میلگرد میله‌ای فولادی، توپر و مدور است که در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی یکی از متریال‌های مهم محسوب شده و از آن برای بالا بردن مقاومت بتن تحت کشش استفاده می‌شود.

میله‌های تقویت کننده که اصطلاحا به آنها آرماتور نیز گفته می‌شود، پروفیل‌های فولادی هستند که اهمیت بالایی در حفظ ایمنی سازه ایفا می‌کنند. به طور کلی بتن مقاومت کششی ندارد و برای ایجاد این مقاومت کششی از میلگرد استفاده می‌شود و اصطلاحا به آن بتن آرمه و یا بتن مصلح می‌گویند.

در اینجا با میلگرد 18 و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شده و همچنین موارد موثر بر تغییرات قیمت میلگرد 18 و نحوه خرید میلگرد را بررسی خواهیم کرد.

میلگرد سایز 18

ویژگی‌های میلگرد 18

به طور کلی میلگرد در دو مدل میلگرد ساده و آجدار تولید می‌شود که انواع ساده آن به دلیل داشتن انعطاف زیاد برای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد مدل آجدار در صنعت ساخت و ساز، به عنوان مواد اولیه‌‌ ضروری و پرکاربرد شناخته می‌شود.

میلگرد آجدار با داشتن شیارهایی در سطح خود به بتن پیوند داده می‌شود و اطلاحا به نوعی با سطح بتون درگیر می‌شود که با بالا بردن مقاومت کششی سازه، امنیت ساختمان را تامین می‌کند، به همین جهت استفاده از میلگرد مناسب در ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی میلگرد 18 با وزن تقریبی در حدود 2 کیلوگرم به ازای هر متر محاسبه می‌شود و هر شاخه 12 متری آن با وزنی در حدود 24 کیلوگرم در بازار عرضه می‌شود.
این میلگردهای آجدار در دو استاندارد A2 و  A3 تولید می‌شوند که بسته به ویژگی‌های خاص خود موارد استفاده گوناگون دارند که در ادامه به توضیح و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1. مشخصات میلگرد 18 آجدار A2

این میلگرد آجدار جنسی نیمه سخت دارد و آج‌های آن به صورت فنری و موازی هستند. تغیر نسبی میلگرد 18 در زمان گسیختگی به 19 درصد می‌رسد. تنش گسیختگی در آنها 5000 کیلومتر بر سانتی متر مربع است و همچنین تنش جاری آن برابر با 3000 کیلومتر بر سانتی متر مربع است.

این مدل میلگرد نسبت به گرید A3 انعطاف پذیرتر است اما همچنان مجاز به استفاده برای عملیات جوشکاری نمی‌باشد. شکل آج در این گرید میلگرد به صورت منفرد و موازی نسبت به محور طولی بوده و فنری شکل است.

از جمله کاربردهای میلگرد 18 گرید A2 می‌توان به استفاده در فونداسیون برای آرماتور عرضی، تیر، ستون، ساخت انواع تیرچه، دیوار برشی، سازه بتنی، دال، ضد زلزله کردن ساختمان بتنی، خاموت، آرماتور بندی و… اشاره کرد.

از میلگرد 18 A2 برای ضد زلزله کردن ساختمان در اسکلت فلزی سازه‌های بتنی استفاده می‌شود که دلیل آن خواص مقاومت کششی و ، خمشی و ارتجاعی آن است.

2. مشخصات میلگرد 18 آجدار A3

در این مدل میلگرد آج‌ها به صورت مارپیچ و پیچیده هستند و جنس آنها نیز از فلز نیمه سخت است. تغییر شکل نسبی آن در هنگام گسیختگی به 14 درصد می رسد.
تنش جاری این میلگرد 4000 کیلومتر بر سانتی متر مربع است و همچنین تنش گسیختگی آن برابر است با 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع.

میلگرد 18 گرید A3 نسبت به دیگر انواع A1 و A2 ترد و شکننده است و به هیچ عنوان مناسب عملیات جوشکاری نمی‌باشد. همچنین شکل آج در این میلگرد، جناقی هشتی یا هفت و هشتی شکل نسبت به محور طولی می‌باشد.

از جمله کاربردهای میلگرد 18 گرید A3 می‌توان به استفاده در سازه به عنوان میلگرد اصلی که شامل ستون، فونداسیون یا آرماتور طولی، تیر و… است اشاره نمود.

به طور کلی برای افزایش 30 تا 40 درصدی مقاومت در سازه‌های بتنی از میلگرد 18 آجدار استفاده می‌شود.

میلگرد سایز 18

عوامل موثر بر قیمت میلگرد 18

به طور کلی واحد محاسبه قیمت میلگرد 18 به صورت کیلویی بوده و وزن هر شاخه از آن معادل 24 تا 25 کیلوگرم است. در شرایط کنونی بازار، همانطور که نوسانات قیمتی زیادی در بازار ارز و طلا مشاهده می‌شود، باز آهن نیز نوسانات زیادی را تجربه می‌کند.

با توجه به اینکه صنعت فولاد کشور یکی از مهم ترین و موفق ترین صنایع در سطح جهانی است و بیشتر تولیدکنندگان و کارخانجات فولاد کشور در بخش دولتی و خصوصی واقع شده، عوامل بسیاری بر نوسانات قیمت بازار آهن و به خصوص قیمت هر شاخه میلگرد 18 تاثیر گذار است.
به نوعی، می‌توان صنعت فولاد کشور را یکی از قطب‌های تعیین کننده نوسانات اقتصادی دانست.

میلگرد سایز 18 و اطلاعات آن را از دست ندهید. در طی سال‌های گذشته، تحریم‌های وارده بر کشور موجب شده تا کارخانجات صنعت فولاد با مشکلات زیادی از جمله تهیه مواد اولیه مانند شمش فولادی روبه‌رو شوند و همین امر باعث برهم خوردن نظم عرضه و تقاضا در بازار آهن شده است که به موجب آن نوسانات قیمت میلگرد 18 را هم پای بازار ارز و طلا شاهد هستیم.

اگر شما هم به دنبال مرجعی معتبر برای بررسی قیمت میلگرد سایز 18 هستید، می‌توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات اطلاعات قیمت بازار آهن را به صورت لحظه‌ایی دنبال کنید.

خرید میلگرد 18 از آهن اسپات

همانطور که پیش تر اشاره شد وب سایت آهن اسپات یک مرجع معتبر برای دریافت اطلاعات قیمت هر شاخه میلگرد سایز 18 است.
با مراجعه به این وب سایت می‌توانید به صورت لحظه ایی نوسانات قیمت بازار را مشاهده نمایید و برای تعیین زمان مناسب برای خریدی به صرفه تصمیم بگیرید.

وب سایت آهن اسپات اطلاعات دقیق قیمت روز میلگرد 18 را از تمامی برندهای موجود در بازار به شما نشان می‌دهد.
به عنوان مثال با سرچ قیمت روز میلگرد 18 هیربد زرندیه، قیمت میلگرد 18 زاگرس شهرکرد و سایر برندهای مورد نظر می‌توانید به اطلاعات مربوط به قیمت میلگرد آجدار 18 دسترسی پیدا کنید.

در آخر توجه داشته باشید که میلگرد یکی از مهم ترین متریال‌های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی است، که انتخاب مدل، اندازه، و… درست آن موجب بالا رفتن امنیت سازه می‌شود و لذا کسب اطمینان از با کیفیت بودن آن در هنگام خرید کمک شایانی به پیمانکاران می‌نماید.

آهن اسپات به عنوان مرجعی معتبر در کنار شما است تا بتوانید خریدی امن و آسان را با کسب اطمینان از کیفیت میلگرد 18 تجربه نمایید.