لوله پلیکا فشار قوی نوعی لوله پی‌وی‌سی به حساب می‌آید. جنس این محصول، از پلیمر پلاستیکی سخت شده یا همان UPVC است؛ که در فرآیند تولید این محصول، هیچ گونه ماده نرمی به آن اضافه نشده و به همین دلیل، سختی محصول نهایی از انواع PVC بیشتر است. دلیل نام‌گذاری این محصول، اولین شرکت سازنده آن در ایران است که پلیکا نام دارد.

لوله‌های فلزی با تمام ویژگی‌های مثبتی که داشتند، کم کم از رونق افتادند؛ زیرا عمر کمی در پروژه‌ها داشتند و خیلی زود دچار فرسودگی می‌شدند. لوله‌های پلیمری یکی از بهترین جایگزین‌ها برای لوله فلزی بودند؛ این محصولات در عین مقاومت و سختی بسیار بالا، در برابر فرسودگی نیز دوام دارند و می‌توان تا سال‌ها روی آن‌ها حساب باز کرد.

لوله پلیکا، برای کاربردهای متنوع از خانگی تا صنعتی بهینه شده است، به همین علت می‌تواند با توجه به میزان مقاومت، به سه دسته تقسیم شود: لوله پلیکا فشار ضعیف، لوله پلیکا نیمه قوی (متوسط) و لوله پلیکا فشار قوی. هر کدام از این محصولات، می‌توانند در قسمت‌های مختلفی استفاده شوند، اما انواع فشار قوی به دلیل ضخامت بیشتر، اغلب در صنعت و کشاورزی کاربرد دارد و استفاده از آن در مصارف خانگی چندان رایج و به صرفه نیست.

مشخصات فنی لوله پلیکا فشار قوی

لوله UPVC فشار قوی، به دسته‌ای از لوله‌ای پلیکا گفته می‌شود که ضخامت جداره آن‌ها زیاد است و می‌توانند در مواقعی که حجم مورد انتقال بسیار زیاد است و فشار بالاست، مقاومت خوبی از خود نشان دهند. این محصولات، دارای وزن سبک و در عین حال،‌ مقاومت بسیار زیاد هستند. انعطاف لوله پلیکا بسیار کم است و تحت فشار‌های خمشی، درهم می‌شکند.

سایز لوله پلیکا فشار قوی چیزی در حدود ۲۰ الی ۴۰۰ است؛ این سایزبندی بر مبنای قطر محصول اعلام می‌شود. ضخامت جداره‌ها در لوله فشار قوی، بسیار زیاد است و تا ۱۲ میلی‌متر یا در صورت نیاز بازار، بیشتر از آن هم خواهد رسید. این محصول، تحمل فشار ۱۰ بار دارد و به راحتی می‌تواند در برابر فشار درونی حاصل از حمل مایعات مقاومت نشان دهد. ضریب انبساط طولی این محصول بسیار کم و غیرمخرب است و در عوض، ضریب جریان آن بسیار بالاست.

از سویی، جنس لوله باعث می‌شود کاملا در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد و در نتیجه، به محصولی ایده‌ آل برای مصارف توکار تبدیل گردد. این ویژگی باعث می‌شود این لوله‌ها برای انتقال مایعات خوراکی یا هر محصولی که نیاز است رنگ، بو و شکل آن حفظ شود مناسب باشد، زیرا مانند لوله‌های آهنی، اکسید آهن یا هر ماده دیگری را وارد مایع نخواهد کرد.

کاربرد لوله پلیکا فشار قوی

لوله پلیکا به طور کلی کاربردهای متنوعی دارد، این محصول می‌تواند انتخابی مناسب برای استفاده در سیستم آب و فاضلاب خانگی و صنعتی، ناودانی‌ها، انتقال کابل برق و تلفن، انتقال آب در کشاورزی و … باشد. انواع فشار قوی به دلیل ضخامت جداره و مقاومت بیشتر، کاربردهای کلان و صنعتی‌تری دارد. از جمله کاربردهای لوله پلیکا فشار قوی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده در شبکه آبرسانی

این محصول خاصیت ضد زنگ دارد و در عین حال، در صورت انتقال با فشار زیاد، عملکرد خوبی نشان می‌دهد. به همین جهت، در سیستم انتقال آب در شهرها و روستاها از این لوله‌ها استفاده می‌شود تا در عین حفظ طعم، بو و رنگ آب و سلامت آن، احتمال آسیب و شکستگی هم به حداقل برسد.

  • کاربرد در کشاورزی

این محصول به دلیل تحمل فشار ۱۰ بار، انتخاب خوبی برای استفاده در آبیاری‌های پرفشار در صنعت کشاورزی و گلخانه‌ای است. این محصول، با حفظ کیفیت و مقاومت خود در شرایط مختلف جوی، احتمال آسیب کمی دارد و به همین دلیل، انتخابی مناسب برای پروژه‌هایی است که می‌خواهند هزینه تعمیرات‌ آن‌ها به حداقل ممکن برسد.

  • انتقال فاضلاب شهری یا خانگی

لوله پلیکا در برابر شرایط اسیدی و قلیایی مقاوم است، به همین دلیل در انتقال فاضلاب می‌توان از آن استفاده کرد. این محصول، می‌تواند زیر زمین بدون احتمال پوسیدگی و شکستگی  استفاده شود و رسوب‌گیری ندارد؛ به همین جهت احتمال نشتی یا گرفتگی با استفاده از این محصول به کمترین مقدار ممکن خواهد رسید.

نحوه استفاده از لوله پلیکا فشار قوی

کار با این محصول بسیار آسان است؛ زیرا سبک است و می‌تواند به راحتی حمل شود. لوله پلیکا، می‌تواند به دو روش استفاده از چسب یا پوت فیت متصل شود. در روش استفاده از چسب، لوله‌هایی که قرار است به یکدیگر اتصال پیدا کنند در محل اتصال به چسب آغشته شده و به هم وصل می‌شوند.

در روش پوت فیت که بیشتر برای زانویی‌ها و سه راهی‌ها کاربرد دارد، لوله‌ها با اندکی فشار به سوکت قطعه مقابل متصل می‌گردند و آماده استفاده هستند. روش پوت فیت، بسیار سریع، آسان و تمیزتر از روش چسب است اما در اغلب موارد، از این دو روش به صورت ترکیبی و توامان استفاده می‌شود تا اتصالات قوی ایجاد شود و احتمال نشتی به حداقل برسد.

مزایای لوله پلیکا فشار قوی

این محصول مزایای زیادی دارد که به این سبب، آن را به کاندیدایی مناسب برای استفاده در موارد مختلف تبدیل می‌کند. لوله پلیکا در عین سبکی بسیار مقاوم و کاربردی است. این محصول، به نسبت وزن کم و کاربردهای زیاد، قیمت به صرفه‌ای دارد و هزینه تعمیرات آن نیز بسیار کم است، زیرا به ندرت فرسوده می‌گردد.

لوله پلیکا فشار قوی در برابر اکسید شدن، خوردگی ناشی از ساییدگی و یا حمل مواد شیمیایی مقاوم است، به همین علت دوام آن نیز بالاست و بدون دغدغه می‌توان از آن در زیر زمین استفاده کرد. این لوله‌ها در اثر فشار تغییر شکل نمی‌دهند. عایق حرارتی هستند و گرما را انتقال نمی‌دهند، به همین علت در انتقال سیم‌ها استفاده می‌شوند تا از پوسیدگی سیم جلوگیری شود.

این لوله‌ها ظاهری صاف و یکدست دارند و در صورت استفاده در ظاهر کار، نیازی به رنگ زدن آن‌ها نیست، زیرا در شرایط اقلیمی متفاوت رنگ و شکل آن‌ها مانند لوله آهنی تغییر نمی‌کند. نصب این محصول بسیار سریع و آسان است و نیاز به تخصص چندانی ندارد.

معایب لوله پلیکا فشار قوی

این لوله‌ها با تمام مزایای یاد شده، چند مورد منفی هم دارند. یکی از این موارد، این است که خاصیت شکل‌ناپذیری آن‌ها، موجب شده است بسیار شکننده باشند. این شکنندگی، می‌تواند محصول را در برابر ضربه خارجی و سرما بسیار آسب‌پذیر کند.

از سویی همین عدم تغییر شکل، حین استفاده برای بخش‌هایی که نیاز به تغییر مسیر داریم، ما را با مشکل مواجه خواهد کرد. اگر این مشکل بخواهد با نرم کننده‌ها در فرآیند تولید از بین برود، خطر احتراق محصول بیشتر می‌شود به همین جهت، این مشکل،‌ نقطه ضعف غیرقابل حل این محصولات است.

در نهایت، اگرچه این لوله‌ها در برابر آتش‌سوزی مقاوم هستند و به اصطلاح، نسوز به حساب می‌آیند، اما گرمای شدید شکل آن‌ها را تغییر می‌دهد و ممکن است موجب شل شدن اتصالات و نشتی شود، به همین دلیل از لوله پلیکا فشار قوی در مناطق خیلی گرم استفاده نمی‌کنند.

وزن لوله پلیکا فشار قوی

لوله‌های پلیکا به دلیل مواد اولیه خاصی که دارند از لوله فولادی و آهنی سبک‌تر هستند. سایزهای مختلف این لوله وزن و ضخامت جداره‌های متفاوتی دارند و به همین علت، کاربردشان نیز متفاوت است. در جدول زیر می‌توانید سایزهای مختلف لوله پلیکا فشار قوی و وزن هر سایز را مشاهده کنید:

سایز لوله بر اساس قطر ضخامت جداره بر حسب میلیمتر وزن بر حسب کیلوگرم
۵۰ ۳ ۴٫۵
۶۳ ۴٫۷ ۶٫۵
۹۰ ۴٫۳ ۹
۱۱۰ ۵٫۳ ۱۴٫۵
۱۲۵ ۶ ۱۸
۱۶۰ ۷٫۷ ۲۷
۲۰۰ ۷٫۷ ۳۶
۲۵۰ ۹٫۲ ۵۵
۳۱۵ ۱۲ ۹۰

جدول وزن لوله پلیکا فشار قوی

این وزن‌ها بر اساس طول استاندارد ۶ متری لوله اعلام شده‌اند. بدیهی است که با افزایش و کاهش طول این اعداد دچار تغییراتی خواهند شد. برای مثال وزن لوله پلیکا ۱۲ متری سایز ۵۰ حدود ۹ کیلوگرم خواهد بود.

قیمت لوله پلیکا فشار قوی

لوله پلیکا به نسبت وزن سبک و کاربردهای زیادی که دارد، بسیار مقرون به صرفه است. قیمت لوله پلیکا فشار قوی تحت تاثیر ماده اولیه آن یعنی PVC است؛ این ماده به سختی تولید می‌شود و به همین دلیل آنقدرها ارزان نیست. با این حال، قیمت محصولات تولیدی به نسبت ماده اولیه بسیار ارزان‌تر است.

برای استعلام قیمت لوله UPVC مدل فشار قوی، می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. در این سایت قیمت سایزهای مختلف این محصول از تولیدکنندگان متفاوت، در جدول‌هایی منظم تدوین شده است که به شما، امکان مقایسه و تحلیل قیمت‌ها را می‌دهد. در این سایت، می‌توانید از بهترین قیمت‌ها و تحلیل نوسانات بازار مطلع شوید و در نهایت، محصولات باکیفیت را بهتر بشناسید.

خرید لوله پلیکا فشار قوی

برای خرید لوله پلیکا فشار قوی می‌توانید از مغازه‌ها و فروشگاه‌های موجود در شهرتان اقدام کنید. این محصول در فروشگاه‌های مصالح ساختمانی و یا فروش شیرآلات و محصولات مربوط به لوله‌کشی ساختمان یافت می‌شود. مشکلی که در این روش ممکن است وجود داشته باشد، این است که تنوع محصولات محدود است و ممکن است مجبور شوید برای خرید سایز موردنظرتان، به جاهای مختلفی سر بزنید. این کار، وقت زیادی از شما می‌گیرد و گاها نتیجه‌ای هم ندارد.

سخن پایانی

با استفاده از سایت آهن اسپات می‌توانید به راحتی با تماس با کارشناسان، لوله پلیکای موردنظر خود را خریداری نمایید. در این وب سایت مشخصات هر یک از محصولات و قیمت به روز آن‌ها به طور دقیق مشخص شده است.