در صنعت فولاد، ورق های فلزی از محصولات بسیار پر کاربرد هستند که در تنوع زیاد تولید می‌شوند. نورد سرد و نورد گرم روش‌های تولید انواع ورق است که با توجه به ویژگی هر کدام از روش مخصوصی بهره گرفته می‌شود.

با تغییر شکل ظاهری ورق ها و استفاده از روکش‌های خاص، نام جدیدی برای هر ورق داده می‌شود. در این میان به ورقی که حفره های زیادی روی سطح خود داشته باشد، ورق پانچ می‌گویند. در ادامه شما را با قیمت این ورق و دیگر ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

ورق پانچ

ورق پانچ چیست؟

همانطور که می دانید انواع ورق توسط کارخانه های مختلف تولید و به بازار آهن عرضه شده است. ورق فلزی که توسط دستگاه های CNC پانچ می شوند، همان ورق پانچ شده است. البته این ورق به روش دستی نیز تولید می شود که امروزه رواج کمتری دارد.

این ورق ها همان ورق های معمولی هستند که پس از نورد برای حفره گذاری برده می شوند. این حفره ها در اشکال مختلف مانند دایره ای، لوزی، ستاره ای و… طراحی می‌شوند که رایج‌ترین شکل، دایروی است.

روش تولید ورق پانچ

برای تولید این ورق ها در کشور از سه روش استفاده می کنند. قیمت ورق پانچ آهنی به روش تولید نیز بستگی دارد. در این مجال ما به انواع روش تولید اشاره مختصر خواهیم داشت:

  • روش اول

در این روش که روشی بسیار متداول است، از غلتک‌های سوراخ زن بهره گرفته می شود. این غلتک که به شکل استوانه است، برآمدگی های تیزی دارد که ورق هنگام عبور از زیر آن، دارای حفره های منظم و شکیل می شود. طراحی سوزن های روی استوانه می تواند متفاوت باشد و از چند شکل تشکیل یابد.

  • روش دوم

در این روش که روشی بسیار کارآمد است و سرعت پانچ ورق آهن بیشتر است، صفحه ای که دارای سوزن های مخصوصی است بر روی ورق آمده و پرس می شود. به این روش، روش قالب می گویند.پس از پرس، قسمت های بریده شده از ورق جدا می شود و ورق مشبک حاصل می شود.

  • روش سوم

پیشرفت تکنولوژی باعث آسان شدن کارها و در عین حال دقیق تر شدن آنها شده است. در حال حاضر بهترین روش برای پانچ ورق، برش لیزری است. این روش، بیشترین قیمت ورق مشبک فلزی را در بر خواهد داشت، با این نظر که دقیق ترین برش ها را در ورق ها مشاهده خواهید کرد.

انواع ورق پانج

در خرید و فروش ورق آهن پانچ، توجه به نوع ورق بسیار حائز اهمیت است. تنوع این محصول علاوه بر سایز در جنس نیز وجود دارد. در ادامه به چند نوع پر فروش آهنی اشاره می کنیم.

گالوانیزه کردن ورق به منظور افزایش مقاومت ورق در برابر خوردگی، زنگ زدگی و… است. گالوانیزه کردن به معنای روی اندود کردن ورق است. در این مورد قیمت ورق از نوع پانچ شده بیشتر از قیمت ورق معمولی خواهد بود.

ورق های فولادی به دو روش نورد سرد و گرم تولید می شوند. ورقی که از نورد گرم به دست میآید، ورق سیاه است. از مشخصات این ورق می توان به مقاومت در برابر ضربه و فشار اشاره کرد. اگر به دنبال این نوع ورق به صورت ارزان هستید، می توانید از این نوع تهیه کنید.

  • ورق پانچ آجدار

همانطور که از نام آن پیدا است، در سطح این ورق ها برآمدگی هایی وجود دارد که به آنها آج می گویند. این نوع ورق ها کاربرد بسیار زیادی دارند و بدون شک شما در مکان هایی مانند پل، پله اضطراری و … آنها را دیده اید.

خرید این نوع ورق اغلب برای پتروشیمی، نیروگاه ها و صنایعی از این قبیل از واجبات است. در این نوع ورق ها از فولاد کم کربن استفاده می شود که ویژگی های خاصی به ورق می دهد.

این ورق ها ظاهری بسیار براق و صاف دارند و برای تزیین محصولات فلزی استفاده می شوند.

  • ورق پانچ رنگی

این نوع ورق آهن مشبک، همان ورق های گالوانیزه هستند که رنگ الکترواستاتیک نیز به منظور جلوه بیشتر به آنها زده می شود.

کاربرد ورق پانج

با شناخت انواع ورق فلزی پانچ شده، حتما متوجه کاربردهای خاص هر کدام نیز شده اید. این ورق ها به دلیل استحکام بالا در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند. از کاربرد این ورق ها می توان به سقف کاذب، پوشش بالای آسانسور، سایبان، تولید انواع تجهیزات در صنایع مختلف و… اشاره کرد. در تولید انواع سطل زباله، نیمکت، سانتریفیوژ و… از این ورق آهنی پانچ استفاده می شود.

استعلام قیمت ورق پانچ

افراد زیادی در بازار به دنبال قیمت ورق آهنی سوراخ دار هستند. این ورق قیمت یگانه ای در بازار ندارد و به دلیل تنوع این محصول و همچنین نوسان قیمت در بازار باید به صورت روزانه قیمت محصول مورد نظر را استعلام کرد. برای اطلاع از قیمت روز باید به مراجع معتبری مانند آهن اسپات مراجعه کنید.

در این مجموعه بهترین قیمت ورق فلزی پانچ شده به مشتریان اعلام می شود. نوسان قیمت ورق مشبک مانند دیگر مقاطع فولادی به نوسان نرخ ارز و دلار و قیمت جهانی فولاد بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت روز می توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

خرید ورق پانچ از آهن اسپات

به منظور خرید ورق پانچ بهترین راه کار مراجعه به مراجع معتبر فروش است. در این حوزه می‌توان به مجموعه قدرتمند آهن اسپات اشاره کرد.
شما نیز برای خرید انواع ورق می‌توانید با شماره تلفن‌های مندرج در سایت با کارشناسان فروش مجموعه تماس بگیرید و سفارش خود را به ثبت برسانید.