توری جوشی که در انگلیسی با نام مش (MESH) نیز شناخته می‌شود، یکی از محصولات فلزی است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربردهای بسیار متنوعی دارد. از این محصول، در مصارف صنعتی مانند بهداشت، پتروشیمی، ورزشی و کشاورزی کابرد دارد. توری‌ مش جوشی به نوعی شبکه‌های توری جوشی هستند که انواع گوناگونی داشته و در فرایند تولید آن‌ها از جوشکاری استفاده می‌شود.

کاربردهای توری جوشی

این شبکه‌های توری‌جوشی در ساخت و ساز و صنایع مختلف کاربرد دارند. به دلیل تنوع زیاد این محصول، در تامین بخش‌های زیادی از آن استفاده می‌شود. در اجرای سقف کامپوزیت، کانال‌سازی، در مترو و تونل‌های آن، صنعت پل‌سازی و همچنین کانال‌های آب‌رسانی از توری مش‌جوشی استفاده می‌کنند؛ همین‌طور در مواردی مانند سد سازی و پل‌سازی که مقاومت زیادی نیاز دارد، این محصول کاربرد دارد.

اگر بخواهیم کاربرد توری‌ مش را دسته بندی کنیم، موارد استفاده از آن به شرح زیر می‌باشد:

 1. ساختمان‌سازی و صنعت ساختمان‌سازی توری مش معمولا برای مسطح نمودن بتن فونداسیون کف، دیواره‌ها، پل‌ها، جاده‌ها و … کاربرد دارد. از این توری‌ها در ساختمان‌سازی برای مسطح کردن بتن فونداسیون به عنوان شبکه توری‌جوشی استفاده می‌شود.
  می‌توان به استفاده از این مش جهت ساخت و مسطح کردن بتن در سد سازی، دیوارها کامپوزیت، پل‌ها، پارکینگ‌ها، رابیتس، سقف و کف سازی اشاره کرد. دیگر کاربردهای ساختمانی مش جوشی شامل طراحی و ساخت استخرها و سازه‌های بتنی می‌باشد.
 2. طراحی و ساخت استخرها و سازه‌های بتنی از دیگر کاربردهای ساختمانی مش جوشی می‌باشد.
 3. این توری در ساخت دیوارهای D3 یا همان 3 بعدی کاربرد دارد. امروزه از توري شبكه فولادي با قطرهاي نازك ( بين ۲ تا ۴ ميلي متر ) جهت ساخت پانل‌های یا دیوارهای ۳ بعدي استفاده می‌گردد.
 4. صنعت لوازم خانگی: یکی از کاربردهای جالب این نوع توری‌ها استفاده از آن‌ها برای ساخت قفسه‌های انفرادی و اجاق‌های مایکروویو می‌باشد. این نوع توری به دلیل داشتن قابلیت‌ها و مزایای خاص به عنوان یک محافظ در مقابل فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کند.
 5. امنیت: حتما تا کنون حصار مناطق امنیتی یا نظامی را دیده اید. ساخت پالت، حفاظ و انواع قفسه و… از مصارف متداول انواع توری جوشی، قفس در جهان امروز محسوب می‌شود. برای ایجاد حصار برای پایگاه‌های نظامی، دکل‌های مخابراتی، زندان‌ها، مرز بین کشورها، زمین‌های مسکونی و کشاورزی و زندان‌ها از توری جوشی استفاده می‌شود که استحکام و دوا بسیار زیادی داشته و بهترین گزینه برای حراست محسوب می‌شود. به نوعی می‌توان گفت سیم‌های خاردار نیز از همین تورهای جوشی نشات می‌گیرد.
 6. مخازن بتونی و شبکه سیمی پنجره‌ها نیز با استفاده از این توری‌ها تولید می‌شود. مش جوشی برای محافظت در مقابل فرکانس‌های رادیویی، به عنوان مثال در اجاق‌های مایکروویو و قفسه‌های انفرادی هم استفاده دارد.
 7. طراحی مناظر شهری: از دیگر کاربردهای این نوع توری‌ها می‌توان به استفاده از آن‌ها جهت ساخت مبلمان شهری اشاره کرد. در سطح شهر از مش‌های جوشی برای ساخت دیوارهای سه بعدی، سبد زباله، نیمکت و محوطه سازی استفاده می‌شود. این نوع توری‌ها از مقاومت و استحکام بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و رطوبت برخوردار هستند و دوام و طول عمر بسیار بالایی دارند.

انواع توری مش جوشی

 • انواع توری جوشی از نظر اندازه چشمه

برای تولید توری‌های جوشی، ابتدا توری‌جوشی‌های افقی و عمودی با دقت خاصی به هم جوش داده شده و ساختار مشبکی ایجاد می‌شود. هر کدام از این ساختار مشبک یک چشمه نامیده می‌شوند. به هر اندازه که توری‌های جوشی، در فاصله نزدیکی به یکدیگر متصل شوند چشمه‌ها کوچک‌تر خواهند شد. چشمه‌های توری‌های جوشی معمولاً در اندازه‌های ۱، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵ و ۳۰ سانتی متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

 • انواع توری جوشی از نظر سایز و نوع توری جوشی:

این توری‌ها به نوعی شبکه‌های توری‌جوشی هستند که به دو نوع توری آجدار و ساده تقسیم می‌شوند. برای انواع آجدار معمولاً از توری‌های جوشی آجدار با اندازه ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴ استفاده می‌شود؛ هم‌چنین برای نوع ساده از توری‌های جوشی ساده با اندازه ۶ و ۸ استفاده می‌کنند.

 • توری جوشی رولی

از دیگر انواع توری‌های جوشی که کاربردی‌تر و انعطاف‌پذیر تر می‌باشد توری جوشی رولی است. توری جوشی رولی نوعی مش سبک است که در بازار با مفتول گالوانیزه گرم یا سرد به صورت رول شده تولید می‌شود. امروزه توری‌های جوشی کاربرد فراوانی دارد و در تنوع مختلفی و در چشمه‌های مختلف ساخته می‌شود. استفاده آن در صنایع مختلف با توجه به ظرافت جوش این توری‌ها میان طیف مش‌های جوشی بیشتر است. این مدل‌ها معمولا دارای عرض ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و طول ۳۰ متر هستند. این نوع توری از طریق جوش نقطه‌ای یکسری مفتول از جنس فولاد به صورت مشبک به وجود می‌آید.

 • توری مش جوشی گالوانیزه

توری مش جوشی گالوانیزه (سرد یا گرم) که به صورت رول شده و طاقه در بازار می‌باشد. این توری در حال حاضر مورد استقاده بسیاری از صنعتگران و معماران در حوزه صنعت و سازه می‌باشد.
می‌توان گفت که توری‌جوشی با توجه وزن کم و ظرافت آن در ساختارش کاربردهای زیادی در صنایعی چون قفس سازی و ساخت قفس پرندگان دارد. مفتول این نوع توری ریز بوده و در استحکام سازه‌های فوق سبک نیز در حوزه معماری داخلی استفاده می‌شود.

در تولید توری مش جوشی گالوانیزه از دو مفتول گالوانیزه گرم و سرد استفاده می‌شود. مفتول  گالوانیزه گرم ایرانی نسبت به مفتول گالوانیزه سرد وارداتی از دوام و کیفیت خوبی برخوردار می‌باشد. با توجه به چشمه و مفتول توری وزن طاقه‌ها نیز متفاوت می‌باشد. حوزه کاربرد آن نیز  اغلب در صنعت قفس سازی، حصار کشی، سقف کاری و… می‌باشد. ایجاد یک محوطه سازی خوب با این نوع توری‌ها می‌تواند به قابلیت کاربردی بودن آن بیشتر کند

 • توری جوشی برگی

توری‌جوشی برگی اغلب آهنی هستند و با وزن‌های تقریبی ۱.۳۰۰ گرم تا ۳.۸۰۰ گرم تولید می‌شوند. توری‌های برگی دارای قطرهایی برابر ۲.۵ سانتی متر تا ۵ سانتی متر هستند؛ همچنین ارتفاع این نوع توری‌ها بین  ۲*۱ و ۳*۱متر می‌باشد.

نکات قابل توجه در هنگام استفاده از توری مش جوشی

نکاتی وجود دارد که قبل از استفاده توری مش جوشی باید به آن‌ها توجه کنید:

 • قبل از استفاده از توری مش جوشی حتما آن را از آلودگی و مواد چسبناک پاک سازی کنید. زیرا هنگام جوش دادن توری جوشی مشکلی نباشد و به خوبی به هم متصل شوند.
 • هنگام استفاده از توری مش در جوشکاری، جوش دادن توری‌جوشی‌ها باید با نظم و به صورت یک دست انجام شود.
 • در هنگام استفاده از توری مش جوشی باید توجه داشته باشید؛ که این اتصال‌ها که از طریق جوشکاری انجام‌شده‌اند از یکدیگر جدا نشوند.
 • هرگز برای پروژه‌های خود از توری جوشی هایی که دچار زنگ زدگی شده اند استفاده نکنید، زیرا استفاده از آن‌ها تنها موجب خسارت و پرداخت هزینه گزاف برای شما خواهد شد.
 • به دلیل این‌که امکان دارد، مش جوشی در برابر رطوبت دچار خوردگی شود، بهتر است در بعضی موارد از شبکه‌های مشی که گالوانیزه شده اند استفاده کرد.

قیمت توری آهنی جوشی

اکنون که با انواع و کاربردهای توری‌های جوشی آشنا شدید، در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول خواهیم پرداخت.

 • ضخامت تار و پود
 • کشور تولید کننده توری
 • وزن نهایی محصول تولید شده
 • مقدار سفارش مشتری
 • نوع پوشش مفتول (گرم و سرد بودن مفتول)
  توری‌جوشی در انواع مختلف و درجات مختلف وجود دارد که هر کدام برای پروژه‌های ساختمانی مختلف مناسب هستند. توری مش همچنین می‌تواند به ورق‌هایی از میله‌های متعدد تبدیل شود تا مش تقویتی تولید کند که می‌تواند برای پوشش سریع یک سطح بزرگ به روشی مقرون به‌صرفه استفاده شود. به طور کلی، با تغییر شکل‌های سطحی عرضه می‌شود که به ایجاد پیوند قوی با بتن ریخته شده کمک می‌کند. نوع پوشش مفتول نیز می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد.

بررسی برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمام شده توری جوشی:

نحوه تولید محصول

در تولید این محصول میله‌ها به صورت تار و پود و با زاویه 90 درجه روی سوار می شوند و جوشکاری در نقطه‌های تقاطع به هم به وسیله نقطه جوش انجام می‌گیرد. جنس میله های به کار رفته در آن از نوع فولاد پرکربن بوده انعطاف‌پذیر هم نیست؛ شبکه فولادی جوشی رولی انعطاف بیشتری نسبت به نوع ورقه‌ای دارند.

دستگاه‌هایی که برای تولید این محصول به کار می روند. دقت بالایی دارند و در نهایت محصول تولید شده یکدست و یک شکل است. یکی از تکنیک‌های جدید در تولید توری جوشی که بر قیمت توری مش جوشی اثر می‌گذارد؛ نوع برش لیزری یا جوشکاری است که می‌تواند به اشکال دقیق و بسیار پیچیده برش داده شود، مرحله تقویت ساخت و ساز را بهینه کرده و در مقایسه با توری جوشی‌های فولادی سنتی، به طور بالقوه میزان فولاد مورد نیاز را تا 60 درصد کاهش می‌دهد.
از پرفروش‌ترین و متداول‌ترین توری‌ها می‌توان به توری مش جوشی مشهد اشاره کرد.

هزینه حمل و نقل

قیمت توری مش جوشی مشهد برای افرادی که در سبزوار یا نیشابور کار می‌کنند ارزان‌تر از کاربرد این محصول در اصفهان می‌باشد؛ زیرا هزینه حمل و نقل آن کمتر می‌باشد.

نوع توری جوشی

ساده یا آجدار بودن توری‌جوشی می‌تواند بر قیمت انواع توری جوشی تاثیر بگذارد. در حالی که توری آجدار احتمالاً رایج‌ترین شکل توری‌جوشی مورد استفاده امروزی است، انواع دیگری از آن وجود دارد که در طول سال‌ها برای کاربردهای خاص ساخته‌شده‌اند. چند مثال ار انواع دیگر تور‌های موجود در بازار: توری‌جوشی فولاد کربنی (گاهی اوقات توری‌جوشی سیاه نامیده می‌شود)، توری جوشی اروپایی، توری‌جوشی گالوانیزه و غیره.
مشکلات خوردگی در سال‌های اخیر با پوشش دادن توری‌جوشی فولادی با اپوکسی تخصصی برطرف شده است. GFRP یک توسعه مدرن‌تر است و از یک پلیمر تقویت‌شده با الیاف شیشه ساخته‌شده است. این نوع توری‌جوشی بسیار تخصصی‌تر و درنتیجه گرانتر از توری‌های جوشی سنتی‌تر است و فقط زمانی استفاده می‌شود که سایر توری‌های جوشی‌ مناسب نباشند.

آینده توری جوشی

میزان تقاضای توری‌جوشی در بازار احتمالا می‌تواند پیش‌بینی کننده قیمت این محصول در آینده باشد. با توجه به استفاده از توری جوشی تقریباً در هر پروژه ساختمانی بزرگ در 150 سال گذشته، تصور دنیایی که توری جوشی نقش مهمی در ساخت و ساز نداشته باشد، دشوار است؛ با این حال، پیشرفت‌های جدید در فناوری ساختمان با سرعتی باورنکردنی اتفاق می‌افتد و روش‌ها و مصالح ساختمانی که ما با آن آشنا هستیم ممکن است روزی با گزینه‌های هوشمندتر جایگزین شوند.

تقاضاها در مورد پایداری، عملکرد و هزینه باعث نوآوری در ساخت و ساز می‌شود و محصولات تقویتی جدید به سرعت در حال جذب هستند. یک ایده جدید، توری‌جوشی ورق فولادی برش لیزری است که می‌تواند به اشکال دقیق و بسیار پیچیده برش داده شود، مرحله تقویت ساخت و ساز را بهینه کرده و در مقایسه با توری‌های جوشی فولادی سنتی، به طور بالقوه میزان فولاد مورد نیاز را تا 60 درصد کاهش می‌دهد و هر یک این روش‌ها می‌تواند؛ بر قیمت این محصول تاثیر بگذارید.

اتفاقات و رخدادهای جهانی

آخرین فاکتوری که می‌تواند بر قیمت توری‌جوشی قفس یا قیمت توری جوشی رولی به روز تاثیر بگذارد، اتفاقات روز دنیا است. حوادثی مانند کرونا اثر خود را در طولانی‌مدت بر روی قیمت این محصول نشان می‌دهد، اما جنگ، تحریم و… اثری زود هنگام‌تر، بر قیمت آن امروز خواهند داشت.

توری جوشی نقشی حیاتی در صنعت ساختمان دارد. امروزه همه‌گیری جهانی کووید-19 فشار عرضه را بر شرکت‌ها در سرتاسر جهان وارد کرده است و قیمت آنلاین توری جوشی در نوسان است. در حال حاضر، توری جوشی جزء اصلی تقریباً هر پروژه ساختمانی است و بدون شک در طول زمان برای حفظ نقش محوری خود تکامل خواهد یافت.

به صورت کلی، مهم‌ترین عامل در حال حاضر که بیش‌ترین تاثیر را بر قیمت این محصول خواهد داشت، نوسانات بازار آهن می‌باشد. این نوسانات لیست قیمت‌ها را به صورت خاصی دستخوش تغییرات می‌کند. بنابراین نمی‌توان به صورت قطعی، قیمت خاصی را برای این محصول در نظر داشت.

سخن پایانی

به خاطر تفاوت‌های لحظه‌ای در قیمت توری جوشی، توصیه می‌کنیم که قیمت این محصول را از طریق پلتفرم هایی که به صورت روزانه آپدیت می شوند بررسی کنید. آهن اسپات یکی از بهترین وبسایت ها در این حوزه است که قیمت انواع توری جوشی به همراه مشخصات و ویژگی هر یک از محصولات، را در اختیار شما قرار می‌دهد.