تیرآهن 16 علاوه بر اینکه یکی از پرکاربردترین مقاطع صنعت ساخت و ساز به شمار می‌آید، به دلیل تولید بالا و عرضه مناسب آن توسط کارخانجات تولید تیرآهن، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است.
البته قیمت تیرآهن ۱۶ با توجه به استاندارد، مواد اولیه تولید، کیفیت تیرآهن و کارخانه تولیدکننده و… تعیین می‌شود.

مشخصات تیرآهن IPE 16

  • عرض بال تیرآهن 16 برابر با 82 میلی‌متر است.
  • ضخامت جان این سایز تیرآهن، 5 میلی‌متر است.
  • ضخامت بال تیر 16 برابر با 7.4 میلی‌متر است.
  • ضخامت بال در تمام سطح مقطع تیر IPE 16، برابر است.
  • این تیر مطابق استاندارد ملی ایران و استاندارد اروپایی EN تولید می‌شود.
  • طبق جدول اشتال تیرآهن وزن تقریبی هر شاخه تیرآهن 16، حدود 190 کیلوگرم است.

ویژگی­‌های تیرآهن 16

مهمترین ویژگی‌­های تیرآهن 16 عبارتند از:

  • بالا بودن مقاومت تیرآهن 16 در برابر ضربه و فشار
  • دارای سطح کیفی مطلوب
  • انعطاف‌پذیری در برابر نوسانات جوی و دمایی

شکل ظاهری تیرآهن، ضخامت جان تیرآهن 16 و بال آن

کاربردهای تیرآهن سایز 16

تیرآهن 16 یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فلزی در ساختمان‌سازی است و در بخش‌­های مختلف ساختمان من جمله ستون­، نعل پوشش­‌های سقفی و همچنین برای ساخت خرپا، استفاده می‌شود.

تیرآهن 16 سنگین‌تر از تیرآهن 14 است، اما نسبت به وزن تیرآهن 18، سبک‌تر است، به همین دلیل انتخاب این سایز تیرآهن برای برخی از پروژه‌ها متداول‌تر است.

بهترین تولیدکنندگان تیرآهن 16 در ایران

کارخانجات تولیدکننده تیرآهن 16 در ایران زیاد هستند، اما کیفیت تیرآهن تولیدی برخی برندها بالاست و همین عامل سبب شده تا تقاضای خرید تیرآهن 16 از این برندها، بالا باشد. از برترین برندهای تیرآهن 16، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارخانه تیرآهن اصفهان و کارخانه تیرآهن فایکو از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد ایران هستند که با تولید تیرآهن مرغوب، جایگاه ویژه‌ای در بازار آهن پیدا کرده‌اند.

خرید تیرآهن سایز 16 از کارخانجات معتبر داخلی

قیمت تیرآهن ۱۶ امروز و خرید مستقیم از کارخانه

قیمت تیرآهن 16، معمولا براساس وزن آن اعلام می‌شود. بنابراین قیمت تیرآهن‌های سایز بالاتر به‌علت وزن بیشتر، قیمت بالاتری نیز دارند. برای مثال قیمت تیرآهن 18 بالاتر از قیمت تیرآهن سایز 16 است.
بزرگترین عاملی که سبب شده‌ تا پیش‌بینی قیمت تیرآهن با مشکل مواجه شود، نوسانات قیمت ارز است که قیمت روز آهن 16 را نیز با نوسان زیادی همراه ساخته است.

پیش‌بینی قیمت تیرآهن 16 امروز، تحت تاثیر عوامل مهمی همچون نوسانات بازار ارز، قیمت مواد اولیه تولید تیرآهن و سیاست‌های میزان تولید و عرضه کارخانجات و… قرار دارد.

برای استعلام قیمت و خرید بی‌واسطه آهن 16 از برندهای مختلف، کافیست وارد وبسایت آهن‌اسپات(ahanspot) شوید و با مشاهده لیست قیمت‌ تیرآهن‌ کارخانجات مختلف و مقایسه آنها، خریدی به ‌صرفه را تجربه کنید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید و یا ثبت نهایی سفارش، با شماره 02191005131 تماس بگیرید.