ورق پانچ طرح دار که به‌عنوان ورق سوراخ‌دار، صفحه سوراخ‌دار یا صفحه‌نمایش سوراخ‌دار نیز شناخته می‌شود، ورق فلزی است که به‌صورت دستی یا مکانیکی با استفاده از فناوری CNC یا در برخی موارد برش لیزری برای ایجاد سوراخ‌ها در اندازه‌ها، شکل‌ها و الگوهای مختلف مهر و موم یا پانچ شده است. مواد مورد استفاده برای تولید ورق‌های فلزی سوراخ‌دار عبارتند از فولاد ضد زنگ، فولاد نورد سرد، فولاد گالوانیزه، برنج، آلومینیوم، قلع ورق، مس، مونل، اینکونل، تیتانیوم، پلاستیک و غیره.
امروزه نیز استفاده از این نوع ورق به طور چشمگیری افزایش یافته است، به طوری که در فضای شهری از این نوع ورق بسیار به چشم می‌خورد. استفاده از ورق مشبک به عنوان حفاظ نیز بسیار محبوب است، زیرا علاوه بر تامین امنیت زیبایی مطلوبی نیز به فضا می‌بخشد. در بسیاری از فروشگاه‌ها و خیابان‌ها از این نوع استفاده می‌شود.

روش های مدرن ایجاد طرح روی ورق شامل استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات است. تجهیزات متداول مورد استفاده برای سوراخ کردن فلز شامل غلتک‌های سوراخ‌دار دوار، پرس‌های قالب و پانچ، و سوراخ‌های لیزری می‌باشد.

کاربرد ورق پانچ شده طرح دار در صنایع

 • معماری

از کاربردهای معماری و ساختمانی ورق پانچ طرح دار میتوان به پانل های پرکننده، آفتاب‌گیر، روکش، روکش ستون، تابلوهای فلزی، امکانات رفاهی سایت، پرده‌های نرده، و … اشاره کرد.

 • صنعت غذایی و نوشیدنی

از ورق پانچ فلزی طرح دار می‌توان در ساخت کندوهای صنعتی زنبور عسل، خشک کردن میوه و دانه های مغذی، پرورش ماهی، ساخت تهویه سیلو ها، یا دستگاه‌های جداسازی بر اساس سایز، غربالگری مایعات، قالب‌های ساخت پنیر، خشک‌کن غلات، خمره‌های شراب، سینی های پخت، صفحه‌های قهوه و … استفاده کرذ.

 • صنایع پتروشیمی و انرژی

فیلتر‌ها، سانتریفیوژ‌ها، دستگاه‌های خشک‌کن، صفحات زهکشی آب، قفس‌های معدن، تقویت شیشه، صفحه‌های دوغاب سیمان، ماشین‌های رنگرزی، چاپگرهای نساجی و آسیاب‌های نمدی، صفحات سیدر، صفحه‌های کوره بلند، تصفیه زغال سنگ و … از جمله کاربردهای این محصول در صنایع شیمیایی می‌باشد.

 • ساخت و ساز و عمران

سقف‌های کاذب دفع نویز صدا، پنل های آکوستیک، ساخت پله های فلزی زیبا، دستگیره راه پله ها، دیوارهای امنیتی، سطح موقت فرود فرودگاه‌ها و … از جمله کاربردهای پنل های پانچی طرح دار می‌باشد.

سایر کاربردهای ورق پانچی طرح دار می‌تواند شامل حفاظت دکل برقی، کشاورزی، حفاظ برای اماکن نظامی، ورزشی و فرهنگی، ساخت قطعات لوازم خانگی و … باشد؛ همچنین مطالعات نشان داده است که استفاده از ورق پانچی در نمای ساختمان می‌تواند از هدر رفت 29 تا 70 درصدی انرژی مصرفی بکاهد.

در ساختار خودرو، در فیلترهای هوا، فیلترهای روغن، لوله های صدا خفه کن، مشبک‌های رادیاتور، تخته‌های در حال اجرا، کفپوش، صدا خفه کن موتور سیکلت، شبکه‌های تهویه، تهویه موتور تراکتور، نردبان‌ها و تشک‌های شنی و غیره این محصول می‌تواند کاربرد داشته باشد.

مزایای استفاده از ورق پانچ طرح دار در صنعت

عملکرد صوتی فلز سوراخ شده به افراد یا کارگران کمک می‌کند تا اثرات سلامتی ناشی از سر و صدا را محدود کنند. مطالعات نشان داده‌اند که فلزات سوراخ شده به کاهش سطح صدا کمک می‌کنند. از سایر مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنوع اشکال مورد استفاده برای سفارش
 • استحکام بسیار بالا نسبت به وزن
 • اقتصادی و مقرون به صرفه
 • تطبیق پذیر با انواع مختلفی از کاربرد
 • جذابیت زیبا شناختی و عملکردی
 • ایمنی بالا
 • انعطاف مناسب و برش آسان ورق

از این ورق‌ها می‌توان در راستای اهداف زیر استفاده کرد:

 • محافظت در برابر نور خورشید و کنترل آب‌وهوا:

ورق‌های فلزی سوراخ‌دار الگو دار در تامین جریان هوا و سایه اتاق‌ها بسیار عالی هستند و اغلب به عنوان محافظ در برابر آفتاب در اتاق‌هایی که نیاز به تهویه دارند استفاده می‌شود. اگرچه به نظر می‌رسد که آن‌ها یک عنصر طراحی هستند، ماهیت نفوذپذیر آن‌ها اجازه حرکت آزادانه هوا را می‌دهد و در نتیجه صرفه جویی قابل توجهی در انرژی در گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع می‌شود.

 • کاهش نویز:

ورق‌های فلزی سوراخ‌دار اغلب برای دیوارهای کاهش صدا و سیستم های سقف استفاده می‌شود. در محیط‌های پر سر و صدا، آن‌ها می‌توانند اثرات نامطلوب صدا را بر سلامت کارگران محدود کنند.

 • پانل های غربالگری نرده:

ورق‌های فلزی سوراخ‌دار در پانل های بالکن، راه پله و صفحه نرده استفاده می‌شود. آن‌ها محافظت مقاوم در برابر آب‌وهوا را همراه با طراحی جذاب ارائه می‌دهند.

انواع ورق‌های سوراخ‌دار

الگو و طرح‌هایی که برای فلز سوراخ‌دار خود انتخاب می‌کنید هم بر عملکرد و ظاهر نهایی محصول شما تاثیر دارد. انواع شکل هایی که می‌توانید سفارش دهید به شرح زیر می‌باشد:

 • گرد:

در این مدل سوراخ‌هایی گرد و هم اندازه روی ورق پانچ می‌شود. این نوع محصول بسیار اقتصادی بوده و کاربردهای بسیاری از جمله در سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش، طراحی معماری و … دارد.

 • ورق پانچ مربعی:

این محصول یک مانع بادوام دربرابر هرگونه ضربه می‌باشد و کاربرد آن در ساختمان‌سازی معمولا برای حفاظت می‌باشد.

 • شکاف:

پانچ شکاف دارای مستطیل‌های بلند با انتهای مربع یا نیم دایره هستند. جهت شکاف روی ورق با توجه به سفارش شما می‌تواند متغیر باشد.  حرفه‌ای‌ها در صنعت تولید تمایل دارند از این اشکال همه کاره برای کاربردهایی مانند غربالگری و مرتب‌سازی مواد استفاده کنند.

 • سوراخ‌های زینتی/تزیینی:

این الگوهای منحصربه‌فرد شال از مویر، یونانی و شبدر می‌شود. از سایر طرح‌های زینتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ورق پانچ ستاره
 2. ورق پانچ برجسته
 3. ورق پانچ پله
 4. ورق پانچ پنجره
 5. ورق پانچ ریز
 6. ورق پانچ ستاره ای
 7. ورق پانچ لوزی
 8. ورق پانچ لوبیایی

انواع الگوی فلزی سوراخ‌دار

متداول‌ترین نوع الگو، خط مستقیم با ردیف‌های تکرار شونده است و تعداد سوراخ‌های آن‌ها برابر با هر ردیف قبلی است.
نوع دیگر یک طرح‌بندی پلکانی است که امکان تراز افست از ردیف‌های مجاور را فراهم می‌کند.
برخی از افراد الگوهای غیر استاندارد مانند مارپیچ، ستاره یا دایره را برای کاربردهای منحصربه‌فرد یا یک دستاورد طراحی انتخاب می‌کنند.

الگویی که برای فلز سوراخ‌دار خود انتخاب می‌شود؛ استحکام، عملکرد، ظاهر، هزینه و زمان مورد نیاز برای هر ورق را تغییر می‌دهد.

نکات خرید ورق طرح دار

قبل از خرید ورق پانچ طرح دار به نکات زیر توجه کنید:

انواع ورق پانچ طرح دار بر اساس جنس ورق

 1. ورق مشبک گالوانیز گرم (ضخامت بالا)
 2. ورق پانچ گالوانیز نورد سرد
 3. آلومینیومی
 4. مس و روی
 5. آهن سیاه
 6. فولادی

جنس فلز به کاررفته

آلومینیوم، فولاد نرم، فولادهای گالوانیزه و ضد زنگ و مس اغلب در تولید ورق فلزی سوراخ‌دار استفاده می‌شود. عرض و گیج فلزات خام نیز متفاوت است و بر روش های تولید تأثیر می‌گذارد. آلومینیوم و فولاد نرم رایج ترین انواع ورق پانچ طرح دار هستند، زیرا بسیار متنوع و بادوام هستند. برای طراحی ورق پانچ از مواد مختلفی استفاده می‌شود؛ که با توجه به فرم، اندازه و متریال طراحی می‌تواند متفاوت باشد. فولاد ضد زنگ رایج‌ترین ماده‌ای است که در ساخت ورق پانچ استفاده می‌شود و گزینه دوم آلومینیوم است. اما این محصول در درجه اول از فولاد ضد زنگ یا ترکیبی از مواد مختلف ساخته می‌شود.
در ادامه به انواع ورق‌های سوراخ‌دار و کاربرد آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شماره 1 – ورق پانچ فولادی ملایم:

برای توری‌های تهویه، شبکه‌های خشک‌کن، صفحات پرکننده، ورق‌های پانچ فولادی ملایم می‌توان استفاده کرد. این نوع از ورق‌ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم و سبک است و دارای آسیاب می‌باشد ولی روکش براق آن نیست و در اندازه‌ها و اشکال مختلف با پانچ موجود است.

شماره 2 – ورق‌های آلومینیومی پانچ دار:

ورق پانچ آلومینیومی به‌راحتی با آب‌خورده، زنگ‌زده یا لکه نمی‌شوند؛ ولی در شرایط کم اکسیژن، شوری بالا، یا گردش هوا ضعیف، کاملاً ضد لک نیست. این نوع ورق‌ها در تولید تابلوهای راهنما، صفحات فیلتر، صفحات برای دوغاب سیمان کلربرد دارند.

شماره 3 – ورق پانچ فولاد آلیاژی:

انعطاف‌پذیرترین ورق‌های فولادی آلیاژی، ورق‌های پانچ فولاد آلیاژی هستند. از این محصول در توسعه نمایشگرهای شمشیربازی، سبدهای خشک‌کن برای ماشین آلات استفاده می‌شود.

شماره 4 – ورق پانچ گالوانیزه

این ورق، جزء ورق‌های فولادی محسوب می‌شود، اما یک تفاوت عمده با سایر ورق‌های فولادی دارد؛ ورق گالوانیزه‌ فولادی به سبب انجام فرایند گالوانیزاسیون یا «روی‌اندود کردن» روی آن، مقاومت بیشتری در برابر اُکسید آهن یا خوردگی‌های احتمالی محصولات فولادی دارد.

شماره 5 – ورق پانچ آجدار

ورق آجدار، نوعی از ورق فولادی است که برآمدگی‌ها و آج‌هایی در سطح ظاهری خود دارد. ورق آجدار، قابلیت ویژه‌ای در ایجاد اصطکاک دارد و بسیاری از مشکلات صنعتی و غیر صنعتی را حل می‌کند. از ورق‌های پانچ آجدار در بخش‌هایی مانند راه‌سازی، ساخت پله‌های فرار اضطراری، دستگاه‌های صنعتی و ساخت ماشین‌آلات، زیاد استفاده می‌شود.

شماره 6  – ورق پانچ استیل

ورق استیل به فولاد کم‌کربن هم معروف است و ویژگی بسیار برجسته‌ی آن (مانند ورق گالوانیزه) مقاومت در برابر انواع خوردگی است. ورق پانج استیل، بین انواع ورق‌های پانچ، بسیار پرطرفدار است و در صنایعی مانند پتروشیمی، آب‌رسانی، نیروگاه‌های تولید برق و صنایع دارویی و غذایی استفاده می‌شود.

شماره 7 – ورق پانچ رنگی

ورق پانچ با فرآیند پوشش‌دهی رنگ الکترواستاتیک در رنگ‌های گوناگونی تولید می‌شود. ورق‌های پانچ رنگی از پایه‌ی ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شوند که علاوه بر پوشش روی محافظ، با پوشش رنگ الکترواستاتیک نیز آمیخته می‌شود.

قیمت ورق پانچ  و دیگر آهن آلات در سراسر دنیا، همواره به عواملی‌ مانند نوسانات نرخ ارز، کاهش و افزایش قیمت سنگ آهن، نرخ کرایه حمل و نقل، حوادث سیاسی و ناهماهنگی میزان عرضه و تقاضا بستگی دارند.

نوع و الگوی پانچ ها

انتخاب فلزات، عرض، گیج، اندازه سوراخ و شکل با استفاده از فلز سوراخ شده تعیین می‌شود. به عنوان مثال، فلز سوراخ‌دار با سوراخ‌های بسیار ظریف اغلب برای کاربردهای فیلتراسیون استفاده می‌شود. بیشتر کاربردهای ورق فلزی سوراخ‌دار ماهیت مفیدی دارد؛ اما گاهی اوقات از الگوهای تزئینی استفاده می‌شود.
در برخی موارد، ورق فلز پس از سوراخ شدن بیشتر پردازش می‌شود. ممکن است به طول خاصی برش داده شود یا به شکل رول حلقه شود، تمیز شود، رنگ شود و یا خم شود تا اشکال مختلف ایجاد شود؛ سپس از فولاد نرم سوراخ شده یا فلز دیگر می‌توان برای ساخت هر تعداد محصول یا جزء استفاده کرد.

نوع و ضخامت برای مواد شما

قبل از تصمیم‌گیری در مورد نوع و ضخامت فلز خاص، باید استحکام و سفتی مورد نیاز در محصول نهایی خود را بدانید. فلز سوراخ شده به اندازه ورق بدون سوراخ قوی نیست، اما شما می‌توانید از بین چندین ضخامت و مواد مختلف مانند آلومینیوم، مس، برنج، فولادهای مختلف و موارد دیگر انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند به ظرفیت ساختاری دلخواه برسید.
ورق‌های سوراخ‌دار نازک‌تر ارزان‌تر هستند، زیرا مواد کمتری در آن دخیل هستند و تولیدکنندگان برای ماشین‌کاری آن‌ها تلاش کمتری می‌کنند، اما قیمت پایین همیشه آن‌ها را انتخاب درستی نمی‌کند.

قیمت ورق پانچ طرح دار

قیمت ورق پانچ ستاره ای یا سایر مدل های ورق پانچ طرح دار به فاکتورهای متعددی از جمله قیمت حمل و نقل، ارز آزاد، تقاضای محصول و کارخانه تولید کننده بستگی دارد.
آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع‌رسانی در این صنعت راه‌اندازی شده است. قیمت آنلاین قیمت ورق پانچ ستاره ای و سایر موارد، همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه، فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.

جمع‌بندی

در پلتفرم آهن اسپات لیستی از کارخانه‌های معتبر کشور در زمینه تولید ورق پانچ  قرار داده شده است‌. شما با کلیک بر روی هر کدام از این کارخانه‌ها می‌توانید از قیمت و کیفیت محصولات‌شان با خبر شوید و پس از انتخاب ورق مورد نیاز با راحتی آن‌ها را سفارش دهید.