توری مش به نوعی از توری مفتولی اطلاق می‌شود که برای ساخت آن از میلگردهای فولادی استفاده می‌کنند که به صورت طول و عرضی ( تار و پودی) که دارای زاویه قائمه هستند به یکدیگر متصل می‌شوند. در مورد روش اتصال میلگردها به این شکل است که میلگردهای افقی را بر روی میلگردهای عمودی قرار می‌دهند و محل تقاطع آن‌ها را به وسیله جوش نقطه ای به همدیگر اتصال پیدا می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که میلگردهایی که به شکل عمودی و افقی قرار گرفته‌اند حرکت نکنند.

کاربرد توری مش چیست؟

یکی از علت‌های اصلی استقبال مهندسان از این سازه‌ها استحکام بالا و تنوعی است که در ساخت آن‌ها وجود دارد. در دنیای ساخت و ساز کم‌تر سازه مهندسی وجود دارد که توانایی رقابت با توری مش را داشته باشد. از این محصول فوق العاده در زمینه‌های گوناگون صنعتی مانند صنعت ساخت و ساز و صنایع کشاورزی و دیگر صنایع استفاده می‌کنند.

 • فنس برای جلوگیری از حیوانات
 • صنایع پتروشیمی
 • زیر ساخت ورزشگاه‌ها
 • فونداسیون کفپوش سالن‌های صنعتی
 • ساخت سد
 • ساخت سوله
 • ساخت باند فرودگاه
 • ایجاد حصار
 • استفاده به جای آرماتوربندی

آشنایی با انواع مختلف مش

در کل انواع مختلف مش به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که با عنوان فولادی ، آجدار، پنلی شناخته می‌شوند. اما دسته بندی دیگری برای انواع مختلف توری‌های مش وجود دارد که رایج‌تر است. در کل مش‌ها را براساس مفتول‌های به کار رفته در آن‌ها دسته بندی می‌کنند که شامل مفتول گالوانیزه، آهن و استنلس استیل می‌شوند. در ادامه به بررسی این نمونه‌ها خواهیم پرداخت.

 • توری مش مفتول آهنی

این نوع از توری به صورت آجدار و ساده تولید می‌شود و از استحکام بالایی برخوردار است. این نوع توری را به استفاده از جوش مقاومتی به یکدیگر پیوند می‌دهند.

 • توری مش مشبک

توری‌های مشی مشبک به نوعی از توری‌های فولادی اطلاق می‌شود که به شکل شبکه‌هایی از فولادهای افقی و عمودی که بر روی هم قرار گرفته‌اند طراحی شده است. این نوع توری‌ها را معمولا  در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌کنند. این نوع توری‌ها را معمولا به وسیله ی دو روش ساخت شیت یا ورقه ای تولید می‌کنند. در مورد مواد به کار رفته در ساخت توری‌های مشی مشبک باید گفت که این محصولات را معمولا از طریق مفتول‌های گالوانیزه، استنلس استیل و پرکربن می‌سازند. شبکه‌هایی که در این توری‌ها وجود دارد به دو شکل ریز و درشت طراحی شده‌اند.

برای تولید توری‌های مشی مشبک نخست کلاف‌های مفتول 6.5 را تحت کشش قرار می‌دهند تا سایز آن‌ها به 2 تا 4 میلی متری تبدیل شوند. پس از انجام این عملیات به کمک دستگاه‌های شاخه کن میلگردها را در‌اندازه‌های 3 تا 1 متری برش می‌دهند.

بعد از انجام این مراحل نوبت به این می‌رسد که میلگردها را در حالت مربعی بر روی هم‌دیگر قرار داده و به شکل نقطه‌ای عملیات جوشکاری را انجام دهند. پس از انجام این مراحل توری‌ها را برای کاربرد در صنایع مختلف به بازار ارائه می‌کنند.

 • توری مش گالوانیزه

یکی از انواع مختلف مش مدل گالوانیزه آن است. مش گالوانیزه به صورت یک مجموعه ی مشبک از مفتول‌های با روکش گالوانیزاسیون به شیوه گرم ساخته شده است. از ویژگی‌های این نوع مش مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است از این رو آن را برای ساخت سازه‌های زیر ساختی استفاده می‌کنند. این نوع از توری‌های مش را با استفاده از میلگردهای فولادی با سایزهای متفاوت می‌سازند. این محصول از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و به همان‌اندازه نیز فاقد انعطاف پذیری است.

 • توری مشی فلزی

توری مش یا توری جوشی به یک نمونه از توری اطلاق می‌شود که از جنس مفتول ساخته شده و ساختار آن طریق اتصال میلگرد‌های فولادی که به صورت تارو پودی که به پارالل یا موازی نیز معروف است ایجاد شده است. این میلگردها به صورت زاویه 90 درجه به همدیگر وجود دارند. این نوع توری را با عنوان مش مهندسی نیز می‌شناسند که علت توجه مهندسان به آن پایداری و استحکام و تنوع این محصولات است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای مش فلزی استفاده از آن‌ها برای مسلح سازی بتن‌ها است. با توجه به این‌که بتن‌ها در برابر تنش‌های کششی ضعیف هستند با استفاده از توری‌های مش فلزی پایداری بتن را در برابر کشش افزایش می‌دهند. این توری‌ها به دلیل برخورداری از شکل هندسی مناسب مقاومت شبکه ای را افزایش می‌دهد که موجب بالا رفتن سرعت در صنعت ساخت و ساز می‌شوند.

توری‌های مش فلزی را به شکل گسترده ای در صنایع مختلف مانند معدن، کشاورزی و باغداری، حصارکشی، صنعت معدن، صنایع غذایی و…. به کار می‌برند. از دیگر کاربردهای آن می‌توانیم به استفاده از آن در صنعت معماری و دکوراسیون اشاره کنیم. این نوع توری‌ها را می‌توان به عنوان دیوارهایی با استحکام و دوام فوق العاده‌ای برخوردار هستند.

وجود چشمه‌هایی به شکل مربع باعث می‌شود که هوا به سادگی از آن عبور کند به این‌ترتیب در هنگام وقوع حریق مسیر آب را سد نمی‌کند از این رو گزینه مناسبی برای ساخت حصار حیوانات نسبتا بزرگ محسوب می‌شود.

 • توری مش استنلس استیل

این نوع یکی از انواع مختلف مش است که به وسیله ی فولاد ضد زنگ و عنصرهایی با آلیاژ بالا تهیه می‌گردند از همین رو در برابر اتمسفر دما و حرارت بالا و خوردگی ، پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

این نوع توری به عنوان یک گزینه ی مناسب برای استفاده در محیط‌های مرطوب و مکان‌هایی که دمای هوا بسیار بالا است پیشنهاد می‌شود. از دیگر ویژگی‌های توری‌های مش استنلس استیل این است که در برابر فرسایش شیمیایی و فیزکی از خود مقاومت نشان می‌دهد.

پایداری بالا در برابر مواد اسیدی و قلیایی از خود نشان می‌دهد. این نوع از توری‌های مش از کشش یافتگی پایین برخوردار هستند. این محصولات را برای استفاده در صنایع حساس مانند نفت و گاز، خودروسازی و هوا فضا، رنگ سازی و…. به کار می‌برند.

مزایای استفاده از توری مش چیست؟

 • تامین استاندار‌های ساختمان
 • نگهدارنده عالی برای فنداسیون بتن
 • ارزان و به صرفه
 • حمل و نقل آسان
 • کاربری آسان
 • دوام و استحکام بالا
 • ضد خوردگی
 • مقرون به صرفه در زمینه مصرف میلگرد

نحوه تولید مش چگونه است ؟

تولید مش و توری مفتول از یک ساختار شبکه ای برخوردار است. شکل شبکه ای توری از بافتن یا جوش به وجود می اید.توری‌های مش را با استفاده از دو شیوه ی جوشکاری نقطه  ای و مفتولی می‌سازند.‌اندازه گیری مقاومت توری‌های مش براساس قطر آن‌ها سنجیده می‌شود. هر‌اندازه که قطر این توری‌ها بیشتر باشد بالطبع از مقاومت بالاتری نیز برخوردار هستند.

این توری‌ها از میلگردهای فولادی که به شکل تار و پودی یا موازی به همدیگر متصل می‌گردند تولید می‌شوند. در ادامه ی نحوه ساخت مش باید بگوییم که روش ساخت این توری‌ها  از اتصال مفتول‌ها  به شکل عمودی و افقی بر روی یکدیگر قرار می‌باشد. سپس با کمک جوش این توری‌ها را به همدیگر متصل می‌کنند.

درباره ی مراحل اصلی توری BRC MESH باید گفت که این عملکرد به وسیله ی شیت‌ها و ورقه  انجام می‌گیرد .ابعاد این ورق‌ها 6 در 2 متر و 20 سانت می‌باشد. برای ساخت این نوع توری‌ها می‌توان از مفتول‌های ساده و آجدار استفاده کرد. معمولا جنس این میلگردها ‌ها از میان سیاه پرکربن، ضد زنگ یا گالوانیزه انتخاب می‌شوند. در صورتی که مفتول سیاه پر کربن برای ساخت توری مش مورد استفاده قرار بگیرد باعث عدم انعطاف پذیری آن می‌شود.

روش دیگری برای تولید مش وجود دارد، به این روش تولید مش به روش اتوماتیک گفته می‌شود.در روش اتوماتیک برای تولید توری‌های مش از مفتول‌های سیاه یا گالوانیزه استفاده می‌کنند.این نکته ار باید بدانیم ضخامت مفتول بایست تعیین شود.

در این روش فاکتور‌های زیر مد نظر است:

 • میزان ضخامتی  مد نظر مشتری
 • نوع دستگاه و مکانی که BRC MESH در آن استفاده می‌شود

بعد از مشخص کردن این موارد توری را در دستگاه مخصوص قرار  می‌دهند. انحناهایی که در آن وجود دارد را از بین می‌برند. بعد از این مرحله می‌توان از روکش دهی استفاده کرد. بعد از روکشی احتیاج به رنگ آمیزی  از بین می‌رود. البته این امر بستگی به کاربرد در مکان مورد نظر و نیاز کاربران دارد.

قیمت توری مش

می‌توان گفت قیمت توری مش به عوامل زیر بستگی دارد :

 • یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار ضخامت میلگردهای به کار رفته در ساخت است.
 • سایز چشمه‌های به کار رفته در توری‌ها
 • نوع میلگرد‌های آهنی به کار رفته در ساخت از لحاظ ساده یا آجدار بودن آن‌ها
 • پوشش توری‌ها نیز یکی از فاکتورهای مهم است از نظر گالوانیزه، سیاه یا استنلس استیل بودن
 • نوع برند مفتول به کار رفته برای تولید توری می‌باشد.اینکه ایا این مفتول‌ها وارداتی هستند یا خارجی.

یکی دیگر از فاکتورها که تاثیر بسیار زیادی بر قیمت توری‌های مفتولی دارد نوع پوشش آن‌ها است. این پوشش‌ها می‌تواند به شکل سیاه، استنلس استیل و گالوانیزه باشد. نوع گالوانیزه از بقیه گران‌تر است. علت گرانتر بودن نوع گالوانیزه مقاومت بالا و آلیاژ به کار رفته در آن است. فاکتور دیگر در نحوه قیمت گذاری مش سایز مفتول می‌باشد. اندازه مفتول یا میلگرد های به کار رفته در BRC MESH بسیار مهم می‌باشد. اندازه چشمه‌ها هم مهم می‌باشد، که آیا چشمه‌ها کوچک یا بزرگ است.

در پابان

ما در وب سایت آهن اسپات، قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور را به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی را با تضمین قیمت و کیفیت به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.