چهار پهلو آلومینیوم در موارد زیادی در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. چهار پهلوها ظاهری شبیه تسمه دارند و در موقعیت‌های بسیار گوناگونی استفاده می‌شوند. برای استفاده از این محصول باید در ابتدا انواع آن را بشناسید و سپس باتوجه‌به نیاز خود یکی از مدل‌های آن را انتخاب کنید. سطح مقطع چهار پهلوها به‌صورت مربعی است. امروزه، برای ساخت‌وساز پروژه‌های بزرگ لازم است از مصالح مستحکم استفاده کنیم تا نتیجه خوبی حاصل شود. سازه‌های بزرگ نیاز به زیرساخت‌های مقاوم و مستحکم دارند و مهندسین باید این زیرساخت‌ها را به‌خوبی فراهم کنند.

ویژگی‌های چهار پهلو آلومینیوم

چهار پهلو آلومینیومی شبیه تسمه است، اما به نسبت تسمه‌ها از ضخامت بیشتری برخوردار است. ضخامت و طول چهارپهلوهای تولید شده با هم متفاوت است. این پروفیل توپر مقاومت و استحکامی مثال‌زدنی دارد، به همین دلیل از محبوبیت بسیار بالایی در بازار برخوردار است. چهار پهلوها را می‌توان به‌وسیله مواد اولیه نو یا آهن‌قراضه ساخت.

همین امر سبب می‌شود که قیمت آن در بازار بسیار مناسب باشد. یکی دیگر از علت‌های محبوبیت این وسیله این است که به‌خوبی می‌توان روی آن برش‌کاری یا جوشکاری انجام داد. چهار پهلو آلومینیوم به‌خوبی تغییر شکل می‌یابد.

انواع گوناگون چهار پهلو بر اساس شیوه تولید

همان‌طور که ذکر کردیم، انواع بسیار گوناگونی از چهار پهلو در بازار وجود دارد. شیوه تولید این چهار پهلوها نیز بسیار متفاوت است که در این بخش آن را بررسی می‌کنیم.

چهار پهلو ترانسی

چهار پهلو ترانسی به دلیل کیفیت بسیار بالا، در بازار طرفداران زیادی دارد. در فرایند تولید این چهار پهلوها، ابتدا شمش‌های فولادی را درون کوره‌های بزرگ صنعتی قرار می‌دهند تا زمانی که ذوب شود. حال، شمش‌های ذوب شده را در اندازه‌های مشخصی برش می‌دهند.

به جهت این که اندازه شمش‌ها با یکدیگر برابر باشد، روی آن‌ها عملیات نورد را انجام می‌دهند. حال برای اینکه بتوانند از شمش‌ها چهار پهلو بسازند، آن‌ها را از بین غلتک عبور می‌دهند. سپس چهار پهلوها را 24 ساعت در اسید نگه می‌دارند. در گام آخر نیز آن‌ها را با دستگاه دوزه، کش می‌دهند تا شکل چهار پهلو به خود بگیرد. این چهار پهلوها با نام St 37 نیز نامیده می‌شوند.

چهار پهلوهای نوردی

این نوع چهار پهلوها از آهن تولید می‌شوند و تولید آن‌ها به روش گرم انجام می‌گیرد. در این روش از تولید چهار پهلو آلومینیوم پس از قرارگرفتن شمش‌ها در درون کوره، آن‌ها را از سطح مقطع‌های موردنظر خود عبور می‌دهند. حال با انجام کشش، این پروفیل‌ها به روش نورد گرم به تولید می‌رسند. علاوه بر نورد گرم با روش نورد سرد نیز می‌توان چهار پهلو تولید کرد.

در این روش دیگر شمش‌ها درون کوره قرار نمی‌گیرند؛ بلکه مستقیماً با قالب‌ها برش داده می‌شوند. کیفیت چهار پهلوهای تولیدی این روش، بالاتر از روش نورد گرم است. چهار پهلویی که با روش‌های نورد تولید می‌شود، سیاه است. به همین دلیل در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که ظاهر محصول اهمیتی ندارد.

چهار پهلوهای فابریک

بر خلاف دو روش قبلی، در این روش شمش‌های فابریک را به کار می‌گیرند. همین مورد نیز علتی بر کیفیت بهتر این نوع چهارپهلو است. کارخانه‌های مختلف بر اساس استانداردی که دارند، چهار پهلوها را در سایزهای گوناگونی روانه بازار می‌کنند.

قیمت چهار پهلو آلومینیومی

نمی‌توان قیمت دقیقی برای چهار پهلو آلومینیومی مشخص کرد، زیرا عوامل بسیار مختلفی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارند. متریال، جنس مواد اولیه، فرایند تولید و کیفیت مواد همگی از عواملی هستند که بر قیمت چهار پهلو آلومینیوم اثر می‌گذارد. چهار پهلو آلومینیوم برای موقعیت‌های مختلفی طراحی می‌شود و در ساخت‌وسازهای تجاری به کار می‌رود. البته لازم است اشاره کنم که این چهارچوب‌ها بسیار مستحکم هستند. ازاین‌رو عمر طولانی دارند. باتوجه‌به مزایا و ویژگی‌هایی که این چهارچوب‌ها دارند، هزینه‌ای که برای آن‌ها صرف می‌کنید، کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

انواع چهار پهلوهای آلومینیومی

چهارپهلو 7000 آلومینیوم

اغلب تولید داخلی شامل این نوع چهار پهلو آلومینیومی می‌شود. این چهار پهلوها در صنایع گوناگون همچنین قالب‌سازی کاربرد فراوانی دارند. چهار پهلو 7000 آلومینیوم در برابر گرما و حرارت، همچنین فشار آستانه تحمل فوق‌العاده بالایی دارد.

چهار پهلو آلیاژی 6063 آلومینیوم

این چهار پهلو اغلب در ساخت‌وساز کاربرد دارد. تحمل حرارت این نوع آلومینیوم بسیار بالاست. سبکی نیز از دیگر مواردی است که این چهار پهلو را نزد مشتریان محبوب کرده است.

چهار پهلو آلیاژی 2014

چهار پهلو 2014 را اغلب در تزیینات و دکوراسیون‌های مختلف استفاده می‌کنند. به دلیل آلیاژی که در این چهار پهلو وجود دارد، مقاومت آن به‌شدت بالاست. سبک بودن را نیز باید به دیگر ویژگی‌های بسیار خوب این چهار پهلو اضافه کرد.

چهار پهلو 6061

از ویژگی‌های بسیار خوب این چهار پهلو می‌توان به آستانه تحمل بالا در برابر فشار و حرارت، مقاومت و دوام بسیار بالا در برابر پوسیدگی و خوردگی اشاره کرد. چهار پهلو آلومینیوم 6061 را می‌توانید، در موقعیت‌هایی مانند ساخت شافت‌ها، اسکلت فلزی، سازه‌های پشتیبان و حصارها به کار ببرید.

چهار پهلو آلومینیومی چه کاربردهایی دارد؟

در این بخش برخی از کاربردهای چهار پهلو آلومینیومی را ذکر می‌کنیم. البته این چهار پهلوها استفاده‌های گوناگونی دارند که ما به‌اختصار برخی از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

  • در ساخت‌وسازهای مسکونی و تجاری برای پوشش سقف از آن‌ها استفاده می‌شود
  • در معماری به‌عنوان قرنیز در موقعیت‌های گوناگون به کار می‌رود
  • سبکی و مقاومت بالای چهار پهلو آلومینیوم سبب می‌شود، از آن در ساخت قطعات خودرو استفاده شود
  • جهت ذخیره و نگهداری انواع سوخت‌ها از چهارچوب‌ها برای ساخت مخزن استفاده می‌کنند
  • آلومینیوم موجود در این چهارچوب‌ها رسانای جریان الکتریکی است
  • برای ساخت بدنه هواپیما و برخی قطعات آن از این ابزار استفاده می‌کنند
  • از آن جا که قیمت چهار پهلو آلومینیوم بسیار مناسب است، از آن در برخی از سقف‌های کاذب نیز استفاده می کنند

البته لازم است اشاره کنم که چهار پهلوها از متریال‌ها و مواد گوناگونی مانند فولاد، آلیاژهایی مانند برنج فسفر و بریلیوم مس نیز ساخته می‌شوند.

جمع‌بندی

چهار پهلو آلومینیوم موضوعی بود که در مقاله امروز آن را بررسی کردیم. استفاده از چهار پهلو آلومینیوم در ساختمان، سطح ایمنی و مقاومت سازه شما را در برابر آسیب‌های گوناگون به طرز چشمگیری بالا می‌برد. قیمت چهار پهلو آلومینیوم در قیاس با کارایی و عمر طولانی آن، بسیار مناسب محسوب می‌شود.

شما با یک‌بار هزینه‌کردن برای چنین ابزاری، برای سال‌های طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید. آهن اسپات یکی از سایت‌های برتر در زمینه آهن‌آلات به‌شمار می‌رود. این سایت کلیه محصولات را با قیمت روز در سایت خود قرار می‌دهد. مقالات موجود در سایت برای افزایش میزان آگاهی شما نسبت به محصولات مختلف، بسیار مفید هستند.