لوله‌های پلیمری که از جنس pvc ساخته می‌شوند یکی از جایگزین‌های اصلی برای انواع لوله‌های فولادی و آلومینیومی به شمار می‌رود. این لوله‌ها در بازارهای داخل کشور به نام پلیکا یا لوله ناودانی هم شهرت پیدا کردند. مزیت بزرگ آن‌ها را می‌توان در تنوع سایز و وزن سبکشان دانست. به همین خاطر قیمت تمام شده لوله پلیکا چندان زیاد نخواهد بود و خرید و فروش انواع آن از جمله لوله پلیکا سایز 500  رایج شده است.

آشنایی با لوله پلیکا

لوله پلیکا یا Polyvinylchloride Pipe که به صورت اختصاری با حروف pvc شناخته می‌شود، یکی از با ارزشترین مقاطعی است که از پلاستیک‌های فشرده تولید می‌شود. اولین ویژگی این لوله‌ها همین خاصیت ترموپلاست بودن آن‌ها است. این نوع پلیمر پس از یک بار ذوب کردن و سرد شدن به سختی و استحکام بالایی دست پیدا خواهد کرد. این در حالی است که دیگر خواص مطلوب آن از دست نخواهد رفت.

در حال حاضر انواع لوله‌های پلیکا در سایزها و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. علت این گستردگی و تنوع را هم در روش تولید آسان و دسترسی راحت به مواد اولیه جهت تولید می‌توان جست و جو کرد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از قیمت دقیق لوله پلیکا در سایزهای مختلف و تولید شده توسط کارخانه‌های داخل کشور اطلاع کسب کنید. همچنین امکان مشاهده اطلاعات انواع آهن آلات مانند لوله‌های گالوانیزه نیز بر روی این سایت فراهم شده است.

برای شکل‌دهی لوله پلیکا از روش پلیمریزاسیون گرانول‌های پلی وینیل کلرید استفاده می‌کنند. پس از ذوب و ترکیب مواد با یکدیگر آن را با یک قالب برای انجام فرایند اکستروژن تزریق می‌کنند. معمولا رنگ این لوله‌ها در طیفی از مشکی تا طوسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه در سال‌های اخیر تولیدکنندگان داخلی توانستند به تکنولوژی مورد نیاز برای تولید این مقاطع پلیمری بر اساس استاندارد ملی دست پیدا کنند.

مزیت‌های استفاده از لوله پلیکا 20

لوله‌های فلزی مانند لوله‌های فولادی و مسی برای سا‌ل‌ها در سیستم‌های صنعتی و زیر ساخت‌های شهری استفاده می‌شدند. اما با تمام خواص مکانیکی و استحکام بالایی که نشان می‎دادند، نیاز به تعمیر و یا تعویض در بازه‌های زمانی کوتاه داشتند. چرا که مقاومت آن‌ها متاثر از عوامل بیرونی مانند گرما، رطوبت و خوردگی تغییرات مخربی را تجربه می‌کرد. همین امر سبب شد که معرفی لوله‌های پلیمری مانند لوله پلیکا به یکی از فرصت‌ انقلابی در تامین نیازهای صنعتی بدل شود.

لوله پلیکا 20 که همان لوله pvc سایز 500  است قابلیت‌های مختلفی دارد. همین ویژگی‌ها سبب شده که آن را به عنوان یک پروفیل صنعتی منحصر به فرد به بتوان دید. مهمترین ویژگی این لوله مقاومت خوبی در برابر خوردگی و رطوبت در محیط‌های مختلف است. همچنین در برابر مواد شیمیایی نیز میلی به واکنش دادن ندارند. همین ویژگی سبب شده عمری طولانی داشته باشند. شما می‌توانید برای مشاهده قیمت و مشخصات فنی انواع مقاطع فلزی و آهن آلات به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.

یکی دیگر از مزیت‌های لوله پلیکا سایز 500  که علت اصلی کاربرد آن در خطوط انتقال کابل‌های برق شده است، مقاومت به ضربه و مقاومت رد برابر شوک‌های حرارتی می‌باشد. همچنین نوع ضخیم این لوله‌ها در برابر پرتوهای فرابنفش هم پایداری خوبی را نشان می‌دهند. به علاوه وزن سبک آن‌ها هم یکی از دلایل پر فروش بودن این لوله‌ها است.

البته هیچ کالایی سراسر بی‌عیب نیست. به کارگیری لوله‌های پلیکا نیز با محدودیت‌هایی همراه است. انواع لوله‌هایی که ضخامت پایینی دارند. به همین خاطر در موقعیت‌هایی که این لوله‌ها را در خاک نمی‌توان مدفون کرد. علت آن هم عدم توانایی تحمل تنش‌ها و نیروهای  تحمیل شده به لوله است.

انواع لوله پلیکا 20 (سایز 500)

لوله پلیکا مزیت‌های فراوانی به جز روش ساخت آسان دارد. این لوله‌ها را در ضخامت‌های مختلف و قطر دلخواه می‌توان تولید کرد. همچنین می‌توان گفت که درصد انعطاف پذیری و قابلیت اتصال خوبی هم دارند. بنابراین می‌توان لوله پلیکا را در انواع مختلف از حیث کاربرد و ابعاد تولید کرد.

لوله پلیکا سایز 500  نوع فشار ضعیف

کمترین میزان ضخامت در دیواره لوله پلیکا سایز 500  را گروه فشار ضعیف دارند. به همین خاطر تولید این گروه از لوله پلیکا هزینه کمتر و استحکام پایینتری خواهد داشت. معمولا از لوله‌های فشار ضعیف برای مکان‌هایی که دسترسی کافی برای تعویض و تعمیر فراهم است و تحت فشار و دمای کاری بالایی قرار ندارد، استفاده می‌گردد.

انواع کاربرد لوله پلیکا سایز 500  فشار ضعیف: سیستم انتقال زباله، تاسیسات غیر فاضلابی، ناودان ساختمان و…

لوله پلیکا سایز 500  نوع فشار نیمه قوی

با افزایش دامنه فشار قابل تحمل لوله پلیکا سایز 500، ضخامت آن نیز بیشتر خواهد شد. از نوع نیمه قوی این لوله‌ها در تاسیساتی که امکان افزایش دما و ضربه وجود دارد می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از قیمت دقیق انواع محصولات فولادی و لوله‌های pvc در سایزهای مختلف اطلاع پیدا کنید.

انواع کاربرد لوله پلیکا سایز 500  فشار نیمه قوی:  خطوط انتقال کابل‌های برق، سیستم فاضلاب داخلی ساختمان، کانال کشی در تاسیسات صنعتی و…

لوله پلیکا سایز 500  نوع فشار قوی

آخرین دسته بندی که برای لوله پلیکا 20 یا همان سایز 500 در نظر می‌توان گرفت، لوله‌های فشار قوی است. این لوله‌ها بیشترین ضخامت را در میان انواع دیگر دارند. علاوه بر استحکام بیشتر، عایق حرارتی هم هستند.

انواع کاربرد لوله پلیکا سایز 500  فشار قوی: مصارف صنعتی، غلاف کابل‌های خطوط انتقال برق و تلفن و…

قیمت گذاری و خرید لوله پلیکا 20 در آهن اسپات

لوله پلیکا سایز 500  کاربردهای بسیاری دارد. به طور مثال از این لوله‌ها در تاسیسات ساختمانی و صنعتی می‌توان استفاده کرد. با توجه به تمام ویژگی‌هایی که دارد، قیمت نهایی آن‌ نیز مقرون به صرفه به شمار می‌رود. استفاده از لوله‌های pvc در بخش‌های مختلف صنعت جانشین مناسبی برای لوله‌های فلزی است. چرا که در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی نشان می‌دهد.

ساخت و تولید لوله پلیکا سایز 500   در داخل کشور از نظر تکنولوژیکی و دسترسی به مواد اولیه امکان پذیر است. بخشی اعظمی از نیازهای مواد اولیه را توسط شرکت‌های پتروشیمی داخلی می‌توان تهیه کرد. بخشی دیگر از مواد اولیه برای تولید توسط شرکت‌های مختلف به کشور وارد می‌شوند. به همین دلیل است که تعیین قیمت نهایی این محصولات به پارامترهایی از جمله هزینه‌ گمرک، نوسان ارز، مالیات و هزینه‌های حمل و نقل بستگی دارد.

البته قیمت این محصولات تنها متاثر از روند تولید و میزان تقاضا در بازار نیست. مانند هر پروفیل دیگری مشخصه‌های فنی، کلاس تولید، ضخامت، ابعاد، نوع کاربرد، وزن و فشار قابل تحمل در حین کار قیمت گذاری می‌شود. در کنار این مواردی که نام برده شد، هزینه‌های انرژی، بیمه کارگران، انبارداری و دیگر هزینه‌های جانبی را هم باید لحاظ کرد. شما می‌توانید برای مشاهده قیمت به‌روز انواع لوله‌های pvc، در سایزهای مختلف به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.

جمع‌بندی

یکی از پر فروشترین مقاطعی که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود لوله پلیکا است. علت را هم در گستردگی کاربرد و خواص آن می‌باشد. این لوله‌ها در کنار وزن سبک، مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالایی که دارند به عنوان جایگزین لوله‌های فولادی و آلومینیومی به بازار عرضه شدند. به علاوه با توجه به قیمت تمام شده لوله پلیکا سایز 500  می‌توان آن را اقتصادی‌ترین انتخاب دانست.

مجموعه آهن اسپات با هدف افزایش تعامل میان تولیدکننده و مصرف‌کننده فعالیت خود را آغاز کرده است. شما می‌توانید برای مشاهده قیمت دقیق انواع مقاطع فولادی، مسی و pvc به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. بر روی این سایت اطلاعاتی مختلفی از جمله مشخصات فنی محصولات نیز ذکر شده است. همچنین تمامی اطلاعات درج شده بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.