کناری که نصف بار مربع و در آخر ستون‌های گوشه که یک چهارم بار مربع را منتقل می‌کنند.

4. تیرک‌های میانی

تیرک‌ها اعضای میانجی یا ستون در ساختمان سازی هستند؛ که از تیرآهن‌های کوچک به عنوان تیرک‌های میانی استفاده می‌شود. وظیفه اصلی این تیرک‌ها، اتصال غیر مستقیم تیر اصلی به ستون‌ها و انتقال بار به تیر اصلی است.

5. تیر‌های باریک کرومیت

این تیر‌ها از تیرک‌ها باریک‌تر بوده، اما طول آن‌ها بلند‌تر است به همین دلیل نام آن‌ها را تیر باریک گذاشته‌اند.

6. ساخت خرپا

از این محصول در ساخت خرپا نیز استفاده می‌شود.

ویژگی‌های مثبت و منفی تیرآهن 20

  • ویژگی‌های مثبت تیرآهن 20

نصب آسان و سریع تیرآهن 20، یکی از ویژگی‌های مثبت این محصول می‌باشد که این عمل با کمک افراد متخصص صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود حتماً در نصب و اجرای این محصول از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید زیرا که آن‌ها با نصب تیرآهن‌های مختلف می‌توانند این کار را بدون نقص انجام دهند.

یکی دیگر از کاربردی‌ترین و بهترین مزایای تیرآهن 20، ساخت این پروفیل است که به صورت سفارشی انجام می‌شود و تولید آن‌ها در کارخانه می باشد. بدین منظور که اگر می‌خواهید از این محصول در ساخت بنای خود استفاده کنید می‌توانید بدون این‌که سفارش دهید، آن را تهیه نمایید.

البته ناگفته نماند که برای ساخت ساختمان‌های خاص و ویژه که به محصولات فولادی بسیار زیادی احتیاج دارد، باید سفارش خود را ثبت کنید. گر چه ساخت این نوع پروفیل‌ها برای کارخانه‌ها آسان می‌باشد و می‌توانند در مدت زمان کم، این محصول را تولید نمایند.

برخی از افراد گمان می‌کنند که نمی توان چندین تیرآهن را به یک‌دیگر متصل کرد. مطمئناً این نظر اشتباهی در خصوص این نوع پروفیل می‌باشد و می توان گفت که این قطعات به راحتی به یک‌دیگر متصل می‌شوند مخصوصا در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیادی دارند.

یکی دیگر از مزایای این محصول نسبت به بتن، نداشتن عمر طراحی است. عمر سازه‌های بتن بین 50 تا 60 سال تعیین می‌شود، چرا که مقاومت بتن به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

تیرآهن 20 و هم‌چنین دیگر سازه‌های فلزی دارای مقاومت کششی بالاتر و انعطاف بیش‌تر در برابر فشارهای وارده است. این مزیت در کنار وزن کم این محصولات موجب می‌شود تا اسکلت فلزی ساختمان در برابر زلزله دارای استقامت بالایی باشد.

  • ویژگی‌های منفی تیرآهن 20

تیرآهن 20 معمولاً از فولاد معمولی ساخته می‌شود و به همین علت پتانسیل زنگ زدگی بالایی دارد. این مشکل می‌تواند عمر سازه را کاهش دهد. به همین دلیل در مناطق با رطوبت بالا از سازه‌های فلزی استفاده نمی‌شود.

هم‌چنین تیرآهن‌ها در دمای بالا دچار تغییر شکل می‌شوند و به هنگام آتش سوزی آسیب زیادی به ساختمان می‌رسد. البته می‌توان گفت با پاشیدن بتن به تیرآهن این مشکل تا حد زیادی حل کرد.

آخرین ویژگی منفی تیرآهن 20، این است که نیاز زیادی به نیرو متخصص دارد که در مقایسه با ساخت اسکلت بتنی، عملی تخصصی محسوب می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که برای ساخت این نوع اسکلت به نظارت و کنترل بیشتری نیاز داشته باشد.

تیرآهن 20

خرید تیرآهن 20

آن‌چه که خریداران قبل از تهیه تیرآهن و یا هرگونه مصالح ساختمانی باید به آن توجه داشته باشند برند تولید کننده و یا کارخانه سازنده است. تیرآهن‌ها در داخل کشور از سوی کارخانه‌های متعددی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

از جمله معروف‌ترین تولید کنندگان تیرآهن در داخل کشور می‌توان به کارخانه‌های ذوب ‌آهن اصفهان، کارخانه فایکو، کارخانه بناب تبریز، کارخانه آریان فولاد و هم‌چنین کارخانه تیرآهن اهواز اشاره کرد.

نکته مهم دیگری که در خرید تیرآهن 20 باید توجه داشته باشید این است که عرضه تیرآهن به دو صورت شاخه‌ای و کیلویی صورت می‌پذیرد.

در صورت اقدام به خرید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به علت نوسانات در بازار آهن گرفتن تأیید قیمت تیرآهن ۲۰ الزامی می‌باشد.

قیمت تیرآهن 20 تحویل کارخانه، به صورت کیلویی و هم‌چنین تحویل از بنگاه به صورت شاخه‌ای می‌باشد.

هم‌چنین لازم به ذکر این نکته است که قیمت تیراهن ۲۰ متأثر از افزایش یا کاهش نرخ ارز، دچار تغییر و نوسان می‌شود.

شما می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه نموده و با مشاهده قیمت تیر آهن 20 ، این محصول را خریداری نمایید. هم‌چنین در صورت داشتن سؤالات تخصصی درباره محصولات فلزی با کارشناسان آهن اسپات تماس حاصل فرمایید.

کارشناسان مجموعه آهن اسپات، با مشاوره و راهنمایی شما، سرمایه گذاری و خرید به صرفه‌ای را برایتان رقم می‌زنند.