لوله‌های فولادی همیشه با مشکلاتی از قبیل پوسیدگی و اکسیداسیون مواجه هستند. این لوله‌ها نمی‌توانند در مناطق مرطوب بدون استفاده از پوشش محافظتی، به کار روند. به همین علت انواع خاصی از لوله‌های فولادی تولید شده‌اند که گالوانیزه نام دارند. این محصولات با فلز روی پوشش داده می‌شوند تا در برابر شرایط نامساعد محیطی، مقاومت بیشتری به دست آورند. لوله‌های گالوانیزه در انواع مختلفی تولید می‌شوند تا بتوانند نیازهای متفاوت را پوشش دهند. لوله گالوانیزه تست آب یکی از انواع پرکاربرد و مشهور این محصول است که در سایزها و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌گردد.

این لوله‌ها می‌توانند در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و میزان تقاضا برای خرید آن‌ها بالاست. به همین علت، کارخانجات مختلفی در سراسر ایران این محصول را تولید می‌کنند. مشخصات فنی خاص این محصول، کاربردهای متفاوتی را برای آن ایجاد کرده است. قیمت لوله گالوانیزه تست آب کاملا تحت تاثیر وزن آن است، بنابراین آشنایی با مشخصات دقیق محصول می‌تواند در فرآیند خرید بسیار کمک‌کننده باشد.

لوله گالوانیزه تست آب چیست؟

یکی از مهم‌ترین محصولات موجود در بازار آهن و فولاد، لوله‌های گالوانیزه هستند. بدنه اصلی این محصولات، از جنس فولاد کربنی ساخته شده است، به همین علت در محیط‌های مرطوب امکان اکسیدشدگی دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، لوله‌ها را با فلز روی می‌پوشانند تا در برابر رطوبت و فرسایش حاصل از آن، مقاوم شود. این لوله‌ها عمدتا برای انتقال آب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین علت به نام تست آب در بازار شناخته می‌شوند.

به دلیل داشتن کاربردهای متنوع، سایزهای مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد. لوله‌های گالوانیزه تست آب، در سه گرید سبک، متوسط و سنگین فرآوری می‌شوند. این لوله‌ها می‌توانند بین ۱.۲ تا ۴ اینچ قطر داشته باشند. استاندارد حاکم بر تولید لوله‌های گالوانیزه در کارخانه‌های مختلف فعال در کشور، ISIRI 3765 است. برای تولید این لوله‌ها ممکن است از روش‌های متفاوتی استفاده شود. این روش‌ها می‌توانند روی قیمت نهایی محصول موثر باشند. همچنین توجه داشته باشید که پیروی از استانداردهای خاص، کیفیت محصول را بالا می‌برد و دقت به این نکته در خرید لوله گالوانیزه تست آب ضروری است.

مشخصات فنی لوله گالوانیزه تست آب

لوله گالوانیزه تست آب ویژگی‌های فنی منحصر به فردی دارد. طول عمر این محصول چیزی در حدود ۵۰ سال و گاهی بیشتر است. سرعت فرسایش محصول بستگی به شرایط محیطی دارد. به عنوان مثال قرار گرفتن در محیط نمکی مانند دریا و یا مجاورت با هوای خیلی گرم، ممکن است این فرآیند سریع‌تر اتفاق بیفتد. طول این لوله، به صورت استاندارد 6 متر است اما در صورت نیاز، می‌توان آن‌ها را در ابعاد ۱۲ متری هم سفارش داد. اتصالات این محصول به روش جوشکاری و یا استفاده از بست‌های فلزی مخصوص انجام می‌شود. به طور کلی بهتر است توجه داشته باشید که استفاده از لوله گالوانیزه تست آب در مسیرهای طولانی، ممکن است با دشواری و هزینه زیاد همراه باشد.

قطر این محصول چیزی در حدود 1.5 تا 6 اینچ است و سایز محصول، بر اساس همین مقدار تعیین می‌شود. هر سایز کاربردهای خاص خود را دارد اما به طور کلی سایزهای بزرگتر، در صنعت و سایزهای کوچک‌تر، در ساخت و ساز بیشتر استفاده می‌شوند. ضخامت جداره این محصول به تناسب کاربرد، بین 2 تا 5 میلی‌متر است. دلیل تنوع ضخامت لوله‌ها، این است که فشار سیالات مختلف، متفاوت است و به همین علت، لازم است تحمل فشار محصول در برخی موارد بالاتر باشد.

این لوله مقاومت بسیار خوبی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد. لوله گالوانیزه تست آب مانند تمامی محصولات مشابه، پس‌ازاین که مدتی در مجاورت با رطوبت هوا قرار می‌گیرد، رنگ تیره به خود می‌گیرد. همچنین، این محصول قابل بازیافت است و می‌تواند مجددا وارد چرخه مصرفی گردد.

مشخصات مکانیکی لوله گالوانیزه تست آب

مقاومت کششی این محصول در دمای محیطی متوسط و نرمال، حدود ۳۲۰ تا ۴۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. این مقدار در بین لوله‌های فلزی عدد خوبی به حساب می‌آید. همچنین باید توجه داشته باشید که افزایش مقدار مقاومت، بستگی به ضخامت محصول و طول آن خواهد داشت. به این معنا که هرچه ضخامت بیشتر شود مقاومت بالاتر می‌رود و هرچه طول بیشتر شود، مقاومت کاهش می‌یابد.

همچنین استحکام تسلیم این لوله‌ها حدود ۱۹۵ نیوتن بر میلیمتر مربع است. این مقدار در تمامی انواع لوله ثابت است و تنها با تغییرات شرایط محیطی ممکن است دچار تغییراتی شود. در نهایت، باید توجه داشته باشید که لوله‌های فلزی، در شرایط دمایی مختلف ممکن است دچار تغییرات طولی شوند. این تغییرات برای لوله گالوانیزه تست آب حداکثر ۲ درصد است و به اتصالات آسیبی نخواهد رساند.

نحوه تولید لوله گالوانیزه تست آب

در فرایند لوله گالوانیزه، معمولاً از 2 روش گالوانیلیک یا الکتروگالوانیزه استفاده می‌کنند. به لوله گالوانیزه ساخته‌شده به روش اول، لوله گالوانیزه گرم و به لوله گالوانیزه تولید شده به روش دوم، لوله گالوانیزه سرد می‌گویند. برای ساخت لوله گالوانیزه تست آب، از روش گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

ابتدا لوله به لحاظ درز جوش می بایست تست گردد. با توجه به اینکه جوشکاری لوله ها به صورت مکانیزه و اتوماتیک صورت می گیرد بلافاصله پس از تولید از طریق فرآیندهای غیر مخرب از قبیل تست اولتراسونیک، تست مغناطیسی و تست مایع نافذ درز جوش ها به صورت مکانیزه مورد آزمایش قرار میگیرد و در صورتی که درز جوش بدون عیب باشد، این لوله، تست شده به حساب می آید.

مرحله دوم انجام عملیات گالوانیزاسیون است. در این روش روی لوله گالوانیزه، عملیات آنیل کردن یا حرارت دهی مجدد، انجام می‌شود. طی این فرآیند، پس از تولید لوله سیاه، آن را از حمام روی مذاب عبور می‌دهند. در مرحله آخر برای افزایش استحکام پیوند روی و فولاد، لوله را حرارت می‌دهند. بنابراین می‌بینیم که لوله گالوانیزه در اصل از لوله سیاه به دست می‌آید. البته برای تولید لوله‌های درزدار ممکن است از ورق گالوانیزه یا ورق سفید هم استفاده شود.

استانداردهای تولید لوله گالوانیزه تست آب

برای تولید محصولات فلزی استانداردهای مختلفی تدوین شده اند. پیروی از این استانداردها به معنای کیفیت بالای محصول و قابل اعتماد بودن آن است. لوله گالوانیزه تست آب بر اساس استانداردهای ISIRI 3765 ایران تولید می‌شود. همچنین در روند ساخت این محصول به استانداردهای DIN 2441 آلمان و ASTM A153 آمریکا هم توجه شده است. بر اساس همین استانداردها ، این لوله‌ها باید در سایز 1.5 تا 6 اینچ و ضخامت 2 تا 5.4 میلی‌متر تولید شوند. همچنین بر اساس استاندارد لوله فولادی، وزن هر شاخه باید بین 6.28 تا 131.4 کیلوگرم باشد. در صورت پیروی از هریک از استانداردهای بالا، پسوند یا پیشوندی به نام محصول اضافه می‌شود و روی بدنه آن ثبت می‌گردد. برای خرید محصول باکیفیت، حتما این مورد را در نظر داشته باشید.

کاربردهای لوله گالوانیزه تست آب

رایج ترین کاربرد لوله گالوانیزه، در مواردی است که امکان اکسیدشدگی وجود دارد. محافظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مهم ترین ویژگی لوله گالوانیزه تست آب است. چرا که لوله‌های فولادی معمولی وقتی در مجاورت آب و رطوبت زیاد قرار می‌گیرند، دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. این زنگ، با باکتری‌های موجود در آب ترکیب شده و بهداشت آن را به خطر می‌اندازد. از سویی اکسید شدگی باعث می‌شود لوله خیلی سریع فرسوده شده و از بین برود. لوله گالوانیزه تست آب می‌تواند در موارد زیر کاربردی باشد:

 • اجرای سیستم های آبرسانی
 • انتقال آب به داخل باغ، گلخانه و باغچه
 • سیستم لوله کشی خانگی
 • انتقال آب به زمین‌های کشاورزی از مخازن آب

مزایای لوله گالوانیزه تست آب

لوله گالوانیزه تست آب محصولی است که به دلیل مزایای زیادی که در مقایسه با لوله فولادی دارد، بسیار مورد توجه است. این محصول در مقایسه با سایر فولادهای ضدزنگ قیمت مناسب تری دارد. همچنین در حین استفاده، هزینه تعمیر لوله کم است و عمر آن طولانی است. از جمله مزایای مهم این محصول می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • هزینه گالوانیزاسیون لوله ها برای جلوگیری از خوردگی آن ها نسبت به سایر روش ها کم تر می باشد. همچنین هزینه تعمیر و نگه داری این محصول نسبت به نمونه های دیگر کم تر می باشد.
 • پوشش ایجاد شده با استفاده از روش گالوانیزاسیون، از دوام بالایی برخوردار است. همچنین مقاومت این محصول در برابر ضربه و خوردگی بسیار بالا می باشد.
 • مدت زمان نصب این محصول نسبت به سایر لوله ها کوتاه تر می باشد.
 • طول عمر این لوله ها بالا بوده و بین 40 تا 50 سال می باشد و همین امر می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز شود. با این حال لوله هایی که با کیفیت بالا تولید شده و به خوبی نصب و نگهداری شوند، می توانند بیش از این بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرند.

کارخانه‌های تولید کننده لوله گالوانیزه تست آب

به دلیل تقاضای زیاد برای خرید لوله گالوانیزه تست آب، این محصول توسط کارخانه‌های مختلفی به تولید می‌رسد. هر یک از این کارخانه‌ها، در بخشی از کشور واقع شده‌اند. برخی از این شرکت‌ها علاوه بر نیازهای داخلی، قادر به تامین بخشی از بازار صادرات هم هستند. برای خرید لوله‌های گالوانیزه تست آب بهتر است با این گروه‌های صنعتی آشنا باشید تا بهتر درباره خرید محصول تصمیم‌گیری کنید. از جمله کارخانه‌های تولید لوله گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مجموعه صنعتی لوله سپنتا – تهران
 2. کارخانجات گروه صنعتی تولید کننده لوله درپاد تبریز
 3. گروه صنعتی تولیدی سپاهان اصفهان
 4. گروه تولیدی بنیاد برق
 5. کارخانه تولید لوله تست آب اهواز

قیمت لوله گالوانیزه تست آب

یکی از مزایای مهم لوله‌های گالوانیزه تست آب، این است که قیمت مناسبی در مقایسه با دیگر محصولات دارند. این لوله‌ها به دلیل استفاده از روش گالوانیزاسیون به جای دیگر روش‌های پر هزینه مقاوم سازی فولاد در برابر اکسیدشدگی، بهای کمتری نسبت به لوله‌های ضدزنگ دیگر دارند. به عنوان مثال محصولات استیلی نیز در برابر اکسیدشدن مقاوم هستند اما به دلیل داشتن ساختار شیمیایی و آلیاژ خاص، گران هستند. لوله گالوانیزه تست آب یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پروژه‌هایی است که می‌خواهند بالاترین کیفیت را با کمترین قیمت داشته باشند.

برای استعلام قیمت لوله گالوانیزه تست آب می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از این راه‌ها مراجعه به فروشگاه‌های فروش تاسیسات ساختمانی است. روش به روز تری که پیش روی شما قرار دارد، استفاده از پلتفرم‌های آنلاین همچون آهن اسپات است. در این سایت شما می‌توانید قیمت محصولات فولادی را به صورت لحظه‌ای دریافت کنید. به دلیل ارتباط مداوم سایت با کارخانه‌ها، همواره بهترین قیمت بازار به شما اعلام خواهدشد. همچنین جهت خرید بهتر، می‌توانید مدتی سایت را رصد نمایید تا با تحلیلی دقیق از بازار با مناسب ترین قیمت خرید خود را انجام دهید.

خرید لوله گالوانیزه تست آب

برای خرید لوله گالوانیزه میزان قطر و ابعاد طولی لوله‌ها را به تناسب نیاز خود مشخص کنید. همچنین توجه داشته باشید که وزن لوله گالوانیزه تست آب روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد و در واقع قیمت این محصول، بر اساس وزن یک شاخه ۶ متری اعلام می‌شود. هرچه ضخامت و قطر محصول بیشتر شده و سایز آن بالاتر برود، قیمت لوله نیز بیشتر خواهدشد. پس از آن‌که نیازهای خود را به دقت بررسی کردید و استعلام قیمت دقیق انجام دادید، نوبت به خرید محصول می‌رسد.

راه سریع و آسان برای خرید لوله گالوانیزه تست آب، استفاده از روش آنلاین است. در این روش کافی است وارد سایت آهن اسپات شده و از قسمت لوله، لوله گالوانیزه را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید لوله‌های گالوانیزه کارخانه‌های مختلف از جمله لوله‌های تست آب سپاهان، درپاد، اهواز و… را مشاهده کنید. علاوه بر امکان مقایسه قیمت‌ها، می‌توانید از راهنمایی کارشناسان مجرب هم برای خرید بهتر کمک بگیرید، تنها کافی است از راه‌های تماس موجود در سایت استفاده کرده و سوالات خود را مطرح نمایید.