پولکی در صنعت نوعی مقطع فلزی است که از ورق‌های فولاد یا آلومینیوم یا هر نوع فلز دیگری به دست می‌آید.

جنس و کیفیت پولکی‌ها با توجه به ورقی که از آن به دست‌آمده متفاوت است ولی به طور کلی محصولاتی که از ورق‌های فولادی به دست می‌آیند، در مقایسه با ورق‌های آهنی و یا آلیاژی کیفیت بالاتری دارند و اولویت در صنعت بر استفاده از نوع پولکی است که به شکل دایره‌ای برش خورده‌ و از ورق آلیاژی و یا فولادی به‌دست آمده‌باشد، اما در شرایط خاص و در صورتی که ورق آلیاژ فولادی در دسترس نباشد، شفت فولادی با شکل دایره‌ای، برای برش دادن قطعه‌های فولادی و یا صنعتی استفاده می‌شود.

پولکی چگونه ساخته می‌شود؟

هنگامی که ورق‌های فلزی را به صورت دایره‌هایی کوچک برش داده شوند، محصول به دست آمده پولکی‌ها یا گرده فلزی می‌نامند. پولکی از روش فرآیندی متالورژی خاصی تولید می‌شوند که در آن با استفاده از یک نیروی فشار قوی بر روی یک فلز یا آلیاژی خاص، اسلب را تبدیل به پلیت با انواع ضخامت می‌کند.

این پلیت‌های تهیه شده پس از تولید، در معرض آزمایش‌های مختلفی قرار می‌گیرند که تست‌های یونی و یا نرمالایز ازانواع آن‌ها است. در مرحله بعدی پلیت را به صورت پولک برش می‌دهند. نیروی لازم برای تبدیل ورق از جنس آلومینیوم، آلیاژ یا فولاد و آهن به پولک، بسیار زیاد است و به همین دلیل پولک‌های فلزی با ضخامت‌‌های مختلفی در بازار موجود هستند.

مقاطع فولادی که به صورت پولک تهیه و تولید می‌شوند از نظر عدم ایجاد پرت زیاد برای خریدار باعث صرفه جویی بالایی می‌گردند. زیرا پرت آن به طور کامل در هنگام تولید از بین می‌روند و پولکی‌های آلیاژی و یا فولادی یا آهنی که در صنعت استفاده می‌شود به صورت کاملاً نهایی شده و آماده در سازه صنعتی مورد نظر خریدار قرار می‌گیرد.

انواع پولکی

پولکی در قطر، ضخامت و جنس‌های مختلف وجود دارد. پولکی‌ها دارای جنس‌های مختلفی از جمله آلومینیوم، استیل، و انواع دیگر آلیاژهای موجود در می‌باشند. با توجه به نیاز بازار، معمولاً سایز­های مختلفی از پولکی‌ها به صورت آماده موجود می‌باشد. تولیدکنندگان معمولا پولک‌های فلزی از قطر ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵ و ۵۰ سانتی‌متر و ضخامت‌های ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ میلی‌متر را بصورت آماده موجود دارند، همچنین بنا به درخواست مشتری، قطرها و ضخامت‌های دلخواه دیگری هم برش داده شود. ولی به طور کلی، از نظر جنس فلز به کار رفته، انواع پولکی شامل دسته‌های زیر است:

  1. پولکی فلزی و آلیاژی :

این نوع پولکی با درجات متنوعی از کیفیت و سایز تولید می‌شود. ورق پولکی آلیاژی به روش برش دایره‌ای، بر روی ورق‌های فابریک نرمالایز و یوتی تهیه می‌گردند. پولک‌های فولادی در صنعت کاربردهای زیادی دارند از جمله آن‌ها استفاده در قطعاتی مانند فلنج‌ها، چرخ‌دنده‌ها، و انواع دیگر سازه‌ها می‌باشد.

  1. پولکی فولادی:

پولکی فولادی به چهار مدل تقسیم می‌شود که شامل :

  • پولکی آلیاژی کربن استیل:

که در اندازه‌ها و با میزان آلیاژ متفاوت تولید می‌شود و بیشتر در صنایع لوله‌کشی کاربرد دارد.

  • پولکی آلیاژی ضد سایش:

پولکی‌های آلیاژی ضد سایش به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر سایش، در دیسک‌هایی با میزان فشار زیاد کاربرد دارد.

  • پولکی آلیاژی:k45

از انواع مدل ضد سایش است، که در صنعت کاربرد زیادی دارد.

  • پولکی استیل :

در مواردی که نیاز با مقاومت زیاد در برابر خوردگی دارند انتخاب بسیار مناسبی است.

  • پولکی‌های آلیاژی ST37 و ST52:

از انواع دیگر پولکی‌های فولادی هستند.

  1. پولکی آهنی:

مانند انواع مدل‌های دیگر دارای خواص مشابهی مثل مقاومت در برابر خوردگی و یا سایش است. پولکی‌های آهنی نیز سایزها و اندازه‌های مختلف دارد.

  1. پولکی آلومینیوم:

مدل بعدی پولک آلومینیومی است که در تولید لوله‌ها، تیوب‌ها، کپسول‌های آئروسل، بطری‌های آلومینیومی و یا بقیه انواع محصولات استوانه‌ای که به روش اکسترژن سرد تولید می‌شوند، استفاده می‌گردد.

  1. پولکی استیل :

یکی از قطعات پر کاربرد در صنعت فولاد پولکی‌های استیل است. پولکی‌های استیل قطعات برش خورده از ورق‌های استیل هستند که مانند انواع دیگر پولک‌ها یا گرده‌های فلزی به شکل دایره‌ای برش خورده‌ می‌شوند، اما اشکال مربعی و مستطیل شکل نیز کاربرد دارند. پولکی‌های استنلس استیل در ضخامتی تا حدود 5 میلیمتر با دستگاه لیزر برش می‌خورند. این برش‌ها از ورق‌های استیل صورت گرفته و همچنین در موارد خاص و در ضخامت بالا می‌تواند از پلیت استیل نیز باشند .

استفاده از پولکی‌های استیل مزایای زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به وزن سبک آن در هنگام حمل، هزینه تولید و استفاده بسیار ارزان در مقایسه با قطعات جایگزین، اتصالی ساده تنها با یک عملیات جوشکاری و استفاده از مقداری الکترود استیل، تهیه و تولید آسان پولکی‌های استیل در تعداد بالا و همچنین قابلیت و ارزش بالایی برای بازیافت را نیز دارد .

روش‌های سفارش و یا خرید انواع پولکی

برای سفارش و با خرید انواع پولکی‌ها باید این نکته را در نظر داشت که به طور کلی پولکی‌ها دارای دو مدل معیار برای اندازه‌گیری است که شامل ضخامت پولکی و میزان قطر دایره آن است. این اندازه به طور مثال به صورت 10/100 (صد در ده) بیان می‌شود که اولی میزان ضخامت پولک مورد نظر و دومی اندازه قطره دایره آن است. پس برای سفارش سایز گرده یا پولک فلزی مورد نظر باید ابتدا میزان ضخامت مورد نیاز و سپس قطر دایره بیان شود.

قیمت پولکی فلزی 

پولکی‌ها در انواع آلومینیومی، فولادی و … در گرید های مختلف تولید می شود، به همین علت قیمت این محصول با توجه به نوع آلیاژ ، ابعاد و برش آن تعیین می‌شود. هر کدام از پولکی‌ها در انواع مختلف، کاربردهای متفاوتی دارند و از این قطعه در صنعت استفاده های متفاوتی می‌گردد. با توجه به نوع آلیاژ به کار رفته در پولک، نوع مصرف آن در صنعت و قیمت تمام شده آن نیز متفاوت است.

برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد آخرین قیمت انواع مدل‌های پولک فلزی، می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید، تا ضمن مقایسه انواع فروشندگان، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را هم داشته باشید.

سخن پایانی

با توجه به اطلاعات ارائه شده در این بخش، اگر قصد تهیه هر کدام از مدل‌های مختلف پولک‌های فلزی یا آلیاژی یا هر جنس دیگری را داشته باشید می‌توانید برای بررسی و خرید به طور مستقیم و با کمترین قیمت به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. همچنین در این سایت اطلاعات کامل و جامعی در مورد انواع مختلف محصولات در بازار آهن، کارخانجات تولید کننده از بزرگ تا کوچک و شرکت‌های پخش محصولات به دست آورید.