تیرآهن 14 یکی از پرکاربردترین انواع تیرآهن است و بدیهی است که باتوجه­ به این موضوع تقاضای خرید تیرآهن 14 بالاست و بر افزایش قیمت آن تاثیر دارد.

تیرآهن 14 

در صنعت ساختمان‌سازی پروفیل تیرآهن جز مهمترین قطعه فولادی در پایداری سازه‌ها است. تیرآهن از نظر شکل ظاهری دارای دو بال افقی و یک جان عمودی است.
یکی از مهمترین و عمده‌ترین وظایف تیرآهن تحمل کردن تنش‌های حاصل از نیروهای وارد شده بر سازه است.

از تیرآهن برای ساخت پل ‌ها، ستون‌های فلزی و… استفاده می‌شود. تیرآهن بر اساس شکل هندسی به دو دسته تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی تقسیم بندی می‌شود.

اگر از سطح مقطع به تیرآهن­ 14 نگاه کنیم، دو بال افقی و یک جان عمودی را مشاهده می­‌کنیم که ساختار کلی تیرآهن­‌ها است.
اگر بخواهیم تیرآهن­‌ها را از نظر شکل هندسی تقسیم ­بندی کنیم، دو دسته تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی تشکیل می­‌شود.

از نظر استاندارد نیز می­‌توان تیرآهن­‌ها را در سه دسته­‌بندی، استاندارد IPE (استفاده در ایران و اروپا)، استاندارد INP (ستفاده در چین و روسیه) و استاندارد IPB (بال پهن یا هاش) قرار داد. تیرآهن 14 مورداستفاده در ایران دارای استاندارد IPE است.

تیرآهن 14

مشخصات و کاربرد تیرآهن 14

تیرآهن 14 نیز یکی از انواع تیرآهن‌هاست که باتوجه ­به سطح مقطع کوچک، از نوع سبک به شمار می‌­رود. در مورد وزن این محصول باید اشاره کنیم که به طور مثال، وزن تقریبی تیرآهن‌های 14 کارخانه ذوب‌آهن اصفهان که دارای طولی 12 متری است، در حدود 155 کیلوگرم است.
البته این وزن می­‌تواند باتوجه­ به استانداردها و تولید کارخانه­ جات مختلف، تغییر کند و وزن ذکرشده مختص به تیرآهن‌های 14 ذوب‌آهن اصفهان است.

وظیفۀ اصلی تیرآهن‌های 14 به ­عنوان مقطعی فولادی، تحمل تنش­‌های وارده در اثر نیروهای برشی و خمشی است و این محصول می­‌تواند در صنایع مختلف این وظیفه را انجام دهد و کاربردهای بسیاری داشته باشد.
تیرآهن 14 در صنایع مختلفی از جمله ساختمان ­سازی {کفی ستون، ستون‌­ها، تیرآهن خرپا، تیرک­‌ها و..}، کشتی و اسکله، پالایشگاه‌­ها و… استفاده می­‌شود و از این جهت، از پرکاربردترین انواع تیرآهن­‌هاست.

باتوجه ­به وظیفه این مقطع فولادی در صنایع و وزن تیرآهن‌های 14، باید اشاره کنیم که مقاومت این نوع تیرآهن چندان زیاد نیست و اغلب از این محصول در تیرک­‌های فرعی و مواردی از این‌ دست استفاده می­‌شود تا این تیرآهن زیر فشار وارد بر سازه، دچار خمیدگی یا شکستگی نشود.

نحوه تولید تیرآهن 14 

این روش، روش کلی ساخت تیرآهن‌هاست و بدیهی است که روش ساخت تیرآهن‌های 14 نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای ساخت این نوع تیرآهن نیز از همین روش استفاده می­‌شود.

برای تولید تیرآهن 14، شمش فولادی از نوع شمشه که دارای طول و سطح مقطعی مشخص است را درون کوره­‌های حرارتی نورد می­‌ریزند و پس از اینکه شمش به درجه مدنظر رسید، آن را از قفسه‌‌های نورد ابتدایی عبور می‌­دهند تا مقطع آن کاهش و طول آن افزایش یابد.
سپس مواد مذاب را از قفسه­‌های میانی و پایانی نورد عبور می‌­دهند تا تیرآهن شکل ب­گیرد. سپس تیرآهن را باتوجه ­به طول­‌های موردنظر برش داده و بسته­‌بندی انجام می‌شود.

استاندارد تیرآهن 14 تولیدی در ایران

اشاره کردیم که تیرآهن‌­های تولیدی در ایران تحت استاندارد IPE ساخته می­‌شوند؛ تیرآهن­‌هایی که تحت استاندارد IPE ساخته می­‌شوند، سطح مقطعی به شکل I دارند و ضخامت بال­‌های آنها در طول تیرآهن تغییر نمی‌­کند و در تمامی بخش­‌ها یکسان و برابر است.

تیرآهن­‌هایی که دارای این استاندارد هستند، در سایزی بین 8 تا 60 سانتی­ متر تولید می­‌شوند. تیرآهن دارای استاندارد IPE را در بازار ایران، تیرآهن معمولی می­‌نامند و استفاده از این اسم رایج­‌تر است.

تیرآهن 14

کارخانجات تولیدکننده تیرآهن 14 در ایران

کیفیت تولید و وزن تیرآهن 14 تولیدی هر کارخانه با کارخانه دیگر متفاوت است و این باعث می­‌شود تا قیمت این محصول نیز در بین کارخانه‌­های مختلف، متفاوت باشد و شما از نظر بودجۀ خرید این محصول، حق انتخاب داشته باشید.

از جمله شرکت‌­های تولیدکننده این محصول در ایران می‌­توان به کارخانه‌های زیر اشاره کرد:

اگر بخواهیم برترین تولیدکنندگان تیرآهن 14 در ایران را به شما معرفی کنیم می‌­توانیم از شرکت‌­های ذوب‌آهن اصفهان، فایکو، یزد و… نام ببریم.

قیمت تیرآهن 14

در شرایط امروزی و اینکه قیمت­‌ها نوسانات زیادی را پشت سر می­‌گذارند، بسیار مهم است که بتوانیم در لحظه از قیمت محصولات کاربردی در صنعت خود آگاه شویم.
از جمله این محصولات تیرآهن 14 است که باتوجه ­به کاربرد فراوان در عرصه ساختمان­ سازی اهمیت بسیاری دارد و اطلاع داشتن از قیمت لحظه­‌ای این محصول می‌­تواند کمک زیادی به شما بکند.

در این راستا، آهن اسپات به­ عنوان مرجع اطلاع‌رسانی قیمت لحظه­‌ای محصولات فولادی در حال سرویس‌دهی به‌صورت آنلاین است.
شما عزیزان می­‌توانید با مراجعه به این وب‌سایت و مطالعه بخش‌های مختلف آن، از قیمت لحظه‌­ای محصولات مختلف فولادی مانند قیمت تیرآهن‌های 14 و تفاوت قیمت شرکت­‌های تولیدکننده آن مانند قیمت تیرآهن‌های 14 اصفهان، قیمت تیرآهن 14 فایکو و… مطلع شوید.

ضمنا امکان مشاهده نمودار قیمت تیرآهن‌های 14 نیز ممکن است و شما می­‌توانید از قیمت این محصول در روزهای گذشته نیز آگاهی یابید.

خرید تیرآهن 14 از آهن اسپات

برای مشاهده قیمت‌های روز آهن آلات و خرید تیرآهن، به وبسایت آهن اسپات مراجعه و پس از مقایسه قیمت تیرآهن هر کارخانه، اقدام به ثبت سفارش سفارش نهایی خود نمایید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت های مجموعه آهن اسپات می باشد.