پروفیل ستونی (قوطی ستونی) یکی از محصولات پرکاربرد در ساختمان سازی است. این محصول در اوایل نیمه دوم قرن 19 به منظور ساخت پل‌های خرپایی و پرچین استفاده می‌شد. کیفیت پایین، مصرف زیاد نیروی کار برای اجرای اتصالات و عدم آگاهی در مورد طراحی اتصالات مستقیم از جمله مشکلات اولیه استفاده از پروفیل ستونی در آن زمان به شمار می‌رفت.

اولین روش تولید صنعتی پروفیل‌های ستونی در سال 1825 توسط جیمز وایت هاوس ثبت اختراع شد. در این روش، قوطی‌های ستونی جوش داده شده از ورق فولادی، در یک خط نورد تولید می‌شدند.

از پروفیل ستونی به عنوان قوطی ستونی نیز یاد می‌شود که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره پروفیل ستونی بدست بیاورید.

پروفیل ستونی چیست؟

پروفیل ستونی (قوطی ستونی) جزو مقاطع فولادی سبک است که سطح مقطع آن به صورت مربع یا مستطیل شکل است. این سطح در طول پروفیل، ثابت بوده و هیچ تغییری در آن صورت نمی‌گیرد.

پروفیل‌ ستونی دارای ابعاد 40 در 40 سانتی متر و طول 12 متر است. این محصول به وسیله ورق‌های سیاه ساخته می‌شود.

نکته مهم در خصوص پروفیل‌های ستونی، وزن آنها است که این وزن با توجه به ورق‌های سیاه به کار رفته در آن‌ها، متغیر است.

پروفیل ستونی در بخش‌های مختلف صنعت کاربرد دارد و از متریال‌های مختلف در ساخت آن‌ها استفاده میشود که همین امر سبب شده تا در دنیای صنعت به وفور از آنها بهره گرفته شود.

انواع پروفیل ستونی

پروفیل ستونی (قوطی ستونی) در دو نوع پروفیل ستونی ساختمانی و پروفیل ستونی صنعتی تولید می شود. ضخامت و نوع کاربرد این دو محصول با یکدیگر متفاوت می باشد.

پروفیل ستونی ساختمانی

پروفیل ستونی ساختمانی در واقع نوعی پروفیل است که به واسطه ورق سیاه ساخته شده و در ساختمان سازی کاربرد دارد.

شکل مقطع پروفیل ستونی ساختمانی، به صورت مربع و در ابعاد 100 تا 140 میلی متر تولید می شود و همچنین لازم به ذکر این نکته است که دامنه ضخامت این محصول از 2 تا 6 میلی متر می باشد.

پروفیل ستونی ساختمانی در مقایسه با پروفیل ستونی صنعتی از وزن کمتری برخوردار است. این محصول در ساخت اسکلت فلزی بزرگ، ستون ساختمان ها و … کاربرد دارد.

پروفیل ستونی صنعتی

پروفیل ستونی صنعتی جز مقاطع توخالی فولادی محسوب می شود. این مقطع فولادی دارای ضخامت 6 میلی متر به بالاتر و طول 12 متر می باشد.

پروفیل ستونی صنعتی همانند پروفیل ستونی ساختمانی در ساختمان سازی کاربرد داد و اغلب در ساخت سوله ها، کارگاه ها و انبار ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پروفیل ستونی

پروفیل ستونی (قوطی ستونی) کاربرد های مختلفی دارند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

کاربرد در لوازم پزشکی

پروفیل های ستونی در ساخت انواع تخت های بیمارستانی، تجهیزات حمل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوازم آموزشی

این محصول در ساخت انواع میز و صندلی های فلزی، انواع میزهای تحریر و نیمکت ها و … فعالیت دارد.

لوازم خانگی

در زمینه ساخت انواع لوازم خانگی از قبیل ساخت انواع تخت خواب های فلزی، انواع زیر پایه ها، انواع سرویس های غذا خوری فلزی، انواع مبلمان فلزی، انواع جا لباسی ها، انواع قفسه های فلزی نیز کاربرد دارد.

لوازم ورزشی و تفریحی

در ساخت لوازم ورزشی از قبیل تجهیزات بدن سازی مستقر در پارک ها، ایستگاه های سلامت، باشگاه های ورزشی، شهر بازی ها، انواع صندلی‌ها، انواع آلاچیق‌ها و سایه بان ها در سواحل، مجتمع های تفریحی، تالار ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

مصارف عمومی

در ساخت حفاظ برای پارک ها، دانشگاه ها، مراکز نظامی، اطراف بانک ها، مناطق مسکونی، مزارع و باغ ها، نمای پوشش ایستگاه های مختلف، درب و پنجره ها و انواع نرده ها کاربرد دارد.

عمران و ساختمان سازی

کاربرد پروفیل ستونی (قوطی ستونی) در زمینه ساختمان سازی مانند ساخت انواع پل های هوایی و عابر پیاده، نمای بیرونی برج ها و ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی و همچنین در زمینه عمران همچون ساخت انواع پایه ها در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها، ساخت انواع پایه های اسکله ها و بنادر، ساخت انواع ماشین آلات ماسه شویی، بارانداز ها و … می باشد.

صنایع خودرو سازی و حمل و نقل عمومی

در ساخت اتاق انواع خودرو های سنگین و سبک، انواع تریلر ها، انواع یدک کش ها، انواع استراکچر ها و سازه ها، انواع چرخ های دستی و برقی، انواع باربند ها کاربرد دارد.

تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تبلیغاتی

از پروفیل های ستونی در زمینه ساخت تابلو های تبلیغاتی کوچک و بزرگ درون شهری و بین جاده ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونگی تولید پروفیل ستونی

برای ساخت این محصول از روش‌های مستقیم و غیر مستقیم و دوتکه، به وسیله نورد گرم یا سرد استفاده می شود.
نورد سرد موجب می‌شود تا قطعات با ابعادی دقیق و سطحی خوب تولید شوند و نورد گرم باعث تولید قطعات با کیفیت بالاتری خواهد شد.

پس از تولید این محصول به یکی از روش‌های ذکر شده، تحت کنترل نهایی قرار می گیرد تا محصول از نظر کیفیت نیز بررسی شود. سپس محصول نهایی بسته بندی شده و به بازار عرضه می‌گردد.

در نهایت محصول به صورت شاخه‌های توخالی و به شکل‌های مربع و مستطیل ساخته می‌شوند. در ادامه این بخش به روش‌های تولید پروفیل ستونی پرداخته می‌شود.

تولید پروفیل ستونی به روش مستقیم

در تولید پروفیل ستونی (قوطی ستونی) به روش مستقیم، کلاف ورق در ابعاد مورد نظر برش داده می شود و در شرایط کارگاهی ورق هایی که تا قبل از این به صورت رول بوده اند را صاف می کنند. سپس ورق فولادی، را به شکل زاویه داری فرم دهی می کنند.

برای فرم دهی ابتدا دو گوشه انتهایی ورق را حالت می دهند و در مراحل بعدی، قسمت های دیگر قوطی فرم مناسب را به خود می گیرند.

در مرحله پایانی درز موجود میان دو سر ورق به وسیله عملیات جوشکاری، به یکدیگر متصل می شوند.

نکته مهم در خصوص تولید محصول به این روش این است که سایز قوطی ها قابل تغییر بوده و می‌توان در مرحله نهایی با عبور از دستگاه های مخصوص، سایز آن ها را تغییر داد.

تولید پروفیل ستونی به روش غیرمستقیم

در این روش، ابتدا ورق ها را به نوار نازک برش زده و در مرحله بعد آن ها را از دستگاه فرمینگ عبور می دهند. در دستگاه فرمینگ نوارها به شکل لوله درآمده و با عبور از غلتک های مخصوص به قوطی تبدیل می شوند.

تولید پروفیل ستونی به روش دوتکه

در این روش، ورق صاف با کمک دستگاه پرس به شکلی شبیه ناودانی درآمده و پس از انطباق، ساق هایشان را به یکدیگر جوش می دهند تا به قوطی تبدیل شود.

در ادامه، به توضیح انواع پروفیل های ستونی با متریال های مختلف و کاربرد های هریک از آن ها پرداخته ایم. با آهن اسپات همراه باشید.

مراکز تولیدکننده پروفیل ستونی

از آنجایی که این محصول در صنایعی گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد این امر موجب شده تا کارخانه های زیادی به ساخت و تولید این محصول رو بیاورند. در ادامه به معرفی برخی از مراکز تولید کننده پروفیل ستونی اشاره داشته ایم:

  • شرکت پروفیل نیکان
  • کارخانه تولیدی صنعتی کچو
  • کارخانه تهران شرق
  • شرکت لوله و پروفیل صابری
  • کارخانه لوله و پروفیل آپادانا
  • شرکت صدرا پروفیل
  • شرکت مورد لوله یاران
  • شرکت جهان پروفیل پارس
  • پروفیل کیان پرشیا

قیمت پروفیل ستونی

در مورد پروژه هایی که برآورد هزینه در آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است همواره باید قیمت روز تمام متریال های مورد استفاده از جمله قیمت قوطی ستونی در نظر گرفته شود.

قیمت قوطی ستونی نیز به تأثیر از موج افزایش یا کاهش قیمت آهن آلات دچار نوساناتی می شود اما نکته مهمی که وجود دارد این است که قیمت پروفیل ستونی در مقایسه با سایر محصولات فولادی از نوسان های کمتری برخوردار است. قیمت قوطی ستونی به عنوان کالای نهایی صنعت فولاد، پیرو عوامل مؤثر بر قیمت تمام شده آهن آلات می باشد.

حال ممکن است برای عده ای این سؤال به وجود آید که چگونه یک منبع معتبر و به روز برای قیمت محصولات فولادی پیدا کنیم؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که یکی از مراجعی که می توانید با خیالی راحت و اطمینان خاطر به آن مراجعه کنید و از قیمت محصولات فولادی به صورت لحظه ای با خبر شوید مجموعه آهن اسپات می باشد.

شما هم اکنون می توانید برای دریافت قیمت قوطی ستونی به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و مقایسه ای بین قیمت های این سایت با سایر سایت های فعال در این زمینه انجام دهید.

خرید پروفیل ستونی از آهن اسپات

پروفیل های ستونی مقاطع فولادی تو خالی هستند که سطح مقطع آنها به صورت مربع و مستطیل شکل می باشد. این محصول فولادی به سه روش تولید می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

مجموعه آهن اسپات با ارائه قیمت لحظه ای محصولات فولادی همچون انواع پروفیل، موجب شده تا خریداران این حوزه در هر مکان و زمانی از قیمت‌های به روز شده مقاطع فولادی مطلع شوند و در زمان مناسبی خرید خود را انجام داده و سود کنند.