ورق st52  فولاد مبارکه چیست؟

ورق‌های فولادی از جمله مهم‌ترین محصولات برای استفاده مستقیم در صنعت و ساخت و ساز، یا بهره بردن جهت ساخت محصولات کاربردی دیگر همچون لوله ها و یا قطعات مختلف هستند. جنس این ورق‌ها مسئله ای تعیین کننده در محصول نهایی و در نتیجه کاربرد و قیمت آن است.

آلیاژ st52 یکی از متریال‌های مهم در تولید این دسته از فرآورده های فولادی است. این ماده برای تولید دسته ای از ورق‌های فولادی استفاده می‌شود که به دلیل ویژگی‌های خاص ظاهری متاثر از نحوه تولید، به ورق سیاه مشهور شده اند.

این ماده در عناصر اصلی خود، دارای درصد کمی کربن است که موجب مقاومت بالا، شکل پذیری و استحکام بسیار زیاد آن می‌شود اما در عوض به دلیل اینکه در فرآیند تولید آن از روش نورد گرم استفاده می‌شود، پس از خروج از خط تولید، به رنگ سیاه درمی‌آید و کدر می‌شود؛ به همین دلیل ما هرگز ورق ST52 را در ظاهر و قسمت روساختی هیچ محصولی نمی‌بینیم، زیرا ظاهر مناسب و زیبایی ندارد.

این محصول در انواع و قیمت‌های متفاوتی روانه بازار می‌شود، برای اطلاع از قیمت و خرید این محصول فولادی می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کرده و از جداول ما استفاده کنید.

ایران در عرصه تولید محصولات فولادی، جزو سرآمدان خاورمیانه است و کارخانه های متعددی در شهرهای اصفهان، یزد و مشهد به صورت تخصصی به تولید محصولات متنوع فولادی می‌پردازند.

ساخت شرکت فولاد مبارکه اصفهان در دهه ۶۰، در اطراف شهر مبارکه از توابع اصفهان کلید خورد و پس از ۱۱ سال، یعنی در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و آغاز به کار کرد. بخش بزرگی از نیازهای فولادی کشور توسط این کارخانه تامین می‌شود و به همین دلیل نقشی اساسی در صنعت و تجارت آهن و فولاد کشور دارد.

مجتمع فولاد مبارکه، از کارخانه های برتر و پیشرو در زمینه تولید ورق های فولادی و عرضه آن‌ها به بازار است. این کارخانه، حدود نیمی از ورق های مورد نیاز برای صنعت خودروسازی، قطعه سازی، صنایع فلزی سبک و سنگین، لوله های انتقال، لوازم خانگی و الکتریکی و از این قبیل موارد را تامین می‌کند.

نحوه تولید ورق ST52

ورق های فولادی به طور کلی می‌توانند از طریق طی کردن دو فرآیند نورد سرد یا گرم تولید شوند، در تولید تمامی ورق‌های سیاه از جمله st52 از روش نورد گرم استفاده می‌شود. در ادامه، به بررسی مواد اولیه موجود در این محصول، تفسیر فرآیند نورد گرم و نکات تکمیلی در تولید این نوع ورق خواهیم پرداخت.

 • مواد اولیه مصرفی

در ساخت این دسته از ورق سیاه ها از آلیاژی با نام st52 استفاده می‌شود، مواد اصلی این آلیاژ را درصد کمی کربن، مقداری منگنز و سیلسیم به همراه آهن تشکیل داده است که در نهایت به تولید محصولی مستحکم و دارای مقاومت بالاست.

درصد کربن در این محصول بسیار پایین تر از انواع مشابه است، به همین دلیل مقاومت و شکل پذیری بسیار خوبی دارد و به راحتی می‌توان روی آن عملیات جوشکاری انجام داد.

استفاده از عنصر منگنز در ساخت این ماده، باعث می‌شود میزان خشک شدن غیر نرمال آن تا حد زیادی کاهش یافته و استحکام آن بسیار بالا برود. همچنین این عنصر خاصیت جوش پذیری را تا حد خوبی زیاد می‌کند و ورق را برای مصارف آهنگری آماده می‌سازد.

به کار بردن سیلیسیم در ساخت آلیاژ st52 از سویی استحکام آن را تا حد مناسب و قابل توجهی بالا می‌برد و از سوی دیگر باعث می‌شود که مقاومت سایشی فولاد بیشتر شود، به این معنا که در برابر سایش سطحی و تاثیرات محیطی، کمتر تحت تاثیر قرار بگیرد.

البته بالا رفتن بیش از حد عنصر کربن می‌تواند موجب کاهش انعطاف محصول شود، بنابراین دقت در میزان استفاده از آن در مراحل ابتدایی بسیار مهم است.

 • فرآیند اکسیژن و گوگردزدایی

گفتیم که ورق st52 دارای خاصیت شکل پذیری قابل قبولی است و حتی می‌توان از آن لوله انتقال ساخت، این موضوع با وجود عنصر کربن چگونه ممکن است؟

در چنین شرایطی، از عملیات اکسیژن زدایی استفاده می‌شود که می‌تواند به ما سه نوع فولاد تمام آرام، نیمه آرام و ناآرام را تحویل دهد. در نوع ابتدایی، میزان اکسیژن در کمترین حد و در نوع آخر، مقدار آن در بیشترین حد ممکن است. St52 عموما به حالت فولاد کاملا آرام یا نیمه آرام تبدیل می‌شود و به همین علت، انعطاف بالایی دارد.

از سویی وجود گوگرد در فولاد به خودی خود در این محصول، ایجاد شکنندگی می‌کند، یعنی فولاد خام بدون کاهش یا افزایش برخی مواد، شکننده است و باید در آن تغییر ایجاد شود. در عملیات گوگردزدایی نیز کاربید کلسیم به فولاد مذاب افزوده می‌شود تا انعطاف محصول در نهایت بالا برود و بشود از آن ورقی تولید کرد که قابلیت شکل‌پذیری داشته باشد.

 • نحوه تولید محصول نهایی

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، ورق‌های فولادی تحت فرآیند نورد ساخته می‌شوند که این فرآیند در ساخت ورق های سیاه، به حالت نورد گرم است.

در فرآیند نورد گرم، شمش‌های آلیاژ مورد نظر ( در اینجا st52) وارد کوره های ذوب می‌شوند، پیش از ذوب شدن، وقتی شمش به نرمی مورد نظر رسید، آن را از کوره خارج کرده و داخل دستگاه نورد می‌گذارند که دارای غلتک‌های شکل دهنده است.

این غلتک ها، شمش نرم شده را می‌کشند و شکل می‌دهند تا به ورق‌هایی با ضخامت ۳ میلیمتر یا بیشتر تبدیل شود؛ پس از خروج از دستگاه نورد، ورق ها در معرض دمای اتاق قرار می‌گیرند تا سرد شوند، طی کردن این فرآیند موجب سیاهی و کدرشدن ورق خواهد شد. پس از تمام این مراحل، ناهمواری های احتمالی لبه ها و سطح صیقل داده شده و محصول روانه بازار می‌شود.

ویژگی‌های ورق St52

ورق فولادی آلیاژ st52 که توسط کارخانه فولاد مبارکه به تولید می‌رسد، به دلیل ترکیبات خاص آلیاژی، ویژگی ها و خواص متنوعی دارد. این محصول به دلیل داشتن سیلیسیم و منگنز، دارای خاصیت ارتجاعی و استحکام بالایی است. همچنین به دلیل طی کردن فرآیند نورد گرم، به راحتی جوش می‌خورد و می‌تواند در آهنگری استفاده شود.

تنش تسلیمی این محصول، چیزی در حدود ۳۳۵ نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و مقاومت کششی بالای آن، محصولی همه فن حریف از آن می‌سازد! ورق فولادی st52 مبارکه، در برابر وزن بالا، خمیدگی و پیچش بسیار مقاوم است و یکی از عناصر مهم در صنایع زیر بنایی به حساب می‌آید.

کاربردهای ورق st52 فولاد مبارکه

جمله کاربردهای مهم این محصول فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای ساخت لوله های انتقال سیالات، از این نوع ورق فولادی استفاده می‌شود. زیرا به راحتی خم می‌شود و شکل میگیرد و در عین حال، بسیار مستحکم است و احتمال شکستن و خراب شدن خط لوله را پایین می‌آورد.
 • ساخت مخازنی که تحت فشار هستند مانند مخزن بخار با این نوع ورق فولادی بسیار رایج است، زیرا تحمل بالایی دارد و مقاومت آن در برابر نیروهای مختلف بسیار بالاست.
 • در ساخت و سازهای عمرانی، مانند ساختمان‌های مسکونی، اداری، تفریحی و تجاری از این ورق ها برای بخش های زیرساختی استفاده می‌شود.
 • ورق فولادی st52 فولاد مبارکه، در سازه‌های زیرزمینی بسیار کاربرد دارد، زیرا علی رغم ظاهر نازیبا، بسیار محکم و مقاوم است.
 • در ساخت سازه هایی مانند پل یا سازه‌های دریایی مانند دکل ها یا اسکله ها، از این نوع ورق فولادی بهره می‌برند، چرا که ورق اس تی ۵۲، در برابر خوردگی و سایش بسیار مقاوم است و می‌تواند در چنین فضاهایی تا مدت ها کارا باشد.
 • برای تولید انواع کانتینر می‌توان از ورق‌های فولادی مختلفی استفاده کرد که st52 یکی از آن‌هاست، زیرا برای اتصالات، جوش پذیری خوبی دارد و می‌توان سازه ای مستحکم با آن ایجاد کرد.
 • یکی از بیشترین کاربردهای ورق فولادی، در صنعت خودروسازی است؛ به طوری که کارخانه فولاد مبارکه درصد قابل توجهی از تولیداتش را به این بخش اختصاص می‌دهد. ورق اس تی ۵۲ فولادی، می‌تواند در ساخت بدنه یا قسمت‌هایی از قطعات خودروها کاربردی باشد.
 • برای ساخت جرثقیل ها، نیاز به ورق های فولادی بسیار محکم است که بتوانند فشار و وزن بالا را به راحتی تحمل کنند و ورق فولادی یاد شده، بهترین انتخاب برای این کار خواهد بود.
 • از دیگر مصارف ورق فولاد st52 می‌توان به تولید توربین های بادی برای تولید برق، ساخت تجهیزات مختلف بالابر مانند آسانسور و همچنین تولید اجزای پلت فرم ها اشاره کرد.

قیمت ورق st52 فولاد مبارکه

پیش از قیمت گذاری روی محصولات فولادی، فاکتورهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. یکی از این فاکتورها که بسیار مهم و اثرگذار است، ماده اولیه مورد استفاده در ساخت محصول است؛ خواص نهایی محصول کاملا تحت تاثیر ماده اولیه است و باید با انتظاراتی که بازار از محصول دارد کاملا متناسب باشد.

قیمت ورق st52 فولاد مبارکه اصفهان، تحت تاثیر قیمت آلیاژ مصرفی در آن تغییر می‌کند، همچنین بهای این محصول می‌تواند با نوسانات بازار آهن و فولاد نیز دچار تغییرات جزیی یا فاحش گردد. این موضوع کاملا بستگی به زمان خرید شما دارد، بنابراین استعلام قیمت و داشتن قیمت ها به صورت روزانه و لحظه ای در این امر بسیار مهم است.

در سایت آهن اسپات، به راحتی و با یک جستجوی ساده می‌توانید قیمت انواع ورق فولادی از جمله اس تی ۵۲ را مشاهده کنید و این قیمت ها را با بهای کالا در بازارهای حضوری مقایسه نمایید. اطمینان داشته باشید که جدول های موجود در آهن اسپات بر اساس جدیدترین و بهترین قیمت ها چیده شده اند و به عنوان خریدار یا فروشنده، هرگز متضرر نخواهید شد.

خرید و فروش ورق St52

پیشترها وقتی شخص یا گروهی تصمیم به خرید محصولات فولادی داشتند، به بازارهای آهن یا مغازه‌های کوچک آهن فروشی مراجعه می‌کردند؛ اگرچه در آن روش، خریدار و فروشنده چهره به چهره ارتباط داشتند، اما مشکلاتی نیز وجود داشت. به عنوان مثال، ممکن بود قیمت ها کاملا دقیق و به روز نباشند یا اینکه محصول در لحظه نیاز موجود نبوده و نیاز به انتظار برای دریافت کالا باشد.

امروزه با آهن اسپات، می‌توانید به راحتی اقدام به خرید و فروش کالاهای فولادی از جمله ورق st52 فولاد مبارکه کنید. تضمین کیفیت، داشتن قیمت ها به صورت لحظه ای، ارائه کالاهای متنوع و حق انتخاب بالا، داشتن منصفانه‌ترین و بهترین قیمت‌ها و ارائه محصولات با مواد اولیه متنوع و کارخانه‌های متفاوت، از جمله مزایایی است که با خرید از Ahanspot از آن ها بهره مند خواهید شد.