یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات و مقاطع فولادی برای طراحی و ساخت یک ساختمان یا یک سازه، تیرآهن 12 است.

تیرآهن‌­ها به‌طورکلی وظیفه دارند تا بارهای وارده به سازه­‌ها را تحمل کنند و این موضوع باعث می‌­شود تا استفاده از تیرآهن از اهمیت بالایی برخوردار باشد و این محصولات فولادی بسیار پرکاربرد باشد.

این حجم از استفادۀ بالا از تیرآهن­ باعث شده تا این مقطع فولادی به محصولی مهم و استراتژیک در بازار کشورهای صنعتی تبدیل شود و تولید داخلی آن نیز به امری ضروری تبدیل گردد.

در ایران کارخانه­‌های متعددی اقدام به تولید انواع تیرآهن­ ها علی‌الخصوص تیرآهن 12 کرده‌اند تا کشور از واردات این محصول استراتژیک بی‌نیاز شود.
در ادامه، علاوه بر بررسی کارخانجات تولیدکننده تیرآهن 12، با کاربرد تیرآهن، استعلام قیمت تیرآهن 12 و خرید تیرآهن نیز آشنا خواهید شد.

تیر سایز 12

تیرآهن 12 

تیرآهن‌های تولیدشده در ایران دارای استاندارد IPE هستند؛ اگر از سطح مقطع به تیرآهن‌های دارای استاندارد IPE نگاه کنیم، سطح مقطع آن دارای شکل (I) است. این نوع از تیرآهن‌ها، از دو بال (بخش افقی سطح مقطع) و یک جان (بخش عمودی سطح مقطع) تشکیل شده‌اند.

مهم‌ترین ویژگی تیرآهن‌های دارای این استاندارد این است که اندازه بال‌ها و جان در تمامی طول تیرآهن، ثابت و یکسان است و تغییری در اندازۀ آنها دیده نمی‌شود.
برای شماره‌گذاری تیرآهن‌های دارای استاندارد IPE از مقدار طول جان تیرآهن‌ها استفاده می‌کنند، به طور مثال، زمانی که می‌گوییم این تیرآهن 12 است، به این معنا است که طول جان این تیرآهن 12 سانتی‌متر است.

روش ساخت تیرآهن 12 

تیرآهن 12 مورداستفاده در ایران دارای استاندارد IPE است و در این بخش قصد داریم تا روش کلی ساخت تیرآهن‌های دارای این استاندارد را برای شما عزیزان شرح دهیم.

برای تولید تیرآهن‌های دارای این استاندارد، در ابتدا شمش فولادی که از نوع شمشه است را درون کوره‌های حرارتی نورد می‌ریزند و پس از اینکه دما به میزان مدنظر رسید، شمش فولادی را از قفسه‌های نورد ابتدایی عبور می‌دهند.
هدف از عبور دادن شمش فولادی از این قفسه‌ها این است که مقطع کاهش و طول شمش فولادی افزایش یابد.

بعدازاین مرحله، ترکیب را از قفسه‌های میانی و پایانی نورد عبور می‌دهند تا تیرآهن به شکل نهایی شکل گیرد. سپس محصول نهایی را در طول‌های مدنظر برش می‌دهند و فرایند بسته‌بندی را آغاز می‌کنند.

مشخصات و کاربردهای تیرآهن 12

طول جان تیرآهن 12 همان‌طور که اشاره شد، 12 سانتی‌متر و طول بال آن نیز 64 میلی‌متر است. باتوجه‌به این ابعاد، هر متر از تیرآهن دارای وزن 10.4 کیلوگرم است. با این حساب، وزن یک شاخه 12 متری استاندارد از این نوع تیرآهن، باید 124.8 کیلوگرم وزن داشته باشد.

البته وزن ذکرشده در حالت استاندارد است و معمولاً وزن محصولات کارخانه‌های مختلف، کمی با این وزن متفاوت است! به طور مثال، وزن هر شاخه از تیرآهن تولیدشده توسط کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، چیزی در حدود 126 کیلوگرم است.

تیرآهن 12 از پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساخت ساختمان و سازه‌ها است و از جمله کاربردهای آن می‌توان به کاربرد در ساخت ستون یا تیرک‌ها اشاره کرد.
البته باید متذکر شویم که هنگامی که سازه بزرگ باشد، دیگر از این نوع تیرآهن برای ساخت ستون استفاده نمی‌کنیم و این تیرآهن در این شرایط تنها در تیرک‌های فرعی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا مقاومت این محصول به شکلی نیست که بتواند فشار وارده را تحمل نماید و ممکن است دچار خمیدگی و شکستگی شود.

مقاومت مناسب و وزن سبک این محصول باعث شده تا بتوان از این تیرآهن  در ساخت بخش‌های ظریف ساختمان مانند پوشش سقف و… استفاده کرد.

تیرآهن 12

کارخانجات تولیدکننده تیرآهن 12 در ایران

کارخانه‌های متعددی در ایران برای رفع نیاز بازار داخلی به این محصول، اقدام به تولید تیرآهن 12 کرده‌اند و بدیهی است که وزن و قیمت تیر اهن 12 تولیدی هر کارخانه، با قیمت محصول کارخانه دیگر متفاوت خواهد بود.

لیست کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن به شرح زیر است:

معمولاً مصرف‌کنندگان علاوه بر بررسی کیفیت و مشخصات محصول، قیمت تیر آهن 12 را نیز مدنظر قرار می‌دهند و سعی می‌کنند بهترین تصمیم‌گیری را در مورد خرید تیرآهن اتخاذ نمایند.

استعلام قیمت تیرآهن 12

همواره قیمت از مهم‌ترین عوامل خرید یک محصول بوده و معمولاً اولین موضوعی که مشتریان مورد بررسی قرار می‌دهند، قیمت محصول است.
تیرآهن 12
نیز از این قاعده مستثنی نیست و قیمت تیرآهن 12 اولین چیزی است که مشتریان در فرایند خرید این محصول مدنظر قرار می‌دهند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اطلاع یافتن از قیمت لحظه‌ای تیرآهن12، برای فعالان صنعت ساختمان‌سازی بسیار حائز اهمیت است.

آهن اسپات به‌عنوان مرجع اطلاع‌رسانی قیمت لحظه‌ای محصولات فولادی آماده است تا به شما عزیزان در این زمینه خدمات مدنظر را ارائه دهد و شما را از قیمت لحظه‌ای محصولات فولادی از جمله قیمت تیر آهن 12، آگاه سازد.

بررسی و مقایسه قیمت تیرآهن در آهن اسپات

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، وزن و قیمت تیرآهن 12 بسته به کارخانه تولیدکننده می‌تواند متغیر باشد و این موضوع باعث می‌شود تا شما به‌عنوان مشتری بتوانید مشخصات و قیمت این محصولات را با یکدیگر مقایسه کنید و باتوجه‌به شرایط پروژه خود، بهترین تصمیم را برای خرید این محصول اتخاذ نمایید.

آهن اسپات امکان مقایسه‌ قیمتها را برای خریداران آهن آلات فراهم کرده است. بنابراین شما از طریق این وب‌سایت می‌توانید قیمت تیرآهن تولیدی کارخانه‌های مختلف را بررسی نمایید.
به طور مثال، شما می‌توانید با مراجعه به بخش‌های مختلف این وب‌سایت، قیمت تیرآهن اصفهان، قیمت تیرآهن اهواز و قیمت تیرآهن فایکو را مطالعه نمایید و پس از بررسی کامل مشخصات، تصمیم بگیرید که کدام یک از این محصولات را خریداری نمایید.