شمش فولادی قطعات فلزی است که پس از طی کردن چندین مرحله از فرایند نورد فولاد ایجاد می‌شود. شمش فولادی ویژگی‌های متنوعی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها این است که اولین محصول قابل حمل و جا به جایی به دست آمده طی فرایند فولاد سازی بعد از استخراج آهن است.

این محصول به صورت جامد تولید می‌شود و ابعاد آن بسته به کاربرد و نیاز مشتری متنوع است و کابردهای متنوعی در صنایع گوناگون دارد.

شمش فولادی چیست؟

شمش فولادی، اولین مقطع های تولید شده از آهن استخراج و خام است که در ابعاد و اندازه‌های مختلف بسته به کاربرد و نیاز بازار تولید می‌شود. شمش‌های فولادی که به صورت جامد تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند و به راحتی قابلیت جا به جایی دارند. فرایند تولید آن به این صورت است که فلز مذاب در قالب های مخصوص به خود ریخته می‌شود و بعد از گذر زمان و رخ دادن فرایند انجماد فلز این محصول توالید می‌شود.

محصول حاصل شده، ماده اولیه برای سایر صنایع است و شکل ظاهری آن اغلب به صورت ذوزنقه ای می‌باشد و طول آن به 2 متر می‌رسد. شمش‌های فولادی تولید شده معمولا شکل ظاهری ثابتی دارند با این که ممکن است تفاوت‌هایی در طول ان وجود داشته باشد، ولی همین شکل ذوزنقه ای سطح مقطع ان حمل و نقل و نگه داری در انبار را ساده‌تر می‌کند.

انواع شمش فولادی

همان طور که اشاره شد شمش فولادی به عنوان یک ماده اولیه برای تولید انواع و اقسام محصولات به کار می‌رود و کاربرد‌های متنوعی در صنایع گوناگون دارد. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین محصولات تولید شده از شمش طی فرایند های گوناگون می‌پردازیم.

1. بیلت

بیلت یکی از محصولات تولید شده از طریق تغییراتی در ساختار شمش فولادی است. به دلیل شباهت های ظاهری این محصول به ابزار بنایی به آن شمشه نیز می‌گویند. بیلت به طور معمول دارای سطح مقطع مریعی یا دایره ای شکل است و همین برابر بودن اضلاع سبب میشود که به عنوان مقاطع توپر، بسیار مورد استفاده قرار گیرند.

تولید بیلت از شمش فولادی نیازمند حرارت های بسیار بالا است که این کار باعث می‌شود خواص مکانیکی در سرتاسر محصول به صورت یکنواخت توزیع شود و مساوی باشد. از بیلت به طور معمول برای تولید مفتول یا میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. اسلب

اسلب که به اسم تختال نیز شناخته می‌شود. شناسایی تختال از دیگر مشتقات شمش‌های فولادی آسان تر است و شناخته شده ترین نوع شمش است.

شکل ظاهری اسلب به صورت 3 سطح مستطیلی است که معمولا از طریق ریخته گری مداوم یا به صورت غیر مستقیم از نورد گرم سایر انواع شمش هاس فولادی تولید می‌شود. اسلب برای تولید محصولاتی مثل ورق فولادی بهترین گزینه به شمار می‌آید.

3. بلوم

بلوم را میتوان در زیر مجموعه بیلت طبقه بندی کرد. از تفاوت‌هایی که شمش بلوم با بیلت دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ عرض بلوم از 15 سانتی متر بیشتر است.

_ از نظر نسبت عرض به ضخامت بلوم و بیلت تقریبا مقدار مساوی دارند.

_ سطح مقطع بلوم بیشتر از بیلت است.

_ بلوم، ماده اولیه تولید محصولاتی همچون تیرآهن، انواع پروفیل، ناودانی و… است

کاربرد شمش فولادی

شمش فولادی با توجه به این که نوعی ماده اولیه برای تولید محصولات دیگر است کاربرد های گسترده ای دارد. با توجه به تغییر در هر یک از ویژگی های شمش فولادی که با تفاوت های جزیی در ترکیب عناصر آلیاژ و یا تفاوت در روش تهیه ایجاد می‌شود کاربرد های متنوعی از ان نیز بهره برد.

هر کدام از انواع شمش فولادی با توجه به اینکه تفاوت هایی در سطح مقطع و ویژگی های خود دارند کاربردهای متفاوتی دارند.
برای مثال از بیلت و بلوم برای تولید مقاطعی نظیر میلگرد، نبشی، ناودانی، تیرآهن، هاش و انواع ریل استفاده می‌نمایند ولی به طور معمول برای تولید ورق آهن تختال به کار گرفته می‌شود.

تولیدکنندگان شمش فولادی

شمش فولادی از جمله محصولات پرکاربرد در صنایع گوناگون است که به عنوان ماده اولیه نیز کاربرد های فراوانی دارد به این منظور کارخانه های گوناگون داخلی اقدام به تولید آن می‌کنند که در ادامه به معرفی چند مورد از آن ها می‌پردازیم.

کارخانه های داخلی تولید کننده شمش فولادی عبارت اند از:

قیمت شمش فولادی و نوسانات آن

شمش فولادی از مواد اولیه مهم در صنایع و تولید محصولات دیگر است که به همین دلیل بر روی قیمت تمام شده سایر محصولات نیز موثر است؛ به این منظور توجه به قیمت شمش قبل از خرید امر مهمی‌است که باید از وب سایت های معتبر و به روز به بررسی قیمت لحظه‌ای شمش های فولادی پرداخت.

از جمله مهم‌ترین عواملی که بر نوسانات قیمت شمش فولادی تاثیر می‌گذارند عبارت اند از:

  • قیمت سنگ آهن و هزینه استخراج
  • هزینه های تولید آهن خام
  • هزینه حمل و نقل
  • میزان عرضه و تقاضا
  • تولید کننده داخلی یا خارجی بودن
  • بازار جهانی و میزان شمش تولیدی در جهان
  • هزینه نیروی انسانی

موارد استفاده از شمش فولادی

شمش فولادی از جمله محصولات پرکاربرد در صنایع گوناگون است که به دلیل اینکه به عنوان ماده اولیه بسیاری از صنایع دیگر نیز به شمار میرود در بازار آهن آلات از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع و اقسام متنوعی از شمش‌های فولادی در بازار یافت می‌شوند که تفاوت ساده در ابعاد یا سایر ویژگی های آن‌ها همچون درصد عناصر سازنده این آلیاژ و در نهایت تفاوت در ویژگی‌های مکانیکی یا شیمیایی هر کدام در این تفاوت‌ها دخیل می‌باشند.

با توجه به اهمیت بالا و کاربردهای متنوع همچون ماده اولیه محصولات پرکاربردی نظیرمفتول و تیرآهن و میلگرد و… است؛ کارخانه‌های زیادی در داخل کشور خط تولید این محصول را دارا می‌باشند. در این میان تهیه محصول با کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با این کار در واقع زیر بنای کار خود را مستحکم تر می‌کنید و از به وجود امدن هرگونه مشکل یا خسارتی در آینده به شدت جلوگیری می‌شود.

به این منظور شما باید با ویژگی‌های این محصول اشنا باشید و قیمت هر یک از شمش فولادی تولید شده در کارخانه‌های مختلف را رصد کنید تا اینکه در نهایت یک خرید مناسب داشته باشید.

خرید مستقیم شمش فولادی

بازار آهن‌آلات و مشتقات آن متاثر از عوامل گوناگونی است و قیمت محصولات آهنی نوسانات زیادی دارد برای دستیابی به قیمت لحظه ای باید به یک مرجع معبتر و به روز مراجعه کنید.

آهن اسپات یک وب سایت و مرجع معتبر است که تمامی‌این نیاز ها را برطرف میکند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مورد نیاز خود و اطلاع یافتن از تولیدکنندگان کالای مورد نظر خود و قیمت تمام شده محصول می‌توانید به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و با کارشناسان مجموعه آهن اسپات در ارتباط باشید.