محصولات پلیمری در سال‌های اخیر به خوبی توانسته‌اند بازار را در دست بگیرند. لوله پلی اتیلن یکی از این فرآورده‌هاست که در تنوع بسیار بالایی در بازار یافت می‌شود. این محصول در انواع مختلف و برای مصارف گوناگون به تولید می‌رسد. لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ یکی از مهم‌ترین انواع این محصول است که می‌تواند در مصارف آبرسانی، گازرسانی یا انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد. مقاومت لوله‌های PE در شرایط نامساعد مانند رطوبت بالا، گرمای شدید، سرما و همچنین هنگام دفن شدن در خاک، بسیار بالاست. طول عمر زیاد این محصول باعث شده است افراد زیادی در بازارهای صنعتی از آن استقبال نمایند. اگر قصد خرید این محصول را دارید، این مطلب می‌تواند در کسب اطلاعات بیشتر درباره لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی و کاربردهای آن به شما کمک کند.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

PE ها در واقع دسته‌ای از فرآورده‌های صنعتی هستند که مقاومت بالایی نسبت به فرسایش دارند. محصولات ساخته شده از این ماده، به هیچ عنوان دچار خوردگی نمی‌شوند و به دلیل طول عمر بالا، کاربردهای بسیار متنوعی دارند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای پلیمر PE، تولید لوله است. این دسته از لوله‌ها به شدت در برابر فرسایش محیطی و یا خوردگی ناشی از مجاورت با مواد مختلف مقاومت دارند. به همین علت لوله‌های پلی اتیلن برای مصارف گوناگون همچون آبرسانی، گاز رسانی و انتقال فاضلاب تولید می‌شوند.

سایز لوله‌ پلی اتیلن بر اساس قطر خارجی و بر مبنای اینچ اعلام می‌شود. لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچ یکی از مشهورترین انواع این محصول است. در واقع به زبان ساده، این نوع لوله، ۲.۵ اینچ قطر خارجی دارد و قطر داخلی آن، بستگی به ضخامت محصول خواهد داشت.

لوله‌های پلی اتیلن به صورت گسترده می‌توانند در مصارف آبرسانی، زهکشی، پوشش سیم، فاضلاب و… مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین خواص لوله پلی اتیلن 2.5 اینچی، قابلیت انعطاف‌پذیری بالا در آن‌هاست، به همین علت می‌تواند انتخاب خوبی برای مسیرهای پیچدار باشد. این دست از محصولات، بدنه ای یکدست دارند و به ندرت ممکن است دچار شکستگی یا نشتی شوند، به همین دلیل در انتقال سیالات ارزشمندی مانند نفت و گاز، بسیار کاربردی هستند.

ابعاد لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی، حدود ۶۴ میلیمتر قطر خارجی دارد. قطر داخلی این محصول تحت تاثیر ضخامت آن است. به عنوان مثال لوله‌های آبرسانی حدود ۳ الی ۴ میلیمتر ضخامت دارند و مقاومت آن‌ها به ۴ الی ۶ بار می‌رسد. در نتیجه قطر داخلی آن‌ها چیزی در حدود ۷۵ میلیمتر است. به همین علت به این محصول لوله پلی اتیلن 75 هم گفته می‌شود.

این مقدار می‌تواند با تغییر کاربرد محصول عوض شود. در کاربردهای گازرسانی یا آبرسانی پرفشار، لازم است ضخامت جداره بیشتر از ۳ میلیمتر باشد تا بتواند فشار را به خوبی تحمل کند. میزان تحمل فشار این لوله‌ها بالای ۱۰ بار است و به همین علت باید ضخیم‌تر هم باشند.

لوله پلی اتیلن در طول طول ۱۰۰ متری تولید می‌شوند. کاربرد این محصولات بیشتر صنعتی و برای مسافت‌های طولانی است، به همین علت برای کاهش نیاز به اتصالات، طول آن‌ها بیشتر از انواع دیگر لوله است. این محصولات عموما به صورت کلافی به فروش می‌رسند اما در کاربردهای سبک و محدود، امکان خرید به صورت شاخه‌ای در طول کمتر هم وجود دارد.

شکل ظاهری لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

لوله‌های پلی اتیلن عموما به صورت خودرنگ تولید می‌شوند. به این معنا که در فرآیند تولید، هیچگونه ماده رنگی به آن‌ها اضافه نمی‌شود. به همین دلیل تمامی انواع این محصول به رنگ سیاه هستند. لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای تشخیص ساده‌تر لوله‌هایی که کاربرد مختلفی دارند، خطوط رنگی روی بدنه آن‌ها ثبت می‌شود. رنگ خط لوله‌های فاضلابی قهوه‌ای، لوله‌های گاز زرد و لوله‌های آبرسانی، آبی است. بدون این خطوط تشخیص این محصولات کار دشواری خواهد بود.

مواد اولیه

برای ساخت لوله‌های پلی اتیلن ممکن است از انواع مختلفی از ماده پلیمری PE استفاده شود. هر یک از این مواد خواص مختلفی دارند و روی کیفیت محصول نهایی موثر هستند. لوله پلی اتیلن 2.5 اینچی می‌تواند از یکی از ماده‌های زیر تولید شود:

 • PE80
  این دسته از مواد پلیمری وزن سبکی دارند، در حالی که فشردگی آن‌ها بالا است و در نتیجه، بدنه مستحکمی دارند. قیمت این ماده نسبت به انواع قدیمی PE60 به صرفه تر است. لوله‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، می‌توانند حداقل تا ۵۰ سال در شرایط نامساعد آب و هوایی دوام بیاورند. رطوبت، مجاورت با خاک و محیط نمکی، به هیچ عنوان به این محصول آسیب نمی‌زند و می‌توان به راحتی در این محیط‌ها از آن استفاده کرد.
 • PE100
  این ماده، مرغوب‌ترین پلیمر موجود در بازار است که برای تولید لوله پلی اتیلن 5 اینچ و دیگر سایزها استفاده می‌شود. قیمت این محصول کمی گران‌تر از انواع PE80 است. دلیل این موضوع آن است که محصولات ساخته شده از این ماده، در برابر اشعه فرابنفش و UV هم مقاومت دارند. به همین علت می‌توان از لوله‌های پلی اتیلن 2.5 اینچی ساخته شده از این ماده، به راحتی در معرض آفتاب استفاده کرد. طول عمر محصولات ساخته شده از این نوع پلیمر، ممکن است تا ۱۰۰ سال هم برسد.

انواع لوله پلی اتیلن 2.5 اینچی

لوله پلی اتیلن را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم‌بندی کرد. یکی از این معیارها، تقسیم‌بندی محصول بر اساس سایزهای آن است. بر این اساس می‌توان قطر خارجی لوله‌ها را ملاک عمل قرار داد، بنابراین لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی، خود زیرمجموعه ای از این دسته است. معیار بعدی، جنس ماده اولیه به کار رفته در محصول است که بالاتر به آن پرداختیم، بر این مبنا هم لوله پلی اتیلن می‌تواند دو دسته داشته باشد. در نهایت، مهم‌ترین و رایج‌ترین معیار برای دسته‌بندی این محصول، کاربردهای آن است. بر این اساس می‌توان گفت که لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچ، می‌تواند سه دسته داشته باشد:

 • آبرسانی
  این محصولات برای کاربردهای کشاورزی و گلخانه‌ای بیشترین استفاده را دارند. از لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچ می‌توان برای زهکشی، انتقال آب در مسافت طولانی، انتقال مایعات خوراکی مانند آب آشامیدنی و مصارف مشابه استفاده نمود.
 • گازرسانی
  لوله‌های گازرسانی نسبت به انواع دیگر توان مقاومت فشار بالاتری دارند، زیرا سیالات را به صورت پرفشار انتقال می‌دهند. از این دست لوله‌های پلی اتیلن می‌توان برای انتقال بخار، گازهای صنعتی و سیالات حساس و خطرناک مشابه استفاده کرد. برای استفاده از این لوله، نیاز به دریافت مجوز از اداره گاز خواهید داشت.
 • فاضلابی
  این محصول برای استخراج فاضلاب صنعتی و خانگی کاربرد دارد. مقاومت لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی به مواد شیمیایی و اسیدی باعث شده است که این محصول در این کاربرد بسیار خوب عمل کند.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

لوله‌های PE در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم هستند و می‌توانند تا سال‌ها دوام بیاورند. به همین علت مدت‌هاست که در بسیاری از صنایع، دیگر از لوله‌های فلزی استفاده نمی‌شود. این محصولات با داشتن قیمت به صرفه و مزایای فراوان، می‌توانند بهترین جایگزین برای لوله‌های فلزی گران قیمت همچون لوله گالوانیزه و مسی باشند. از جمله نکات مثبت لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وزن سبک محصول
 • حمل و نقل آسان
 • نصب سریع
 • اتصالات محکم
 • شکل‌پذیری بالا
 • مقاومت به خوردگی، شکستگی و پوسیدگی
 • طول عمر بالا
 • مقاومت به مواد شیمیایی، اسیدی، خاک و نمک

کاربردهای لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

از لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی می‌توان در موارد مختلفی استفاده کرد. به طور کلی می‌توان گفت که کاربرد این محصول در آبرسانی و انتقال سیالات مایع رایج‌تر است. این لوله در دسته محصولات قوی و نیمه قوی قرار دارد و مقاومت آن در برابر فشار، حداکثر به ۱۶ بار می‌رسد. از لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی به صورت کلی در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

 • استفاده در شبکه های انتقال آب شهری و روستایی به صورت زیر زمینی
 • آبیاری زمین‌های کشاورزی وسیع به صورت تحت فشار
 • کاربرد در سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی
 • زهکشی زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها
 • استفاده برای انتقال مواد شیمیایی

وزن لوله پلی اتیلن 2.5 اینچی

بهای لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی مانند هر محصول مشابه دیگری، بر اساس وزن آن تعیین می‌شود. به همین علت آشنایی با این فاکتور مهم می‌تواند به خرید بهتر کمک کند. در این راستا بهتر است بدانید که این محصول، در فشارهای گوناگون تولید می‌گردد و در هر گرید، وزن متفاوتی دارد. به عنوان مثال وزن لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچ با طول یک متر و فشار ۱۰ اتمسفر، برابر با ۱.۰۲ کیلوگرم است. به این معنا که یک کلاف صدمتری از این محصول، حدود ۱۰۲ کیلوگرم وزن دارد. در مقابل، محصولی با همین سایز با فشار ۱۶ اتمسفر، حدود ۱.۴۷ کیلوگرم وزن دارد، یعنی در هر کلاف حدود ۵۰ کیلوگرم اختلاف وزنی بین دو محصول هست! بنابراین پیش از خرید کاربرد مورد نظر خود را تعیین کنید و لوله‌ای با مقاومت فشاری متناسب با نیازتان را انتخاب کنید تا اختلاف وزن، موجب افزایش قیمت بی رویه نشود. در جدول زیر می‌توانید وزن سایزهای مختلف محصول را دقیق‌تر ببینید:

جدول وزن لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ

پیش از خرید هر محصولی، برآورد قیمت به روز می‌تواند به روند اقتصادی پروژه کمک زیادی کند. قیمت لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی بستگی به وزن آن دارد، بنابراین لازم است پیش از استعلام قیمت، از میزان نیاز خود دقیقا آگاه باشید. همچنین توجه کنید که وزن گریدهای مختلف این محصول با هم تفاوت دارد. با این حال خوب است بدانید که قیمت این محصول در مقایسه با انواع فلزی چندان گران نیست. در هر صورت استعلام قیمت به روز در مرجعی معتبر، لازم و ضروری است. در سایت آهن اسپات می‌توانید به راحتی قیمت تمامی محصولات فلزی، لوله‌های PVC و پلی اتیلن را استعلام نمایید. همچنین کارشناسان آنلاین سایت در انتخاب بهتر به شما کمک خواهند نمود.

خرید لوله پلی اتیلن 2.5 اینچ از آهن اسپات

جهت خرید لوله پلی اتیلن ۲.۵ اینچی حتما چندمورد را در نظر بگیرید. اول اینکه توجه کنید که لوله پلی اغلب به صورت کلافی به فروش می‌رسد، اما در صورت نیاز می‌توانید آن را به شکل شاخه‌ای خریداری کنید. نکته بعدی این است که نیاز خود را مشخص کنید، لوله‌هایی که کاربرد مختلف دارند نمی‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. (مثلا آبرسانی به جای فاضلابی) همچنین مقدار فشار مورد نیاز (بر حسب اتمسفر) را تعیین نمایید.

در نهایت قیمت‌ها را به صورت به روز از سایت آهن اسپات استعلام کنید تا برآوردی اولیه از هزینه‌ها داشته باشید. سپس می‌توانید با تماس با کارشناسان سایت، محصول موردنظر خود را سفارش دهید. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در صورت عدم اطمینان درباره محصول، از پشتیبانی و مشاوره تخصصی استفاده نمایید.