امروزه در صنعت‌های مختلفی مانند صنعت خودروسازی از ورقه‌های فولادی به صورت گسترده جهت تولید بدنه خودروها استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در مورد این ورق‌ها، جلوگیری از خورده شدن و صدمه دیدن آن‌ها است. به همین منظور از یک ورقه مجزا روی برای جلوگیری از خورده شدن ورق استفاده می‌شود. در صنعت به این ورق گالوانیزه می‌گویند.به بیان دیگر، در فرآیند تولید ورق گالوانیزه، متخصصان، یک لایه‌ی نازک از جنس عنصر فلزی روی (ZN) بر سطح خارجی ورق می‌کشند. گالوانیزه کردن ورق‌های فولادی معمولا به دو صورت گرم و سرد انجام می‌شود.

روش گالوانیزه گرم و روش گالوانیزه سرد هر دو تکنیک‌‌های پردازش روی هستند. آن‌ها در روند تولید به صورت کامل متفاوت بوده اما از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد ورق گالوانیزه سرد و گرم صحبت کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تا پایان این مقاله وبلاگ آهن اسپات باشید.

hot-or-cold-galvanized-sheet

ورق گالوانیزه گرم یا سرد ؟!

ورق گالوانیزه گرم (HDG) فرآیند پوشش دادن فولاد ساخته شده با غوطه‌ور کردن آن در حمامی از روی مذاب است. سه مرحله اساسی در فرآیند گالوانیزه گرم وجود دارد. آماده سازی سطح، گالوانیزه کردن و بازرسی. گالوانیزه سرد فرآیند رنگ‌آمیزی سازه‌های فولادی و نمای بیرونی با رنگ‌های غنی از روی است. گالوانیزه سرد یا رنگ آمیزی روی غبار روی مخلوط با چسب‌های آلی یا معدنی است.

گالوانیزه کردن اصولا فرآیندی است که به اضافه کردن پوششی بر روی هر فلز پایه به منظور افزایش استحکام، کارایی و همچنین دوام آن صورت می‌گیرد. در بیشتر موارد گالوانیزه، فلز پایه فولاد و روی فلزی است که فولاد با آن پوشش داده می‌شود. این پوشش روی بر روی فولاد ضد زنگ به راحتی استحکام و دوام آن را افزایش می‌دهد. این موضوع دقیقاً دلیل محبوبیت فرآیند گالوانیزه کردن است.

ورق گالوانیزه به دو نوع اصلی گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد طبقه‌بندی می‌شوند. این دو فرآیند گالوانیزه نتیجه نهایی یکسانی از اعمال پوشش بر روی فلز پایه دارند، اما تفاوت‌هایی بین این دو ورق گالوانیزه وجود دارد، که تفاوت‌های آن‌ها عبارتند از:

1. تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در شرایط آبکاری

در تولید ورق گالوانیزه گرم، فلز پایه در حمامی از روی مذاب فرو می‌رود به طوری که یک لایه روی بر روی فلز پایه تشکیل می‌شود که در آن روکش روی به شدت به فلز پایه می‌چسبد. این فرآیند به جلوگیری از خوردگی فلز پایه کمک می‌کند و در نتیجه دوام آن را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر، ورق گالوانیزه سرد که در آن محلول نمک روی توسط فرآیند الکترولیز روی بر روی فلز پایه قرار می‌گیرد. این فرآیند شامل هیچ نوع گرمایشی نیست. این شکل از گالوانیزه اجازه نمی‌دهد روی به شدت به فلز پایه بچسبد و یک محیط مرطوب باعث می‌شود که پوشش به راحتی از بین برود. به گالوانیزه سرد آبکاری نیز گفته می شود.

2. تفاوت در اصطلاحات فنی

در ورق‌های گالوانیزه گرم فلز پایه ابتدا چربی‌زدایی می‌شود و سپس چندین فرآیند مانند ترشی کردن، غوطه وری، خشک کردن، غوطه ور شدن در روی مذاب و در نهایت در صورت گالوانیزه شدن با غوطه وری سرد خنک می‌شود.

از طرف دیگر، در ورق گالوانیزه سرد، فرآیند الکترولیز محلول نمک روی است و در آن روی در طول فرآیند الکترولیز روی فلز پایه واقع در آند رسوب می‌کند. فلز پایه که در طول فرآیند الکترولیز در آند قرار می‌گیرد، قبل از فرآیند چربی‌زدایی این مراحل را طی می‌کند.

3. تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در روند تولید

ورق‌های گالوانیزه گرم در واقع یک عملیات شیمیایی است که در آن یک واکنش الکتروشیمیایی انجام می‌شود. اما در تولید ورق‌های گالوانیزه سرد، یک عملیات فیزیکی انجام می‌شود که در آن یک لایه روی فقط بر روی فلز پایه قرار می‌گیرد.

4. تفاوت در عملکرد

فلز پایه در حمامی از روی مذاب غوطه‌ور می‌شود که یک لایه روی یکنواخت را روی فلز پایه تشکیل می‌دهد که به شدت به سطح آن می‌چسبد و در نتیجه مزایای فرآیند گالوانیزه را افزایش می‌دهد زیرا در برابر خوردگی، زنگ زدگی و غیره بسیار بهتر مقاومت می‌کند.

در طی فرآیند الکترولیز در صورت گالوانیزه سرد، روی بر روی فلز پایه در آند رسوب می‌کند و در طی فرآیند مقدار آن به هیچ وجه یکنواخت نیست. همان‌طور که در یک محیط مرطوب انجام می‌شود، لایه پوششی روی به راحتی می‌افتد.

5. تفاوت ورق گالوانیزه سرد و گرم در انتشار

ورق‌های گالوانیزه گرم شامل انتشار بسیار کمتری هستند و آلاینده‌های گالوانیزه گرم عمدتاً شامل بخش‌هایی از اسیدهای زباله می‌شود. اما آلاینده‌های ورق‌های گالوانیزه سرد شامل بخش‌هایی از ضایعات آبکاری، ترشی اسید ضایعات و زباله‌های مایع هستند. بنابراین، می‌توان به وضوح درک کرد که گالوانیزه گرم در مقایسه با گالوانیزه سرد گزینه بسیار مناسب و مؤثرتری است.

hot-or-cold-galvanized-sheet

 کاربردهای ورق‌ ورق گالوانیزه سرد و گرم

ورق گالوانیزه اغلب آن چیزی است که در ساختمان های مدرن اسکلت فلزی استفاده می‌شود. ورق گالوانیزه فولادی همچنین برای ایجاد سازه‌هایی مانند بالکن، ایوان، راه پله، نردبان، راهرو و غیره استفاده می‌شود.
علاوه بر این از ورق گالوانیزه در صنعت‌های دیگری مانند صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که با استفاده از آن به ساخت بدنه ماشین‌آلات می‌پردازند. این ورقه‌ها کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شد.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه سرد و گرم

چرا استفاده از ورق‌های گالوانیزه سرد و گرم اهمیت دارد؟ از مهمترین مزایای استفاده از گالوانیزه سرد و گرم عبارتند از:

1. طول عمر بالا

عمر طولانی و دوام بالای ورق گالوانیزه باعث می شود افراد مشتاق بیشتری از آن استفاده کنند. اگر ورق گالوانیزه گرم یا گالوانیزه سرد در محیط های با رطوبت بالا و خورنده استفاده شود بین ۲۰ تا ۷۰ سال عمر می کند! البته باید بدانید که طول عمر ورق گالوانیزه به گرم یا سرد بودن آن بستگی دارد. بنابراین باید در فضاهای باز، مناطق وسیع و مکان هایی که در معرض آب یا رطوبت زیاد هستند، از گالوانیزه گرم استفاده کنید.

2. هزینه تعمیر و تعویض پایین

ورق گالوانیزه از آن دسته محصولاتی است که بسیار دیر خراب می شود و این ویژگی باعث کاهش هزینه های تعمیر و تعویض خواهد شد. بنابراین گالوانیزه اگرچه در نگاه اول گران است اما در دراز مدت مقرون به صرفه است.

3. مقاومت بالا

ورق گالوانیزه مقاومت الکتریکی بسیار بالایی دارد و به عنوان یکی از سخت ترین پوشش های محافظ شناخته می شود. در ضمن این ورق ها در اثر حمل و نقل آسیبی نمی بینند و در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند.

4. عیب یابی آسان

سازه های مختلف هر سال زمان بررسی خاصی دارند. این کار برای ایمنی و سلامت هر دستگاهی انجام می شود. بنابراین روش ها و هزینه های بررسی و عیب یابی بسیار مهم است. عیب یابی و بررسی ورق گالوانیزه را میتوان به راحتی با چشم انجام داد.

استعلام قیمت و خرید ورق گالوانیزه سرد و گرم از آهن اسپات

ورق گالوانیزه گرم و ورق گالوانیزه سرد هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های گالوانیزه گرم به دلیل اینکه ضخامت پوشش روی آن‌ها بیشتر است، در قسمت‌هایی که نیاز به مقاومت بالاتری در مقابل خوردگی و زنگ زدن دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما ورق گالوانیزه سرد برای استفاده در بخش های مناسب است که احتمال زنگ‌زدگی و خورده شدن کم‌تر باشد. پس هر کدام از آن‌ها در کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مقرون به صرفه تر است که از ورق گالوانیزه گرم استفاده شود چون طول عمر بالاتری نیز دارد.

اگر قصد خرید ورق گالوانیزه سرد یا گرم را دارید با مراجعه به صفحه محصول مورد نظر در وب سایت آهن اسپات می‌توانید خریدی ایده‌آل داشته باشید. قیمت ورق‌های گالوانیزه را نمی‌توان به صورت قطعی بیان کرد زیرا عوامل مختلفی مانند کیفیت، نوع، کارخانه سازنده، نوسانات بازار، مقدار و… در آن تاثیرگذار است. در آهن اسپات بستری امن و قابل اعتماد برای کاربران در نظر گرفته شده است و این اطمینان را به آن‌ها می‌دهد که بدون هیچ دغدغه‌ای خرید خود را انجام دهند و تجربه شیرینی برای خود به ارمغان آورند.