قيمت ميلگرد اميركبير
قیمت میلگرد امیرکبیر خزر
قیمت میلگرد امیرکبیر امروز
قیمت روز میلگرد امیرکبیر
قیمت میلگردامیرکبیر
قیمت میلگرد 14 امیرکبیر
قیمت میلگرد ۱۴ امیرکبیر
کارخانه میلگرد امیرکبیر

میلگرد برای تقویت بتن در کارهای ساختمانی استفاده می‌شود. میلگردها در اندازه های متفاوت تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
انتخاب میلگردهای مناسب به دانش و مهارت مهندسین سازه نیاز دارد. علاوه بر اندازه میلگرد، کیفیت میلگرد مورد استفاده نیز مهم است.

خوشبختانه استانداردهای جهانی برای کنترل خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی میلگرد بدون توجه به منبع آن وجود دارد. این امر تا حدودی به تضمین ایمنی و ثبات در پروژه‌های ساختمانی در سراسر جهان کمک کرده است.

مجموعه میلگرد امیرکبیر خزر با تولید بهترین و باکیفیت‌ترین میلگردها در سطح ملی و بین‌المللی زبانزد است. در ادامه این مطلب درباره کارخانه میلگرد امیرکبیر، محصولات این مجموعه و قيمت ميلگرد اميركبير بیشتر می‌خوانیم.

کارخانه میلگرد امیرکبیر و محصولات آن

کارخانه میلگرد امیرکبیر خزر در سال 1383 باهدف تامین بخشی از نیازهای داخلی کشور در استان گیلان تاسیس شد و در سال 1385 با بهره‌گیری از دو خط تولید میلگرد آجدار در سایز 10 تا 22 به بهره‌برداری رسید.

مجتمع فولاد امیرکبیر خزر، طی طرحی داوطلبانه در سال 1390 اقدام به راه‌اندازی و بهره‌برداری از خط تولید میلگرد آجدار در سایزهای 8 تا 32 با ظرفیت 250 هزار تن در سال نمود که این کار منجر به استخدام و ایجاد فرصت شغلی برای هزاران نفر گردید.

یکی از بزرگترین مزیت این مجموعه نزدیکی آن به مراکز پخش من جمله تهران می‌باشد که این موضوع هزینه حمل و نقل محصولات این کارخانه را به شکل قابل توجهی کاهش داده است.

علامت انحصاری که توسط مجتمع فولاد امیرکبیر گیلان بر روی محصولات ای کارخانه حک می‌شود، عنوان AKS-CT است که بر روی بدنه میلگرد امیرکبیر خزر نیز حک شده است.

محصولات کارخانه امیرکبیر خزر

از محصولات این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد A1

میلگرد ساده امیرکبیر خزر صاف و بدون آج بوده و مقاومت تسلیم 2400 و مقاومت کششی 3600 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را دارا می‌باشد.

 • میلگرد A2

میلگرد آجدار امیر کبیر خرز A2 در سایز 10 میلیمتر به صورت شاخه تولید و به بازار عرضه می‌گردد. تنش تسلیم و استحکام نهایی میلگرد آجدار امیر کبیر خزر A2 به ترتیب 3400 و 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.

 • میلگرد A3

میلگرد آجدار امیرکبیر خزر A3 در سایز 10 الی 32 به صورت شاخه تولید می‌گردد. این نوع میلگرد شامل مقاومت تسلیم 4000 و مقاومت کششی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.

اکنون که با کارخانه میلگرد امیر کبیر و محصولات آن آشنا شدید، در ادامه به بررسی قیمت میلگرد امیرکبیر خزر و عوامل تاثیرگذار بر تغییرات آن می‌پردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت روز میلگرد امیرکبیر 

فاکتورهای متعددی مانند نوع محصول، سایز، روند تولید و حتی هزینه حمل و نقل می‌تواند بر روی قیمت میلگرد امیرکبیر تاثیرگذار باشد که در ادامه هریک از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

1. استانداردهای تولید

استانداردهای تولیدی کارخانه امیرکبیر خزر بر روی قیمت میلگردهای تولیدی این مجموعه تاثیرگذار می‌باشد. این استانداردها به شرح زیر می‌باشد:

 • اسپیسر میلگرد:

به منظور ایجاد فاصله میلگرد از سطح بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مقاومت کششی میلگرد:

عددی است که از تقسیم حداکثر بار ثبت شده در آزمایش کشش بر سطح مقطع اولیه حاصل می‌شود.

 • مقاومت تسلیم میلگرد:

مقدار تنشی است که بدون افزایش بار در آن، طول نمونه فولادی افزایش پیدا می‌کند و آن را با Y نشان می‌دهند.

2. نوع تولیدات

انواع محصولات تولیدی در کارخانه امیرکبیر خزر تاثیر زیادی بر قیمت میلگرد امیرکبیر نیز خواهند داشت. این محصولات عبارتند از :

میلگرد شاخه‌ای: 

در ساختمان‌سازی و همچنین برای افزایش مقاومت بتن بکار می‌رود.

 • خاموت: 

از خاموت به منظور جلوگیری از بیرون زدگی میلگردهای طولی و جلوگیری از گسترش ترک استفاده می‌شود.

 • سنجاقی: 

به منظور تقویت مقاومت برشی خاموت‌ها و اتصال کامل بین میلگردهای طولی از این نوع میلگرد استفاده می‌شود.

 • خرک: 

به منظور قرار دادن دو شبکه متوالی افقی بافاصله‌های معین در داخل قالب استفاده می‌شود.

 • رکابی: 

به منظور نگه‌داشتن میلگردهای طولی و عمودی در بتن‌ریزی دال‌ها و دیوارها بکار می‌رود.

 • ادکا:

به منظور تحمل کردن لنگرهای منفی در تکیه‌گاه‌های تیرآهن و همچنین تحمل نیروهای برشی از میلگرد ادکا استفاده می‌شود.

3. نوع میلگرد

در بخش قبلی درباره گریدها صحبت کردیم که بر روی قیمت تاثیر گذار است. در این بخش به انواع تولیدات میلگرد کارخانه امیرکبیر خزر میپردازیم که عبارتند از:

 • میلگرد امیرکبیر گرید A1

 1. این میلگردها ساده و بدون آج می‌باشند.
 2. تنش تسلیم آن‌ها 2400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.
 3. مقاومت کششی این میلگردها 3600 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.
 • میلگرد امیرکبیر گرید A2

 1. میلگردهای آج‌دار A2 تولید شده در مجتمع امیرکبیر خزر به صورت شاخه‌ای و در سایز 10 میلی‌متر تولید می‌شوند.
 2. مقاومت تسلیم این میلگردها 3400 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.
 3. همچنین استحکام نهایی آن‌ها 5000 کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد.
 • میلگرد امیرکبیر گرید A3

 1. میلگردهای آج‌دار امیر کبیر گرید A3 به صورت شاخه‌ای در سایزهای 10 تا 32 ساخته می‌شوند.
 2. تنش تسلیم این میلگردها 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.
 3. همچنین مقاومت کششی این میلگردها 6000 کیلوگرم بر سانتی مربع می‌باشد.

4. سایز (میلی‌متر)

میلگرد در بتن یکپارچگی ساختاری یکنواخت را ایجاد می‌کند، حتی اگر مواد بتن در فشار بسیار قوی هستند، تقریباً به طور کامل از استحکام کششی بی‌بهره هستند.
بدون آرماتور، این ضعف ذاتی بتن در رفتار مصالح آشکار می‌شود زیرا خم می‌شود و به راحتی می‌شکند. بنابراین، انتخاب اندازه و وزن مناسب میلگرد برای اقدامات ایمن ساختمان بسیار مهم است.

سایزهای میلگرد از 8 تا 22 در بازار موجود است که بر روی قیمت تاثیر می‌گذارند. به‌عنوان مثال قیمت میلگرد 14 امیرکبیر با قیمت سایز 12 آن متفاوت است.

5. کیفیت فولاد میلگرد

برای تایید اصالت و ارزیابی کیفیت میلگرد درحال تولید، آزمایش مکانیکی مناسب مورد نیاز است. این امر تعیین می‌کند که آیا میلگرد مورد استفاده با مشخصات استاندارد جهانی مطابقت دارد؟ و کیفیت محصول را تضمین می‌کند؟
همچنین عوامل مختلفی برای آزمایش وجود دارند که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • استحکام کششی
 • خمش / چکش خواری
 • فشرده‌سازی
 • خستگی

انتخاب انواع میلگرد امیرکبیر خزر و کاربرد آنها

همانطور که پیشتر گفته شد نوع و مدل میلگرد امیرکبیر خزر بر قیمت آن تاثیرگذار است، بنابراین لازم دیدیم انواع میلگرد و کاربرد آنها را بازگو کنیم.

میلگرد آجدار یکی از میلگردهای پرکاربرد صنعت است و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح مقطع این نوع میلگردها دارای فرورفتگی و برآمدگی‌هایی است که به آن آج گفته می‌شود.
در حقیقت میلگردهای آجدار، میله‌های توپر فلزی هستند که روی سطح آن‌ها آج‌‌ها و شیارهایی وجود دارد.

اصلی‌ترین تفاوت بین میلگرد ساده و میلگرد آجدار نیز همین آج‌ها هستند. آج‌هایی که به‌واسطه وجودشان کمک می‌کنند میلگردهای آجدار استحکام بیشتری داشته باشند.

از این میلگردهای آجدار به وفور در عرصه ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. این نوع از میلگردها را می‌توان به‌عنوان میلگردهای اصلی سازه از جمله میلگردهای تیرها و ستون‌ها استفاده کرد.

اما در کاربری‌هایی که ممکن است با تغییر شکل میلگرد همراه باشد، استفاده از این نوع میلگردها پیشنهاد نمی‌شود. همچنین انجام هر گونه عملیات جوش‌کاری نیز بر روی این نوع میلگردها ممنوع است.

میلگردهای آجدار معمولا با قطرهای 6 تا 50 میلی‌متر مطابق استانداردهایی که برای آن‌های تعریف شده است، تولید می‌شوند.

از جمله میلگردهای آجدار می‌توان به میلگرد ترمکس اشاره کرد. میلگردی که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در سازه‌های بتنی به خصوص برای تولید سیمان مسلح به وفور استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت …

محصولاتی که در مجتمع فولاد میلگرد امیرکبیر تولید می‌شود همگی دارای کیفیت بالا بوده و هر کدام قیمت متفاوتی دارد.
اگر قصد خرید میلگرد امیرکبیر خزر دارید می‌توانید به فروشگاه‌ها و مراکز خرید و فروش میلگرد در سراسر کشور مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید از طریق وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com نیز برای خرید میلگرد امیرکبیر خزر اقدام کنید.
با مراجعه به وبسایت آهن اسپات می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد با قیمتی مناسب و به همراه مقایسه قیمت‌ها بپردازید.

مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که می‌توانید میلگرد امیرکبیر خزر را در هر سایز و وزنی با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. تیم مجرب آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا جدیدترین اطلاعات بازار آهن را در اختیار کاربران خود قرار دهد.