پلی اتیلن (PE)، رزین مصنوعی سبک و همه کاره ساخته شده طی فرآیند پلیمریزاسیون اتیلن است. این ماده پارامترهای فیزیکی و شیمیایی مخصوص به خود را دارد که از جمله مهمترین آن‌ها باید به اطلاعات موجود در جدول لوله پلی اتیلن اشاره کرد.

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن (PE) عضوی مهم از خانواده رزین‌های پلی اولفین است. این پلاستیک پرکاربردترین پلاستیک در جهان بوده که به محصولاتی از بسته بندی مواد غذایی شفاف و کیسه‌های خرید تا بطری‌های مواد شوینده و مخازن سوخت خودرو تبدیل می‌شود؛ هم‌چنین می‌توان پلی اتیلن را برش داد یا به صورت الیاف مصنوعی چرخاند یا آن را اصلاح کرد تا خاصیت کشسانی لاستیکی به خود بگیرد.

ساختار مولکولی لوله پلی‌اتیلن

اتیلن (C2H4) یک هیدروکربن گازی است که معمولاً از ترک خوردن اتان تولید می‌شود که به نوبه خود یکی از اجزای اصلی گاز طبیعی است یا می‌تواند از نفت نیز تقطیر شود. مولکول‌های اتیلن اساساً از دو واحد متیلن (CH2) تشکیل شده ‌اند که توسط یک پیوند دوگانه بین اتم‌های کربن به هم پیونده یافته اند.

ساختار مواد سازنده لوله پلی‌اتیلن با فرمول CH2=CH2 نشان داده می‌‌شود. پیوند دوگانه این فرمول تحت تأثیر کاتالیزورهای پلیمریزاسیون می‌تواند شکسته شود و پیوند منفرد اضافی حاصل برای پیوند به اتم کربن در مولکول اتیلن دیگر استفاده شود.

این ساختار ساده که هزاران بار در یک مولکول تکرار شده است، کلید خواص مختلف پلی اتیلن است. مولکول‌های بلند و زنجیره مانند که در آن اتم‌های هیدروژن به ستون فقرات کربن متصل می‌شوند، می‌توانند به صورت خطی یا شاخه ای تولید شوند.

مورد‌های شاخه دار آن نیز تحت عنوان پلی‌اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE) شناخته می‌شوند. نسخه‌های خطی به عنوان پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE) شناخته می‌شوند.

ترکیبات اصلی لوله پلی اتیلن

از جمله اصلی ترین ترکیبات شیمیایی به کار رفته در ساخت این محصول که بر وزن لوله پلی‌اتیلن تاثیر مستقیم می‌گذارند باید به موارد زیر اشاره کرد:

1. پلی اتیلن کم چگالی

LDPE از اتیلن گازی تحت فشار بسیار بالا (تا حدود 350 مگا پاسکال یا 50000 پوند بر اینچ مربع) و درجه حرارت زیاد (تا حدود 350 درجه سانتیگراد [660 درجه فارنهایت) در حضور آغازگرهای اکسید تهیه می‌شود. این فرآیندها یک ساختار پلیمری با شاخه‌های بلند و کوتاه ایجاد می‌کنند.

از آنجایی که شاخه‌ها مانع از بسته شدن مولکول‌های پلی اتیلن در آرایش‌های سخت، سفت و کریستالی می‌شوند، LDPE یک ماده بسیار انعطاف پذیر است. نقطه ذوب آن تقریبا 110 درجه سانتیگراد (230 درجه فارنهایت) است. مصارف اصلی آن در فیلم‌های بسته بندی، کیسه‌های زباله و مواد غذایی، مالچ کشاورزی، عایق سیم و کابل، بطری‌های فشاری، اسباب بازی‌ها و لوازم خانگی است. کد بازیافت پلاستیک LDPE #4 است.

2. پلی اتیلن با چگالی کم خطی

LLDPE از نظر ساختاری مشابه LDPE است. این ماده از کوپلیمریزاسیون اتیلن با 1-بوتن و مقادیر کمتر 1-هگزن و 1-اکتن با استفاده از کاتالیزورهای Ziegler-Natta یا متالوسن ساخته می‌شود. ساختار حاصل دارای یک ستون فقرات خطی است، اما دارای شاخه‌های کوتاه و یکنواختی است که مانند شاخه‌های بلندتر LDPE، مانع از بسته شدن زنجیره‌های پلیمری می‌شود.

به طور کلی، LLDPE دارای خواصی مشابه با LDPE است. مزایای اصلی LLDPE این است که شرایط پلیمریزاسیون انرژی کمتری دارد و ممکن است خواص پلیمر با تغییر نوع و مقدار مواد شیمیایی آن تغییر کند. کد بازیافت لوله پلی‌اتیلن با چگالی کم معادل LLDPE #4 است.

3. پلی اتیلن با چگالی بالا

HDPE در دماها و فشارهای پایین با استفاده از کاتالیزورهای Ziegler-Natta و متالوسن یا اکسید کروم فعال (معروف به کاتالیزور فیلیپس) تولید می‌شود. فقدان شاخه‌ها در ساختار آن به زنجیره‌های پلیمری اجازه می‌دهد تا نزدیک به هم بسته شوند و در نتیجه یک ماده متراکم و بسیار کریستالی با استحکام بالا و سختی متوسط ​​ایجاد شود.

این لوله پلی‌اتیلن با نقطه ذوب بیش از 20 درجه سانتی گراد (36 درجه فارنهایت) بالاتر از LDPE، می‌تواند به صورت مکرر تا 120 درجه سانتیگراد (250 درجه فارنهایت) حرارت را تاب بیاورد. لوله پلی اتیلن در این دما استریل خواهد شد.

به همین جهت می‌توان از بطری‌هایی که از این جنس ساخته می‌شوند نیز برای محصولاتی مانند شیر و پاک کننده‌های خانگی استفاده کرد. کیسه‌های مواد غذایی با ضربه اکسترود شده، فیلم ساختمانی و مالچ کشاورزی. و سطل‌ها، کلاهک‌ها، محفظه‌های لوازم خانگی و اسباب بازی‌های قالب گیری تزریقی. شماره کد بازیافت پلاستیک HDPE #2 است.

تعیین سایز لوله پلی‌اتیلن

سایز لوله‌های پلی‌ اتیلن مطابق با مشخصات استاندارد ASTM D3035 برای لوله‌های پلاستیکی پلی اتیلن (PE) (DR-PR) و بر اساس قطر بیرونی کنترل شده آن‌ها مطابق جدول زیر برآورد می‌شود:

جدول وزن لوله پلی اتیلن

جدول وزن لوله‌های پلی‌اتیلن نیز که از جمله مشخصات مهم در مورد آن‌ها به شمار می‌رود نیز در تصویر ارائه شده آمده است. محاسبان و مهندسان مکانیک از این اطلاعات در طراحی تاسیسات استفاده زیادی می‌کنند.

پلی‌اتیلن وزن مولکولی فوق العاده بالایی دارد. پلی‌اتیلن خطی را می‌توان در نسخه‌های با وزن مولکولی فوق العاده بالا، با وزن مولکولی 3000000 تا 6000000 واحد اتمی‌در مقابل 500000 واحد اتمی‌برای HDPE تولید کرد.
این پلیمرها را می‌توان به صورت الیاف چرخانده و سپس کشیده یا کشیده و به حالت بسیار کریستالی تبدیل کرد که در نتیجه سفتی بالا و استحکام کششی چندین برابر فولاد ایجاد می‌شود. نخ‌های ساخته شده از این الیاف به صورت جلیقه‌های ضد گلوله بافته می‌شوند.

استعلام قیمت و خرید انواع لوله از آهن اسپات

همان طور که در جدول ارائه شده در ابتدای متن مشاهده کردید، سایزبندی لوله پلی‌اتیلن بر اساس قطر آن‌ها متفاوت می‌باشد. این لوله‌ها در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و بنا به کاربرد آن و محل استفاده می‌توانید لوله پلی‌اتیلن مناسب خود را انتخاب کنید.

برای خرید انواع لوله‌ من جمله انواع لوله مانیسمان، لوله مسی، لوله گالوانیزه و… باید ابتدا نسبت به قیمت نوع محصولات اطلاعات کافی داشته باشید. وبسایت آهن اسپات برای سهولت کار به صورت روزانه قیمت محصولات را از تولیدکنندگان نمونه کشوری استعلام گرفته و در سایت قرار می‌دهد. بنابراین برای مشاهده لیست قیمت آهن آلات و محصولات فولادی در بازارآهن، به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.