از مهم‌ترین مصالح فولادی، تیرآهن است که تیرآهن 18 یا تیرآهن سایز 18 در صنعت ساخت و ساز، کاربرد زیادی دارد.

طول هر شاخه تیراهن 18 اصفهان، 12 متر است که وزن آن برابر با 230 کیلوگرم است. لازم به ذکر است که قیمت تیرآهن ۱۸ اصفهان به صورت شاخه ای محاسبه می‌شود بنابراین برای خرید این محصول از کارخانه ذوب آهن اصفهان به این نکته توجه داشته باشید.

تیرآهن 18

تیرآهن 18

ارتفاع این محصول، 18 سانتی متر می باشد و عرض بال آن نیز 9.1 سانتی متر است. ضخامت جان تیرآهن 18، معادل 5.3 میلی متر بوده و ضخامت بال آن نیز 8 میلی متر است.

در بازار فروش، تیرآهن  IPEمتقاضیان بسیاری دارد که تیرآهن 18 زیر مجموعه ای از تیرآهن های  IPE می باشد. تیرآهن IPE-18 در کارخانه ذوب آهن اصفهان به تولید انبوه می‌رسد که در بازار به نام‌های تیرآهن 18 ذوب، تیر 18 ذوبی یا تیرآهن ۱۸ اصفهان نیز شناخته و خرید و فروش می‌شود.

برای تولید این محصول از آلیاژ های متفاوتی استفاده می شود.سه عنصر آلیاژی آهن، کربن و کروم جز مواد اصلی آن محسوب می شوند.علاوه بر این ممکن است از عناصر دیگری مانند مس ، نیکل ، منگنز و… در ترکیب آن استفاده شود.

این محصول به دلیل طراحی و ساختار ویژه، از قدرت تحمل بالایی برخوردار است. برای افزایش مقاومت این تیرآهن در برابر زنگ زدگی از کروم استفاده می شود. همچنین از عنصر کربن نیز برای ساییدگی ،خوردگی، کشش و سختی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای تیرآهن 18

تیرآهن 18 یکی از عناصر بسیار اساسی و مهم در ساخت و ساز به شمار می آید. این محصول وظیفه حمل و فشار های تنشی و خمشی وارد بر ساختمان را دارد. در ادامه به بررسی کاربرد های این محصول پرداخته ایم.

1_ کاربرد تیرآهن 18 در اسکلت سازه فولادی

در ساختمان سازی می توان برای مقاوم سازی ساختمان با توجه به نقشه، طراحی و محاسبات طراح ساختمان از این تیرآهن در اسکلت سازه فولادی استفاده کرد.

2_ کاربرد تیرآهن 18 در کفی ستون

تیرآهن 18 را می توان برای صفحات کفی ستون و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف به کار برد.

3_ کاربرد تیرآهن 18 در ستون‌ها

تیرآهن 18 با دارا بودن بال های پهن می توان به عنوان ستون در سازه ها مفید واقع شود. ستون، انتقال دهنده نیرو های عمودی و نیرو افقی باد به فونداسیون ساختمان است.

4_ کاربرد تیرآهن 18 در شاه تیر

بخش های افقی سازه فولادی را تیر می نامند و یکی دیگر از کاربرد های تیر آهن 18 در ساختمان سازی استفاده از آن به عنوان شاه تیر است. شاه تیر با اتصال برشی یا ساده به ستون ها وصل می شود.

5_ کاربرد تیرآهن 18 در تیر کلاف

از این محصول به عنوان تیر کلاف نیز در ساختمان سازی به کار می رود. تیر کلاف یک تیر افقی بوده و به صورت دو تیر عرضی در سقف به خرپای سقف وصل می شود و بار تیر اصلی را به ستون ساختمان منتقل می کند.

6_ کاربرد تیرآهن 18 در پل سازی

این سازه از یک تیرآهن افقی ساخته شده که در انتهای خود، توسط پایه هایی که وزن پل و ترافیک وسایل نقلیه را تحمل می کنند، پشتیبانی می شود.

7_ کاربرد تیرآهن 18 در ساخت خرپا

از تیرآهن 18 در ساخت خرپا نیز استفاده می کنند.

مزایای استفاده از تیرآهن 18

  1. افزایش کیفیت ساخت
  2. کاهش هزینه ساخت
  3. افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله
  4. کاهش ضایعات مصالح
  5. کاهش فضای اشغال شده ساختمان و در مقابل، افزایش فضای داخلی برای استفاده ساکنان
  6. دوام و مقاومت بالا در برابر رطوبت

تیر 18

بررسی نوسانات قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن ۱۸ به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله مهمترین این عوامل نوسانات ارزی در بازار است که با شرایط حاکم بر جامعه و جهان است.

از مهمترین مواردی که قیمت تیرآهن 18 را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وزن تیرآهن است. هر چه وزن این محصول بیشتر باشد با توجه به قیمت روز آهن، شاهد افزایش هزینه های خرید خود خواهید بود.

البته موارد دیگری چون مواد اولیه و روش خرید این مواد نیز بر قیمت تیراهن 18 مؤثر بوده و از این رو اغلب کارخانه‌ها به دلیل واردات غیرمستقیم مواد اولیه، مجبور به افزایش قیمت‌های خود می‌شوند.

اگر نگاهی به لیست قیمت تیرآهن ۱۸ امروز بیندازیم، متوجه می شویم که قیمت تیر اهن ۱۸ اصفهان تقریباً بالاتر از همه کارخانه ها قرار دارد و بعد از آن قیمت تیر اهن ۱۸ یزد و قیمت تیرآهن آریان فولاد و بعد از آن قیمت تیرآهن ۱۸ فایکو در این لیست قرار می گیرد که علت این امر کیفیت بالا این محصولات می باشد.

علاوه بر این، نوسانات ارز و نوسانات بازار مسکن و… موجب افزایش قیمت هر شاخه تیرآهن ۱۸ شده و ممکن است در صورت چک نکردن قیمت، اختلاف در پرداخت صورت بگیرد و ضرر و زیان زیادی برای مشتری به وجود آورد.

این نکته نیز قابل توجه می باشد که قیمت تیرآهن ۱۸اصفهان امروز، با تناژ بالا به قیمت کارخانه صورت می گیرد و شما می توانید خرید های با تناژ بالا را نیز به صورت اینترنتی ثبت نموده و یا از طریق تماس تلفنی به انجام برسانید.

شما با تهیه این محصول با کیفیت از مجموعه آهن اسپات، علاوه بر اینکه دوام بالا و کیفیت را بر سازه های خود هدیه می دهید، از محصولات داخلی نیز حمایت کرده و سبب توسعه کسب و کار هم وطنان خود می شوید.

جهت آگاهی از قیمت تیر اهن 18 اصفهان و همچنین قیمت روز سایر تیرآهن ها می‌توانید با مراجعه به وبسایت آهن اسپات به صورت لحظه‌ای، اطلاعات خود را در این زمینه به‌روز نگهدارید.

خرید تیرآهن 18 از آهن اسپات

اگر قصد خرید تیرآهن 18 دارید، می‌توانید قیمت لحظه‌ای کارخانجات تولیدکننده تیرآهن را بررسی و در نهایت پس از مقایسه قیمتها، خرید خود را نهایی کنید.

آهن اسپات به‌عنوان مرجع معتبر اطلاع‌رسانی قیمت محصولات و مقاطع فولادی در خدمت شما عزیزان است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات از قیمت محصولات فولادی مطلع شوید و خریدی به صرفه را برای خود رقم بزنید.