یکی از انواع تسمه‌های آهنی، تسمه فابریک است که به عنوان پروفیل فولادی شناخته می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که تسمه‌های آهنی به صورت حلقه‌هایی هستند که نوعی ماده به آن‌ها اضافه شده است تا انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشند.
این منعطف بودن موجب می‌شود تا پیوند مکانیکی در میان دو یا چند شفت تشکیل شود و بین آن‌ها تبادل انرژی صورت گیرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره تسمه فابریک آهنی و همچنین کاربرد و ویژگی‌های آن بیشتر بدانید.

تسمه فابریک 

برای تولید این محصول از مواد اولیه و آلیاژهای درجه یک استفاده می‌شود که این امر باعث افزایش کیفیت و یکپارچگی در محصول نهایی می شود. در صورتی که از ورق استیل برای تولید این تسمه استفاده شود به آن تسمه استیل فابریک می‌گویند.

تسمه‌های فابریک از لحاظ دقت ابعادی، دقت تسمه ماشینکاری را ندارند و معمولاً تلورانس ابعادی در این نوع محصول بیشتر است. این محصول در طول 2 الی 7 متر، عرض 1 سانتی متر الی 100 سانتی متر و ضخامت 3 الی 10 میلی متر ساخته می شود.

خرید تسمه فابریک به دو صورت شاخه ای و کویل شده انجام می شود و با توجه به اینکه قیمت تسمه فابریک وابسته به ضخامت و عرض آن می باشد، معمولاً بر حسب کیلو گرم نیز به فروش می رسد.

نحوه تولید تسمه فابریک 

تولید تسمه فابریک بر خلاف تسمه نوردی که از آهن قراضه و ضایعات ساخته می شود، از شمس‌های فولادی صورت می‌گیرد. شمس‌های فابریک تولید شده در صنایع فولادی در اندازه‌های مشخصی برش داده شده و در دمای 900 الی 1100 درجه سانتی گراد گرم می‌شوند.

سپس طی فرایند نورد گرم در خطوط تولید اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک به تسمه فابریک تبدیل می‌شوند. تسمه‌ها در این مرحله طولی بین 50 تا 100 متر دارند که به منظور سهولت در جابه‌جایی، آن‌ها را به ابعاد 6 متری برش می‌دهند.

کاربرد تسمه فابریک 

یکی از عوامل مهم که می تواند بر روی فروش تسمه فابریک اثر گذار باشد، کاربردهای فراوان این محصول در صنایع مختلف است. در ادامه مطلب ما به برخی از این کاربرد ها اشاره کرده‌ایم:

  1. ساخت تیرآهن به روش جوشکاری لیزری
  2. ساخت تیرچه های فولادی مانند گریتینگ
  3. استفاده در صنایع بسته بندی
  4. استفاده در صنایع ساختمان سازی
  5. ساخت لوازم خانگی
  6. ساخت نرده، حفاظ و پله، درب و پنجره

ویژگی‌ها و مزایای تسمه فابریک 

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در این مطلب نیز به طور مختصر اشاره شده بود، آلیاژ به کار رفته در این محصول است. تسمه فابریک به علت استفاده از شمس فولادی به عنوان مواد اولیه، کاملاً یک دست و یکپارچه می باشد.

مزیت دیگر در خصوص تولید تسمه فابریک، سرعت بالای تولید به دلیل مکانیزه بودن فرایند تولید این محصول است. به طور مثال می توان گفت یک کارخانه تولید آن در روز، توانی بین 100 تا 500 تن تولید تسمه دارد.

در حالیکه یک کارخانه تولید تسمه نوردی بین 10 تا 20 تن تولید خواهد داشت، اما در مقابل تسمه نوردی، این مزیت را دارد که تسمه را با هر ابعادی سفارش دهد ولی برای سفارش این محصول باید از بین محصولات تولید شده، نیاز خود را تأمین کرد.

به عنوان آخرین مزیت می توان به تفاوت رنگ بین تسمه نوردی و تسمه فابریک اشاره نمود. سطح تسمه نوردی دارای رنگی قرمز می باشد در حالیکه تسمه فابریک از رنگی تیره برخوردار است که این امر نشان‌دهنده عدم وجود لایه اکسیدآهن بر روی سطح آن می‌باشد.

کارخانجات تولیدکننده تسمه فابریک 

کاربرد های بسیار تسمه فابریک در صنایع مختلف موجب شده است تا تولید کنندگان زیادی مشغول تولید این محصول و همچنین انواع دیگر تسمه های فولادی باشند که ما در ادامه برخی از کارخانه های تولید کننده تسمه فابریک را معرفی کرده ایم:

1. کارخانه آریان فولاد

آریان فولاد که به بوئین زهرا نیز معروف است در جنوب شرقی بوئین زهرا در سال 1385 فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نمود.

محصولات این شرکت شامل نبشی، تیرآهن، ناودانی، ریل، میلگرد و تسمه می‌باشد. تسمه‌های تولیدشده در این کارخانه عمدتاً تسمه فابریک در عرض های  10، 15، 20، 25، 30، 35، 40 سانتی متر و ضخامت 8، 10، 12، 15، 20، 25 و 30 میلی متر می باشد.

2. کارخانه فولاد تهران

کارخانه فولاد تهران با هدف تولید انواع مقاطع فولادی در سال 1373 در تهران احداث گردید. این مجتمع، فعالیت خود را در خصوص نورد آغاز نموده و انواع مقاطع فولادی چون میلگرد، نبشی، ناودانی و تسمه فولادی تولید می کند.

تسمه فولادی در عرض 40، 50، 60 سانتی متر و در ضخامت 8، 12، 15 میلی متر می باشد.

3. کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان در جنوب شرقی استان اصفهان واقع و در سال 1351 راه اندازی شد. این کارخانه تولید کننده انواع میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی، تسمه فولادی با کیفیت می باشد.
تسمه‌های فولادی ذوب آهن اصفهان در عرض 30 سانتی متر، ضخامت 10، 12، 15، 20 میلی متر و در طول 12 متر تولید می‌شود.

4. کارخانه فولاد کوهپایه

کارخانه فولاد کوهپایه در 35 کیلومتری شرق اصفهان، در سال 1379 با هدف تولید مقاطع فولادی به روش نورد گرم فعالیت خود را آغاز و همچنین در سال 1382 به بهره برداری رسید.

این کارخانه محصولاتی مانند نبشی، ناودانی، چهار گوش، ریل جرثقیل و تسمه فولادی در ابعاد و ضخامت های گوناگون تولید می کند.

خرید تسمه فابریک از آهن اسپات

صنایع فولاد از مهمترین صنایع مادر برای هر کشور محسوب می‌شود. مواد اولیه فولادی، زیربنای تولیدات دیگر، در انواع صنایع به شمار می رود.
محصولات کارخانه‌های عظیم تولید فولاد به صورت شمس‌های فولادی، انواع ورق‌های فولادی، تیرآهن، میلگرد، طناب فولادی و… روانه بازار می‌شود. تسمه‌های آهنی یکی از محصولاتی است که برای تولید قطعات و عناصر آهنی توسط صنایع گوناگون استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاع از قیمت تسمه آهنی فابریک و سایر محصولات فولادی می‌توانید به وبسایت آهن اسپات مراجعه کنید و از قیمت روزانه مقاطع فولادی آگاه شوید.