حتما تابه‌حال در مورد فولادهای کم کربن مطالبی را مطالعه کرده‌اید، این نوع از ورق‌های فولادی باتوجه‌به کاهش حجم مصرفی فولاد در صنایع، باعث شده‌اند تا هزینه‌های صنایع کاهش قابل‌توجهی داشته باشد. ورق سیاه‌ st52 یکی از انواع ورق‌های کم کربن است که ویژگی‌های خاصی مانند شکل‌پذیری و استحکام بالا دارد و همین موضوع باعث شده است تا در صنایع متعددی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به بررسی مواردی مانند روش تولید ورق‌ST52، قیمت ورق فولادی ST52، قیمت ورق ST52-3 و… خواهیم پرداخت؛ بنابراین اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در رابطه ورق‌سیاه‌St52 اطلاعاتی را به دست آورید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با ورق St52

باتوجه‌به مقاومت بالا و قیمت مناسب، فولاد یکی از پرکاربردترین مقاطعی است که در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی به کار می‌رود. ورق سیاه‌ST52 یکی از محصولات فولادی است که کاربرد بسیاری در صنایع مختلفی دارد. علاوه بر این‌که در برخی از صنایع به صورت مستقیم از این نوع ورق استفاده می‌شود، در صنایع دیگر از این محصول به عنوان ماده اولیه بهره می‌گیرند و محصولات دیگری را تولید می‌نمایند. از این جهت، می‌توان ورق‌ST52 را محصولی استراتژیک و مهم در بازار کشورهای صنعتی مانند ایران دانست.

ورق‌ST52 در دسته ورق‌های فولادی مقاوم قرار می‌گیرد و باتوجه‌به مقاومت در برابر پیچش و خمش، خاصیت ارتجاعی و متحمل شدن وزن بالا، محصولی خاص و پرکاربرد در صنایع گوناگون است. از دیگر مواردی که باعث تمایز این ورق فولادی از سایر ورق‌های فولادی مانند ST37 و ST44 شده است، می‌توان به خاصیت جوشکاری آن است. پس از فرایند جوشکاری معمولاً ورق‌های فولادی دیگر استحکام خود را از دست می‌دهند اما ورق‌ST52 حتی پس از فرایند جوشکاری یا شکل‌دهی نیز استحکام خود را حفظ می‌کند.

ویژگی‌های ورق ST52

 • ماشین‌کاری و پرس‌کاری خوب
 • شکل‌دهی سرد
 • استحکام خمشی بالا
 • استحکام پیچشی بالا
 • جوش‌پذیری مطلوب
 • خاصیت ارتجاعی ویژه

مشخصات ورق سیاه ST52

امروزه استاندارد ورق‌های فولادی ST52، DIN EN100271 است اما همچنان در بازار ایران نام‌های گذشته مرسوم و رایج است و بیان می‌شود که این محصول تحت استاندارد ِDIN17006 عرضه می‌شود؛ البته استفاده از نام‌های مانند ST52 و ST44 نیز منسوخ شده؛ اما همچنان در ایران از این نام‌ها استفاده می‌شود.

در بازار ایران، به ورق سیاه‌ST52، (ورق سیاه) و (فولاد منگنز کم‌کربن) نیز می‌گویند. در ورق‌های ST37، ST44 و ST52، عدد پس از ST نشان‌دهندۀ استحکام کششی نهایی ورق فولادی است. پس می‌توان گفت که استحکام کشش نهایی ورق ST52، 5200 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است. ورق آلیاژی ST52 دارای سه گرید است که در ادامه به بررسی هر یک از این انواع می‌پردازیم.

عناصر موجود در فولاد ST52

عناصر موجود در ورق ST52 به شرح زیر است:

 • کربن

میزان کربن موجود در ورق ST52، 0.2 درصد است. افزودن کربن به ترکیب فولادی ورق‌ST52 باعث افزایش مقاومت ورق فولادی شده است.

 • منگنز

در ورق آلیاژی‌ST52، به میزان 0.6درصد منگنز وجود دارد. وجود منگنز در این آلیاژ باعث افزایش خواص شکل‌پذیری و استحکام فولاد در برابر ضربه و سایش شده است.

 • سیلیسیوم

این آلیاژ دارای 0.55 درصد سیلیسیوم است و افزودن این عنصر به ترکیب فولادی باعث افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی می‌شود.

 • نیکل و مس

میزان این دو عنصر در ترکیب ورق سیاه‌ST52، بسیار کم است و این دو عنصر را برای افزایش خواص شکل‌پذیری و فرم‌پذیری به فولاد اضافه می‌کنند.

معرفی انواع ورق ST52

ورق ST52-3

ST52-3 رایج‌ترین گرید این نوع ورق است که ترکیبات شیمیایی آن به شرح زیر است:

 • کمتر از 0.22 درصد عنصر کربن
 • 55 درصد سیلیسیم
 • 6 درصد منگنز
 • 025 درصد فسفر
 • 05 درصد وانادیم
 • 03 تیتانیوم
 • 03 نیوبیم

ورق کربن استیل ST52

این نوع از ورق‌ST52، در ایران اغلب در صنایع مخزن سازی و ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ابعاد تولید این نوع ورق آلیاژی‌ST52، به شرح زیر است:

 • ضخامت: 8 تا 150 میلی‌متر
 • عرض: 1100 تا 4500 میلی‌متر
 • طول 2500 تا 24000 میلی‌متر

ورق رول ST52

ورق رول ST52 دارای خواصی مانند استحکام بالا و جوشکاری مناسب است و می‌تواند با سایر فولادهای قابل جوشکاری، جوش بخورد. از نظر ابعاد تولید، دست تولیدکننده در فروش ورق ST52 از نوع رول باز است و تولیدکننده می‌تواند مطابق خواسته و سفارش مشتری، این محصول را تولید نمایید. خاصیت ویژۀ ورق رول ST52، این است که در دمای بسیار پایین نیز کاربرد دارد.

نحوه تولید ورق ST52

پس از این‌که شمش‌‌های فولادی شکل گرفتند و آماده شدند؛ آن‌ها را گرم می‌‌کنند. با استفاده از دستگاه نورد اولیه شمش‌های فولادی را برای ایجاد حالت‌های تختال، شمش یا شمشال آماده می‌کنند.
تختال‌ها را برای تولید نوارهای مسطح فولادی تا دمای 1315 درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنند و آن را در خط نورد قرار می‌دهند. پیش از نورد، با استفاده از غلتک ضخامت تختال‌ها را تا حدود یک اینچ کاهش می‌دهند. مجدداً با استفاده از یک دسته غلتک نهایی، ضخامت تختال‌ها را به 1.0 اینچ می‌رساند و ورق با این ضخامت نورد شده و به‌صورت کلاف در می‌آید. برای اینکه بتوانند اکسید‌های تشکیل شده بر روی سطح را با استفاده از آب از سطح جدا کنند، تختال را به‌اندازه کافی گرم نگه می‌دارند. اگر این پوسته جدا نشود، مشکلاتی را برای سطح نهایی ورق سرد شده به وجود خواهد آورد.

تأثیرات نورد گرم در شمش‌های فولادی به شرح زیر است:

 • ساختار ستونی درشت شمش‌های ریخته شده می‌شکند.
 • هنگام ریخته‌گری، جدایش شاخه‌ای همگن می‌شود.
 • تخلخل‌ها بسته می‌شوند و مک‌ها جوش می‌خورند.
 • آخال‌ها می‌شکنند.
 • کشیدگی در جهت نورد حاصل می‌شود.

در اغلب موارد برای این‌که پوسته‌های ناشی از نورد گرم از بین برود، اسیدشویی انجام می‌شود. پس از این فرایند، برای اینکه محصول نهایی، کیفیت سطحی مناسب، شکل مطلوب و اندازه‌های قابل‌کنترل داشته باشد، نورد سرد را انجام می‌دهند.

این فرایند تولید کلی ورق‌های فولادی کم کربن است و باتوجه‌به نوع ورقی که تولید آن مدنظر است، ترکیب شیمیایی، عملیات ساخت و عملیات گرمایی را تغییر می‌دهند.

کاربردهای ورق ST52

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که این نوع ورق سیاه، محصولی پرکاربرد است و در این قسمت قصد داریم تا کاربردهای این محصول را مورد بررسی قرار دهیم.

کاربردهای ورق ST52 عبارت‌اند از: ساخت ریل قطارها، ساخت بدنۀ جرثقیل‌ها، ساخت اسکلت پل‌ها، ساخت خودرو و صنعت خودروسازی، ساخت انواع کانتینر، ساخت‌وسازهای عمرانی، ساخت مخازن تحت‌فشار، لوله‌کشی یا ساخت خطوط لوله انتقال، سازه‌های فلزی، سازه‌های دریایی و زیرزمینی، ساخت توربین‌های بادی، ساخت تجهیزات بالابر، ساخت اجزای پلتفرم‌ها، ساخت دیواره‌های صنعتی مانند مخزن‌ها، ساخت شاسی ماشین‌های سنگین.

شرکت‌های تولیدکننده ورق ST52 در ایران

باتوجه‌به کاربردهای متعدد و موقعیت استراتژیک تولید این محصول در ایران، شرکت‌های متعددی بر آن شده‌اند تا با تولید این محصول، نیاز داخلی را برطرف نمایند و مانع خروج ارز از کشور شوند.
کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه‌ST52 در ایران:

 • فولاد مبارکه اصفهان
 • فولاد گیلان
 • فولاد کاویان
 • فولاد اکسین اهواز

قیمت ورق ST52

بدیهی است که محصولات تولیدی توسط شرکت‌های مختلف، قیمت‌های مختلفی داشته باشد و شما می‌بایست بسته به نیاز صنعت و بودجه خود اقدام به خرید مواد اولیه نمایید. در این بخش، آهن اسپات می‌تواند به‌عنوان مرجع اطلاع‌رسانی قیمت محصولات فولادی کمک شایان توجهی به شما کند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات قیمت محصولات فولادی مختلف مانند قیمت ورق ST52 را بررسی نمایید. هم‌چنین امکان مقایسه مشخصات و قیمت ورق ST52 تولیدی شرکت‌های مختلف در وب‌سایت آهن اسپات وجود دارد و شما پس از بررسی محصولات شرکت‌های مختلف، می‌توانید بهترین تصمیم را در مورد خرید ورق ST52 اتخاذ نمایید. وب سایت آهن اسپات یک مرجع معتبر و به روز برای خرید و فروش محصولات آهن آلات به شمار می‌آید.

سخن آخر

با مطالعه متن بالا دریافتیم که ورق سیاه‌ST52 باتوجه‌به ویژگی‌ها و خاصیت‌های ویژۀ خود، محصولی کاربردی است و در صنایع مختلفی می‌تواند به کار رود. اگر بخواهیم این نوع ورق را با ورق ST37 مقایسه کنیم، درمی‌یابیم که این محصول ویژگی‌های بهتری دارد و پرکاربردتر است و همچنین قیمت بیشتری نیز دارد. شما عزیزان با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات، می‌توانید اطلاعات مفیدی را در مورد ورق آلیاژی ST52 به دست بیاورید و با استفاده از سرویس‌های این وب‌سایت از قیمت این محصول مطلع شوید.