ناودانی 5 یکی از پرکاربردترین انواع پروفیل است که فاصله بین دو بال آن به صورت عرضی، ۵ سانتی‌متر می‌باشد. ناودانی‌ها از جمله پروفیل‌هایی با سطح مقطع U شکل و یا C شکل هستند که در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. طرز نمایش نیم‌رخ این پروفیل به صورت UNP و یا UPE است. ناودانی‌های UPE در واقع نوع C شکل با بال‌های موازی است و ناودانی UNP، گونۀ U شکل با بال‌های مخروطی می‌باشد. ابعاد ناودانی‌ها با هم متفاوت بوده و در اندازه‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. یکی از این ابعاد، ناودانی ۵ است.

مشخصات ناودانی 5

ناودانی ۵

ناودانی 5 محصول نوعی پروفیل مقاطع باز است که از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل می‌شود. محل اتصال بال‌های آن به جان آن می‌تواند بدون انحنا و یا دارای انحنا باشد. ارتفاع مقطع ناودانی با حرف h، عرض بال با حرف b، ضخامت بال با حرف tg، ضخامت جان با حرف ts و سطح مقطع آن با حرف A نشان داده می‌شود.

ناودانی بر اساس وزن، روش تولید، شکل ظاهری و جنسی که دارند، دسته بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع ناودانی پرداخته شده است. این پروفیل‌ها بر اساس وزن به دو نوع سبک و سنگین دسته بندی می شوند.

از ناودانی سنگین در ساخت و سازهای سنگین و عظیم‌تر، همچون ساخت آپارتمان‌های بلند مرتبه و پل استفاده می‌شود. از ناودانی سبک نیز در ساخت و سازهای کوچکتر و مصارف عادی استفاده می گردد. ناودانی سبک وزنی کمتر از جدول اشتال ناودانی دارد، در صورتی که ناودانی سنگین وزنی برابر یا بیشتر از جدول اشتال ناودانی دارد.

انواع ناودانی 5 بر اساس روش تولید

ناودانی‌های نمره 5 را بر اساس روش تولید به انواع پرسی و فابریک دسته‌بندی می‌کنند.

1. ناودانی فابریک

ناودانی فابریک به دو صورت نورد گرم و نورد سرد قابل تولید است. برای ساخت ناودانی فابریک به روش نورد گرم، ابتدا شمش خام را در کوره‌های مخصوص و با حرارت بالا گرما می دهند تا به دمای مورد نظر برسد. سپس آن را از غلتک‌هایی عبور می دهند تا به ضخامت مورد نظر برسد. ناودانی فابریک تولید شده طی فرآیند نورد سرد کیفیت بیشتری نسبت به نورد گرم دارد.

2. ناودانی 5 پرسی

ناودانی ۵ پرسی با پرس کردن ورق فولادی تولید می گردد. برای ساخت این ناودانی از دستگاه رول فورمینگ استفاده می‌شود. استحکام ناودانی پرسی کمتر از نوع فابریک است.

انواع ناودانی 5 بر اساس متریال ساخت

ناودانی‌ها را معمولا با سه متریال مختلف گالوانیزه، آلومینیومی و استنلس استیل تولید می‌کنند.

1. ناودانی آلومینیومی

ناودانی آلومینیومی مقاومت و استحکام بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. از این نوع ناودانی در نمای ساختمان، ساخت درب و پنجره و قالب‌های فلزی استفاده می‌شود. ناودانی آلومینیومی خود به انواع رنگی، خام و آبکاری شده دسته بندی می گردد. وزن ناودانی آلومینیومی از سایر انواع ناودانی سبک‌تر است.

2. ناودانی گالوانیزه

ناودانی گالوانیزه دارای پوششی از جنس روی می‌باشد. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد. از این نوع ناودانی می‌توان در ساخت و سازهای دریایی، ترمیم بناهای معماری، ماشین آلات و … استفاده کرد.

3. ناودانی 5 استنلس 

ناودانی 5 استنلس استیل به دو صورت ساده و مشبک تولید می گردد. این نوع ناودانی طول عمر بسیار بالایی داشته و معمولا در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. از ناودانی استیل می‌توان در محیط‌هایی که در مجاورت رطوبت و مواد اسیدی قرار دارند استفاده کرد.

انواع ناودانی 5 بر اساس فیزیک ظاهری

ناودانی‌ها را بر اساس شکل ظاهری که دارند به دو نوع ساده و مشبک تقسیم بندی می‌کنند.

1.ناودانی ساده 

ناودانی ساده کاربرد وسیعی در ساختمان سازی و صنایع مختلف داشته و سطح آن کاملا ساده و بدون سوراخ است.

2. ناودانی مشبک

از ناودانی مشبک بیشتر در ساخت قفسه‌های فلزی و نصب سنگ به صورت خشک استفاده شده و دارای شیارهایی روی سطح خود است. علاوه بر این شکل ظاهری ناودانی UNP و UPE نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوت است.

کاربرد ناودانی ۵

ناودانی به صورت تک در مقابل خمش ضعیف است. بنابراین آن‌ها را به صورت جفت و در تیرهای مرکب به کار می‌برند. مهم ترین کاربرد ناودانی در اعضای کششی و فشاری همچون خرپا و بادبند است. از ناودانی می‌توان در ساخت پل، تیر، ستون، سازه‌های سبک و … استفاده کرد. از کاربردهای دیگر ناودانی ۵ می‌توان به استفاده در نمای ساختمان، ساخت قفسه، ساخت درب و پنجره، قالب‌های فلزی و ماشین آلات اشاره کرد.

خرید ناودانی ۵

برای خرید ناودانی ۵ باید تعداد شاخه‌ها و یا وزن مورد نیاز خود را برآورد کنید. ناودانی دارای انواع مختلفی است که در طول‌های متفاوت تولید می‌شوند. تعیین نوع و طول ناودانی از دیگر موارد ضروری برای خرید ناودانی است. ناودانی ۵ از برندهای مختلفی تولید می‌گردد که باید با توجه به قیمت و کیفیت محصول اقدام به خرید ناودانی نمود.

قیمت ناودانی 5

همان طور که در ابتدای متن نیز ذکر شد، این پروفیل از جنس‌های مختلف استنلس استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می‌شود. بر این اساس قیمت ناودانی ۵ متفاوت خواهد بود. همچنین قیمت ناودانی ۵ پرسی کمتر از نوع فابریک آن است. در میان انواع ناودانی فابریک نیز، ناودانی فابریک نورد سرد قیمت بالاتری دارد.

قیمت روز ناودانی وابسته به قیمت ارز خارجی است. با افزایش قیمت دلار، قیمت ناودانی ۵ افزایش یافته و با کاهش قیمت دلار، قیمت ناودانی نیز کاهش می یابد. میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت ناودانی تاثیرگذار است. در صورتی که تعادل بین میزان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، قیمت‌ها تغییر می یابد. به این معنی که با افزایش تقاضا نسبت به میزان عرضه، قیمت ناودانی 5 افزایش پیدا می کند.

قیمت ناودانی وارداتی و تولید داخل با یکدیگر متفاوت است. قیمت ناودانی ۵ وارداتی به طور مستقیم وابسته به نرخ ارز است. برندهای مختلف ناودانی، قیمت متفاوتی دارند. هرچه در ساخت آن از مواد با کیفیت تری استفاده شود و اعتبار برند ناودانی بیشتر باشد، قیمت ناودانی نیز بیشتر خواهد شد.

با توجه به نوسانات زیاد در بازارهای ارز، عرضه و تقاضا، نوسان قیمت پروفیل نیز بسیار زیاد است. همین امر سبب می‌شود تا برای مبادلات به یک مرجع استعلام بهای لحظه‌ای نیاز داشته باشیم. در این راستا وب سایت آهن اسپات با استعلام روزانه بهای فولاد و آهن و انتشار آن در وب سایت خود به خریداران و فروشندگان گرامی کمک می‌کند.

رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.