لوله‌های پلی اتیلن یکی از بهترین جایگزین‌های ممکن برای محصولات فلزی هستند. این لوله‌ها در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت خوبی دارند و مانند لوله‌های فلزی، محدودیت کاربری ندارند. حتی در مقایسه با لوله PVC هم می‌توان گفت لوله‌های پلی اتیلن انتخاب بهتری هستند، زیرا علاوه بر مقاومت بالا، انعطاف بیشتری هم دارند و برای مسیرهای طولانی مناسب‌تر هستند. لوله پلی اتیلن 5 اینچی یکی از سایزهای پرکاربرد این محصول است. این لوله در بازار با نام ۱۲۵ میلیمتری یا نمره ۱۲ هم شناخته می‌شود. از جمله کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به استفاده در صنایع ساختمانی، کشاورزی و آب و فاضلاب اشاره نمود. این محصول می‌تواند در انواع شرایط آب‌ و هوایی استفاده شود و به همین علت، از ساخت و ساز خانگی گرفته تا صنعت، می‌توان کاربردهای آن را مشاهده نمود. پیش از خرید این محصول لازم است اطلاعاتی در رابطه با مشخصات آن کسب کنید تا بتوانید بهترین نوع لوله پلیکا ۵ اینچ را متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

لوله پلی اتیلن ۵ اینچ چیست؟

پلی اتیلن یک نوع ماده پلاستیکی بسیار مقاوم است که در برابر فرسایش و پوسیدگی به خوبی دوام دارد. محصولات ساخته شده از این ماده، به هیچ عنوان دچار خوردگی نمی‌شوند و به دلیل طول عمر بالا، کاربردهای بسیار متنوعی دارند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای پلیمر PE، تولید لوله است. این دسته از لوله‌ها به شدت در برابر فرسایش محیطی و یا خوردگی ناشی از مجاورت با مواد مختلف مقاومت دارند. به همین علت لوله‌های پلی اتیلن برای مصارف گوناگون همچون آبرسانی، گاز رسانی و انتقال فاضلاب تولید می‌شوند.

سایز لوله‌ پلی اتیلن بر اساس قطر خارجی و بر مبنای اینچ اعلام می‌شود. لوله پلی اتیلن ۵ اینچ یکی از مشهورترین انواع این محصول است. در واقع به زبان ساده، این نوع لوله، ۵ اینچ قطر خارجی دارد و قطر داخلی آن، بستگی به ضخامت محصول خواهد داشت.

لوله‌های پلی اتیلن به صورت گسترده می‌توانند در مصارف آبرسانی، زهکشی، پوشش سیم، فاضلاب و… مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین خواص لوله پلی اتیلن ۵ اینچی، قابلیت انعطاف‌پذیری بالا در آن‌هاست، به همین علت می‌تواند انتخاب خوبی برای مسیرهای پیچدار باشد. این دست از محصولات، بدنه ای یکدست دارند و به ندرت ممکن است دچار شکستگی یا نشتی شوند، به همین دلیل در انتقال سیالات ارزشمندی مانند نفت و گاز، بسیار کاربردی هستند.

شکل ظاهری لوله پلی اتیلن ۵ اینچ

لوله‌های پلی اتیلن عموما به صورت خودرنگ تولید می‌شوند. به این معنا که در فرآیند تولید، هیچگونه ماده رنگی به آن‌ها اضافه نمی‌شود. به همین دلیل تمامی انواع این محصول به رنگ سیاه هستند. لوله پلی اتیلن ۵ اینچی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای تشخیص ساده‌تر لوله‌هایی که کاربرد مختلفی دارند، خطوط رنگی روی بدنه آن‌ها ثبت می‌شود. رنگ خط لوله‌های فاضلابی قهوه‌ای، لوله‌های گاز زرد و لوله‌های آبرسانی، آبی است. بدون این خطوط تشخیص این محصولات کار دشواری خواهد بود.

انواع لوله پلی اتیلن ۵ اینچی

لوله پلی اتیلن را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم‌بندی کرد. یکی از این معیارها، تقسیم‌بندی محصول بر اساس سایزهای آن است. بر این اساس می‌توان قطر خارجی لوله‌ها را ملاک عمل قرار داد، بنابراین لوله پلی اتیلن ۵ اینچی، خود زیرمجموعه ای از این دسته است. معیار بعدی، جنس ماده اولیه به کار رفته در محصول است. در نهایت، مهم‌ترین معیار کاربردهای این لوله‌هاست. در ادامه به این دسته‌بندی‌ها پرداخته‌ایم:

بر اساس جنس ماده اولیه

 • PE80
  این دسته از مواد پلیمری وزن سبکی دارند، در حالی که فشردگی آن‌ها بالا است و در نتیجه، بدنه مستحکمی دارند. لوله‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، می‌توانند حداقل تا ۵۰ سال در شرایط نامساعد آب و هوایی دوام بیاورند. رطوبت، مجاورت با خاک و محیط نمکی، به هیچ عنوان به این محصول آسیب نمی‌زند و می‌توان به راحتی در این محیط‌ها از آن استفاده کرد.
 • PE100
  طول عمر محصولات ساخته شده از این نوع پلیمر، ممکن است تا ۱۰۰ سال هم برسد. قیمت این محصول کمی گران‌تر از انواع PE80 است. دلیل این موضوع آن است که محصولات ساخته شده از این ماده، در برابر اشعه فرابنفش و UV هم مقاومت دارند. به همین علت می‌توان از لوله‌های پلی اتیلن ۵ اینچی ساخته شده از این ماده، به راحتی در معرض آفتاب استفاده کرد. این ماده، مرغوب‌ترین پلیمر موجود در بازار است که برای تولید لوله پلی اتیلن ۵ اینچ و دیگر سایزها استفاده می‌شود.

بر اساس کاربردهای محصول

 • آبرسانی
  لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی با خط آبی روی بدنه متمایز می‌شوند. این محصولات برای کاربردهای کشاورزی و گلخانه‌ای بیشترین استفاده را دارند. از لوله پلی اتیلن ۵ اینچ می‌توان برای زهکشی، انتقال آب در مسافت طولانی، انتقال مایعات خوراکی مانند آب آشامیدنی و مصارف مشابه استفاده نمود.
 • گازرسانی
  این دسته از محصولات با خط زرد روی بدنه مشخص می‌شوند. لوله‌های گازرسانی نسبت به انواع دیگر توان مقاومت فشار بالاتری دارند، زیرا سیالات را به صورت پرفشار انتقال می‌دهند. از این دست لوله‌های پلی اتیلن می‌توان برای انتقال بخار، گازهای صنعتی و سیالات حساس و خطرناک مشابه استفاده کرد. برای استفاده از این لوله، نیاز به دریافت مجوز از اداره گاز خواهید داشت.
 • فاضلابی
  راه تشخیص این نوع لوله پلی اتیلن، خط قهوه‌ای روی بدنه‌ی آن‌ها است. این محصول برای استخراج فاضلاب صنعتی و خانگی کاربرد دارد. مقاومت لوله پلی اتیلن ۵ اینچی به مواد شیمیایی و اسیدی باعث شده است که این محصول در این کاربرد بسیار خوب عمل کند.

ابعاد لوله پلی اتیلن ۵ اینچ

لوله‌های پلی اتیلن ۵ اینچی می‌توانند به صورت کلافی یا شاخه‌ای به بازار عرضه شوند. انواع کلافی این محصول، در طول ۱۰۰ متری تولید می‌شوند. در کاربردهایی که قرار است سیالات در مسیرهای طولانی انتقال داده شوند، استفاده از این نوع به صرفه‌تر و بهتر است. در موارد دیگر می‌توان این لوله‌ها را به صورت شاخه‌های ۱۲ متری یا بیشتر هم خریداری کرد.

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. لوله پلی اتیلن ۵ اینچی، حدود ۱۲۵ میلیمتر قطر خارجی دارد. ضخامت جداره‌های این لوله‌ها در کمترین حالت حدود ۳ میلیمتر است. این مقدار با تغییرات کاربری محصول، بیشتر می‌شود. به عنوان مثال برای آبرسانی به باغات با فشار بالا، لازم است ضخامت دیواره‌ها بیشتر باشد. همچنین لوله‌های پلی اتیلن گازرسانی عموما ضخامت بیشتری نسبت به دیگر انواع این محصول دارند.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن ۵ اینچ

لوله پلی اتیلن ۵ اینچی وزن بسیار سبکی دارد. این محصول می‌تواند در مکان‌های مختلف مانند هوای مرطوب، گرم، زیر خاک، داخل دیوار و محیط‌های صنعتی استفاده شود. اتصالات این لوله به راحتی صورت می‌گیرد و امکان نشتی از آن بسیار کم است. همچنین از این لوله می‌توان در شرایط آب و هوایی بسیار سرد هم استفاده کرد، زیرا دچار شکستگی نمی‌شود. اگر بخواهیم نکات مثبت این لوله را برشمریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • حتی در حجم بسیار زیاد، وزن سبکی دارد و حمل و نقل آن آسان و کم هزینه است.
 • نصب محصول بسیار راحت است و در کمترین زمان انجام می‌شود.
 • شکل‌پذیری بالایی دارد و می‌توان از آن در مسیرهای صعب العبور استفاده کرد.
 • مقاومت به خوردگی، شکستگی و پوسیدگی بالایی دارد.
 • طول عمر محصول بسته به گرید و مواد اولیه، بین ۳۰ تا ۱۰۰ سال است.
 • در مجاورت مواد شیمیایی، اسیدی، خاک، نمک دریا و رطوبت پوسیده نمی‌شود.
 • به هیچ وجه دچار رسوب‌گرفتگی نخواهد شد.
 • در مقایسه با لوله‌های فلزی قیمت ارزان‌تری دارد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن ۵ اینچ

لوله پلی اتیلن ۵ اینچی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای انتقال آب در مسیرهای طولانی است. این محصول قطر کافی برای انتقال آب در حجم متوسط را دارد و می‌توان از آن در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده کرد. البته نباید از کاربردهای این محصول در صنعت هم غافل شد، این لوله یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع مواد غذایی و دارویی به حساب می‌آید. از جمله کاربردهای این لوله می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • استفاده برای انتقال آب در مسیرهای طولانی
 • کاربرد جهت آبیاری زمین کشاورزی وسیع
 • استفاده جهت زهکشی زمین‌ها
 • انتقال انواع گازها و بخار پرفشار در صنایع
 • کاربرد برای محیط‌های مرطوب گلخانه‌ای
 • استفاده در محیط‌های ساحلی و در مجاورت دریا
 • کاربرد در صنایع غذایی و دارویی

عوامل موثر بر قیمت لوله پلی اتیلن ۵ اینچ

 • وزن محصول
  یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت لوله پلی اتیلن ۵ اینچی وزن آن است. توجه داشته باشید که با افزایش ضخامت، وزن کلی بالاتر خواهد رفت. بنابراین نیاز خود را از قبل مشخص کنید. همچنین آشنایی با روش‌های محاسبه وزن لوله پلی اتیلن می‌تواند در تعیین قیمت به شما کمک کند.
 • ماده اولیه
  لوله‌هایی که از جنس ماده PE100 هستند، قیمت بالاتری دارند. در عوض باید به این نکته توجه کرد که دوام این محصولات هم بسیار بالاست.
 • کارخانه تولید کننده
  تولیدکنندگان مختلف از روش‌های متفاوتی برای ساخت محصول استفاده می‌کنند. همچنین باید توجه داشت که بعد مسافت و دوری از کارخانه تولیدکننده لوله پلی اتیلن، می‌تواند باعث افزایش بهای حمل و نقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه‌ها شود.
 • زمان خرید
  در برخی فصول و ماه‌ها، قیمت لوله پلی اتیلن ۵ اینچی ممکن است بیشتر یا کمتر شود. با مراجعه به سایت آهن اسپات و مشاهده تحلیل قیمت‌ها می‌توانید از این تغییرات آگاه شده و در بهترین زمان ممکن محصول را خریداری نمایید.

خرید لوله پلی اتیلن ۵ اینچ از آهن اسپات

جهت خرید لوله پلی اتیلن ۵ اینچی حتما چندمورد را در نظر بگیرید. نکته اول این است که نیاز خود را مشخص کنید، لوله‌هایی که کاربرد مختلف دارند نمی‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. (مثلا آبرسانی به جای فاضلابی) همچنین مقدار فشار مورد نیاز (بر حسب اتمسفر) را تعیین نمایید. همچنین توجه کنید که لوله پلی اغلب به صورت کلافی به فروش می‌رسد، اما در صورت نیاز می‌توانید آن را به شکل شاخه‌ای خریداری کنید.

در نهایت قیمت‌ها را به صورت به روز از سایت آهن اسپات استعلام کنید تا برآوردی اولیه از هزینه‌ها داشته باشید. سپس می‌توانید با تماس با کارشناسان سایت، محصول موردنظر خود را سفارش دهید. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در صورت عدم اطمینان درباره محصول، از پشتیبانی و مشاوره تخصصی استفاده نمایید.