ورق پانچ آلومینیوم موضوعی است که در مقاله امروز قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. با پیشرفت بسیار چشمگیر تکنولوژی در سال‌های اخیر، این ورق‌ها به یکی از متریال‌های بسیار خوب بازار تبدیل شدند. این ورق‌ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند و بسیار پرکاربردند. به همین دلیل طرفداران زیادی در بازار پیدا کردند. فرایند تولید این ورق‌ها درگذشته با دست انجام می‌گرفت، اما بعدها به دلیل سختی بسیار زیاد آن، ماشین‌آلات صنعتی جایگزین انسان شدند. اکنون ورق‌های آلومینیومی و فلزی را به‌وسیله ماشین‌آلات صنعتی پانچ می‌کنند.

ساختار و شکل ورق پانچ آلومینیومی

ورق‌های پانچ شده، اصطلاحاً ورق‌هایی هستند که در اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند و روی آن‌ها الگوها و اشکال مختلفی وجود دارد. این الگوها شامل اشکال هندسی، ایجاد شکاف یا سوراخ‌های متفاوت می‌شود. ورق پانچ آلومینیوم علاوه بر زیبایی و کاربرد تزییناتی که دارد، هوا و نور را به‌خوبی از خود عبور می‌دهد. این ورق‌ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر خوردگی دارند، در بخش‌های داخلی یا خارجی ساختمان‌ها به کار می‌روند.

ورق‌های آلومینیومی به‌خوبی وزن فلز را کاهش می‌دهند، اما هرگز این کاهش وزن سبب کاهش مقاومت فلز نمی‌شود. قیمت ورق پانچ آلومینیوم بنا بر کاربرد بسیار خوبی که دارد، بسیار مناسب به نظر می‌رسد. ورق‌های مسی، تیتانیومی یا فولادی نیز در پروسه پانچ به کار می‌روند، اما ورق‌های آلومینیومی از لحاظ شیمیایی و مکانیکی کیفیتی نظیر مس یا فولاد را دارد. از طرفی، ورق‌های آلومینیومی نسبت به انواع فولادی وزن کمتری دارند.

مواد به‌کاررفته در تهیه ورق پانچ آلومینیومی

ورق‌های پانچ شده از فلزهای مختلفی مانند آلومینیوم، استیل، مس و آهن ساخته می‌شوند. دستگاه پانچ با اعمال فشار بر روی پنل‌های فلزی، شکل‌های هندسی مختلفی مانند دایره، مستطیل، مربع یا دایاموند را روی آن‌ها به وجود می‌آورد.

قالبی که برای به‌وجودآوردن اشکال مختلف در زیر ورق پانچ آلومینیوم قرار می‌گیرد، باید کاملاً استاندارد باشد. به دلیل فاصله بسیار کوتاهی که بین قالب و لبه پانچ است، ورق خیلی سریع با اعمال فشار به شکل دلخواه می‌شکند. امروزه، در صنعت از پرس‌های پانچ کنترل کامپیوتری استفاده می‌کنند.

ورق پانچ آلومینیوم چه مزایایی دارد؟

در این بخش چند مورد از مزایای استفاده از این ورق‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 • این ورق‌ها در قیاس با ورق‌های فولادی و مسی وزن بسیار کمتری دارند
 • قیمت ورق پانچ آلومینیوم به نسبت کارایی آن بسیار مناسب است
 • در برابر خوردگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است
 • شکل‌پذیری بسیار خوبی دارد
 • در دماهای بالا مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد
 • آن را می‌توان در مکان‌های بسیار گوناگونی به کار برد

کاربردهای گوناگون ورق پانچ آلومینیوم

ورق پانچ آلومینیوم در موارد مختلفی استفاده می‌شود که در این بخش، چند مورد از کاربردهای آن را ذکر می‌کنیم.

 • این ورق‌ها در ساخت انواع پارتیشن‌ها به کار می‌روند
 • در تهیه انواع قطعات لوازم‌خانگی استفاده می‌شوند
 • به‌عنوان حفاظ دکل‌های مخابراتی در آن‌ها قرار می‌گیرند
 • در دیوار آسانسورها و سقف آن به کار می‌روند
 • در نیروگاه‌های برق نقش محافظتی دارند
 • در تولید و ساخت انواع درب‌های منازل یا پارکینگ مورداستفاده قرار می‌گیرند
 • در نمای ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی وجود دارند
 • در صنایع تولید خودرو و ماشین‌آلات بزرگ صنعتی به کار می‌رود
 • برای ساخت انواع مبل‌ها یا سطل‌های زباله استفاده می‌شوند

استحکام بسیار بالای این ورق‌ها سبب می‌شود، بتوان آن‌ها را در موارد بسیار گوناگونی به کاربرد. به دلیل یکپارچگی که در کل ورق وجود دارد، آستانه تحمل بار ورق‌ها بسیار زیاد است. سبکی آن‌ها موجب می‌شود، تقاضای خرید ورق پانچ آلومینیوم نسبت به سایر ورق‌ها بیشتر باشد.

اشکال مختلف ورق‌های پانچ آلومینیومی

معمولاً در تولید این ورق بیشتر از الگوها و اشکال هندسی استفاده می‌کنند. این ورق‌ها توسط دستگاه CNC و دستگاه پانچ ورق به اشکال گوناگون درمی‌آیند. انواع اشکال این ورق‌ها عبارتند از:

ورق‌هایی با طرح‌های آج‌دار: این ورق‌ به دلیل عدم لغزش روی پل‌های عابر پیاده، سطح‌های شیب‌دار و لبه سکوهای مترو به کار می‌روند.

ورق آلومینیومی ذوزنقه‌ای: ورق پانچ آلومینیوم ذوزنقه‌ای به دلیل مقاومت فوق‌العاده بالا و کشش بسیار خوب، برای سقف ساختمان‌ها و حصار کشی دور آن‌ها به کار می‌روند.

ورق‌های سینوسی: ورق‌های سینوسی در برابر نفوذ رطوبت و زنگ‌زدگی، استحکام و مقاومت بالایی دارند. از این نوع ورق برای سقف شیروانی استفاده می‌شود.

ورق‌های آلومینیومی رنگی با شکل هندسی: از مدل‌های رنگی این ورق‌ها برای تزیینات گوناگون ساختمان‌سازی یا ویترین مغازه‌ها استفاده می‌شود.

قیمت ورق پانچ آلومینیومی

قیمت ورق پانچ آلومینیوم به فاکتورهای بسیار مختلفی بستگی دارد. اندازه ورق، میزان ضخامت آن همچنین چشمه‌ها و اشکال ایجاد شده بر روی ورق، از عوامل تعیین‌کننده در قیمت آن به‌شمار می‌روند. اما باید اشاره کنیم که یکی از فاکتورهای بسیار مهم که به‌صورت کاملاً مستقیم بر قیمت ورق‌ها اثر می‌گذارد، نوع طرح آن‌هاست. پیچیدگی در طرح‌های ایجاد شده بر روی ورق سبب می‌شود، قیمت نهایی آن افزایش یابد.

برای برجسته‌کردن نقش‌های ورق آلومینیومی، از طرح‌های موج‌دار یا انواع اشکال هندسی استفاده می‌کنند. بنابراین هنگام خرید ورق پانچ آلومینیوم کلیه موارد گفته شده برای قیمت‌گذاری آن در نظر گرفته می‌شود. گاهی اوقات، مشتریان طرح یا اندازه خاصی را برای ورق‌ پانچ آلومینیوم در نظر دارند. بدین ترتیب بر اساس سفارش مشتری و مواردی که مدنظر دارد، قیمت نهایی ورق کم یا زیاد می‌شود.

ضخامت و چشمه ورق به چه معناست؟

پس از این که ضخامت کافی برای طول و عرض ورق پانچ آلومینیوم مشبک در نظر گرفته شد، باید به چشمه‌های روی آن توجه نمود. چشمه‌های روی ورق، همان شکل‌های گوناگونی است که روی ورق‌ها ایجاد می‌شود. واحد اندازه‌گیری این چشمه‌ها میلی‌متر است. بگذارید موضوع را با طرح یک مثال ساده برای شما روشن‌تر کنم.

فرض کنید می‌خواهید یک ورق آلومینیومی هندسی که روی آن دایره است و ضخامت ورق و چشمه آن 3 میلی‌متر است را سفارش دهید. شما باید به سازنده درخواست دهید که یک ورق 3 میلی‌متر با چشمه 3 گرد برای شما بسازد. چشمه‌های ایجاد شده بر روی ورق می‌تواند، به درخواست مشتری ریز یا درشت شود.

آیا می‌توان ورق پانچ را جایگزین سایر فلزات نمود؟

پاسخ این سؤال به عوامل گوناگونی بستگی دارد، اما به‌طورکلی این ورق‌ها را در بسیاری از موارد می‌توان جایگزین سایر ورق‌ها نمود. ورق‌های آلومینیومی در قیاس با انواع آهن ، مقاومت بسیار بهتر و بیشتری در برابر خوردگی دارند و به‌سادگی دچار پوسیدگی نمی‌شوند. جالب است بدانید که رنگ‌های روی ورق‌های آلومینیومی در برابر نور خورشید بسیار مقاوم هستند و سریع تغییر نمی‌کنند. ورق‌ پانچ آلومینیوم به‌خوبی خود را با شرایط مختلف محیط وفق می‌دهد، به همین دلیل جایگزین بسیار مناسبی برای اغلب فلزات است.

ورق‌های آلومینیوم رنگی را در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌کنند، زیرا وزن بسیار کمی دارد. از طرفی این ورق‌ها به‌راحتی نصب می‌شوند و فرایند ساخت آن‌ها بسیار سریع و آسان صورت می‌گیرد. با پیشرفت تکنولوژی طرح‌های برجسته بسیار زیادی روی این ورق‌ها اعمال می‌شود و همین موضوع سبب تنوع بسیار بالای این ورق‌ها شده است. مشتریان با آزادی عمل بسیار خوبی هنگام خرید ورق پانچ آلومینیوم می‌توانند، طرح‌های موردنظر خود را انتخاب کنند.

این ورق‌ها به‌خوبی از ورود نور جلوگیری می‌کنند و ضربه‌گیری فوق‌العاده‌ای دارند. چنین ویژگی‌هایی سبب شده است، ورق‌های آلومینیومی در بازار طرفداران بسیار زیادی داشته باشد و فروش خوبی را تجربه کند. برای نمای ساختمان‌ها معمولاً از ضخامت 4 میلی‌متر استفاده می‌کنند. اندازه استانداردی که برای این ورق‌ها در نظر می‌گیرند، معمولاً 1 در 2 متر است. سایز 1.25 در 2.5 متر نیز در ایران متداول است.

نکات مهم در سفارش ورق پانچ آلومینیوم

تولید و سفارش ورق پانچ آلومینیوم را به شرکت‌های حرفه‌ای، باسابقه و معتبر بسپارید. شرکت‌ها باید بتوانند شکل‌های پیچیده را روی ورق‌ها ایجاد کنند. بسیار مهم است که شرکت بتواند لبه ورق‌های تولید شده را بدون پلیسه در آورد. در تکرار برش‌ها نیز باید دقت بالایی وجود داشته باشد.

همه ورق‌های تولید شده باید از الگو و اندازه یکسانی پیروی کنند. طبیعتاً افرادی که این کار را با جزئیات و دقت بیشتری انجام می‌دهند، هزینه بیشتری نیز می‌گیرند. چنانچه می‌خواهید محصول نهایی شما مرتب و خوب از آب در بیاید، حتماً در مورد شرکت سفارش‌گیرنده به این نکات توجه کنید.

جمع‌بندی

ورق پانچ آلومینیوم را در مقاله امروز به‌صورت جامع و کامل بررسی کردیم. هر چه چشمه‌های ایجاد شد بر روی ورق‌ها کوچک‌تر باشد، ضخامت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. به همین دلیل قیمت ورق افزایش می‌یابد. قبل از خرید و سفارش ورق‌ها حتماً کاربرد آن را در نظر بگیرید. آهن اسپات یکی از سایت‌های برتر محسوب می‌شود که قیمت ورق پانچ آلومینیوم و کلیه محصولات فلزی را به‌صورت روزانه به‌روزرسانی می‌کند.

با مراجعه به سایت آهن اسپات می‌توانید، از قیمت کلیه محصولات فلزی مطلع شوید. همچنین این سایت اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد محصولات گوناگون در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ورق‌های آلومینیومی در صنایعی مانند پتروشیمی، صنایع غذایی، نفت و گاز همچنین ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند و از نقش آن‌ها نمی‌توان به‌سادگی عبور کرد.